Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 33 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 323

Subiect: AOS - informatii, discutii

Data înscrierii
    27.07.2009
    Locație
    MI
    Posturi
    117
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    deocamdată eşti pe viză de vizitator (non-emigrant) şi aşa vei fi până la aprobarea schimbării de statut.
    ca şi vizitator poţi conduce cu permisul din românia 1 an.
    un an? mi s-a spus ca doar 3 luni. unde as putea sa ma interesez despre asta? .. da ar fi bine da fie 1 an. as vrea sa rezolv mai repede cu actele, nu ca as avea unde sa lucru si imi trebuie acte.. dar deja m-am plictisit sa fiu in concediu.
    in alta ordine de idei luat. pentru o vacanta in Bahamas sau Republica Dominicana imi trebe viza?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

rezidenţii au doar 2 - 3 luni (depinde de la stat la stat, la mine e 60 de zile). am înţeles că sunt state în care poţi folosi permisul de românia un an indiferent de statusul tău.
    informaţiile necesare le găseşti în driver's handbook, care ar trebui să fie disponibil (gratis) la orice birou DMV. acolo vei găsi informaţiile necesare. nu te lua doar după ceea ce ţi-i se spune la telefon sau chiar direct de către personalul de acolo. cere manualul. ai să înveţi că funcţionarii americani nu prea ştiu decât bucăţica lor iar în rest o dau aiurea prin cucuruz. aşa am păţit eu cu permisul meu, am primit de fiecare dată alt răspuns, până la ultimul pe care l-am întrebat şi care mi-a spus că pot conduce un an şi când i-am pus cartea în faţă şi i-am zis că nu vreau să am probleme cu poliţia a zis "aşa e, ai voie 60 de zile, da' ce, crezi că poliţaiul ştie legea?"
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    27.07.2009
    Locație
    MI
    Posturi
    117
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    rezidenţii au doar 2 - 3 luni (depinde de la stat la stat, la mine e 60 de zile). am înţeles că sunt state în care poţi folosi permisul de românia un an indiferent de statusul tău.
    informaţiile necesare le găseşti în driver's handbook, care ar trebui să fie disponibil (gratis) la orice birou DMV. acolo vei găsi informaţiile necesare. nu te lua doar după ceea ce ţi-i se spune la telefon sau chiar direct de către personalul de acolo. cere manualul. ai să înveţi că funcţionarii americani nu prea ştiu decât bucăţica lor iar în rest o dau aiurea prin cucuruz. aşa am păţit eu cu permisul meu, am primit de fiecare dată alt răspuns, până la ultimul pe care l-am întrebat şi care mi-a spus că pot conduce un an şi când i-am pus cartea în faţă şi i-am zis că nu vreau să am probleme cu poliţia a zis "aşa e, ai voie 60 de zile, da' ce, crezi că poliţaiul ştie legea?"
    aaa ok. multam de informatii.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de crisalen Vezi post
    aaa ok. multam de informatii.
    habar nu au de lege, ca mie mi-au dat un tichet ca nu am permis cica apoi am fost la proces si nici macar nu a trebui sa vb cu judecatorul, un tip m-a luat de-o parte, aveam la momentul ala permisul de conducere american, i-am explicat ca mi-era imposibil sa-mi fac permis la momentul acela fara green card si ca nu trecusera inca 60 de zile si plus ca am job(cu EAD) deci trebuie sa conduc, a pus noul numar pe el si gata nenica. numa stres si a mai si trebuit sa aranjez la serviciu ca sa merg la court. al dracu de politai ma bagase la nu stiu cate sute amenda si am plecat de la court fara nici o amenda. cica, u look kind of young? pai dracu aveam 22 de ani, ce vrea?! a crezut probabil ca e fals... dunno...

deci eu as zice macar sa-ti tii documentatie cu tine, ca asa daca incepi sa le spui lor una si alta, or sa creada ca incerci sa-i pacalesti. asa a fost in cazul meu si mi-a parut rau ca nu am avut cu mine ceva sa le arat uite domne scrie negru pe alb.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 28.02.2010 la 09:45.

Data înscrierii
    27.07.2009
    Locație
    MI
    Posturi
    117
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    habar nu au de lege, ca mie mi-au dat un tichet ca nu am permis cica apoi am fost la proces si nici macar nu a trebui sa vb cu judecatorul, un tip m-a luat de-o parte, aveam la momentul ala permisul de conducere american, i-am explicat ca mi-era imposibil sa-mi fac permis la momentul acela fara green card si ca nu trecusera inca 60 de zile si plus ca am job(cu EAD) deci trebuie sa conduc, a pus noul numar pe el si gata nenica. numa stres si a mai si trebuit sa aranjez la serviciu ca sa merg la court. al dracu de politai ma bagase la nu stiu cate sute amenda si am plecat de la court fara nici o amenda. cica, u look kind of young? pai dracu aveam 22 de ani, ce vrea?! a crezut probabil ca e fals... dunno...

deci eu as zice macar sa-ti tii documentatie cu tine, ca asa daca incepi sa le spui lor una si alta, or sa creada ca incerci sa-i pacalesti. asa a fost in cazul meu si mi-a parut rau ca nu am avut cu mine ceva sa le arat uite domne scrie negru pe alb.
    da. inca nu m-a oprit nimeni. sper sa nu- am experienta ta. multumesc de informatii

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Ma intorc cu ceva informatii ca nu m-i s-a mai intamplat nimic nou pana acum.NOA nu am primit-o pt ca adresa nu a fost declarata aici la posta(asa se procedeaza aici la noi nu) asa ca s-a dus inapoi si USCIS mi-au trimis un mesaj pe telefon ca au primit scrisoarea inapoi..Anyway am declarat adresa de aici la posta si am primit intr-o scrisoare si NOA si programare pt biometrics.Pe 18 Martie ma duc la biometrics....
    Life is full of surprises!

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Vad ca nimeni nu mai vrea sa vb despre AOS aici.Am fost la biometrics si a fost f simplu.A durat 10 minute,am completat un formular m-i s-au luat amprente,si mi-au facut o poza.Se pare ca dupa luarea vizei nimeni nu mai are nimic de intrebat despre AOS.Procesul continua dar toata lumea stie ce are de facut pt ca nimeni nu mai vb aici,si deci ma simt si aiurea ca am deschis topicul asta.Nu se merita sa te implici prea mult aici.Fiecare isi vede de treaba lui dupa rezolvarea problemei.Nu eram singura care trece prin procesul de AOS acum dar totusi sunt alone aici.Pt cine citeste va doresc o viata frumoasa si succes in continuare!
    Life is full of surprises!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Corry26 Vezi post
    Vad ca nimeni nu mai vrea sa vb despre AOS aici.Am fost la biometrics si a fost f simplu.A durat 10 minute,am completat un formular m-i s-au luat amprente,si mi-au facut o poza.Se pare ca dupa luarea vizei nimeni nu mai are nimic de intrebat despre AOS.Procesul continua dar toata lumea stie ce are de facut pt ca nimeni nu mai vb aici,si deci ma simt si aiurea ca am deschis topicul asta.Nu se merita sa te implici prea mult aici.Fiecare isi vede de treaba lui dupa rezolvarea problemei.Nu eram singura care trece prin procesul de AOS acum dar totusi sunt alone aici.Pt cine citeste va doresc o viata frumoasa si succes in continuare!
    Hei, felicitari! si capul sus, o sa vin alt val de fete si o sa vezi ce o sa se scrie. si eu sunt destul de ocupata in ultima vreme, insa citesc tot ce scrieti voi desi de multe ori nu scriu feedback. deci nu e din cauza ca nu vreau sa te bag in seama

we all stil wov u si apreciam toate eforturile tale

noapte buna!

Data înscrierii
    27.07.2009
    Locație
    MI
    Posturi
    117
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    Hei, felicitari! si capul sus, o sa vin alt val de fete si o sa vezi ce o sa se scrie. si eu sunt destul de ocupata in ultima vreme, insa citesc tot ce scrieti voi desi de multe ori nu scriu feedback. deci nu e din cauza ca nu vreau sa te bag in seama

we all stil wov u si apreciam toate eforturile tale

noapte buna!
    eu am primit azi un plic cum ca voi fi anuntata de data si ora cand ma programeaza la interviu. astept. ce altceva pot sa fac deocamdata? incerc sa ma rabdare .

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    66
    Putere Rep
    10

Implicit

Noi am depus aplicatia pe 12 martie si pana acum n-am primit nimic. In mod normal ar trebui sa primim NOA, right?

Pagina 3 din 33 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. informatii utile
    De cristinaboldus în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 15.06.2011, 12:23
  2. Cerere de informatii!
    De Svanovici în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.05.2010, 07:42
  3. Informatii Washington D.C.
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 11.05.2010, 08:33
  4. caut discutii
    De alexthegreat în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.10.2007, 01:15
  5. Pt prietenii si loc de discutii and more.
    De Ionut Macelaru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.03.2007, 10:51

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •