Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Obtinere “reentry permit” pentru posesorii green card SUA/ Reentry permit application

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit Obtinere “reentry permit” pentru posesorii green card SUA/ Reentry permit application

M-am gandit ca acesta e un subiect important, despre care s-a mai discutat pe forum, printre “picaturi” pe alte topice, dar nu destul de detaliat. Consider ca este foarte bine de stiut de catre detinatorii de GC ca daca stau in afara Statelor Unite mai mult de un an, acestia nu vor mai fi reprimiti inapoi si astfel isi pot pierde rezidenta permanenta. Pentru a evita aceasta situatie, daca stiti ca din diverse motive o sa fiti nevoiti sa fiti plecati din SUA pentru mai mult de un an, va trebui sa obtineti in prealabil asa-zisul “re-entry” permit, pe baza caruia sa puteti intra in tara la intoarcere.

Daca cineva doreste sa faca o descriere detaliata a procesului de obtinere a acestui document (re-entry permit), ar fi o actiune binevenita pentru posesorii de green-card.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit Detalii aplicare pentru "reentry permit"

OK, vad ca nu vine nimeni cu informatii aici, asa ca o fac eu.

NOTA: Informatiile de mai jos sunt cu caracter general si nu reprezinta informatii legale/juridice. Va sugerez sa consultati un avocat pentru a fi siguri(e) ca aveti informatii de ultima ora.

Ca rezident permanent in SUA (posesor de green card), poti calatori fara restrictii in afara Statelor Unite. Pentru a reveni in SUA/USA, va trebui sa prezinti green card-ul si pasaportul romanesc, in cazul in care calatoria a fost mai scurta de un an.

In cazul in care iesirea din SUA este pe o durata mai mare de un (1) an, dar mai scurta de doi (2) ani, atunci ai nevoie de un permis de re-intrare (reentry permit), pentru a ti se permite revenirea in Statele Unite ale Americii. Acest permis este necesar si in cazul in care esti rezident permanent si calatoresti in afara SUA, dar un poti sa obtii un pasaport din tara in care esti cetatean (deci Romania in majoritatea cazurilor, sau alta tara a carei cetatean esti). Calatoria in afara SUA fara acest “reentry permit” pentru perioade mai mari de un an, poate avea consecinte severe, considerandu-se ca ai renuntat la statutul de rezident permanent.

Acest permis nu te absolva de indeplinirea conditiilor si respectarea legilor de imigrare ale Statelor Unite, iar simpla detinere a permisului de re-intrare un-ti garanteaza admiterea in SUA, fiind in continuare supus inspectiilor de imigrare in aeroportul sau punctual de intrare (“port of entry”), unde ti se determina eligibilitatea de a fi re-admis pe pamant american, fiind posibila chiar o inspectie secundara (“secondary inspection”), caz in care ti se pun intrebari suplimentare intr-o camera separata.

Daca intentionezi sa calatoresti sau sa locuiesti repetat in afara SUA pentru mai mult de 5 luni intr-un an, probabil ca e o idée buna sa obtii o viza de vizitator in loc de “green card”, pentru ca ofiterii de imigrare pot considera ca pot sa-ti ridice “green card’-ul pe motiv ca ai abandonat intentiile de rezidenta permanenta.

Rezidentii permanenti trebuie sa fie fizic prezenti in Statele Unite cand completeaza aplicatia. Parasirea Statelor Unite inainte de a primi un raspuns in legatura cu aplicatia, un afecteaza decizia care se va lua. Poti cere ca ca permisul de re-intrare (“reentry permit”) sa fie trimis la o ambasada sau consulat american dintr-o anumita tara. Pe formularul I-131 care trebuie completat, exista un loc unde se introduc informatii privitoare la primirea permisului in afara Statelor Unite.

Cine indeplineste conditiile
    Poti aplica pentru “reentry permit” daca esti in SUA ca:
    - rezident permanent (posesor “green card”);
    - rezident conditionat.

Nu poti aplica pentru “reentry permit” daca:
    -ai deja un astfel de permis valid (in afara cazurilor in care l-ai returnat la USCIS, sau poti dovedi ca l-ai pierdut);
    -a fost emisa o ordonanta (“notice”) in “Federal Register” care interzice eliberarea unui astfel de document pentru calatorie in zona in care vrei sa calatoresti.

Validitate
    Pentru rezidenti permanenti, validitatea acestui document este de regula de doi (2) ani de la data eliberarii. Daca dupa obtinerea rezidentei permanente ai fost in afara Statelor Unite pentru mai mult de 4 (patru) ani din ultimii 5 (cinci) ani, atunci permisul va fi doar pe un an, cu posibilitate de extindere la 2 (doi) ani daca:
    -rezidentul permanent a fost trimis de guvernul SUA pentru alte motive decat deportare, excludere, etc.;
    -rezidentul permanent lucreaza intr-o companie publica internationala din care face parte si SUA;
    -rezidentul permanent este un sportiv profesionist care concureaza pentru SUA in diverse tari.

Aceste permise nu pot fi reinnoite.

Documente pentru aplicare
    ■ Pentru fiecare aplicant este nevoie de un formular de aplicare, taxe si seturi de documente separate.
    Formularul de aplicare (Form I-131):
    http://www.uscis.gov/files/form/i-131.pdf
    Instructiuni pentru completarea formularului I-131 gasiti la:
    http://www.uscis.gov/files/form/i-131instr.pdf

■ Taxa de aplicare:
    $305

Informatii suplimentare pe siteul oficial la:
    http://www.uscis.gov/i-131

■ Fotografii:
    - 2 poze tip pasaport
    ■ Copii de pe un document oficial de identificare (permis de conducere, pasaport, green cards, etc.)
    ■ Copii fata si verso ale “green card”-ului, sau formularul I-551 (http://www.uscis.gov/files/form/g-731c-eng.pdf )

Unde se trimit actele (verificati pe siteul oficial inainte de a trimite):

USCIS Nebraska Service Center
    P.O. Box 87131
    Lincoln, NE 68501-7131

Pentru depunere in persoana, prin curier (deci nu prin USPS)

USCIS Nebraska Service Center
    850 S. Street
    P.O. Box 87131
    Lincoln, NE 68508

Data înscrierii
    01.11.2010
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Hello,
    Am si eu o cateva intrebari, la care m-as bucura daca ar putea cineva sa ma ajute.
    Am castigat la Loteria Vizelor in 2007. Am primit SSN, Greencard, mi-am platit taxele, si am locuit 2 ani in SUA (2007-2009). M-am reintors in Romania pentru a termina ultimul an de facultate, si m-am casatorit recent, aici, in Romania. In decembrie se implineste 1 an de cand am avut ultima intrare in SUA.

1. Imi puteti spune care sunt drepturile mele acum? Ce acte trebuie sa intocmesc pentru schimbarea de nume ( in greencard si SSN apar LUCZA, iar acum mi-am schimbat numele in ILASCA).

2. Daca nu imi fac intrarea in SUA pana in decembrie, adica depasesc 1 an de la ultima intrare, pierzandu-mi astfel drepturile, pot reaplica la loteria vizelor impreuna cu sotul meu?
    Multumesc foarte mult!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

trebuie să aplici pentru un Returning Resident Visa (SB-1 visa). se poate să ai noroc şi pe aeroport să nu te întrebe nimeni nimic. dar trebuie să ai noroc cu caru' pentru asta.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    23.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

si eu am aceeasi problema am green-card din 2004 in 2008 a trebuit sa ma intorc in romania si sa raman o perioada,nu am stiut de reentry permit iar acum vreau sa ma reintorc in state,am sunat la ambasada si mi s-a spus ca pot aplica pt reinoirea green-card-ului,va trebuii sa trec de un interviu cu un ofiter consular si sa am acte doveditoare ca a trebuit sa raman in romania,a mai trecut cineva de acest interviu,nu stiu la ce sa ma astept...va rog din suflet cateva sfaturi

Subiecte similare

1. Cum obtin work permit?
    De Manu în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 29.07.2009, 16:42
  2. acte obtinere green card
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 19.02.2008, 23:58
  3. work permit pentru viza dependent
    De Sherlock în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 11.02.2008, 16:13
  4. reentry permit--posibil sau nu?
    De razvanny în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2008, 17:22
  5. re-entry permit
    De marie_curie în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.05.2006, 12:34

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •