Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 33 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 323

Subiect: AOS - informatii, discutii

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit AOS - informatii, discutii

Buna la toata lumea din nou!M-am gandit sa deschid acest nou thread pt ca deja nu se mai cuvine sa vb pe cel pt interviuri viza k1 despre AOS.Eu sunt in situatia asta acum si curand vor mai fii si altii.Pe mine personal m-a ajutat mult acest forum si sunt convinsa ca si pe multi altii.Asadar daca toata lumea este de acord aici vom posta tot ce tine de AOS.Daca nu e bine ce am facut e ok,se poate sterge.O sa fiu eu prima sa va spun ca am primit SSC (SOCIAL SECURITY CARD) astazi,dupa 12 zile de cand am aplicat.Primul meu act!Si saptamana asta astept NOA1 (Doamne ajuta)pt I-485.
    Ultima modificare făcută de sorin; 25.01.2010 la 15:57. Motiv: titlurile de un cuvant nu se accepta
    Life is full of surprises!

Data înscrierii
    13.01.2010
    Posturi
    75
    Putere Rep
    10

Implicit

buna ma bucur pentru tine ca ai primit ssc eu il am de 6 luni am primit cred tot ce trebuie bafta si tie si o sa le primesti pe toate oricum ai fost norocoasa ca l-ai primit asa repede la mine a durat m-ai mult

scuza-ma am citit postarile tale corry de zilele trecute si nu inteleg de ce a trebuit sa faci analize si toate cele pentru casatorie eu am facut analizele cele cerute de ambasada cind am obtinut viza atat la casatorie nu le am m-ai facut nu ni s-a cerut
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 25.01.2010 la 21:26.

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Buna.Asa au fost cerintele pt casatorie.A trebuit sa aducem analize la zi facute aici.De fapt au fost analize pt siphilis si gonoreea ,atat.Asa este aici in PR.De fapt si fiecare stat are regulile lui cand vine vorba de asta.Sunt fete care nu au facut analize deloc,altele care s-au casatorit pe loc cand au fost sa se programeze si tot asa.Trebuie sa te supui regulilor locului.Pt I-693 Raportul Medical, pt AOS,a fost folositoare analiza de siphilis de la casatorie,mi-a prins bine.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    66
    Putere Rep
    11

Implicit

Eu am completat aplicatia pentru SSN si urmeaza s-o depun saptamana asta. Probabil ca peste doua saptamani incepem si noi procesul de AOS.

Fiecare stat american are propriul set de legi. Astfel ca in anumite state casatoria se poate face doar cu permisul de conducere si pasaportul pe cand in altele e nevoie de analize, documente suplimentare, martori, etc.

Va tin la curent.

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    58
    Putere Rep
    11

Implicit

Buna fetelor, Cory ma bucur ca ai primit ssn e bine ca nu ai avut probleme. Eu am ssn din 2005 dar cand am fost la ssn local office sa il schimb din cauza numelui in decembrie totul parea f simplu.Vazad ca au trecut mai bine de 3 saptamani fara rezultat am fost din nou la ssn office si mi-au zis ca nu ma gasesc in baza de date si sa mai astept.Eh la o luna am inceput sa sun pe la toate institutiile legate de ssn si toate mi-au zis la fel...nu apar in sistem dupa 2005.Asta ma infuriat rau de tot. Bineinteles ca am incepu sa stau cu mana pe telefon si intr-un final am aflat ca actele mele sunt le new york pentru verificari fiindca se pare ca actele date de mine nu sunt in concordanta cu ce au ei..eh cum sa fie posibil? Alaltaieri primesc un telefon si mi se spune ca verificarea sa terminat si actele sunt ok dat abia peste 2 saptamani voi putea primi ssn. Se pare ca undeva pe drum cineva mi-ar fi gresit numele si de aceea nici nu eram in sistem desi aveam proba ca am aplicat la un birou pt un nou ssn. Urmatorul pas aos.Cory sa ne tii la curent daca mai stii ceva nou
    Ultima modificare făcută de lacrima_is; 04.02.2010 la 05:37.

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Oh sorry ca ai probleme cu SSN .Si sa stii ca si mie mi-au gresit numele la POE in Newark.Mi-au mai pus un al doilea nume.....Corina si Cobina.Dar cand am aplicat pt SSN domnul de acolo mi-a clarificat situatia in computer.Se pare ca se mai intampla si la case mai mari.Eu saptamana trecuta am primit un email si un text msg ca au primit actele pt AOS si deja mi-au trimis NOA.Sper ca maine sau poimaine o sa primesc si in scris.Pana la GC ala ne este documentul

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    58
    Putere Rep
    11

Implicit

Buna la toata lumea. A venit vremea sa ma apuc de AOS si am realizat ca as avea nevoie de o informatie. Unde gasesc dovada faptului ca HPV nu mai este necesar sa fie facut in State.Personal am primit prima doza dar nu ma mai intereseaza sa continui si cu celelalte iar doctorul la care ma duc o fi el civil surgeon dar la legislatie in materie sunt sigura ca o da in bara si vreau sa merg cu dovezi.Spun dovezi pentru ca la telefon mi s-a comunicat ca trebuie sa fac analize...dar fiind in termen de un an de la examenul de acasa nu se mai aplica regula doctorului. Vreau sa fiu pregatita sa ii arat ca se inseala..

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de lacrima_is Vezi post
    Buna la toata lumea. A venit vremea sa ma apuc de AOS si am realizat ca as avea nevoie de o informatie. Unde gasesc dovada faptului ca HPV nu mai este necesar sa fie facut in State.Personal am primit prima doza dar nu ma mai intereseaza sa continui si cu celelalte iar doctorul la care ma duc o fi el civil surgeon dar la legislatie in materie sunt sigura ca o da in bara si vreau sa merg cu dovezi.Spun dovezi pentru ca la telefon mi s-a comunicat ca trebuie sa fac analize...dar fiind in termen de un an de la examenul de acasa nu se mai aplica regula doctorului. Vreau sa fiu pregatita sa ii arat ca se inseala..
    Buna.Hai sa-ti spun ce am facut eu.Am facut primele doze de Gardasil in Ro anul trecut.A treia doza ar trebui sa o fac in Martie dar deja am trimis actele pt AOS.Am fost la doctor cu lista cu vaccinurile facute in tara si el a completat pe noul formular pt AOS ce a vazut pe acea lista.Stiu ca nu se mai face HPV acum si nici eu nu stiu daca sa o mai fac cealalta doza sau nu....ma gandesc si din punct de vedere medical daca e bine.Oricum ma duc la un ginecolog luna asta sa ma lamureasca.O dovada ca nu se mai face HPV ar fii aici:http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0045f3d6a1RCRD

Si inca ceva....vezi ca nici testul SIDA nu se mai face.
    Ultima modificare făcută de sorin; 05.02.2010 la 10:51. Motiv: fuzionat 2 postari consecutive la un minut unul de celalalt

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de lacrima_is Vezi post
    Citat Postat în original de Corry26 Vezi post
    Buna.Hai sa-ti spun ce am facut eu.Am facut primele doze de Gardasil in Ro anul trecut.A treia doza ar trebui sa o fac in Martie dar deja am trimis actele pt AOS.Am fost la doctor cu lista cu vaccinurile facute in tara si el a completat pe noul formular pt AOS ce a vazut pe acea lista.Stiu ca nu se mai face HPV acum si nici eu nu stiu daca sa o mai fac cealalta doza sau nu....ma gandesc si din punct de vedere medical daca e bine.Oricum ma duc la un ginecolog luna asta sa ma lamureasca.O dovada ca nu se mai face HPV ar fii aici:http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0045f3d6a1RCRD
    Citat Postat în original de Corry26 Vezi post
    Si inca ceva....vezi ca nici testul SIDA nu se mai face.
    Din cate am vazut HPV/ Gardasil si HIV nu se mai cer.

lacrima_is e posibil ca toti sa fi facut deja testul TB in romania, nu testul de piele, ci cel de sange. uitandu-ma pe formularul medical pentru interviu la class B conditions, testul TB apare primul:

http://bangkok.usembassy.gov/root/pd...ical_forms.pdf

sincer, la acest moment responsabilitatea unui sfat e prea mare; daca decizi sa nu-l faci (testul TB) eu zic macar sa suni la clinica in romania sa vezi daca-l fac in general pentru interviu viza sau la USCIS.

multa bafta fetelor!!

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    58
    Putere Rep
    11

Implicit

Multumesc pentru informatii ma apuc sa le citesc si sa vad ce spun. Intre timp am contactat clinica din Romania si mi-au trimis rezultatele de la xray in care specifica starea de sanatate..deci cu asta am terminat.Am sunat apoi la uscis si le-am zis situatia si mi-au confirmat ca doctorul nu are autoritate decat pentru a scrie vaccinarile si certificarea din partea finala a documentului. Cu siguranta nu imi poate solicita repetarea analizelor. Multumesc ca mi-ati confirmat ca dozele pt hpv nu sunt obligatorii si nici testul hiv, acum stiu la ce sa ma astept de la medic si sper sa se conformeze.
    Uitandu-ma pe lista de vaccinari e cam goala am numai TD, MMR,MEASLE,HPV,tare ma tem ca ma mai pun sa fac cateva. Si cu siguranta nu vor fi ieftine, numai vizita la medic ma costa 225$ fara alte servicii care vor mai aparea pe parcurs.
    Ultima modificare făcută de lacrima_is; 07.02.2010 la 11:14.

Pagina 1 din 33 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. informatii utile
    De cristinaboldus în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 15.06.2011, 12:23
  2. Cerere de informatii!
    De Svanovici în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.05.2010, 07:42
  3. Informatii Washington D.C.
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 11.05.2010, 08:33
  4. caut discutii
    De alexthegreat în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.10.2007, 01:15
  5. Pt prietenii si loc de discutii and more.
    De Ionut Macelaru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.03.2007, 10:51

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •