Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 48

Subiect: Intrebare doar pentru ortodocsi

Data înscrierii
    27.10.2004
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt o romanca ortodoxa. Imi place si respect traditia noastra strabuna. Am ajuns pe meleagurile americane, sunt singura si nu gasesc nici o biserica ortodoxa. E pacat sa merg la alta biserica crestina pentru a participa la slujba si pentru a cunoaste oameni?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Nu vad de ce ar fi pacat sa mergi la o biserica doar pentru ca nu e romaneasca. Ai putea deasemeni sa incerci sa mergi si la una din cele doua biserici romanesti din VA daca nu-s prea departe de tine, daca preferi sa mai cunosti si alti romani de prin zona.

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Si eu sunt ortodoxa si nu am gasit absolut nici o biserica ortodoxa pe aici... dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa mergi sa te rogi, in fond si la urma urmei conteaza sa porti credinta in suflet, sa respecti cuvantul Domnului oriunde te-ai afla.

Am fost la un moment dat intr-o tara musulmana unde chiar nu existau crestini, ce sa mai spun de catolici, ortodoxi.... si cu toate astea am trecut peste toate cu bine deoarece rugaciunile nu ti le poate lua nimeni indiferent unde te-ai afla

Data înscrierii
    27.10.2004
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit

De rugat te poti ruga oriunde dar am observat ca ceea ce se intampla in bisericile de aici este foarte diferit fata de slujba ortodoxa.

Angela, unde esti acum? Intre timp am gasit eu o biserica ortodoxa iromaneasca in Virginia. Daca te intereseaza, spune-mi

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Eu stau in Hawaii deci sansele mele sunt mai slabute [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Cred ca adevarata inchinaciune sta in interior. Dar noi suntem oarecum legati prin educatie si prin firea noastra de a merge in locasuri si a impartasi trairile si experientele noastre. Si pentru ca avem nevoie de conexiunea dintre noi, doar suntem creati ca fiinte sociabile.Dar marii nostrii oameni spirituali au trait timpuri in singuratate absoluta, in pesteri, in pustie...Deci nu in institutie sta credinta.Tocmai de aceea poate multi au renuntat sa mai mearga la biserica si sa mai creada in Dumnezeu vazand atatea exemple negative de prin biserici.Dar daca vrei cu adevarat o comuniune cu Dumnezeu, numai in interiorul tau o poti gasi.
    Nu stiu daca am raspuns exact la subiect, dar cred ca are cumva o legatura.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Hei,inland,sper ca esti ortodox si daca-i asa,nu uita
    vorba din batrani :"Sa faci ce zice popa,nu ce face popa !"...Nu judeca
    biserica dupa oamenii ce intra-n ea,e casa Domnului !

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    663
    Putere Rep
    15

Implicit

Ma unde sunt eu .. chiar ca nu este nici o biserica ortodoxa[img]smileys/smiley11.gif[/img]

Este adventista, catolica, penticostala, presbyteriana, nazareneana, etc.

Nu cred ca ar fi un pacat sa te duci la alta, eu oricum trebuie sa ma duc, poate gasesc ceva de munca.

Casa Domnului este peste tot!! Conteaza in ce crezi, si ce valori morale ai .. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Dumnezeu nu apartine nici unei religii,e Binele si Adevarul absolut.Daca nu-ti place sa mergi la biserica din n cauze ,poti ca-ti construiesti o biserica interioara,e mai aproape de tine si te poti ruga in orice secunda.Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    663
    Putere Rep
    15

Implicit

Frumos spus mihaela75[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare