Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Revolutia Romana 1989 Martiri

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de bogdan178 Vezi post
    putin imi pasa de parerea ta despre mine ... fiecare este liber sa aiba propria parere ... cred ca parerea mea personala este mult mai curata decit a fetelor care se marita prin straini pt ca nu au gasit dragostea pe tarimul natal,cred ca lei fosnesc altfel , insa paradoxal adevarul intotdeuna deranjeaza si este asociat cu nesimtirea.

Apropo ungurul din timisoara are idei revizioniste in privinta granitelor ...si vede autonomii minim culturale in mijlocul romaniei asa ca sa nu ne mai dam dupa colt pt ca am fi acuzati de xenofobie cind ungurii dintotdeauna au visat la ungaria intinsa pina la Marea Neagra.

bye
    Ai perfecta dreptate. Insa ai omis un amanunt. Tot asa de putin poate sa imi pese mie de prostiile pe care le aberezi numai de dragul de a scrie ceva. Pe fetite si fericirile lor le las in grija curateniei tale si-a opiniei liber exprimate.
    Daca ai fi cu-adevarat roman, ai fi invatat la scoala ca substantivele propii se scriu cu litera mare.
    Aceasta nu este opinie ci se preda la scoala pe cand orice tzanc invata sa scrie si sa citeasca, in clasele elementare.

ps si eu visez la Mediterana, si mai stiu pe inca cativa care au si ei vise ca ale mele. Dupa mentalitatea ta si stilul de gandire inseamna ca am am ganduri de expansiuni teritoriale ?
    In fine. ps-ul este de fapt retoric.
    Ultima modificare făcută de angeline; 25.12.2009 la 11:31.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.358
    Putere Rep
    20

Implicit sal

nu cred ca este atit de important sa scrii gramatical aici ...intr-un loc unde iti exprimi ideile si opiniile ...poate daca era un cerc literar ceva. Eu nu imi reanalizez postul de citeva ori inainte de postare numai pentru a fi corect gramatical ...sau mai bine zis pentru credinciosi "doamne fereste" sa se ia vreun altul de persoana mea . Cind cineva care spune anumite lucruri care deranjeaza majoritatea si care nu poate fi pus in lesa ...ce sa ii spui decit ca e nebun sau nu stie ce vb (prost).

A asocia visele unui popor expansionist cu vise de vacanta mi se pare total deplasat de la cineva care da lectii de "asa zisa revolutie romana" sau macar care incearca .

daca armata nu trecea apoi de partea populatiei regimul nu cadea ...cel putin nu cadea atunci,apoi au cazut virfurile restul fiind in continuare la conducere multi ani .daca ceausescu nu comanda mitingul din 21 decembrie nu ar fi explodat situatia atunci in bucuresti, este tardiv sa ne gindim DACA ,dar nu se stie ce s-ar fi intimplat in timisoara daca cei din bucuresti nu se ridicau si eu ...sau mai bine zis miscarea asa zisa de revolutie nu se punea in miscare si la Bucuresti.
    unii mureau pe strazi in decembrie 1989 si alti fortau granitele statelor occidentale ...iar azi participa in mod egal la procesul de votare ...uni ca (fraieri) ramasi pe acasa sa stinga lumina ...iar alti ca realizati prin occident si ne povestesc noua tuturor cum au mincat ei salam cu soia si dupa cartela ...dar cum in ziua de azi ratiunea este impinsa de stomac si de partea materiala chiar daca le expui adevarul ca sint probleme in Irak din cauza petrolului si mor oameni de ambele parti ...nu sint in stare sa recunoasca. Sa fie galonul sub 3 dolari si frigiderul plin si marfa SH ieftina +transport gratuit pe Ebay...ca asta este viitorul , dar este peste puterea noastra de intelegere cum niste baieti din pesteri isi sacrifica viata si se transforma in atentatori .

bye

P.S. paradoxal am dreptate ...dar spun aberatii ...dar asa sintem noi romanii ne place viata la extreme ...avem salarii de citeva sute de euro cel mult si nu murim de foame, insa intotdeuna unii dintre noi care au luat palme de la viata pina sa ajunga intr-un anumit punct al dezvoltarii sale sociale care ii convine sau nu ,tin neaparat sa ne arate jumatatea goala a paharului in timp ce ei si-o expun pe cea plina.
    Ultima modificare făcută de bogdan178; 26.12.2009 la 11:28.
    dependent de Romania

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Se implinesc 23 de la Revolutie, Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei mai frumosi, mai buni si mai curajosi dintre noi, care si-au dat viata pentru ca noi, toti, sa ne putem bucura de libertate.
    Glorie eterna lor !
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Se implinesc 23 de la Revolutie, Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei mai frumosi, mai buni si mai curajosi dintre noi, care si-au dat viata pentru ca noi, toti, sa ne putem bucura de libertate.
    Glorie eterna lor !
    Lumina aprinsa in memoria lor!
    Amin
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Se implinesc 24 de ani de la Revolutie Shogunelu...sa ne amintim pios ,cu recunostinta fata de cei care s-au sacrificat iesind in strada ,multi tineri chemati in strada sa vina sa apere libertatea ,pentru idealul lor de libertate!

...dupa atatia ani ne-am dat seama ca s-au jertfit pentru o categorie de romani,cei care au idealului banului si al puterii!
    O poza facuta in urma cu 24 de ani!

“În 22 decembrie 1989, în zilele de început ale Revoluţiei Române, am ajuns la Bucureşti venind de la Varna, din Bulgaria, cu un convoi de autobuze pline cu ajutoare umanitare şi mâncare aduse din Franţa, împreună cu Bernard Kouchner, secretar de stat în Ministerul francez pentru Ajutoare Umanitare. La periferia Bucureştiului, convoiul nostru a fost oprit de un grup mare de protestanţi. Cum mă uitam la mulţimea de bărbaţi şi femei ridicând degetele în semn de victorie pentru răsturnarea dictatorului Ceauşescu, l-am surprins pe acest bărbat.”

http://webcultura.ro/tragica-istorie...fii-romanesti/
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Se implinesc 24 de ani de la Revolutie Shogunelu...sa ne amintim pios ,cu recunostinta fata de cei care s-au sacrificat iesind in strada ,multi tineri chemati in strada sa vina sa apere libertatea ,pentru idealul lor de libertate!

...dupa atatia ani ne-am dat seama ca s-au jertfit pentru o categorie de romani,cei care au idealului banului si al puterii!
    O poza facuta in urma cu 24 de ani!

“În 22 decembrie 1989, în zilele de început ale Revoluţiei Române, am ajuns la Bucureşti venind de la Varna, din Bulgaria, cu un convoi de autobuze pline cu ajutoare umanitare şi mâncare aduse din Franţa, împreună cu Bernard Kouchner, secretar de stat în Ministerul francez pentru Ajutoare Umanitare. La periferia Bucureştiului, convoiul nostru a fost oprit de un grup mare de protestanţi. Cum mă uitam la mulţimea de bărbaţi şi femei ridicând degetele în semn de victorie pentru răsturnarea dictatorului Ceauşescu, l-am surprins pe acest bărbat.”

http://webcultura.ro/tragica-istorie...fii-romanesti/

Asa e Loniia, cinste tie si tuturor celor care nu ii uita pe cei care au murit pentru ca noi ceilalti sa putem face ce ne taie capul. N-ar strica daca mai multa lume ar realiza asta, ca astazi ei n-ar face nimic din ceea ce fac, sunt, au ajuns, daca acei, multi oameni n-ar fi murit pentru asta.
    24 de ani...Mi-e imposibil sa cred ca atrecut atata, pentru mine, parca a fost ieri...In timp ce pentru multi oameni este la fel de indepartat si difuz, precum era pentru noi Al Doilea Razboi Mondial, cand eram copii. Dar ce sa-i faci, asta e timpul...
    Extraordinara poza surprinsa de tine...Durere pe fata acelui om, durere simtita si de mine, am pierdut prieteni buni in Revolutie, baieti de toata isprava, in floarea varstei, ma gandesc la ei de multe ori si imi lipsesc...

Ce vremuri extraordinare am trait, pline de durere, de forta si sentimentul neputintei, de idealism si speranta...Ce pacat ca majoritatea viselor noastre s-au sfaramat...
    Atata lume necajita, nepermis de multa, nu ar avea voie sa se intample asa ceva, ca nu suntem nici prosti, nici saraci. Vorbeam zilele trecute cu un prieten si ne aduceam aminte, ce mizerabil arata inainte Brasovul (ca dealtfel toata tara) , dar oamenii traiau (mai)bine, ce frumos, cu adevarat frumos arata acum, dar ce necajita e lumea...Avem un oras curat luna, drumuri bune, magazine, restaurant, baruri, orice vrei, la fel de frumoase sau chisr mai frumoase ca in cele mai grozave orase europene, dar ce folos daca oamenii o duc atat de greu ...

Eu chiar iubesc tara asta, m-am intors acasa de peste tot din lume, in unele locuri dand cu piciorul la sanse uriase, numai ca sa fiu acasa. Am renuntat si la America cu bucurie, in 2008 Romania era o alternativa mult mai atragatoare, mai buna pentru afaceri si cu siguranta mai relaxata si nu tinuta sub lupa.
    Ce pacat ca trendul ascendent ce il luasem a fost complet distrus de recesiunea asta fara de sfarsit, care a fost provocata de altii, dar noi tragem toate ponoasele.
    Ce diferenta intre Romania din 2008 si cea de acum...Din pacate la dezastrul economic se adauga si panta total gresita pe care a luat-o tara asta inca de prin 2009-2010.
    Am ajuns sa faca un stat politienesc dintr-o tara in care eu personal ma simteam mult mai liber si mai relaxat decat in America...Nu vreau sa intru intr-o disputa politica, cine si de ce, ca deja am spus ca pentru mine sunt toti niste ticalosi, si Basescu si Ponta, chiar si Antonescu, care nu mai e politicianul atipic, cu plete, relaxat si destins. Sunt TOTI niste jigodii, nu ii intereseaza tara, nu interesam noi, oamenii, nu-I intereseaza decat curul lor si atat. Mi-e sila...

24 de ani de la Revolutie...

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post

Eu chiar iubesc tara asta ..

24 de ani de la Revolutie...
    Romania este condusa numai si numai de niste mizerii de 24 de ani incoace nimic nou, am fost condusi de niste mizerii si inainte. Sustinatorii unora sau altora sunt patetici. Avem o iubire comuna Shogule, daca maine ar incepe o noua revolutie in Romania, nu cred ca as rezista sa nu ajung acolo in 36 de ore. Din nefericire calitatea umana a scazut mult in ultimii 24 de ani dar degradarea umana a cuprins toata planeta nu numai Romania .. din pacate pe Romania cred ca a prins-o la pubertate.
    Exista calitate in Romania dar inca prea multa lume nu plateste taxe, arunca gunoiul in rau, iubeste cainele bagabond, etc. Nu tine totul de guvernul oricum corupt, secretul se mai afla si in mainile omului de rand.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Romania este condusa numai si numai de niste mizerii de 24 de ani incoace nimic nou, am fost condusi de niste mizerii si inainte. Sustinatorii unora sau altora sunt patetici. Avem o iubire comuna Shogule, daca maine ar incepe o noua revolutie in Romania, nu cred ca as rezista sa nu ajung acolo in 36 de ore.Din nefericire calitatea umana a scazut mult in ultimii 24 de ani dar degradarea umana a cuprins toata planeta nu numai Romania .. din pacate pe Romania cred ca a prins-o la pubertate.
    Exista calitate in Romania dar inca prea multa lume nu plateste taxe, arunca gunoiul in rau, iubeste cainele bagabond, etc. Nu tine totul de guvernul oricum corupt, secretul se mai afla si in mainile omului de rand.

Aici ai pus degetul pe rana. Totdeauna am apreciat in Romania caldura relatiei intre oameni, fata de raceala vizibila peste tot afara si care m-a dezgustat profund. Din pacate aceasta caldura este pe cale de disparitie si la noi, criza a inrait teribil oamenii, a scos ce este mai rau in ei.
    Prietenii de decenii se sfarama in conditiile actuale si este mare pacat.
    Si pe mine ma deranjeaza racilele amintite de tine, dar acelea sunt mai putin grave, au indreptare, deteriorarea relatiilor interumane am teribila senzatie ca e ireversibila si daca asta se intampla, suntem pierduti.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Dragii mei, se implinesc 25 de ani de la Revolutie si inainte de a ne ura Sarbatori fericite, inainte de a ne bucura de Craciun, v-as ruga sa ne oprim o clipa si sa ne gandim la toti aceia care s-au prapadit in acel decembrie de sange si foc, la camarazii nostri de arme care au cazut luptand pentru tara lor, PENTRU NOI. Sa aprindem o lumanare si gandul nostru bun sa se indrepte catre ei.
    Sa nu-I uitam, asa cum cei dragi lor nu-I vor uita niciodata, vor lacrima de fiecare data cand se apropie aceasta frumoasa perioada a anului, indiferent cat de mult timp ar trece.
    Sa nu uitam acei oameni frumosi care nu au dat inapoi in acele teribile clipe, sa nu uitam cum au murit stiind prea bine ca vor muri...Ce oameni frumosi, ce viteji...Ce poate fi mai inaltator decat gestul lor, care si-au sacrificat vietile lor atat de crude, atat de netraite, pentru ca pentru tara lor, pentru noi ce am ramas in urma, sa fie mai bine, sa putem avea o viata mai buna, sa putem vorbi liber, sa putem calatori, sa putem intreprinde, sa ne putem cauta fericirea si bunastarea in oricare colt al lumii...Ei nu sunt cu nimic mai prejos decat toti ceilalti eroi ai neamului, cazuti la Calugareni si la Posada, la Selimbar si la Rovine, la Marasesti si la Vidin.
    Ei ne-au redat demnitatea si mandria. Nici CIA-ul , nici Vaticanul, nici tot Vestul nu ar fi putut misca un graunte de praf fara lupta si jertfa lor.
    Sa nu uitam niciodata, sa nu ii lasam pe copiii nostri sa nu cunoasca despre lupta si jertfa eroilor nostri, sa ne aducem intotdeauna aminte ca tot ceea ce putem face astazi, toate locurile in care am reusit sa ajungem, li se datoreaza LOR. Sa nu ii uitam nicidata pe EROII nostri...Si apoi putem sa ne bucuram de aceste Sfinte Sarbatori si sa ne uram CRACIUN FERICIT ! si LA MULTI ANI !

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

O sa ne bucuram si mai tare daca apuca si carpa kaghebista Ilici Iliescu sa faca un pic de puscarie pentru crimele savarsite.

Craciun Fericit si la multi ani 2015 la toata lumea!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. Limba romana
    De fl%rin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 27.11.2007, 10:56
  2. DV-2008; instructiuni in Lb. Romana
    De în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 17.11.2006, 17:33
  3. Comuniune Romana in Brisbane?
    De Ursu Zinca în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 17.09.2006, 05:05
  4. Limba romana
    De isabela în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 14.12.2004, 14:34

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi