Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Credeti ca romanii din diaspora trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu cei din Romania

Votanți
27. Nu poți vota în acest sondaj
  • DA, fara nici cea mai mica indoiala

23 85,19%
  • Depinde, doar in anumite cazuri

0 0%
  • NU, pentru ca nu sunt la curent cu viata din Romania

4 14,81%
  • Ma abtin

0 0%
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 63

Subiect: PSD-ul si Diaspora – cursuri de limba romana pentru PSDisti

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

biliboaca nimeni nu a zis sa decida in numele natiunii diaspora,doar ca pot aduce aportul lor pentru tara.

Data înscrierii
    25.10.2009
    Locație
    pe o insula
    Posturi
    267
    Putere Rep
    0

Implicit

biliboaca, discutand cu un necunoscutor, sunt multi pe aici, canalizes totul la peisaj si frumuseti ale naturii. Se lasa usor dusi de imaginatie si se si vad plecand in vacanta viitoare. Daca interlocutorul este un cunoscator al realitatilor socio-politice, sunt si din acestia multi pe aici si nu sunt romani, atunci chiar ca mi-as da cu stangul in dreptul fiind de acord cu ceea ce se intampla in Romania. Nu este vorba de a da cu piatra, dimpotriva.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de mesajul238 Vezi post
    biliboaca, discutand cu un necunoscutor, sunt multi pe aici, canalizes totul la peisaj si frumuseti ale naturii. Se lasa usor dusi de imaginatie si se si vad plecand in vacanta viitoare. Daca interlocutorul este un cunoscator al realitatilor socio-politice, sunt si din acestia multi pe aici si nu sunt romani, atunci chiar ca mi-as da cu stangul in dreptul fiind de acord cu ceea ce se intampla in Romania. Nu este vorba de a da cu piatra, dimpotriva.
    mesajul cat de cunoscator este al realitatilor socio-politice oricare dintre noi ,confirma ideile expuse ,cred toti ne dorim ca in Romania sa se intample lucruri bune,desi se intampla destule ,nu le vedem ,deocamdata se cultiva mentalitatea inversa...prin diferite canale.Se fac si s-au facut si lucruri bune in tara.Se mediatizeaza tot ce este negativ.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    biliboaca nimeni nu a zis sa decida in numele natiunii diaspora,doar ca pot aduce aportul lor pentru tara.
    Loniia,

nu a zis nimeni evident, ci eu am facut o paranteza, sau mai exact am continuat un "exercitiu" relativ la pozitia lui manolica versus subiect. in rest sunt 100%de acord cu tine si cu ce s-a spus v-a-v de rolul participativ al diasporei.

Citat Postat în original de mesajul238 Vezi post
    mesaje,
    foarte bine procedezi cu necunoscatorii. la fel si cu cei cunoscatori din punctul meu de vedere.
    intre a da cu pietre in tara de provenienta si a nu fi in acord cu ce se intampla in Ro pe diverse sectoare e cale lunga.
    nenumarate au fost injuriile la adresa romanilor ramasi in tara chiar pe acest forum cu generalizari de tot soiul, speculatii, etichetari de genul hoti/lenesi/resemnati/au ce merita/incompetenti etc, etc.
    exemple as gasi cu carul dar n-am vreme acu sa-ti dau cateva mostre; (eu insami am intrat in controverse pe tema de cateva ori). sunt convinsa ca pricepi dumneata la ce fac trimitere cand apostrofez o anume atitudine.
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 10.12.2009 la 08:44.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Daca diaspora ar fi reprezentata in Parlament, ar trebui sa aiba in jur de 10%. Atata timp cat UDMR inca mai exista (desi nu mai are nici un sens) si influenteaza (sau incearca sa influenteze) politica romaneasca in scopul dobandirii unor avantaje pentru o clasa restransa de cetateni (etnicii maghiari), nu vad de ce nu s-ar lua in considerare intr-o egala masura si diaspora romaneasca, care este cel putin la fel de romaneasca, daca nu chiar mai romaneasca decat etnicii maghiari.
    Eu am votat DA hotarat.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.220
    Putere Rep
    32

Implicit

Asta e culmea tupeului. Eventual sa ne retraga si certificatele de nastere.

Romanul ala care e suparat fleasca ca voteaza si cei din diaspora:

-Haulu'!! De ce ba sa voteze diaspora?? Cine e ba astia? ce mai inseamna ba si asta? De ce sa voteze ba aia?..Sa vina ei ba sa traieste aici sa vaza cum e! Huuaa tu-i in bot a plecat pt bani si acuma vine sa decida mie presedintele.

-LOL Acum asa ma face sa-mi placa cum a iesit de n-am cuvinte. Probabil ca data viitoare vor vota mult mai multi din diaspora, uite asa pt ca vrem si e dreptul nostru de cetateni romani, cum e si al tau. Ca s-a nimerit sa fie vot decisiv sa-ti fie de bine !!!!! Nu te oftica frate fiecare voteaza cu cine doreste.

Acelasi personaj:

-Si ce ba daca trimite bani in tara..ce?? imi trimite mie?? ..trimite lu’ masa si lu’ tacsu!!

-Pai da ba gigi, da’ cu banii aia se platesc produsele si serviciile firmelor care iti dau tie un loc de munca.

Conform datelor Băncii Naţionale, în 2007, românii care muncesc în afara ţării au adus acasă 7,1 miliarde de euro, adică aproximativ 5% din Produsul Intern Brut.
    Traian Băsescu a atras atenţia celor care au vorbit de tentative de fraudă a prezidenţialelor, utilizănd voturile din străinătate că românii din afara ţării au trimis în ultimii 5 ani sume consistente de bani în ţară. Potrivit datelor Băncii Naţionale în anul 2008 românii care muncesc în străinătate au trimis acasă 8,7 miliarde de euro. Această sumă este echivalentul investiţiilor străine directe făcute la noi în ţară.
    "Le-aş aduce aminte că acestor oameni le datorează faptul că, în ultimii 5 ani, cu banii pe care i-au trimis acasă, 5, 6, 7 miliarde în ultimul an , în 2008, au acoperit deficitul de cont curent, generat de faptul că noi aici, acasă, am consumat mai mult decât am produs", a declarat preşedintele. Conform datelor Băncii Naţionale, în 2007, românii care muncesc în afara ţării au adus acasă 7,1 miliarde de euro, adică aproximativ 5% din Produsul Intern Brut. În anul 2006 potrivit raportului Băncii Centrale românii din străinătate au adus 5,3 miliarde de euro adică aproximativ 5,7% din Produsul Intern Brut, informează Realitatea tv.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Asta e culmea tupeului. Eventual sa ne retraga si certificatele de nastere....
    Vezi Claudiu cu cine era sa votezi.. cu PSD-istii astia nenoriciti. cum s-or simti acum sustinatorii PSD din diaspora cand insusi partidul preferat ar vrea sa-i limiteze, daca ar putea.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Probabil ca data viitoare vor vota mult mai multi din diaspora, uite asa pt ca vrem si e dreptul nostru de cetateni romani, cum e si al tau.
    Asta doar daca se va schimba sistemul de votare. Din pacate, sistemul actual de votare nu permite accesul la vot al tuturor romanilor din diaspora. Singura modalitate ar fi introducerea votului electronic, iar cei din diaspora sa poata vota cumva de acasa, dar nu cred ca va fi posibil un astfel de sistem, cel putin nu in viitorul apropiat (din pacate).

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Asta doar daca se va schimba sistemul de votare. Din pacate, sistemul actual de votare nu permite accesul la vot al tuturor romanilor din diaspora. Singura modalitate ar fi introducerea votului electronic, iar cei din diaspora sa poata vota cumva de acasa, dar nu cred ca va fi posibil un astfel de sistem, cel putin nu in viitorul apropiat (din pacate).
    Asa este, atunci sa fi vazut surpriza. Asta a fost si motivul pt care nu am mers la vot. Sectia de votare era la 250 mile distanta.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    30.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    988
    Putere Rep
    16

Implicit Chiar?

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Asa este, atunci sa fi vazut surpriza. Asta a fost si motivul pt care nu am mers la vot. Sectia de votare era la 250 mile distanta.
    Mai fratiorilor, nu credeti ca asta ar fi discriminare,fatza de noi care nu suntem disaporezi?

Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Povesti pentru copii in limba romana.
    De california69 în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.08.2019, 06:02
  2. Cursuri de Limba romana pentru copii in Madrid
    De ripe12 în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.01.2010, 14:51
  3. cursuri limba germana
    De andramoise în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.02.2009, 10:08
  4. cursuri de limba engleza in ny
    De viviana_ny în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast