Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 35 din 35

Subiect: Romani in Orlando

Data înscrierii
    10.01.2015
    Locație
    Florida
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

In mesajul meu, eu am specificat ca nu il consider pe Romica batran, ci doar ca invatatura inceteaza cand te simti batran. Batrani zici tu ca e un termen? Eu zic ca e un intreg, ca la inceputuri.
    Ai vazut tu oare declaratia Doamnei SEVASTITA COCA CROITORU, pe youtube, ii spune Curajul de fi batran ? E geniala. Toti spunem ca nu suntem batrani, nimeni nu vrea sa ajunga acolo, but a bunch of us are goin’ to get there. A fi batran e o virtute cred eu, ai cunoscut aproape tot, intelepciune acumulata, si chiar daca nu faci altceva decat sa te revolti impotriva sistemului care te-a uitat.
    Batranii au intotdeauna cate o poveste despre oameni, locuri, fapte si trairi, oare acest fapt nu e impresionant? Filmul Angelinei Jolie, Unbroken se bazeaza pe tema aceasta, cum sa nu ne uitam batranii, dar mai ales povestile lor.
    Batranii vazuti prin ochii mei sunt frumosi, sunt plini de invataminte, ei functioneaza dupa reguli si conceptii proprii. Ador sa ii ascult, cineva odata mi-a spus ca ii place ca eu chiar il ascult cand il intreb ceva, in preajma lor, sunt ca un copil care soarbe fiecare cuvant, incercand sa prinda fiecare traire si fiecare tresarire. Experiment inegalabil. Miscare a neuronului.
    “raspuns direct si corect vs. unui raspuns in pozitiv in prisma "vantului” – asta nu se cheama politete? Sau ingaduinta cuiva fata de naivitatea celuilalt? Nu trebuie sa crezi in ceea ce cred eu ca sa te aprob. Si un feedback negativ te poate duce la sfada, nu? Sau doar comoditate de a nu iti arde energia inutil? Sau doar plictis fata de saracia altora? (si nu ma refer la saracia financiara, ci la saracia sufleteasca). Viata e mult mai importanta sau oamenii sunt mult mai importanti, decat sa incerc sa ii influentez sa impartaseasca principiile mele. Si nu doar ca nu ar interesa pe nimeni, dar tot aproape nimeni nu le intelege (e rezervat unora pusi pe un anume palier de gandire,a nu se citi superior ) si mai majoritatea nu considera ca mai exista si un alt mod de functionare decat adoptat de ei. Zambesti cu inefabila satisfactie stiind ca ai trecut pe acolo, vazand incercarile si dramele celorlalti, nu iti mai doresti sa traiesti empatii sau emotii devastatoare. Iei oamenii asa cum sunt ei in realitate si problemele lor cu ei.
    Batran este atunci cand: „ ajungem la vârsta la care timpul este adversarul cel mai de temut şi cel mai atroce, căci abia atât de târziu înţelegem cât de preţios este timpul şi cât de puţin mai avem din această comoară” spunea Rodica Nicoleta Ion în Dialog cu fericirea.
    Ma intreb daca atunci cand te referi la limba romana moderna te referi cumva la tineretul contemporan, care isi pierde pe zi ce trece din valorile morale primare, cum ar fi respectul, apartenenta, sensibilitate, prietenie, acceptarea si altele ? Ei nu sunt mai destepti decat generatiile trecute. E trist. Ei ii stiu doar pe Omul Paianjen, pe Batman si pe Brusli (bruce lee) si e o disputa care din astia castiga batalia hihi Ei gasesc impertinenta de a pune „labels” pe orice si oricine, creativitatea lor este nemarginita, insa tine de integrarea lor prost inteleasa si de lipsa de tact si intuitie. Si noi am fost tineri si un pic neintelesi, nu? Vor ajunge si ei sa faca un pact cu societatea.
    Emil Garleanu zicea ca un batran e intelept. Dixit !
    Amplitudinea virtutiilor, caracter auster, randuiala impetuoasa, duiosie, stiinta de „a fi”, blajinatate, profunditate, impenetrabilitatea adaptabilitate, generozitate, semeata inspiratie, oameni cu structuri interioare solide. Totul la superlativ. Astea sunt avantajele batranetii, parerea mea, dar ce sunt eu?!?!? doar un junior member hihi
    Eu voi continua sa fiu uimita de ei.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de foxylassy1 Vezi post
    ...nu il consider pe Romica batran,....
    Emil Garleanu zicea ca un batran e intelept. Dixit !
    ....Amplitudinea virtutiilor, .....
    Ah, foxylassy1, e nedrept sa consideri un virtuos tablagiu - asa cum e Romi al nostru - ca lipsit de întelepciune, doar pentru a justifica definitia bâtranului lui Emil Gârleanu.
    Dar e drept ca frumusetea e in ochiul privitorului...
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    10.01.2015
    Locație
    Florida
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Ah, foxylassy1, e nedrept sa consideri un virtuos tablagiu - asa cum e Romi al nostru - ca lipsit de întelepciune, doar pentru a justifica definitia bâtranului lui Emil Gârleanu.
    Dar e drept ca frumusetea e in ochiul privitorului...

hahaha
    Nu puteai sa o ratezi p-asta, nu-i asa ?

Data înscrierii
    10.01.2015
    Locație
    Florida
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Aici nu e nevoie de afis care sa anunte : "caine rau" sau "nu intrati, caine rau", fiind circuit inchis si greu de acceptat pe cei "parveniti".

Nici nu salut (doar pentru ca nu am pe cine).

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de foxylassy1 Vezi post
    hahaha
    Nu puteai sa o ratezi p-asta, nu-i asa ?
    M-ai prins! Am scos din context doar ceea ce mi-a convenit...și am uitat esențialul. Mi--a plăcut ce ai scris și te-aş saluta mai des pe forum!

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Subiecte similare

1. orlando
    De Alexawintley în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.01.2010, 12:50
  2. Romani in zona Orlando-Florida?
    De deedee în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 47
    Ultimul post: 16.06.2008, 15:36
  3. Unde sunt romani din Orlando ?
    De AdrianM în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 22.09.2007, 04:27
  4. romani in orlando????
    De flo007ro în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.03.2006, 04:07
  5. romani in orlando?
    De flo007ro în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.02.2006, 23:20

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •