Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Actori celebri

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Post Actori celebri

Se zice ca un actor(si nu numai) bun nu moare niciodata el traind in continuare in sufletele spectatorilor-telespectatorilor.
    Actorii mei preferati sunt:
    Terry O'Quinn-(John din serialul LOST)

Adrien Brody

Robert Knepper

Peter Stormare

Michael Rosembaum

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    14

Implicit Actorul intre adevar si fictiune

Gheorghe dinica

nici o arta nu este mai publica decat cea a actorului , mai direct expusa tuturor privirilor .cine sunt oamenii acestia care cuteaza , in fata unei sali pline sa-si dezvaluie laturile cele mai intime ale vietii si ale gandirii lor , sa-si clameze durerile si suferintele , sa-si etaleze pasiunile , sa-si strige iubirile tainice si urile ascunse ? Dintre toate profesiile lumii , aceea de actor este probabil singura inrudita cu cel mai nobil mister al universului , misterul nasterii . Uneori personajul plasmuit de el are o existenta scurta , obscura , alteori insa el traieste ani si ani de-a randul , se inscrie cu putere in constiinta unei generatii sau a mai multora .pentru noi si nu numai pentru noi inca din copilarie , stefan cel mare a purtat chipul lui george calboreanu din apus de soare , iar trahanache din o scrisoare pierduta a avut ochii , statura si glasul lui alexandru giugaru .trupul actorului devine trupul unui personaj , farmecul sau personal se rasfrange asupra acestuia . Forta actorului de a impresiona publicul este privilegiul unei firi ea insasi neobisnuit de impresionabile , a unei vieti interioare neobisnuit de bogate .
    Sunt eu lascarica ... Nu trage dom semaca
    gheorghe dinica

data nasterii: 01.01.1934
    se remarca la absolvirea institutului de teatru in lupus din centrul inaintas a murit in zori ( 1960)
    succesiv actor al teatrului de comedie , al teatrului bulandra , si al teatrului national i.l.caragiale
    unul dintre putinii actori romani care au dus la o extraordinara perfectiune arta expresiei plastice a personajului . A lucrat miscarea scenica aproape 10 ani cu profesoara paule sybille ( cu o mare cultura in domeniul baletului modern - lucrase cu personalitati de vaza , a fost eleva isadorei duncan ) si s-a vazut asta in personajul oleg baian din plosnita , sau imediat in 1990 in cine are nevoie de teatru si a 12-a noapte puse in scena de andrei serban
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Subiecte similare

1. Romani celebri - Muzica
    De sorin în forumul Romani celebri-savanti,scriitori,oameni de stiinta,sportivi
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 27.09.2011, 07:43
  2. Romani celebri – Medicina
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 28.07.2010, 16:26
  3. Romani celebri – Matematica
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21.04.2009, 13:55
  4. Romani celebri – Fizica
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10.03.2009, 11:58
  5. Romani celebri - Chimie
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 10.03.2009, 11:57

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •