Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: O poveste de emigrant care merita citita!

Data înscrierii
    17.01.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit O poveste de emigrant care merita citita!

O poveste de emigrant care merita citita!

Nu fac nici un comentariu, va doresc doar lectura placuta:

Cititi aici:

canada.php0h.com/Gunoier.htm
    Ultima modificare făcută de sorin; 17.01.2010 la 10:59. Motiv: citeste regulamentul de postare inainte de a posta linkuri pest tot ;)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.282
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de B25 Vezi post
    O poveste de emigrant care merita citita!

Nu fac nici un comentariu, va doresc doar lectura placuta:

Cititi aici:

canada.php0h.com/Gunoier.htm
    ai reusit sa ma convingi..nu ma duc la canata nici taiat..

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ai reusit sa ma convingi..nu ma duc la canata nici taiat..
    Bine faci Paule. Stai acolo, ca stai bine.

Acuma, dupa ce citii si eu si luai la cunostinta despre ce se intampla pe aici, nici nu mai stiu ce sa fac nici eu. Sa ma intorc?... Sa mai raman?...

PS : Stie cineva, in Romania tot asa, gunoierii mai sunt si bloggeri? Sau au trecut demult de etapa asta?
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

au evoluat. de-acu' au trecut la twitter ...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.282
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Bine faci Paule. Stai acolo, ca stai bine.

Acuma, dupa ce citii si eu si luai la cunostinta despre ce se intampla pe aici, nici nu mai stiu ce sa fac nici eu. Sa ma intorc?... Sa mai raman?...

PS : Stie cineva, in Romania tot asa, gunoierii mai sunt si bloggeri? Sau au trecut demult de etapa asta?
    linkul a mai fost pus de cateva ori pe forum..se pare ca cineva are interesul sa ne reimprospateze memoria din cand in cand.... de data asta efectul scontat se lasa asteptat,lumea nu mai este dispusa sa dea explicatii la handicapati..
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 19.01.2010 la 02:15.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    linkul a mai fost pus de cateva ori pe forum..se pare ca cineva are interesul sa ne reimprospateze memoria din cand in cand.... de data asta efectul scontat se lasa asteptat,lumea nu mai este dispusa sa dea explicatii la handicapati..

Exact, păi dacă alte materiale nu au... Dacă totuşi veni vorba de gunoaie, nu ştiu cum e în Montreal, însă de ridicarea gunoaielor în oraşele mari, de exemplu Toronto, se ocupă primăria oraşului, pentru că oamenii plătesc taxe pentru asta, locurile de munca sunt foarte bine plătite şi nu oricine poate să intre acolo, dacă nu sunt doar zvonuri am înţeles chiar că trebuie să fii cetăţean canadian ca să obţii un astfel de loc de muncă. Nu prea cred că un proaspăt emigrant ar fi avut o astfel de şansă. Încă de acum câţiva ani când am citit prima dată acel articol nu mi s-a părut defel o relatare a experienţei reale de viaţă ci doar o exagerare în proză scrisă de un tip talentat.

Data înscrierii
    31.05.2007
    Locație
    Italy
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Exact, păi dacă alte materiale nu au... Dacă totuşi veni vorba de gunoaie, nu ştiu cum e în Montreal, însă de ridicarea gunoaielor în oraşele mari, de exemplu Toronto, se ocupă primăria oraşului, pentru că oamenii plătesc taxe pentru asta, locurile de munca sunt foarte bine plătite şi nu oricine poate să intre acolo, dacă nu sunt doar zvonuri am înţeles chiar că trebuie să fii cetăţean canadian ca să obţii un astfel de loc de muncă. Nu prea cred că un proaspăt emigrant ar fi avut o astfel de şansă. Încă de acum câţiva ani când am citit prima dată acel articol nu mi s-a părut defel o relatare a experienţei reale de viaţă ci doar o exagerare în proză scrisă de un tip talentat.
    tind sa iti dau dreptate...eu as intari si as merge pana la opinia ca acest "gunoier" de fapt este un ziarist. ia cititi atenti, si va veti da seama ca inclusiv greselile de exprimare aparute prin text, dau impresia ca sunt bagate cu intentie. ori este vreun scriitor/jurnalist/profesor ajuns gunoier, ori este doar un "gunoi" de scriitor/jurnalist/profesor.
    eu traiesc si muncesc in italia de multi ani, intr-un hotel. acolo legal esti incadrat cu 6,45 ore pe zi si o zi libera pe saptamana. in realitate, in complicitate cu legiuitorii (avand in vedere ca nimeni nu-i ia la intrebari), patronii te tin la munca 18-20 ore zilnic si 7 zile pe saptamana, si bineinteles te pun la toate muncile necesare, nu doar la ceea ce ai trecut pe contractul de munca. nu ma plang. m-am obisnuit, si in plus, sunt destul de bine platit si respectat ca persoana. dar poate cineva sa imi spuna si mie daca si in canada e asa? nu cred. nu cred ca li se da angajatorilor dreptul neoficial de a exploata personalul angajat.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Nu, în Canada nu e aşa, adică se pot exploata oamenii dar numai cu acordul lor, în schimb dacă lucrezi legal, declari taxe, eşti protejat, legea spune 40h/sapt, după asta, nu ştiu exact, cred că după 45h trebuie să te plătească în plus (1.5/h) şi este doar opţional, adică dacă vrei lucrezi dacă nu, nu, pe motivul că refuzi să lucrezi în plus nu poţi fi concediat. Pentru mai multe detalii, citeşte aici: http://www.olrb.gov.on.ca/english/homepage.htm

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de titiancostea Vezi post
    eu traiesc si muncesc in italia de multi ani, intr-un hotel. acolo legal esti incadrat cu 6,45 ore pe zi si o zi libera pe saptamana. in realitate, in complicitate cu legiuitorii (avand in vedere ca nimeni nu-i ia la intrebari), patronii te tin la munca 18-20 ore zilnic si 7 zile pe saptamana, si bineinteles te pun la toate muncile necesare, nu doar la ceea ce ai trecut pe contractul de munca. nu ma plang. m-am obisnuit, si in plus, sunt destul de bine platit si respectat ca persoana. dar poate cineva sa imi spuna si mie daca si in canada e asa? nu cred. nu cred ca li se da angajatorilor dreptul neoficial de a exploata personalul angajat.
    Titian,daca esti in regula cu 6,45 pe zi,inseamna ca restul orelor ti le plateste in negru.Nu cred ca "te obliga"sa muncesti 18-20ore/zi,cind mai dormi??
    Exista si sindicate la care poti apela,sigur cu riscul de a ramine fara servici.
    Sintem exploarati toti,dar numai daca o permitem noi.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    31.05.2007
    Locație
    Italy
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

elliane, cer scuze ca nu ti-am dat raspuns mai devreme, insa de atunci nu am mai intrat pe site.
    "Titian,daca esti in regula cu 6,45 pe zi,inseamna ca restul orelor ti le plateste in negru.Nu cred ca "te obliga"sa muncesti 18-20ore/zi,cind mai dormi??
    Exista si sindicate la care poti apela,sigur cu riscul de a ramine fara servici.
    Sintem exploarati toti,dar numai daca o permitem noi."
    tot ce spui tu exista intr-o lume ideala...in cea reala, sindicatul nu te baga in seama desi cotizezi, asociatia hotelierilor este extrem de pregatita in combaterea acestor plangeri, care sunt extrem de multe...legiuitorii inregistreaza cazurile insa nu le cerceteaza niciodata...si evident, plangerile te baga in probleme in calitate de angajat...daca esti demis de catre patron, legea iti da dreptul la plata integrala a salariului pana la incetarea legala a contractului...evident ca nici un patron nu te concediaza: face in asa fel incat sa demisionezi singur...iti face zile amare la locul de munca pana nu mai rezisti si pleci singur...italienii sunt escroci, nu prosti...sindicatele le-au inventat ei, deci tot ei su si cei mai in masura sa le combata sau sa le ocoleasca...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. posibil emigrant in USA!
    De NICK2009 în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 06.05.2009, 10:59
  2. Ultima carte citita?
    De Rainschild2007 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 18.03.2009, 15:00
  3. Care sunt sansele unui emigrant legal
    De Simona80 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 13.08.2007, 20:12
  4. O poveste de emigrant care merita citita!
    De ganimede în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.07.2007, 07:07
  5. Intamplari la care merita sa meditam
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.03.2005, 06:42

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •