Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 48

Subiect: Intrebare doar pentru ortodocsi

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de mihaela75

Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.

Draga mihaela75, nu am nimic impotriva alegerii tale,dar stim ca exista "biserica" ca si cladire,loc de inchinare,dar tot asa de bine stim despre"biserica" careeste descrisa in Biblie ca si trupul lui Cristos, Mireasa Lui pentru care s-a jertfit,formata din fiinte vii,adica credinciosi catine,ca mine si ca multi altii.Viata de crestin nu cred ca se poate limita in a te inchide in odaita ta si a te ruga,ea mai presupune sialtele pe care de una singura nu le poti duce la indeplinire. S-ar putea sa fie doar o impresie ca toti se uita la tine si la urma urmei daca toti sunt credinciosi care au aceeasi forma de inchinare ce conteaza daca te priveste cineva,cred ca ar fi bine daca ai reusi sa incerci sa treci peste acestcomplex si sa te obisnuiesti cu inchinarea in comunitate. Este doar o parere...
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    03.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu am gasit inca Biserica aici pe pamint desi am mers la mai multe .Tot crestine. Insa dupa un timp am obosit, asa ca merg duminica si stau putin la bisericuta din cartier. E galagie, foiala, preotul chiar face observatie sa nu se mai vorbeasca in Biserica. Stau afara, intr-un coltisor, ma rog, ascult predica aprind o luminare si plec...

Am cautat adevarul printre oameni, dar Isus este adevarul.

Intr-adevar ar fi bine sa avem un loc in care sa ne adunam sa ne inchinam, pt a fi puternici si uniti in Duh.

Pace va doresc!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Emylya, daca esti in Virginia, acolo este o biserica orthodoxa romaneasca, unde slujeste parintele Gheorghe Calciu, care a stat peste 17 ani in inchisorile ceausiste. Biserica este linga un shopping mall, adresa o gasesti pe acest romanian portal, unde sunt listate toate bisericile din USA si Canada.....

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de mihaela75

Dumnezeu nu apartine nici unei religii,e Binele si Adevarul absolut.Daca nu-ti place sa mergi la biserica din n cauze ,poti ca-ti construiesti o biserica interioara,e mai aproape de tine si te poti ruga in orice secunda.Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.
    A-ti construi o biserica interioara nu este rau. Rau este sa nu o circumscrii Bisericii in comuniune si e rau sa nu mergi in locasul de cult. Nu te poti lipsi de darurile lui Hristos pe care le primesti doar in Biserica.
    Concentrarea va veni odata cu timpul.
    Cat despre participarea la orice fel de Biserica de unde stii ca toti cauta binele si adevarul?

Guest

Implicit

Este un pacat sa te rogi cu ereticii, este un pacat sa propovaduiesti puncte de vedere eretice. Daca nu iti cunosti religia, uite unde poti invata. Daca esti ortodox si nu gasesti o biserica ortodoxa Romana, mergi la o biserica ortodoxa din o dioceza greaca sau al OCA. Iti recomand niste carti si web sites cu links pentru locatii de biserici ortodoxe. Doamne ajuta!

Ortodoxia si religia Viitorului, de Pr. Serafim Rose, www.egumenita.ro

Parintele Iustin Parvu si morala unei vieti cistigate, de Adrian Alui Gheorghe.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Pentru Site-uri de biserici Romane Ortodoxe, si alte legaturi (links):

http://www.romarch.org/

http://www.roea.org/

Data înscrierii
    13.02.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Poezie

Da, e pacat, din punctul meu de vedere.
    Sfintii Trei Ierarhi au compus Sfanta Liturghie doar pentru biserica ortodoxa.

Eu prefer sa ma rog de acasa in loc sa merg la o biserica, care nu este ortodoxa.
    Ultima modificare făcută de Carmen FUNIERU; 14.02.2010 la 08:20.
    Poezii Ortodoxe scrise de amatori
    Urmareste-ma pe Twitter
    Dictionar Ortodox

Data înscrierii
    12.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

E pacat sau nu sa mergi la o alta biserica sa ma inchin?
    Se pare ca nu prea stim ce este si ce nu este pacat. Si, e trist.
    Fiecare are o definitie a lui, o mostenire a lui despre ce e pacat si ce nu. Oare Dumnezeu, care a rostit acest cuvant sa ne fi lasat in incurcatura, mai ales ca e una din cele mai importante probleme ale existentei umane?
    Cu siguranta ca nu. In cartea cartilor, adica Sfanta Scriptura gasesti definitia pacatului, ce este pacatul, foarte clar:
    Citez din epistola Sfantului Apostol Pavel catre Romani, la capitolul 7
    7.Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decît prin Lege. De pildă, n-as fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: "Să nu poftesti!"
    Legea morala, a celor zece porunci imi spune ce este si ce nu este pacatul.
    Uita iti dau continutul Celor zece porunci asa cum apare in Sfanta Scriptura in cartea Exodului, capitolul 20:

1.Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte, si a zis:
    2. "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
    3. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
    4. Să nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfătisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos decît pămîntul.
    5. Să nu te închini înaintea lor si să nu le slujesti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părintilor în copii pînă la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
    6. Si Mă îndur pînă la al miilea neam de cei ce Mă iubesc si păzesc poruncile Mele.
    7. Să nu iei în desert Numele Domnului Dumnezeului tău, căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în desert Numele Lui.
    8. Adu-ti aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfintesti.
    9. Să lucrezi sase zile, si să-ti faci lucrul tău.
    10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta,nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
    11. Căci în sase zile a făcut Domnul cerurile, pămîntul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă si a sfintit-o.
    12. Cinsteste pe tatăl tău si pe mama ta, pentru ca să ti se lungească zilele în tara pe care ti-o dă Domnul.
    13. Să nu ucizi.
    14. Să nu preacurvesti.
    15. Să nu furi.
    16. Să nu mărturisesti strîmb împotriva aproapelui tău.
    17. Să nu poftesti casa aproapelui tău, să nu poftesti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.

Oricine calca una din cele zece porunci face pacat.
    Dumnezeu a subliniat foarte clar faptul ca exista o singura credinta si o singura Biserica in care este cel mai sigur sa mergi, caci acolo e locul de intalnire cu Dumnezeu.
    Ca sa gasesti aceasta Biserica, nu trebuie sa le iei la rand pe fiecare, ci sa iei o Sfanta Scriptura sau Biblie, s-o studiezi dupa ce te-ai rugat lui Dumnezeu ca s-o poti intelege. Si, cu siguranta vei gasi acea Biserica aprobata, autorizata de EL, nu de oameni in care sa mergi cu toata siguranta si sa te inchini.
    Succes. Dumnezeu sa te ajute.
    Daca doresti mai multe sfaturi in acesta privinta iti stau la dispozitie.

Si, ca o completare, trebuie sa mergi in acea Biserica care tine toate poruncile lui Dumnezeu, caci asa se spune in Sfanta Scriptura in cartea Apocalipsei:

12.Aici este răbdarea sfintilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu si credința lui Isus.

Du-te si cauta acea Biserica care pazeste toate aceste zece porunci si vei fi in siguranta.

am uitat sa precizez, textul se afla in cartea Apocalipsei capitolul 14
    Ultima modificare făcută de sorin; 15.02.2010 la 07:38. Motiv: fuzionat 3 mesaje consecutive. foloseste "edit" daca vrei sa adaugi ceva la un minut dupa ce ai postat deja

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Mircea0007 Vezi post
    Legea morala, a celor zece porunci imi spune ce este si ce nu este pacatul.
    ....
    Oricine calca una din cele zece porunci face pacat.

Si cum ramane cu versetul: "Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?
    Romani 10:4
    Ultima modificare făcută de kirk; 17.02.2010 la 23:50. Motiv: spelling

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

mirciulică, la ce ai postat tălică acilea extrasele alea din biblie?

că mă gândesc că poate nu ai văzut titlul topicului ...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    mirciulică, la ce ai postat tălică acilea extrasele alea din biblie?

că mă gândesc că poate nu ai văzut titlul topicului ...
    Ma bucur sa te revad aramis_13 si ca sa fii convins de bucuria mea forumistica, te contrazic.
    Pe pariu ca este reclama mascata ?
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Un tanar in cautarea unei tinere simple doar si doar in NYC/NJ/NH
    De FLYZOUL în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.09.2009, 17:55
  2. Doar o vorba pentru voi toti
    De iulia_77 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 30.11.2007, 18:18
  3. Nu doar pentru barbati !
    De angeline în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse