Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Cit timp pe zi il petreceti impreuna cu computerul ?

Votanți
23. Nu poți vota în acest sondaj
  • < 2 h

2 8,70%
  • 2-5 h

8 34,78%
  • 5-8 h

5 21,74%
  • 8-11 h

4 17,39%
  • 11-13 h

2 8,70%
  • > 13 h

2 8,70%
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 65

Subiect: Computerul sau viata in jurul computerului

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?
    au apărut cam de multişor. şi sunt destul de interesante, mai ales dacă e vorba de un laptop cu ecran rotativ.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Si asta te sperie pe tine tetris?
    pai ia sa vedem babeste, daca stai 12 ore pe zi cu LCD-ul deschis: 12x365 + 4380 ore, 50 000 / 4380 = 11.4 ani.
    Sincer acum , dar nici o firma nu tine un monitor 11 ani oricat de CRT ar fi. mai mult decat atat gandeste-te ca nu-ti strica ochi.
    Eu zic ca nu are nici o problema cu longetivitatea. Tine mai mult deca e necesar.
    LCD-urile sunt OK la 30-50k ore de functionare.

Ea cred ca facea comparatie cu OLED. 7000 de ore de f. putin pt. un monitor/TV.

Nu era de ajuns dilema Plasma vs LCD, acuma s-a extins. <smile>
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    au apărut cam de multişor. şi sunt destul de interesante, mai ales dacă e vorba de un laptop cu ecran rotativ.
    De multisor..asa este. Eu am avut unul acum 3 ani. NoteBook le zice..extrem de enervante. Adevarat ca intorceai ecranul, il faceai plat, scriai pe el ca si cum ai scrie pe un caiet de notite, dupa care tot textul era salvat in Word Doc. Dar sint destul de greu de manevrat. L-am uitat de citeva ori intors in geanta si ecranul s-a desensibilizat. In fine...multa bataie de cap cu ele.
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    singurul dezavantaj este longevitatea care te pune pe butuci clar
    insa impactul asupra ochilor e mai redus pentru ca nu necesita backlighting, de asemenea pentru acelasi motiv consuma si mai putina energie. overall, dupa cum spune si in link-ul oferit de tine sunt superioare LCD-urilor.

eu folosesc LCD, ca mai toata lumea probabil, insa am vazut si OLED-uri si am fost impresionata. consider ca in medie folosesc un monitor pentru minim 5 pana la 10 ani, dupa 10 ani technologia e destul de avansata, deci e timpul pentru upgrade. deci in cel mult 5 ani o sa schimb LCD-ul sau o sa continui sa-l folosesc alaturi de un alt tip de monitor.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 26.11.2009 la 10:52.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?
    interesante cele cu touch screen, ca la politie(driving licence)dar eu prefer tastatura cand utilizez un PC, insa la telefoane, ipod-uri mi se pare ok.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Nope , nu cred ca ma tenteaza asa ceva , cel putin deocamdata.

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Si asta te sperie pe tine tetris?
    pai ia sa vedem babeste, daca stai 12 ore pe zi cu LCD-ul deschis: 12x365 + 4380 ore, 50 000 / 4380 = 11.4 ani.
    Sincer acum , dar nici o firma nu tine un monitor 11 ani oricat de CRT ar fi. mai mult decat atat gandeste-te ca nu-ti strica ochi.
    Eu zic ca nu are nici o problema cu longetivitatea. Tine mai mult deca e necesar.
    Nu am zic ca m-ar speria , am spus "te pune nu "ma pune" , faceam doar o comparatie intre cele doua , asta fac cam intodeauna cind apare ceva nou.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Da! L-am vazut in magazin si mi-a placut. Dar la PC-ul de acasa urmeaza curând Windows7, pentru ca Vista mi-a scos peri albi!

Eu incerc sa stau sub 2 ore pe zi la calculator dar nu reusesc intotdeauna. Am votat totusi< 2h si sper sa ating aceasta medie daca renunt la PC la sfârsit de saptamâna. Astept tehnologia care sa permita telecomunicatia nelimitata de... ecranul monitorului

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Re: computerele cu touch screen - nici pe mine nu ma atrag atat de tare. Mi se pare ca se schimba intreaga filosofie in jurul utilizarii computerelor si va lua f mult timp ca lumea sa le adopte.

Dar parca ma gandesc ca astea sunt viitorul. Voi ce ziceti? La ce jucarii din astea va vedeti butonand peste 10-15 ani?

Toni, nici eu nu am iubit Vista. Tot pe XP sunt. Inclusiv la munca (companie de software) nu au introdus niciodata vista, toate calculatoarele au XP. De ce oare? Am luat un laptop tatalui si avea vista si nu m-am putut impaca cu el.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

eu unul aştept cu nerăbdare să apară pentru mase computerul holografic. şi să fie accesibil bineînţeles. aşa că peste vreo 15 ani mă văd cu unul de ăla.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    eu unul aştept cu nerăbdare să apară pentru mase computerul holografic. şi să fie accesibil bineînţeles. aşa că peste vreo 15 ani mă văd cu unul de ăla.

Cum e computerul holografic?
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viata ca o telenovela
    De christianT în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 13.06.2009, 16:00
  2. Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?
    De manolica1 în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22.06.2008, 21:51
  3. Viata pe un peron...
    De idontknow în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 26.03.2008, 00:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •