Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 48

Subiect: convietuirea cu o clona..sfaturi practice..

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.239
    Putere Rep
    40

Implicit convietuirea cu o clona..sfaturi practice..

normele de convietuire si comportament sunt dictate de regulamentul forumului ,care spune ca persoanele suspendate nu se aduc in discutie deoarece nu au drept la replica..

in cazul unei clone avem de-a face cu aceeasi persoana sub un alt nick..fiind vorba de aceeasi persoana putem da quote la ambele nickuri..?

prin faptul ca oferim unor persoane posibilitatea da a participa la discutiile noastre dupa o suspendare definitiva, nu ne punem singuri intr-o pozitie dezavatajoasa deoarece respectand regulamentul am fost, suntem si vom fi obligati sa suportam in continuare mitocaniile unor useri lipsiti de cel mai elementar bun simt..?

cei care au raspuns la intrebarile mele ii rog sa nu se sfiasca..venim pe forum ca sa invatam unii de la altii..

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de paulantoniu Vezi post
    normele de convietuire si comportament sunt dictate de regulamentul forumului ,care spune ca persoanele suspendate nu se aduc in discutie deoarece nu au drept la replica..
    Ma simt "avizata",asa ca am sa-ti raspund doar la aceasta fraza.Cred ca o persoana care isi creaza o clona,doar ca sa continue o "lupta" imaginara,are serioase probleme comportamentale.
    Cred ca trebuie lasat in "plata Domnului",nu merita sa-ti pierzi timpul.Este ca si cum ai sta de vorba cu o naluca
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.448
    Putere Rep
    29

Implicit

antoniu. Recapituleaza ce "spune regulamentul in ceea ce priveste o clona.
    Cand ai initiat subiectul respectiv te-ai gandit si "vorbesti" despre o anume persoana forumistica sau despre clone, id-uri, forumisti, in general ?

ps ai intarziat de la cafeluza de dimineata...
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    18

Eu cred ca celor care nu resprecta regulamentul ar trebui sa li se dea ban-ip ca sa nu se mai poata clona(pe o anumita perioana, 3 luni am inteles din regulament) altfel mi se pare inutila suspendarea contului pt ca EX:eu daca as fi banat mi-as face linistit o clona lostjohn1, trage la ochi? ei bine atunci fac lostjohn2 ...(lostjohn)n. Dar ma rog nu sunt eu cu astea, iar moderatorii respectiv admin-ul stiu mai bine ce au de facut si cunosc mai bn decat mine avantajele si dezavantajele propunerii mele.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de paulantoniu Vezi post

prin faptul ca oferim unor persoane posibilitatea da a participa la discutiile noastre dupa o suspendare definitiva, nu ne punem singuri intr-o pozitie dezavatajoasa deoarece respectand regulamentul am fost, suntem si vom fi obligati sa suportam in continuare mitocaniile unor useri lipsiti de cel mai elementar bun simt..?

cei care au raspuns la intrebarile mele ii rog sa nu se sfiasca..venim pe forum ca sa invatam unii de la altii..
    Paule, chiar asa sa fie? Cei suspendati definitiv sa fie lipsiti de cel mai elementar bun simt sau a fost o decizie contextuala? Eu imi permit sa te contrazic. Din observatiile mele de pana acum bunul simt elementar nu e proba eliminatorie pe forum. In definitiv prezenta aici ar trebui sa fie o optiune personala, in caz extrem o hotarare administrativa dar nici pe departe o o decizie ad-hoc.
    Am observat ca un user ori un grup de useri pot determina/coparticipa la suspendarea unui ins, dar asta nu inseamna musai ca bunul simt i-a promovat ca autoritati, ba adesea dimpotriva. De cele mai multe ori cand s-a ajuns la suspendari, si-a furat-o al de a calcat primul pe bec mai apasat - dar gravitatea faptei savarsite este destul de probabila ca "adversarul" nu a dat pe dinafara de bun simt ci a facut mutarea la randul lui cam in aceeasi directie daca nu mai abitir.
    Una peste alta, deciziile de suspendare (definitive or temporare) eu cred ca sunt mult prea relative ca sa fie imbatabile. Dupa ce se ajunge la conflict deja este destul de greu de identificat cine a fost mai intai - oul sau gaina? si daca identifici cine a provocat apai provocatul a raspuns prea cu varf or pre'ndesat.
    In alta ordine de idei sunt aici cativa useri activi. sunt activi pe timpul lor pana una alta. deci pe cine si la ce ajuta sa fie suspendati definitiv unii ori altii?
    Conflictele atat de hulite la modul teoretic isi au un rol determinant aici la animatie si mai toti din public se delecteaza cu ele, chiar daca doar cei implicati direct se-ataca. Ca unii sunt mai predispusi la conflict ori n-au atitudine diplomata ori nu stiu a ocoli regulamentu, ori au antecedente, ori nu au un grup suport, ori ajunge sa li se cam rupa, ba chiar is irascibil de felul lor sau nu stapanesc arta conversatii si alte n'spe asemenea motive nu inseamna ca nu pot fi cel putini la fel de valorosi pentru forum ca tine ori ca un oricare altul care nu a luat penalizari (asta neinsemnand ca nu a incalcat la randu-i regulamentu; a avut doar noroc).
    Cred ca am aproape 2 ani de cand sunt pe aici. Ei bine in absolut toate cazurile de suspendare nu am fost 100% de acord cu deciziile luate. Deci a suspenda (temporar ori definitiv) este o actiune doar relativ justa, fiind aproape imposibila una justa daca musai unu trebuie suspendat. Depinde de multi factori chiar si de pasa decidentului ori cat a fost pe faza sa urmareasca in detaliu, mai depinde de cat de rapizi au fost ai de au raportat. (daca ar depinde exclusiv de impricinat as putea fi de acord cu tine. dar fiecare act se incadreaza intr-un context, care context cel mai adesea aduce circumstante atenuante daca tii seama de el si astea de felul lor diminueaza "pedeapsa" ori asa ar trebui. de-aia eu in "definitiv" nu pot crede din principiu).

Acu daca stau si ma gandesc dintre toate pozitiile posibile, alea definitive nu prea mi le pot asuma. asa se face ca nu cred in ce-i extrem si-l cam evit.

PS. Majoritatea de p'aci au avut momentele lor de glorie cand au manifestat lipsa de bun simt - inclusiv subsemnata (dar normal ca-si acorda circumstante).
    Sunt doar cateva persoane care par incapabile sa deranjeze/incomodeze in vreun fel. Dara Paule, tu te numeri printre ele exact cat ma numar si eu adica neam.
    Din observatiile mele as aminti de Loniia si Suflet Solar (si mai sunt vreo 2-3) la care nu am prins nicicand macar cea mai mica nota de aversiune/agresivitate/rautate. Numai bune intentii de ma mir ca sunt asemenea personaje - chiar si atunci cand sunt pozitionate in defensiva.

In concluzie, daca un ins a fost suspendat definitiv eu zic ca decizia sa revina sub alt ID ii apartine. Dupa a mea opinie corect fata de restul ar fi sa anunte cine este, sau macar sa anunte administratia. Nu e vorba de clonare in ecuatia asta.

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Ma simt "avizata",asa ca am sa-ti raspund doar la aceasta fraza.Cred ca o persoana care isi creaza o clona,doar ca sa continue o "lupta" imaginara,are serioase probleme comportamentale.
    Cred ca trebuie lasat in "plata Domnului",nu merita sa-ti pierzi timpul.Este ca si cum ai sta de vorba cu o naluca
    Eu nu ma simt avizata (ba chiar ma simt usor vizata) dar nu sunt decat partial de acord cu tine Elliane.
    Ce te faci cu ai de continua a te manca de dondonel si atunci cand esti suspendat? Da ce te faci cu ai de persista in acuze pe piste false - fie si cand esti suspendat.
    De pilda pe mine ma surprind cei ce se lanseaza in supozitii - de clone inchipuite. Si nu condamn faptul ca intuitia asa le dicteaza si ei se exprima. asta pot pricepe. ceea ce condamn este ca nu-si asuma propriile versiuni. Concret eu mi-am fost Zaraza nu's cate luni in acceptiunea mai multor useri. S-au grabit in asa acuze care mai de care dar nu am auzit pe nimeni sa zica - "daca ma insel si biliboaca nu-i zaraza, le datorez scuze ambelor personaje".
    Cum crezi ca ar fi de bun simt - fiindca tot aduse paul vorba de bun simt? Ca dupa spusele unora, eu mi-am facut aceasta clona pentru lupte inchipuite. Daca totusi nu este asa, cum comentezi?

PS. Da - eu personal pot convietui (pe forum) cu o clona fara probleme. Mi-ar fi destul de greu cu propria mea clona dar nu imposibil. Nu ma incurca cu nimic - daca asta era intrebarea de fond a lui Paul.

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    Eu cred ca celor care nu resprecta regulamentul ar trebui sa li se dea ban-ip ca sa nu se mai poata clona(pe o anumita perioana, 3 luni am inteles din regulament) altfel mi se pare inutila suspendarea contului pt ca EX:eu daca as fi banat mi-as face linistit o clona lostjohn1, trage la ochi? ei bine atunci fac lostjohn2 ...(lostjohn)n. Dar ma rog nu sunt eu cu astea, iar moderatorii respectiv admin-ul stiu mai bine ce au de facut si cunosc mai bn decat mine avantajele si dezavantajele propunerii mele.
    Lostjohn, ceva ma face sa cred ca chiar asa li sa da. Din experienta zic.
    S-acu tema pentru acasa - da de unde are asta experienta?
    Pai daca si-a facut clona ...

PS. Sunt sigura ca va fi dezlegat misteru. Abia astept sa vaz cine-as mai putea fi.
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 07.11.2009 la 04:59.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    ...Cred ca am aproape 2 ani de cand sunt pe aici. ...
    Crezi?! după matematica mea e altfel:

Octombrie 2009-Octombrie 2008= 1 an fix de biliboacă

Anul dinainte cine ai fost? )

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post

Vai ce greu a trecut timpu!

am facut 2 ani intr-unu! sunt precoce ce sa-i faci.
    si matematica mea e aceeasi cu a ta. doar se stie deja ca ce-i al meu iti apartine ori cel putin..impart cu tine.

PS. Hai sa nu o las in aer. am fost Petrica.
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 07.11.2009 la 06:13.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    ...si matematica mea e aceeasi cu a ta. doar se stie deja ca ce-i al meu iti apartine ori cel putin..impart cu tine....
    Speram ca după 3 luni să revii cu un repertoriu mai acătării, când colo, tu tot cu-aceeaşi placă zgâriată...

cu matematica nu sunt de acord, ţie ţi-au ieşit doi ani, mie unul.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Speram ca după 3 luni să revii cu un repertoriu mai acătării, când colo, tu tot cu-aceeaşi placă zgâriată...

cu matematica nu sunt de acord, ţie ţi-au ieşit doi ani, mie unul.
    mda! am o afinitate speciala pt. aceia de-si pun nadejdea-n altii!

PS. nu de la matematica rezulta diferit!

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Eu i-am zis ieri ca x+y=z, ea nu ma crezut.....

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Sfaturi practice pentru utilizarea forumului
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 04.06.2012, 09:30
  2. Kit de sfaturi practice despre cum să ieşi viu dintr-un spital
    De aramis_13 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 27.04.2010, 23:20
  3. Sfaturi practice pentru utilizarea forumului
    De sorin în forumul Noutati si informatii utile pe acest forum/ News and updates
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 11.09.2009, 09:04
  4. Investment-Best Practice
    De adrian07 în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 15.12.2007, 00:27
  5. car leasing best practice
    De adrian07 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 12.12.2007, 11:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •