Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Cit timp pe zi il petreceti impreuna cu computerul ?

Votanți
23. Nu poți vota în acest sondaj
  • < 2 h

2 8,70%
  • 2-5 h

8 34,78%
  • 5-8 h

5 21,74%
  • 8-11 h

4 17,39%
  • 11-13 h

2 8,70%
  • > 13 h

2 8,70%
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 65

Subiect: Computerul sau viata in jurul computerului

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit Computerul sau viata in jurul computerului

Cam cit timp pe zi petreceti in fata computerului ? din moment ce majoritatea lucreaza pe computer imi imaginez ca orele petrecute pe computer sunt destul de numeroase.Intrebarea este cam cit din timpul nostru liber il petrecem tot pe computer.Normal ar fi ca cei care lucreaza toata ziua pe computer sa se sature de el si sa isi petreaca timpul altfel , dar am impresia ca tocmai contrariu se intimpla ,din ce stai mai mult pe el din aia nu mai scapi de el, gasindu-ti mereu ceva de facut tot pe computer.

Ultima modificare făcută de Melina; 04.11.2009 la 22:41.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Viata nu e atit in jurul computerului cit in jurul net-ului.

Urmatoarea generatie de notebooks e conceputa pt. aproape 100% aplicatii net, si nimic altceva. Nu mai au nici macar drive-uri de CD/DVD, nici HD sau RAM de nu stiu cit, nici procesoare prea rapide. ca toate astea nu-ti mai trebuie pt. ca totul iti vine de pe net si poate fi stored pe net (iti mai trebuie doar la jocuri, video editing, si chestii profesionale ...). Si net-ul e prezent peste tot unde ai semnal la celular, adica practic oriunde. Si se trece din ce in ce mai mult de la tastatura + mouse catre touchscreen, ca tot ce conteaza e browsing.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Viata nu e atit in jurul computerului cit in jurul net-ului.

Urmatoarea generatie de notebooks e conceputa pt. aproape 100% aplicatii net, si nimic altceva. Nu mai au nici macar drive-uri de CD/DVD, nici HD sau RAM de nu stiu cit, nici procesoare prea rapide. ca toate astea nu-ti mai trebuie pt. ca totul iti vine de pe net si poate fi stored pe net (iti mai trebuie doar la jocuri, video editing, si chestii profesionale ...). Si net-ul e prezent peste tot unde ai semnal la celular, adica practic oriunde. Si se trece din ce in ce mai mult de la tastatura + mouse catre touchscreen, ca tot ce conteaza e browsing.
    Netul (presupun ca vorbesti de internet nu de network) face parte din computer la modul ca eu cind dau drumul la computer sunt non stop conectata la net , totusi timpul efectiv de browsing imi da numai 50% din timpul total petrecut pe calculator, excluzind remote accessul.Deci unde este calculator in general este si net fiindca rareori nu ai posibilitate de semnal. Dar da evident daca nu ar exista netul timpul petrecut pe calculator ar scadea. O sa ai nevoie intodeauna de HDD sau RAM fiindca preferi conditii maxime de securitate , privacy, viteza maxima , independenta , nu cred ca vrei sa depinzi de viteza paginii care transmite,iar general you want to own something not to share it. Este ca si cum platesti chirie vs proprietar. Eu nici pina acum nu mi-am bagat Vista , progresul nu inseamna intodeauna ca este ceva mai bun.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Nu e de mirare. Mai totul este pe internet in format digital (de la formulare de completat ca sa ii permiti copilului sa merga la nu stiu ce activitate extrascolara, pina la accesul online la resursele bibliotecilor academice in format digital). Nu mai am abonamet la ziar sa mi-l arunce pe gazon, pentru ca accesul online e mai ieftin si in plus consum mai putin resurse (oare?!!).
    Cu noul "Kindle" incearca sa scoata pina si cartile tiparite din circulatie.
    La lucru ne omoara hirtogaria care acuma se face numai cu ajutorul PCului. Platile le facem online (automat daca ai chef), salariile se duc direct in cont, in scoli internetul e nelipsit de la virste mici si ii invata MS cu toata suita ca sa fie in stare sa faca prezentari PP cit mai devreme (altfel ramin in urma)..etc etc etc

iPhone, SmartPhone, Skype, BlackBerry...

Ce urmeaza oare? :}
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Eu nici pina acum nu mi-am bagat Vista , progresul nu inseamna intodeauna ca este ceva mai bun.
    Si cred ca bine ai facut. XP a fost un sistem de operare reusit (cel mai bun pana acum de la Windows dupa parerea mea). Se aude totusi ca Windows 7 este revolutionar si ca va fi cel mai reusit de pana acum. Sa vedem. Vista a fost un esec pentru Windows, si pe buna dreptate.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Si cred ca bine ai facut. XP a fost un sistem de operare reusit (cel mai bun pana acum de la Windows dupa parerea mea). Se aude totusi ca Windows 7 este revolutionar si ca va fi cel mai reusit de pana acum. Sa vedem. Vista a fost un esec pentru Windows, si pe buna dreptate.
    Windows 7 e altceva. Nici nu se compara cu Vista,e mult mai bun.La fel de rapid ca si XP-ul. Dar chiar revolutionar nu as spune...!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition ) sau sistem operare romanesc Ubuntu. As fi putut lua fara sistem de operarare dar neavind CD cu XP la mine am zis lasa ca alor mei nu le trebuie mare lucru merge si cu Vista , iar despre Ubutu nu stiam mai nimic deci am ales Vista si rau am facut , cu Vista nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu iar privilegiul accesului la file este limitat , cred ca mai bun ar fi fost si Ubuntu ala . Oricum a ramas ca o sa le reinstalez XP cind ma mai duc. Despre Win 7 nu stiu mai nimic deocamdata deci nu ma pronunt , eu una sunt foarte multumita cu XP professional edition si nu am de gind sa schimb decit in momentul in care voi fi fortata .

P.s.windows NT si windows 2000 professional edition au fost destul de bune la vremea lor

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition )
    Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. Poti cumpara sistemul de operare separat (daca s-o mai gasi). Peste cativa ani vom fi probabil fortati sa renuntam la XP datorita faptului ca Microsoft va inceta la un moment dat sa mai ofere suport si update-uri pentru XP.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. Poti cumpara sistemul de operare separat (daca s-o mai gasi). Peste cativa ani vom fi probabil fortati sa renuntam la XP datorita faptului ca Microsoft va inceta la un moment dat sa mai ofere suport si update-uri pentru XP.
    In magazinele online dell, hp etc. exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Probabil a fost o exceptie de la regula aceasta optiune pentru un sistem de operare vechi din cauza problemelor cu Vista.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Pai ce, in America mai poti cumpara calculator cu XP? Exclus. Toate sunt cu Vista. .

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post
    In magazinele online dell , .... exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Probabil a fost o exceptie de la regula aceasta optiune pentru un sistem de operare vechi din cauza problemelor cu Vista.
    A existat si mai exista nu s-a scos optiunea asta

http://www.dell.com/content/topics/s...=us&l=en&cs=19
    Ultima modificare făcută de Melina; 05.11.2009 la 12:59.

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viata ca o telenovela
    De christianT în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 13.06.2009, 16:00
  2. Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?
    De manolica1 în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22.06.2008, 21:51
  3. Viata pe un peron...
    De idontknow în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 26.03.2008, 00:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •