Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: cum sa facem?

Data înscrierii
    06.11.2009
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit cum sa facem?

buna. am o intrebare ptr cine a fost intr-o situatie ca si a mea si a prietenei mele.
    vrem sa ne casatorim cat de curand posibil; eu am viza de munca si vreau sa aplic ptr green card cam pe la vara; ea e ilegal.....a venit cu H2B si a stat peste viza vreo 4 ani
    ma afecteaza la green card daca ma casatoresc cu ea? am vrea sa ne casatorim inainte de aplicare green card. sau sa astept pana dupa aplicare? sau chair pana am green cardul?
    nu am vrea sa mai asteptam inca cine stie cati ani pana o sa am eu cetatenia.....
    multumesc anticipat ptr ajutor.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de mos nickulash Vezi post
    buna. am o intrebare ptr cine a fost intr-o situatie ca si a mea si a prietenei mele.
    vrem sa ne casatorim cat de curand posibil; eu am viza de munca si vreau sa aplic ptr green card cam pe la vara; ea e ilegal.....a venit cu H2B si a stat peste viza vreo 4 ani
    ma afecteaza la green card daca ma casatoresc cu ea? am vrea sa ne casatorim inainte de aplicare green card. sau sa astept pana dupa aplicare? sau chair pana am green cardul?
    nu am vrea sa mai asteptam inca cine stie cati ani pana o sa am eu cetatenia.....
    Din pacate in situatiea ei singura cale legala de iesire din ilegaliate este casatoria cu cetatean american.
    Ea nu va primi greencardul in cazul de fata.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Ce fel de viza de munca ai?H1B? Vezi ca inainte de aplicarea la GC,tre' sa ai PERM-ul aprobat. Care dureaza cam un an pana se aproba(daca se aproba),apoi daca esti la EB2,probabil intre 6 luni si un an sa iti iei GC-ul.Daca esti la EB3,D-zeu cu mila,ca nimeni nu poate sa stie exact cat va dura. Nu stiu exact daca ai avea tu probleme la GC,dar probabil ca le-ar" sari in ochi"celor de la imigrari situatia sotiei. Ceea ce nu ar fi bine pentru ea.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    06.11.2009
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

eu sunt pe h1b.
    deci tot ce e probabil ca nu voi putea aplica ptr green card decat la anu...dupa ce am PERM, right? trebuie sa vorbesc cu un avocat si sa ma lamureasca in provinta procesului....

noi stim ca eu nu pot sa o ajut ptr acte pana nu voi avea cetatenia....dar nu vrem sa mai astetam pana atunci ca sa ne casatorim.
    doar ca unele cunostinte nu ne incurajeaza decizia de a ne casatori in vara , zicand ca voi avea eu probleme la obtinerea green cardului;
    pe prietena mea nu o intereseaza in faza asta daca poate intra in legalitate sau nu...stie ca va mai dura probabil cam 6-7 ani pana va avea acte prin mine....ce e important e ca eu sa nu pierd sansa de a primii green cardul, din cauza ca m-am casatorit cu o "ilegala"....dupa ce am citit pe net una alta, cred ca ma calific ptr EB3 (am master facut in USA)

deci,....ce ne recomandati? e ok sa ne casatorim inainte sa aplicam ptr PERM?

multumesc foarte mult ptr toate sfaturile.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

noi stim ca eu nu pot sa o ajut ptr acte pana nu voi avea cetatenia....dar nu vrem sa mai astetam pana atunci ca sa ne casatorim.
    pai atunci de ce sa va casatoriti, daca stii ca nu o poti ajuta cu nimic la acte? dragostea cu acte e mai puternica?

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

stie ca va mai dura probabil cam 6-7 ani pana va avea acte prin mine....ce e important e ca eu sa nu pierd sansa de a primii green cardul, din cauza ca m-am casatorit cu o "ilegala"....dupa ce am citit pe net una alta, cred ca ma calific ptr EB3 (am master facut in USA)

deci,....ce ne recomandati? e ok sa ne casatorim inainte sa aplicam ptr PERM?

multumesc foarte mult ptr toate sfaturile.
    Sunt deaccord cu ce a spus Sorin. Nu vad graba de a te casatori cu cineva deocamdata, avand in vedere situatia ta si posibilitatea de a risca obtinerea Green Cardului pentru ca te-ai insurat cu un imigrant ilegal. Puteti astepta pana iti iei Green Cardul si va casatoriti dupa. Acolo unde exista dragoste, o bucata de hartie pe care scrie "Marriage License" n-ar trebui sa conteze. Nu risca viitorul tau si al copiiilor tai din cauza ca ai intrat in saptamana chioara. Daca decizi ca nu mai poti astepta si casatoria este inevitabila, noi iti tinem pumnii stransi sa nu conteze la imigrari. Pune in balanta pe o hartie ce e mai important pentru voi si pentru viitorul vostru si langa ce scrii, pune intrebarea de ce? si raspundeti tot voi la ea. Asa se vor limpezi multe si vei vedea ce logica exista in spatele deciziilor voastre.
    Bafta
    Watch your thoughts; they become words. If they become destiny, we're all doomed.

Data înscrierii
    06.11.2009
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

graba....vine din dorinta noastra de a face un copil. si ptr noi e foarte important sa fim casatoriti la biserica inainte.....makes sense?

Data înscrierii
    06.11.2009
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

aaaaaaaa
    si la biserica nu te cununa fara marriage licence....am intrebat deja.

Subiecte similare

1. La ce si cum facem economie?
    De Roxana1979 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 71
    Ultimul post: 30.01.2009, 11:19
  2. Ce sa facem?
    De Ditzah în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 12.11.2007, 11:29
  3. ce ne facem cu celulita?
    De Kitsilano în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 23.11.2006, 05:57
  4. Cum facem?
    De costyn în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.06.2006, 12:15
  5. Ce facem duminica?
    De danielle în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.01.2005, 13:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •