Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 48

Subiect: Intrebare doar pentru ortodocsi

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

na că te contrazic şi eu: e prozeletism. o fi primit omu' sarcină de la pastor ... că de la popă nu crez să fie, ţinând de religia lui.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    12.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

mirciulică, la ce ai postat tălică acilea extrasele alea din biblie?

că mă gândesc că poate nu ai văzut titlul topicului ...

Ca sa clarifici o asemenea intrebare nu poti sa raspunzi prin da sau nu, sau nu stiu ce filozofie.
    Si, m-am gandit ca cel mai bine o clarifica Sfanta Scriptura.
    Daca esti de alta parere, e problema ta si o respect.
    Dar stiu ca Biblia sau Sfanta Scriptura ESTE CEA INDREPTATITA SA RASPUNDA LA O ASEMENEA INTREBARE, intrucat ea descopera adevarul si e inspirata de Dumnezeu.
    Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu.
    Asa spunea si arhimandritul Cleopa Ilie in cartea sa "Despre credinta ortodoxa".

Si cum ramane cu versetul: "Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?
    Romani 10:4

Vreau sa fac o mica corectura. In originalul grec al Noului Testament cuvantul care traduce "sfarsitul" e tradus gresit in Biblia Cornilescu. Corect este "tinta, obiectivul" Legii.
    In al doilea rand, provocarea ta necesita un raspuns amplu si vreau sa stiu daca esti de acord sa ti-l dau.
    Doar atat vreau sa precizez: in Vechiul Testament tot ce insemna jertfe, sarbatori, preotie, sanctuar erau adunate sub denumirea de "Legea ceremoniala"sau Lege in noul testament. Aceasta arata spre Hristos(Mielul,Painea,Lumina,Marele-Preot...), tinta acestei Legi si nu sfarsitul, cum gresit se intelege dupa aceasta traducere. Cu alte cuvinte, evreul care aducea la Templu mielul de jertfa si il injunghia se gandea la Iisus adevaratul Miel.
    Totodata, mai apare si legea morala a celor zece porunci diferita de Legea ceremonila.
    Avem, asadar, de-a face cu doua mari Legi.
    Una(cea ceremoniala) arata(tintea)spre Iisus
    Cealalta(morala) descoperea pacatul si adevarul.
    Care din acestea e amintita aici?
    "Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?
    Romani 10:4
    Evident, Legea ceremoniala.
    daca doresti mai multe explicatii sa-mi spui.
    Ultima modificare făcută de sorin; 18.02.2010 la 06:08. Motiv: fuzionat 2 postari consecutive in decurs de cateva minute. foloseste "edit" daca vrei sa adaugi ceva imediat la o postare existenta

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Mircea0007 Vezi post
    Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    mirciulică, la ce ai postat tălică acilea extrasele alea din biblie?

că mă gândesc că poate nu ai văzut titlul topicului ...
    Ca sa clarifici o asemenea intrebare nu poti sa raspunzi prin da sau nu, sau nu stiu ce filozofie.
    eu te-am întrebat altceva, da' na, cam aşa se procedează când eşti prins în corzi, dai răspunsuri complet afară de subiect, încercând să deviezi subiectul spre alte direcţii. doar-doar scapi. aşa că îi dai cu filozofia mai departe ...

Si, m-am gandit ca cel mai bine o clarifica Sfanta Scriptura.
    Daca esti de alta parere, e problema ta si o respect.
    Dar stiu ca Biblia sau Sfanta Scriptura ESTE CEA INDREPTATITA SA RASPUNDA LA O ASEMENEA INTREBARE, intrucat ea descopera adevarul si e inspirata de Dumnezeu.
    Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu.
    Asa spunea si arhimandritul Cleopa Ilie in cartea sa "Despre credinta ortodoxa".
    atunci să te întreb direct: matăluţă de care cult aparţii? mai întâi cred că ar trebui să te hotărăşti: eşti ortodox sau adventist? asta aşa, ca să ştim şi noi cu cine stăm de vorbă.

... Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu...
    dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    12.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

atunci să te întreb direct: matăluţă de care cult aparţii? mai întâi cred că ar trebui să te hotărăşti: eşti ortodox sau adventist? asta aşa, ca să ştim şi noi cu cine stăm de vorbă.

dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.[/QUOTE]

Am sa-ti raspund la prima intrebare. De ce te intereseaza orientarea mea religioasa ? La ce iti foloseste? Iisus cand discuta si se apropia de oameni nu-i intreba din ce religie sunt, ce cred s.a.m.d. Esti tu mai ceva decat Iisus? sau nu esti crestin? Intr-o discutie religioasa nu conteaza etichetele ci adevarul si omul. Cand te folosesti de eticheta (ce cult ai) insemna ca esti un fel de rasist, nu crestin asemenea lui Iisus. Lasa eticheta si pune-l pe Iisus in centrul vietii tale, ai mai multe de castigat.

Raspuns la a doua intrebare: ce vrei sa spui , ca Dumnezeu se contrazice?
    insemna ca nu-l cunosti. Doar dumnezeul lumii acesteia se contrazice.El e Satana. si noi oameni. de multe ori.
    La Dumnezeul adevarat, da este da si nu , nu.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post

dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.
    Am sa-ti raspund la prima intrebare. De ce te intereseaza orientarea mea religioasa ? La ce iti foloseste? Iisus cand discuta si se apropia de oameni nu-i intreba din ce religie sunt, ce cred s.a.m.d. Esti tu mai ceva decat Iisus? sau nu esti crestin? Intr-o discutie religioasa nu conteaza etichetele ci adevarul si omul. Cand te folosesti de eticheta (ce cult ai) insemna ca esti un fel de rasist, nu crestin asemenea lui Iisus. Lasa eticheta si pune-l pe Iisus in centrul vietii tale, ai mai multe de castigat.
    din nou, un răspuns complet pe lângă. ce se întâmplă cu tine drăguţă, nu eşti în stare să îi afirmi propria credinţă? îţi e teamă să spui "da, sunt adventist" (pentru cei nefamiliarizaţi cu "termenii", se mai numesc şi sâmbetişti)? de ce? că doar nu te "martirizează" nimeni? şi chiar dacă ar fi aşa, nu e o onoare să devii martir în numele credinţei, să te sacrifici întru slava lui?
    atunci când discuţi cu cineva pe teme de religie (noroc că noi doi nu discutăm) este obligatoriu să ştii cărui credinţe sau cult religios aparţine. asta pentru a ştii cu cine discuţi. de ce? pentru că fiecare religie/cult (mă limitez acum doar la credinţa creştină) are propria lui interpretare asupra lui dumnezeu şi a cărţii sfinte. dacă diferenţele între culte s-ar limita doar la practicare, atunci nu ai avea nevoie să ştii. dar atâta vreme cât diferenţele sunt majore şi ireconciliabile (şi se adâncesc încontinuu) ca să poţi înţelege ce discuţi cu oponentul tău trebuie să ştii unde se încadrează el. pentru că fiecare cult pretinde că doar el deţine adevărul suprem. că doar dumnezeul lui e cel adevărat, ceilalţi sunt "păcătoşi", membrii săi au un loc "garantat" în împărăţia cerească, bla-bla-bla.
    eu o să îţi răspund direct la întrebare: nu sunt creştin.

Raspuns la a doua intrebare: ce vrei sa spui , ca Dumnezeu se contrazice?
    insemna ca nu-l cunosti. Doar dumnezeul lumii acesteia se contrazice.El e Satana. si noi oameni. de multe ori.
    La Dumnezeul adevarat, da este da si nu , nu.
    nu poţi să cunoşti ceva ce nu există (fie că discutăm de aspectul material, fie de cel spiritual). iar un dumnezeu atât de inconsistent ca şi cel creştin e ... o mare dezamăgire.

PS cum se numeşte cel care deşi spune una, face alta?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    05.05.2010
    Posturi
    43
    Putere Rep
    0

Lightbulb

Citat Postat în original de mihaela75 Vezi post
    Dumnezeu nu apartine nici unei religii,e Binele si Adevarul absolut.Daca nu-ti place sa mergi la biserica din n cauze ,poti ca-ti construiesti o biserica interioara,e mai aproape de tine si te poti ruga in orice secunda.Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.
    Mihaela 75, daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar fi nevoie de denominatii si nume pentru fiecare credinta. Cititi pe Sfintul Ioan Scararul, si veti invata despre cele 30 trepte spre desavirsire, si cum si dupa ce isi da sufletul omul, pina si atunci mai poate fi inca ispitit si piedut de demoni. Deci, e mai bine sa stam cit mai aproape de ce este cu totul ortodox, ca sa nu facem lucruri gresite ascultind la alte credinte.

Acum, fiecare om va fi judecat de Dumnezeu dupa credinta lui, traditia lui, cultura lui. Dar daca esti ortodox, Dumnezeu ne judeca dupa ascultarea traditiei Ortodoxe.
    "Nimeni nu poate sa slujeasca la doi stapini, caci pe unul il va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va lipi si pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona." (Matei 6, 24) Practic traiesti datoria cu totul pentru tara si Dumnezeu, o unitate a dragostei (sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima si pe aproapele ca pe tine insuti). Opus e dezbinarea, lacomia, egoism, ura, rautate, disperare, desfriu, avaritia, invidia, minia, mindria desarta - Romania azi

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de dodi Vezi post
    Deci, e mai bine sa stam cit mai aproape de ce este cu totul ortodox, ca sa nu facem lucruri gresite ascultind la alte credinte.
    Zici asta pentru simplu fapt ca te-ai nascut in Romania? Daca te nasteai in Irak mai voiai sa stai aproape de ce e ortodox? Da fii sincer cu tine...
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Asirienii din Irak si sunt ortodocsi, si isi mentin credinta .

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de usdream Vezi post
    Asirienii din Irak si sunt ortodocsi, si isi mentin credinta .
    Sper ca ai prins idea ca ma refeream la religia majoritara din irak si nu la aia 3% care reprezinta alte religii de acolo.
    Ps: Ortodoxia nu e religie majoritara pentru asirieni, doar 26% din asirieni sunt ortodoxi.
    Ultima modificare făcută de keyframe14; 10.07.2010 la 09:32.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de dodi Vezi post
    Mihaela 75, daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar fi nevoie de denominatii si nume pentru fiecare credinta.
    Nici nu este nevoie.

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Un tanar in cautarea unei tinere simple doar si doar in NYC/NJ/NH
    De FLYZOUL în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.09.2009, 17:55
  2. Doar o vorba pentru voi toti
    De iulia_77 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 30.11.2007, 18:18
  3. Nu doar pentru barbati !