Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Meniu de Craciun

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit Meniu de Craciun

Sigur ca nu vor lipsi sarmalele.
    Vreau sa stiu ce gatiti voi.As vrea anul acesta ceva divers de cotletul (sau muschiulet)meu umplut.
    Promit sa incerc retetele voastre.
    Va multumesc.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

fă o plăcintă cu carne. nu e chiar plăcintă, dar nu ştiu cum să îi spun altcumva.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    fă o plăcintă cu carne. nu e chiar plăcintă, dar nu ştiu cum să îi spun altcumva.
    Aramis,multumesc,o fac tot ca si cotlet "imbacat" in foaie de strudel.Carne macinata pun in muschiulet de porc umplut.As vrea ceva ce n-am mai facut.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

păi eu asta îţi spun. am zis că plăcintă e un termen neadecvat, da' n-am găsit altu'. nici vorbă de carne măcinată sau foaie de ştrudel.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

păi eu asta îţi spun. am zis că plăcintă e un termen neadecvat, da' n-am găsit altu'. nici vorbă de carne măcinată sau foaie de ştrudel.
    Astept reteta..

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

n-am pus-o pe aici? atunci uite-o:

- carne de care vă place (viţel, vită, porc, pui, iepure, curcan, raţă gâscă, dar preferabil din primele 3) de unde vă place (muşchi, antricot, pulpă). se pot folosi şi cârnaţi, salamuri, bacon şi chiar şi slănină (totuşi de evitat, e destul colesterol în joc)
    - cam 2 kg de carne sunt suficiente, funcţie de ce tavă aveţi - una de aragaz e bună, da' să fie mai înaltă, aşa că e preferabil una de prăjitură, de vreo 2-3 degete de înaltă
    - condimente: sare, piper (alb sau/şi negru), usturoi şi orice altceva vă place (dafin de exemplu, da' eu unul nu îl agreez). se folosesc după gust.
    - legume: iarăşi ce vă place. preferabil nu prea suculente. merg foarte bine ceapa (albă şi dulce) şi/sau roşie, ardei alb/roşu/galben/verde (sau din fiecare), ciuperci (crude sau din conservă), puteţi adăuga dovlecei, vinete, zucchini, etc.
    - un aluat din 4 cupe de făină - pentru o pâine de un kilogram.

carnea se taie tot după preferinţe, cuburi sau fâşii. ei prefer să fie tăiată cuburi, cam de-o înghiţitură. se condimentează. se taie legumele fâşii sau rondele. se amestecă cu carnea sau se păstrează separat.
    se încinge cuptorul la 300-350°C.
    aluatul dospit (gata de copt) se divizează 40/60. bucata mai mare se întinde în tavă, în aşa fel încât să acopere marginile tăvii. se toarnă amestecul carne-legume uniform (sau carnea şi apoi stratul de legume). din bucata mai mică se aluat se face o altă foaie care se aşează deasupra, căpăcind foarte bine tava (se lipeşte cu foaia de jos). tava se dă la cuptor pentru 35-45 de minute, până când foaia de aluat de deasupra s-a copt şi s-a întărit (se poate chiar arde, nu e o problemă, foaia de deasupra se aruncă). nu aveţi nevoie de pâine, pentru că foaia de jos e foarte bună de mâncat. noi întotdeauna mâncam mai întâi foaia de jos, care îmbibată cu tot sucul scurs din carne şi legume şi după aia carnea.

e posibil să nu vă iasă din prima. până dibuiţi cantităţile de carne, condimente, legume, temperatura cuptorului, mărimea tăvii aveţi poate nevoie de vreo 2-3 încercări. dar şi când o ieşii ...

dacă vreţi şi reţeta pentru aluat, aici sunt.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    02.12.2009
    Locație
    North Dakota
    Posturi
    131
    Putere Rep
    11

Implicit

Sarmale ( sper sa am noroc sa mi se acreasca varza intre timp ) piftie si muschiulet de porc la cuptor sau poate foarte putin prajit in tigaie.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

n-am pus-o pe aici? atunci uite-o:

- carne de care vă place (viţel, vită, porc, pui, iepure, curcan, raţă gâscă, dar preferabil din primele 3) de unde vă place (muşchi, antricot, pulpă). se pot folosi şi cârnaţi, salamuri, bacon şi chiar şi slănină (totuşi de evitat, e destul colesterol în joc)
    - cam 2 kg de carne sunt suficiente, funcţie de ce tavă aveţi - una de aragaz e bună, da' să fie mai înaltă, aşa că e preferabil una de prăjitură, de vreo 2-3 degete de înaltă
    - condimente: sare, piper (alb sau/şi negru), usturoi şi orice altceva vă place (dafin de exemplu, da' eu unul nu îl agreez). se folosesc după gust.
    - legume: iarăşi ce vă place. preferabil nu prea suculente. merg foarte bine ceapa (albă şi dulce) şi/sau roşie, ardei alb/roşu/galben/verde (sau din fiecare), ciuperci (crude sau din conservă), puteţi adăuga dovlecei, vinete, zucchini, etc.
    - un aluat din 4 cupe de făină - pentru o pâine de un kilogram.

carnea se taie tot după preferinţe, cuburi sau fâşii. ei prefer să fie tăiată cuburi, cam de-o înghiţitură. se condimentează. se taie legumele fâşii sau rondele. se amestecă cu carnea sau se păstrează separat.
    se încinge cuptorul la 300-350°C.
    aluatul dospit (gata de copt) se divizează 40/60. bucata mai mare se întinde în tavă, în aşa fel încât să acopere marginile tăvii. se toarnă amestecul carne-legume uniform (sau carnea şi apoi stratul de legume). din bucata mai mică se aluat se face o altă foaie care se aşează deasupra, căpăcind foarte bine tava (se lipeşte cu foaia de jos). tava se dă la cuptor pentru 35-45 de minute, până când foaia de aluat de deasupra s-a copt şi s-a întărit (se poate chiar arde, nu e o problemă, foaia de deasupra se aruncă). nu aveţi nevoie de pâine, pentru că foaia de jos e foarte bună de mâncat. noi întotdeauna mâncam mai întâi foaia de jos, care îmbibată cu tot sucul scurs din carne şi legume şi după aia carnea.

e posibil să nu vă iasă din prima. până dibuiţi cantităţile de carne, condimente, legume, temperatura cuptorului, mărimea tăvii aveţi poate nevoie de vreo 2-3 încercări. dar şi când o ieşii ...

dacă vreţi şi reţeta pentru aluat, aici sunt.
    aramis_13 reteta ta este potrivita pentru noi ,masa de revelion o vom lua in familie devreme(nu-l sarbatorim impreuna, obiceiul casei este sa ne adunam la masa cu ceva timp inainte),imi pare ca nu-mi va da mult de lucru ,poti sa-mi scrii compozitia aluatului si cum o prepari...si daca o pot pregati mai devreme dimineata(tinut la rece in frigider) ,iar de pus la cuptor mai dupa amiaza ?

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Piftie din copite/picioare de vita si pipote de curcan decorat cu flori din morcovi, radacina de patrunjel fiert si frunze de patrunjel verde.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Voi ati mai vazut jumeri in ambalaj de cadou cu fundita din satin??? Nu este idee rea de oferit cadou de Craciun, insa de unde eu provin, ofeream in ceva mult mai simplu si numai daca era foarte apropiat de familie, altfel nu se impartea bunatatea prin sat cu joben mare!!! Unde a fost poza mai erau idei traditionale romanesti cu mancaruri cu ocazia asta
    bine cunoscute precum caltabos cu ficat sau lebar, carnati de casa, toba, piftie, turta dulce, cozonac, etc.
    Eu mai adaug pe lista doar, nu pe masa mea, si slanina cu boia dar si Kaiserfelsich fiert si racit, sint foarte traditionale in Ardeal cu paine de casa calda inca si ceapa, langa cateva pahare de tuica.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Iti multumesc..Mos Craciun
    De elliane în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 46
    Ultimul post: 23.12.2012, 13:02
  2. urari de Craciun
    De ralux în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 26.12.2006, 02:38
  3. Poveste de Craciun
    De nicoletamihaela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.12.2006, 21:38
  4. bradul de craciun
    De usdream în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.12.2006, 14:30
  5. CRACIUN FERICIT..!
    De Niklai în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23.12.2005, 10:23

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi