Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 33 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 323

Subiect: AOS - informatii, discutii

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de lacrima_is Vezi post
    Multumesc pentru informatii ma apuc sa le citesc si sa vad ce spun. Intre timp am contactat clinica din Romania si mi-au trimis rezultatele de la xray in care specifica starea de sanatate..deci cu asta am terminat.Am sunat apoi la uscis si le-am zis situatia si mi-au confirmat ca doctorul nu are autoritate decat pentru a scrie vaccinarile si certificarea din partea finala a documentului. Cu siguranta nu imi poate solicita repetarea analizelor. Multumesc ca mi-ati confirmat ca dozele pt hpv nu sunt obligatorii si nici testul hiv, acum stiu la ce sa ma astept de la medic si sper sa se conformeze.
    Uitandu-ma pe lista de vaccinari e cam goala am numai TD, MMR,MEASLE,HPV,tare ma tem ca ma mai pun sa fac cateva. Si cu siguranta nu vor fi ieftine, numai vizita la medic ma costa 225$ fara alte servicii care vor mai aparea pe parcurs.
    $225 pt I-693?sa-ti completeze formularul pt AOS?
    Life is full of surprises!

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    58
    Putere Rep
    10

Implicit

Corry sa nu fii surprinsa asata e o afacere in domeniu, nici mie nu mi-a venit acrede cat cere.Inca am gasit mai scump.Nu stiu ce se intampla cu doctorii dar te jupoaie fara sa faca nimic. Unde am gasit la 186 era prea departe de casa si benzina m-am fi costat si deci nu as fi facut economie.Asta e viata. Pe tine cat te-a costat si unde?

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Pe mine m-a costat $45 sa-mi completeze actele.Am facut testul HIV in alta parte si am mai dat $25(nu trebuia sa-l fac dar a fost o greseala)....si inca $20 pt TBC.Pe tine chiar te costa nu gluma.Locatia...well..aici in PR intr-un oras cam la vreo 100km distanta de noi..un medic acreditat de ei.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    66
    Putere Rep
    10

Implicit

Buna fetelor,

Am fost vineri sa depun aplicatia pentru SSN si am avut o surpriza neplacuta. Mi s-a spus ca nu pot sa-mi elibereze SSN pe numele actual pana nu imi ajustez statutul aici. Pe de alta parte nici nu m-au sfatuit sa-l fac pe numele din pasaport. Cu toate astea, mi-au oprit copii dupa toate actele insa nu si aplicatia. Am plecat de acolo cu un document in care se precizeaza ca am depus aplicatia pentru SSN si ca verificarile dureaza 4 saptamani.

Sunt confuza si nu inteleg ce pisici se intampla. Pana la urma trebuie sa am SSN inainte de AOS sau nu? Cat de important este SSN si cat de repede trebuie obtinut in raport cu data de expirare a K1 sau data de expirare a vizei?

Multam!!!

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de angelheart Vezi post
    Buna fetelor,

Am fost vineri sa depun aplicatia pentru SSN si am avut o surpriza neplacuta. Mi s-a spus ca nu pot sa-mi elibereze SSN pe numele actual pana nu imi ajustez statutul aici. Pe de alta parte nici nu m-au sfatuit sa-l fac pe numele din pasaport. Cu toate astea, mi-au oprit copii dupa toate actele insa nu si aplicatia. Am plecat de acolo cu un document in care se precizeaza ca am depus aplicatia pentru SSN si ca verificarile dureaza 4 saptamani.

Sunt confuza si nu inteleg ce pisici se intampla. Pana la urma trebuie sa am SSN inainte de AOS sau nu? Cat de important este SSN si cat de repede trebuie obtinut in raport cu data de expirare a K1 sau data de expirare a vizei?

Multam!!!
    Nu cred ca au dreptate.Mie mi l-au facut pe numele din pasaport fara sa-i intereseze daca m-am casatorit sau nu,deci fara sa-i intereseze daca am sau voi avea alt nume dupa casatorie.Stiu ca trebuie facut inainte sa expire I 94.Iar pt AOS nu ai nevoie de SSN.Eu am trimis actele si nu am completat SSN,la fel imi spunea si GEO ca a facut.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de angelheart Vezi post
    Buna fetelor,

Multam!!!
    Am patit-o si eu cu SSn-ul cu ani in urma, nu-ti trebuie pentru AOS. Eu l-am primit abea dupa ce am primit GC, expirase oricum viza k1. Pe scurt cand m-am dus sa aplic, le-am aratat ca-s venita cu K1 au primit aplicatia si mi-au zis sa astept pentru verificari. Intre timp m-am casatorit si vazand ca tot nu aparare SSN am trecut pe acolo sa vad ce mai zic, atunci mi-au zis ca in cazul de fata daca am aplicat pentru AOS nu mai am statut de de K1. In final am obtinut SSN doar dupa ce am primit GC ca nu aplicasem pentru EAD.

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    58
    Putere Rep
    10

Implicit

[QUOTE=angelheart

Buna, am aplicat pt ssn fara sa ajustez statusul si se face asta tocmai pentru a exista in baza lor de date. La fel ca si tine actele mele au fost verificate. Sper sa nu gresesc dar cu siguranta nu pot zice asta. Uite suna la nr acesta 1800 7721213 este biroul central SSN si zile ce au zis cei de la office-ul tau local, ei sunt in masura sa te ajute cu toate informatiile.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    66
    Putere Rep
    10

Implicit

Multumesc mult tuturor! Deocamdata nu ma mai agit. Am dovada ca am aplicat. Depun actele pentru AOS si mai vedem pe urma. Incercasem sa-l obtin pentru ca peste tot se cere SSN. In toate aplicatiile pe care le-am depus - asigurare medicala, asigurarea de viata a sotului, acte de proprietate, military card - se cere SSN. Bineinteles ca am lasat campul de SSN necompletat. Si de fiecare data trebuie sa explici de ce. Asta e!

Va pup dragelor si va tin pumnii!

Data înscrierii
    27.07.2009
    Locație
    MI
    Posturi
    117
    Putere Rep
    10

Implicit

salutare fetele! ca nu v-am mai auzit demult. si mie mi s-a raspuns la fel. am dreptul sa aplic pentru SSN dupa ce imi fac ajustarea de statut. asta bun, am inteles. actele de ajustare statut abia saptamana viitoare le trimitem. problema mea este cum o sa fac cu permisul de conducere. deocamdata conduc cu cel din romania. si cica pana la finalizarea acteleor dureaza cam 6-7 luni asa o fi?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

deocamdată eşti pe viză de vizitator (non-emigrant) şi aşa vei fi până la aprobarea schimbării de statut.
    ca şi vizitator poţi conduce cu permisul din românia 1 an.
    plecat de-acasă.

Pagina 2 din 33 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. informatii utile
    De cristinaboldus în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 15.06.2011, 12:23
  2. Cerere de informatii!
    De Svanovici în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.05.2010, 07:42
  3. Informatii Washington D.C.
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 11.05.2010, 08:33
  4. caut discutii
    De alexthegreat în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.10.2007, 01:15
  5. Pt prietenii si loc de discutii and more.
    De Ionut Macelaru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.03.2007, 10:51

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •