Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Credeti ca romanii din diaspora trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu cei din Romania

Votanți
27. Nu poți vota în acest sondaj
  • DA, fara nici cea mai mica indoiala

23 85,19%
  • Depinde, doar in anumite cazuri

0 0%
  • NU, pentru ca nu sunt la curent cu viata din Romania

4 14,81%
  • Ma abtin

0 0%
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 63

Subiect: PSD-ul si Diaspora – cursuri de limba romana pentru PSDisti

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de aconi Vezi post
    Mai fratiorilor, nu credeti ca asta ar fi discriminare,fatza de noi care nu suntem disaporezi?
    Asta care aconi? ca nu am fost eu la vot?
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.224
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Vezi Claudiu cu cine era sa votezi.. cu PSD-istii astia nenoriciti. cum s-or simti acum sustinatorii PSD din diaspora cand insusi partidul preferat ar vrea sa-i limiteze, daca ar putea.
    Asa e Key dar eu l-am vrut pe Geoana si atat, fara tot pachetul si accesoriile.
    Asta este. Oricum, toti o apa si un pamant ..m-a pus naiba si am prins vreo 5 min de stiri pe ProTV ziua trecuta si cum se tiganeau si se certau pe putere/bani ti se face sila. Toti stransi la Cotroceni si un lansator de rachete in Gradina Botanica ar trebui.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

DA, fara nici cea mai mica indoiala.

Daca ne referim la vot.

Cu toate acestea, nu mi l-am exercitat de aceasta data. Asta pentru ca si eu, ca si multi altii, am fost dezamagit de prestatia lui Basescu din acest mandat, iar pentru ca Geona reprezinta PSD.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Geoana e parte din sistem, ca si Iliescu si Ceausescu. Fara sistem Geoana nu exista, ca si Iliescu si Ceausescu.

Toti stransi la Cotroceni si un lansator de rachete in Gradina Botanica ar trebui.
    Demolezi si Cotroceniul si nu cred ca se merita.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Demolezi si Cotroceniul si nu cred ca se merita.
    eu zic ca se merita, avem arhitecti sa facem alt Cotroceni, dar mi-e ca altfel de astia nu scapam.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    am votat NU, chiar daca sunt la curent cu viata din RO...stiu c-o sa ziceti ca sunt PSD si bla, bla, bla, dar atata timp ca nu mai am treaba cu Ro nu vad de ce trebuie sa decid eu soarta Ro(in cazul ultimilor alegeri)
    si sunt multi care au parasit tara de ani buni de zile cara nu mai au nici-o treaba , dar ei merg la vot ca de, e dreptul lor...
    noi ne dam doar cu presupusul in legatura cu prima subliniere, poate esti,poate nu, dar gandirea e pe acolo.
    la a doua subliniere, ai scris-o cu mana ta, e dreptul lor garantat de Constitutie, care nici macar nu spune ca 3 voturi din diapora fac cat doua din tara.
    Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Mai manolica, in primul rand asta e un drept constitutional, pe care nu ti-l poate lua nimeni pt ca au ei impresia ca nu le ies mismasurile.
    ...................................
    O alta chestiune este ca diaspora are un cuvant foarte greu de spus la economia romaneasca, gandeste=te numai cati bani intra in tara de la diaspora, in ultima vreme mai multi decat investitiile straine.
    Asa ca scuteste-ma cu comunisme din astea psd-iste sa privati de un drept constitutional doar ca nu ati castigat alegerile si nu mai aveti ciolanu sub nas.
    Mi-e scarba de din astia si le-as pune mopul pe guler si-as spala asfaltul cu ei. in frunte cu imbecilul ala de adrian nastase.
    probabil ca pentru ei constitutia este interpretabila dupa cum vrea muschii lor. daca ar fi stiut ca in 2004 o iau in barba dupa ce modificasera legea sa fie presedintele ales pe 5 ani in loc de 4 si apoi acum cand diaspora le-a suflat un alt mandat, probabil se bagau tare in constitutie de pe atunci. in legatura cu banii intrati in tara de la noi, "capsunarii" (ca o generalizare a intregii diaspore, indiferent ca suntem la cules de capsuni, in constructii, universitati, computere, etc.) suntem tare buni pentru ei atat cat pompam bani ca sa aiba ei ce fura si ne tinem gura ;)
    Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    PS. Nici intr-un caz nu as fi de acord ca diaspora sa decida in numele natiunii. ca s-a intamplat sa aiba vot oarecum decisiv datorita scorului strans asta e alta poveste.
    io acu, ce le reprosez diasporenilor (la modul general), este ca prea arunca cu pietre peste balta odata plecati, uitand adesea ca pe oriunde se duc sunt intr-un fel ambasadori ai Romaniei si isi dau cumva cu stangu'n dreptu.
    nici nu ar cere diaspora sa hotarasca in numele intregii natiuni, ci doar sa i se ofere aceleasi posibilitati de a vota (accesibilitate rezonabila la vot oriunde te-ai afla) si sa nu i se conteste vreodata de oaresce producatori de oua roz bonbon acest drept. in legatura cu "la modul general" cred ca te-ai exprimat gresit si ar fi trebuit sa spui "unii", asa cum si invers, unii din tara arunca cu noroi in cei din diaspora. sunt chestii inerente, care nu se vor termina aici, sau vreodata. scopul acestui forum este de a-i uni pe romani si nu a-i dezbina, dar e nevoie si de ajutorul vostru, al forumistilor.
    atunci trebuia sa astepti pana candideaza ca independent. ce era asa de greu de vazut ca Geoana functiona pe baza de telecomanda, la butoane fiind se stie cine.
    Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Cu toate acestea, nu mi l-am exercitat de aceasta data. Asta pentru ca si eu, ca si multi altii, am fost dezamagit de prestatia lui Basescu din acest mandat, iar pentru ca Geona reprezinta PSD.
    si crezi ca ai rezolvat ceva lasand pe altii sa decida pentru tine? si eu am fost dezamagit de prestatia lui basescu, dar dorinta de a nu vedea PSD la putere a fost cu mult mai mare.

NOTA: am rugamintea sa postati cat mai serios si cat mai la subiect pe acest topic, pentru ca nu as vrea sa se transforme in chat, sau bascalie. Aici se discuta detalii importante.

Data înscrierii
    30.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    988
    Putere Rep
    16

Implicit Poll binevenit

Sorine, Am votat spontan DA.A avea o alta opinie denota fie necunoasterea normelor de Drept in aceasta problema precum cele prevazute in Consntitutie,Drepturile Omului etc.fie ramasite grave in conceptie si acceptarea ideilor ceausiste.
    Dar, te intreb sorine,pe acest forum avem drepturi egale si noi care nu facem parte din diaspora.Ma simt discriminat in cele derulate in legatura cu godri si solicit sa cunosc motivele pentru care a fost suspendat asa cum s-a procedat in alte cazuri de suspendare sau sanctiuni aplicate,inclusiv mie.Mai ales ca Dumnealui comunica prin angeline ca se afla in vacanta.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Se ingroasa randurile PSD-istilor, nici Laurica nu ne place si el e suparat ca a pierdut psd-ul ciolanul de sub nas

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    si crezi ca ai rezolvat ceva lasand pe altii sa decida pentru tine? si eu am fost dezamagit de prestatia lui basescu, dar dorinta de a nu vedea PSD la putere a fost cu mult mai mare.
    Sa fiu sincer, m-am cam saturat de sintagma "din doua rele sa-l alegem pe cel mai mic". De-aici si indiferenta mea.
    Ca sa ma exprim mai plastic, am lasat de data asta sa decida cei care sunt mai bine ancorati in realitatea de zi cu zi din Romania. Citind doar presa si nespirand si aerul de acolo, poate ca e un pic diferit. Asta n-o sa ma impiedice insa, sa dau cu stampila pe viitor, cand voi considera ca am cui.
    Sunt de-acord cu tine cu PSD-ul, dar nici PDL-ul nu-mi starneste admiratia. Catusi de putin! Ba din contra...
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.224
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    atunci trebuia sa astepti pana candideaza ca independent.
    Cred ca ti-a scapat un detaliu important si anume ca asta am si facut.

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Povesti pentru copii in limba romana.
    De california69 în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.08.2019, 06:02
  2. Cursuri de Limba romana pentru copii in Madrid
    De ripe12 în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.01.2010, 14:51
  3. cursuri limba germana
    De andramoise în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.02.2009, 10:08
  4. cursuri de limba engleza in ny
    De viviana_ny în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast