Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: usi inchise

Data înscrierii
    21.11.2009
    Posturi
    53
    Putere Rep
    10

Implicit usi inchise

Se zice ca atunci cand ti se inchide o usa D-zeu iti deschide alta.
    Credeti in acest lucru? Cum treceti peste momentele grele ale vietii?
    De exemplu cand ai asteptat mult timp sa ocupi un anumit post, loc de munca, se intampla sa fii refuzat, cum faceti ca sa treceti peste acest hop? Pt mine personal sa astept si sa am rabdare este foarte greu.
    Unii spun ca e mai bine sa faci dragoste decat razboi dar daca aveti chef de amandoua..casatoriti-va ! (Jerome Seinfeld)

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

sarah,este o vorba italieneasca,care zice:"Dai tempo al tempo".Da timp,timpului.Toate se rezolva,intr-un fel sau altul.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    15

Implicit Asteptatea

Sarah, eu cred cu tarie ca Dumnezeu are un scop cu fiecare dintre noi si ca uneori asteptatea este una din caile prin care El lucreaza. Asteptarea in sine nu este usoara, dar cand intelegi ca in final, raspunsul sau rezolvarea va veni, ai o alta perspectiva asupra lucrurilor. Uneori trebui sa asteptam mult timp dupa o slujba, alteori pentru un partener de viata. Eu am asteptat pana la 42 ani pentru omul iubit. Si desi a fost greu si uneori asteptatea mi s-a parut nesfarsita, acum privind in urma pot spune cu toata convingerea ca a meritat sa astept!
    Nu doar ca am langa mine un sot minunat, un dar special al cerului, pastrat numai pentru mine, pe care l-as fi ratat daca ma grabeam si nu aveam rabdare, dar in toti acesti ani lungi si grei prin pustia singuratatii, am invatat disciplina rabdarii si a increderii in Dumnezeu si in deciziile Lui, asa cum poate nu as fi invatat-o altfel.
    In concluzie, eu cred cu toata convingerea ca daca te increzi in Dumnezeu, El iti va raspunde nevoilor tale, dupa Voia Lui (care este cea mai buna), si la timpul hotarat de El. Nu te grabi, cultiva-ti rabdarea si vei avea numai de castigat!
    Ultima modificare făcută de GreenRose; 05.05.2016 la 20:13.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de sarah82 Vezi post
    Credeti in acest lucru? Cum treceti peste momentele grele ale vietii?
    De exemplu cand ai asteptat mult timp sa ocupi un anumit post, loc de munca, se intampla sa fii refuzat, cum faceti ca sa treceti peste acest hop? Pt mine personal sa astept si sa am rabdare este foarte greu.
    Eu cred ca dumnezeu (dac-o fi existind) are alte treburi decit sa stea sa tot deschida usi... ce, e valet?!
    Dar tu, daca tot obosesti asteptind si mori de plictiseala, de ce nu ti le deschizi singura? Usile, evident.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Felicity Vezi post
    Eu cred ca dumnezeu (dac-o fi existind) are alte treburi decit sa stea sa tot deschida usi... ce, e valet?!
    Dar tu, daca tot obosesti asteptind si mori de plictiseala, de ce nu ti le deschizi singura? Usile, evident.
    iara io sunt de acord cu tine in linii mari!

as mai adauga pentru Sarah ca orice actiune este preferabila in locul nonactiunii. asteptarea e insuportabila pt oricine si pan' la Dumnezeu ne mananca sfintii. asa ca, daca despre un job e vorba, apai aplica pentru altele ca probabilitatea sa reusesti este mai mare. asa ti se deschid alte usi ma gandesc.
    secretul este sa nu demoralizezi, sa accepti si un job de tranzit pana apare ala de te aranjeaza.
    sfatul meu - nu-ti pune toata nadejdea in ceva ce nu-ti apartine, chiar daca are titlul de promisiune ca probabilitatea de esec este cel putin 50%. poti sa speri, sa tintesti dar nu sa traiesti proiectiv ca apoi te consumi cat nu merita. nah - zic si io, nu dau cu paru.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    (...) daca despre un job e vorba, apai aplica pentru altele ca probabilitatea sa reusesti este mai mare. asa ti se deschid alte usi ma gandesc. (...)
    Asta am spus si eu... sa caute direct altul ("job"), sa caute mai multe in acelasi timp. Am zis-o putin altfel, e drept, insa nu am vrut sa fiu acuzata cumva de a fi avut intentii... ma rog, pe care nu le-am avut (o las asa). ;)
    Ce sa fac, daca am o fire asa mai... poetica? Insensibililor...

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile. Daca stateam la coada la cartofi, prin anii '80, si se terminau cartofii exact cand sa ajung si eu, nu cred ca Dumnezeu lucrase in felul acela, ca sa-mi dea mie o lectie, sa vada ce fac, ce zic. Si daca cel dinaintea mea "apucase", iar asa, nu cred ca Dumnezeu intervenise pentru el. Cand se intampla un accident de masina, nu trebuie neaparat sa ne gandim ca Dumnezeu ar fi implicat in vreun fel. Poate ca respectivul pur si simplu nu a dat atentie la semnele de circulatie sau era sub influenta alcoolului. Cred ca multe lucruri se intampla asa doar din ...intamplare. Ne aflam intr-un timp nepotrivit la un loc nepotrivit.
    De fapt, uite ce spune chiar Biblia: "Am vazut ... ca nu cei viteji castiga razboiul, ca nu cei intelepti castiga painea, nici cei priceputi bogatia, nici cei invatati bunavointa, ci toate atarna de vreme si de imprejurari" - Eclesiastul 9:11.
    Zic si eu o parere.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de sarah82 Vezi post
    Credeti in acest lucru?
    Da, cred in acest lucru. Sunt convinsa ca nimic nu se intampla in voia sortii, toate au un scop anume. Fiecare avem un drum de parcurs, dar nu putem sti "cate urcusuri si coborasuri vom avea".

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile(...).
    kirk, m-ai surprins! Totusi, ce consideri tu maruntisuri?

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Nici eu nu cred ca Dumnezeu se ocupa de toate maruntisurile. ....
    Zic si eu o parere.
    .

In unele cercuri de credinciosi ceea ce spui e erezie curata!
    Cu sigurantza ca lui Dumnezeu nu-i pasa de erezii, dar o gramada de oameni pot fi derutati auzind ca Dumnezeu nu se ocupa de toate maruntisurile...Atotputernic si atoatestiutor, cum sa lase el detaliile la voia celui rau?!
    Doar stim ca "Buturuga mica rastoarna carul mare!" si ca toate firele de par ne sunt numarate.

Parerea mea e ca absolut nimic nu este intâmplator, cu siguranta nici faptul ca am dat atentie unui... maruntis!

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    (...) dar o gramada de oameni pot fi derutati auzind ca Dumnezeu nu se ocupa de toate maruntisurile... (...)
    numai lenesii, toni...
    pentru ca (sint convinsa!) cei care il iubesc - si il si respecta - se mai sinchisesc sa-si deschida si ei insisi cite-o usa, nu stau sa il astepte la infinit pe dumnezeu s-o faca, in timp ce ei stau la telefon sau pe www intrebind iritati pe sf. petru 'pe unde umbla dumnezeu, ca usa in fata careia stau de luni de zile are clanta neapasata!"... cum ziceam undeva mai sus: ce, dumnezeu e valet?!

in plus, or fi si prin RAI ambuteiaje, mai intirzie si el...
    cum grano salis

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •