Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: please , am nevoie de informatii juridice si de avocati

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Felicity Vezi post
    sugerezi ca se poate obtine un pasaport nou printr-o procura
    1. Felicity, daca ai fi citit cu atentie macar cele ce s-au scris aici, ai fi observat ca am mentionat ca pasapoartele nu se pot obtine prin procura si chiar am postat un link in sprijinul celor afirmate (vezi postarea #3 pe acet topic);

2. De asemenea, ai fi putut observa ca problema lui Passionblume este obtinerea unei carti de identitate si a pasaportului. Obtinerea titlului de calatorie ar fi piece of cake, dar nu o ajuta decat sa se intoarca in Romania si nu cred ca e interesata de acest lucru, altfel nu ar fi in cautarea unui avocat;

3 Procura pentru cartea de identitate ar putea obtine identificandu-se cu un titlu de calatorie, dar asta numai in cazul in care nu are statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate;

Imi cer scuze pentru tonul dur si iti doresc si eu un weekend excelent!
    Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

OK. :-)
    Spunem acelasi lucru, Angela (la toate punctele); da, am citit ce s-a scris. Am citit si ce ai scris: totul just. Textul acela l-am pus doar pentru a face vizibila data (decembrie 2008) modificarii acelor reglementari ale MAE (fara sa ma amestec in discutie).

Eu inteleg tot ce spui... imi face placere sa citesc raspunsuri documentate. Sa speram ca s-a edificat si persoana care dorea informatiile.
    cum grano salis

Data înscrierii
    28.01.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

@fifi - multumesc foarte mult pt. raspuns, va multumesc la toti si i-mi cer scuze ca scriu dupa asa mult timp. Eu sant venita in Canada din alta tara (unde am avut domiciliul 16 ani) ,sant venita cu WP am studiat aici in Canada o scoala de "massage therapist ",in tara de unde sant venita am si acolo citeva scoli (cred ca nu asta e important acuma cat de inteligenta sint s-au aroganta ca am atatea scoli).Deci cum am mentionat mai sus pe ultimul pasaport nu am avut domiciliul in Ro.. Nu am omorat pe nimeni ,nu am inselat de bani pe nimeni ,sint un om normal care in viata a avut foarte mult de suferit.

@angeloline- da ai dreptate nu am RP (actele sint in lucru si i-mi trebuie pasaport valabil), asa cum spui tu consulatul Ro. ma obliga pur si simpu sa imi fac repatrierea in Ro. la care eu le-am spus ca nu vreau si ca daca e nevoie am sa scriu si la "curtea generala EU drepturile omului" la care nu mi sa mai dat nici un raspuns.Am scris de o saptamana la directia generala de pasapoarte din Bucuresti ,la directia generala a evidentei populatiei din Bucuresti ,la citeva birouri de avocati care se ocupa de problemele cetatenilor Ro. cu domiciliul in strainatate pana in prezent nici un raspuns de la nimeni.
    @sirel- buna intrebare, te rog sa fi foarte atenta la ce am scris eu mai sus, eu nu mai am bulletin de cand sint plecata din tara pt. ca a trebuit atunci pe vremea aia sa il predau cind am trecut prin lagar (unde am stat cind am ajuns in tara respectiva).Nu da o hotarare foarte repede si proasta pt. cineva pe care nu il cunost cred ca nu e frumos "ex. e om rau s-au a facut ceva rau in Ro.In tara respectiva cind am facut ultimul pasaport Ro. nu mi sa cerut ID card legea asta e acum noua.
    @felicity -acte Ro. de care detin in momentul de fata sant :pt. ca eu sant divortata in tara respectiva a trebuit sa inregistrez divortul in Ro. in localitatea unde am avut ultimul domiciliu; am un copil nascut in tara respectiva a trebuit sa inregistrez certificatul de nastere in Ro.Asta acte am eu din Ro.
    Eu va multumesc din suflet la toti !!!

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

Passionblume, daca ai un statut legal, poate se va gasi o solutie. Iti doresc multa bafta!

Data înscrierii
    28.01.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

MULTUMESC

i-ti doresc o zi frumoasa (sfirsit de saptamina) si un inceput de saptamina

passionblume
    Ultima modificare făcută de sorin; 31.01.2010 la 13:15. Motiv: folosirea "zambaretilor" (emoticons) in exces nu este admisa

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

Tocmai vroiam sa editez mesajul ca sa-ti pun o intrebare. Nu ai dobandit cetatenia statului in care te-ai aflat 16 ani? Pentru ca in caz afirmativ, ti-ai putea reinnoi pasaportul romanesc folosind ca dovada a sederii legale in strainate celalalt pasaport.

Multumesc de urare. Toate cele bune!

Data înscrierii
    28.01.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

nu ,nu am cetatenia tarii unde am stat 16 ani deoarece am avut alte mari probleme si cu finantele nu am stat bine.dar s-ati dau o veste buna o cunosinta din Bucresti ma sunat azi si mi-a spus ca se intereseaza pe la alte birouri ,avocati ce/cum putem rezolva situatia cit de repede.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

Eu iti tin pumnii. Bafta multa!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Passionblume, am înţeles că eşti cu WP în Canada, sper că ţi-ai depus deja aplicaţia pentru rezidenţă permanentă. Dacă paşaportul îţi trebuie cumva aşa urgent pentru reînnoirea permisului de muncă, să ştii că ţi se acordă şi cu acel travel document, fiind o situaţie mai specială. Ca sfat, deşi probabil ştii deja, să nu laşi niciodată acel work permit să-ţi expire, îţi va îngreuna obţinerea rezidenţei permanente şi nici românii nu-ţi vor face paşaport fără acel WP valabil, este singurul document pe care-l recunosc ei de statut legal în situaţia ta. Paşaport valid tot îţi va trebui pentru rezidenţa permanentă.
    Ultima modificare făcută de fifi; 01.02.2010 la 05:25.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

Sfatul lui Fifi este foarte bun. Reinnoieste-ti permisul de munca, daca este cazul, apoi te-as sfatui sa astepti raspunsul directiei generale de pasapoarte, inainte de a angaja un avocat. Situatia ta este una speciala, pe care legea nu a prevazut-o, dar avand un statut legal, inclin sa cred ca se va gasi o rezolvare. De asemenea, cred ca ar fi bine sa tii legatura cu Consulatul. E posibil ca raspunsul la petitia ta sa fie transmis pe cale oficiala, impreuna cu instructiuni de rezolvare a cazului.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Am nevoie de informatii ! Ajutor !!
    De taviyamato în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.08.2010, 21:44
  2. Am nevoie de informatii intoarcere in Romania din America!!!
    De celalb în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 16.02.2010, 17:14
  3. Servicii juridice si conexe,
    De av_vieru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.06.2009, 05:34
  4. avocati
    De ALEXA04 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Ultimul post: 23.08.2007, 06:24
  5. Sfaturi juridice
    De CARMEN_L în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Ultimul post: 27.03.2007, 08:46

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •