Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Credeti ca romanii din diaspora trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu cei din Romania

Votanți
27. Nu poți vota în acest sondaj
  • DA, fara nici cea mai mica indoiala

23 85,19%
  • Depinde, doar in anumite cazuri

0 0%
  • NU, pentru ca nu sunt la curent cu viata din Romania

4 14,81%
  • Ma abtin

0 0%
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 63

Subiect: PSD-ul si Diaspora – cursuri de limba romana pentru PSDisti

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit PSD-ul si Diaspora – cursuri de limba romana pentru PSDisti

Voi incepe acest topic cu o mica demonstratie pe care o poate intelege si un copil de clasa a 2-a. Deci se ia definitia cuvantului “diaspora:
    DIÁSPORĂ f. Grup etnic aflat în afara granițelor țării de origine. [Sil. di-as-] /<fr. Diaspora
    Se inlocuieste in aceasta definitie cuvantul “etnic” cu definitia acestuia:
    ÉTNIC, -Ă adj. referitor la apartenența la un popor, la formele de cultură și de civilizație specifice unui popor. nume ~ = etnonim. (< fr. ethnique, lat. ethnicus)

De unde rezulta: Diaspora română = români 100%
    Ceea Ce Trebuia Demonstrat.

Orbiti de necaz, pentru ca in mica ecuatie a sondajelor de la inchiderea sectiilor de votare din Romania, variabila numita “diaspora” nu fusese introdusa, aceasta ducand la o rasturnare spectaculoasa de situatie (ceea ce se intuise deja pe acest forum inca din clipa cand Geoana trimitea deja bezele prezidentiale), PSDistii calca totul in picioare, cu bocancii lor plini de noroi.

Vazand ca acuzatiile de frauda in diaspora nu prea au sanse de succes (hai sa fim seriosi, stiu foarte bine cum se voteaza in diaspora si nu se fac fraude), marele analist in drepturi initiale Adrian Nastase, dupa ce-si screme neuronii rau de tot, vine cu marea gaselnita, cum ca noi romanii din diaspora am fi cam la juma’ de norma si voturile noastre ar trebui sa fie un pic mai mici decat cele din tara. Oare de ce n-o fi spus bombonelu’ de prin ’90 incoace, “bah, voi astia din diaspora o sa primiti 3 lei pe un dolar, nu 2 ca astia din tara, ca nu sunteti asa “grei” ca fratii si parintii vostri din Romania si sa echilibram cumva balanta?

PSDistii se intrec in gafe, raniti rau de tot dupa aceste alegeri, facand gafe monumentale una dupa asta, dar consider ca aberatia lui Nastase intrece orice masura. Poate ar fi bine sa-l lasam sa numere ouale, sa vada daca e vreo diferenta intre romanii de pe diverse continente si cei din Romania. Vai de noi, romanii astia inferiori de peste mari si tari, daca i-am fi dat sceptrul de conducator al tuturor romanilor. Posibil ca atunci nici nu i-ar fi trecut prin cap astfel de idei si i-ar fi stralucit ochii doar gandindu-se la cele cateva miliarde de euro de la diaspora, care sa carpeasca gaurile din buget facute de el si colegii sai din toate partidele, nu doar PSD.

Oare ce surprize ne mai asteapta pe noi toti, truditorii de peste mari si tari, din partea “baietilor destepti”? Cat despre votul prin corespondenta, electronic, sau de orice fel, ca sa voteze tot romanul, oriunde ar fi, slabe sperante, daca doar marirea numarului sectiilor de votare din diaspora a devenit dezastru national pentru unii. Pariez ca unii au cosmaruri imaginandu-si ce s-ar intampla daca diaspora ar fi reprezentata proportional si in Parlamentul Romaniei.

Sa vedem daca presedintele ales, indiferent cine va fi, isi va aminti ca exista o diapora romana NU DOAR INAINTE DE ALEGERI.

P.S. Pentru transparenta, va anunt ca in acest sondaj am optat pentru a se vedea cine si ce a votat.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Felicitari pentru topicul ales.
    Romania are si ea o Constitutie pe care PSD-ul fie ca-i place fie ca nu trebuie sa o respecte. Conform Constitutiei:
    ARTICOLUL 16
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

ARTICOLUL 36
    (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
    (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

PSD-ului ii va fi greu sau mai bine zis imposibil sa demonstreze ca romanii din diaspora sunt ceea ce am ingrosat cu negru mai sus.
    Si cel mai important:
    ARTICOLUL 30
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.
    (7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2

Pentru PSD, "strugurii sunt acri" cand nu poate ajunge la ei. In cazul asta, romanii din diaspora sunt strugurii in cauza.
    Watch your thoughts; they become words. If they become destiny, we're all doomed.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

am votat NU, chiar daca sunt la curent cu viata din RO...stiu c-o sa ziceti ca sunt PSD si bla, bla, bla, dar atata timp ca nu mai am treaba cu Ro nu vad de ce trebuie sa decid eu soarta Ro(in cazul ultimilor alegeri)
    si sunt multi care au parasit tara de ani buni de zile cara nu mai au nici-o treaba , dar ei merg la vot ca de, e dreptul lor...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    am votat NU, chiar daca sunt la curent cu viata din RO...stiu c-o sa ziceti ca sunt PSD si bla, bla, bla, dar atata timp ca nu mai am treaba cu Ro nu vad de ce trebuie sa decid eu soarta Ro(in cazul ultimilor alegeri)
    si sunt multi care au parasit tara de ani buni de zile cara nu mai au nici-o treaba , dar ei merg la vot ca de, e dreptul lor...
    Mai manolica, in primul rand asta e un drept constitutional, pe care nu ti-l poate lua nimeni pt ca au ei impresia ca nu le ies mismasurile.
    Eu sunt de parere ca romanii din diaspora din contra au o viziune mai buna, pentru ca traind in tari civilizate democratice stiu cum ar trebui sa stea lucrurile si realizeaza cat de in urma e romania si toate anomaliile care sunt acolo.
    Mai mult decat atat chiar daca noi nu suntem fizic acolo 99% avem inca familii acolo. Deci afirmatia ta ca nu stim si nu ne intereseaza cade. de fapt suntem directi implicati prin familiile noastre.
    O alta chestiune este ca diaspora are un cuvant foarte greu de spus la economia romaneasca, gandeste=te numai cati bani intra in tara de la diaspora, in ultima vreme mai multi decat investitiile straine.
    Asa ca scuteste-ma cu comunisme din astea psd-iste sa privati de un drept constitutional doar ca nu ati castigat alegerile si nu mai aveti ciolanu sub nas.
    Mi-e scarba de din astia si le-as pune mopul pe guler si-as spala asfaltul cu ei. in frunte cu imbecilul ala de adrian nastase.

P.s. Ziia felicitari ca ai pus extrasele din constitutie, poate isi ia timp si manolica si alti comunisti sa citeasca drepturile romanilor.
    Ultima modificare făcută de keyframe14; 10.12.2009 la 07:31.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Keyfram foarte bine ca ai amintit de banii veniti din diaspora,pe unde calatoresti in tara vezi ca se construieste ( ma refer la constructiile private al populatiei)majoritatea constructiilor sunt pe banii primiti de la apartinatorii de afara.Bani munciti!
    S-a mai vorbit de a fi in parlamentul Romaniei si reprezentanti ai diasporei,ar fi un punct bun pentru noi.In Arad de exemplu erau candidati din alte localitati pe listele de votare...de ce sa nu fie si romani din diaspora pe listele candidatilor ,astfel au sanse sa ajunga in parlament.Cred lipseste o legislatie in acest sens...

Partidele politice au in compozitia lor persoane formate in vechiul sistem,unii au stiut sa schimbe "macazul" altii ba!...dupa 20 de ani populatia tarii asteapta persoane curate credibile sa i-a decizii in cadrul partidelor politice,sa pomoveze competenta ,nu in functie de "nepotisme" si coruptie.Se simte nevoia remanierii partidelor politice,dar cred ciolanele/pernitele de sub sezut greu se lasa.

Data înscrierii
    25.10.2009
    Locație
    pe o insula
    Posturi
    267
    Putere Rep
    0

Implicit

manolica1, ca merg sau nu merg la vot este treaba mea dar o putem discuta. Daca votul meu este greu sau usor, daca am sau nu drept de a vota, nu este un subiect de discutie. Pentru ca asa ceva se dobandeste prin nastere si nu se discuta.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine...ma retrag ca vad ca unora le e scarba...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine.
    Ce vrei tu sa faci cu familia ta e alegere personala. ca ai priva de dreptul la vot cetatenii romani nu mai e chestie personala.
    ..ma retrag ca vad ca unora le e scarba..
    Mai bine.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

si eu am familie in Ro si eu trimit bani in Ro dar gandul care ma framanta nu este cum sa ma intorc in RO ci cum sa-mi aduc familia aici sa le fie si lor mai bine...ma retrag ca vad ca unora le e scarba...
    manolica1 nimanui nu-i este scarba ,sa nu gresesti doar se discuta pe marginea acestui poll ,este dreptul si alegerea ta ce faci!...daca vreodata vei vota nu te obliga la nimic,v-a fi doar un semn de al tau cum ai vrea sa fie Romania ,iar daca nu ,nimeni nu are dreptul sa-ti puna la indoiala buna credinta!

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

De acord cu parte din argumentele aduse de K14, pe langa dreptul constitutional;
    anume cu implicarea directa a diasporenilor prin prisma familiilor ramase in tara, cu ceva infuziune in ceea ce priveste modelul politico-economic catre care tindem ideologic si nu in ultimul rand cu faptul ca o parte din banii diasporenilor se duc in Ro.

PS. Nici intr-un caz nu as fi de acord ca diaspora sa decida in numele natiunii. ca s-a intamplat sa aiba vot oarecum decisiv datorita scorului strans asta e alta poveste.
    io acu, ce le reprosez diasporenilor (la modul general), este ca prea arunca cu pietre peste balta odata plecati, uitand adesea ca pe oriunde se duc sunt intr-un fel ambasadori ai Romaniei si isi dau cumva cu stangu'n dreptu.

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Povesti pentru copii in limba romana.
    De california69 în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.08.2019, 06:02
  2. Cursuri de Limba romana pentru copii in Madrid
    De ripe12 în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.01.2010, 14:51
  3. cursuri limba germana
    De andramoise în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.02.2009, 10:08
  4. cursuri de limba engleza in ny
    De viviana_ny în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast