Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Cit timp pe zi il petreceti impreuna cu computerul ?

Votanți
23. Nu poți vota în acest sondaj
  • < 2 h

2 8,70%
  • 2-5 h

8 34,78%
  • 5-8 h

5 21,74%
  • 8-11 h

4 17,39%
  • 11-13 h

2 8,70%
  • > 13 h

2 8,70%
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 65

Subiect: Computerul sau viata in jurul computerului

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post
    In magazinele online dell, hp etc. exista optiunea de XP pentru sistemul de operare. Dar acum a intrat Windows 7 sa scos optiunea.

Probabil a fost o exceptie de la regula aceasta optiune pentru un sistem de operare vechi din cauza problemelor cu Vista.
    Dar chiar si asa, in magazinele on-line, sistemele cu XP sunt mult mai putine decat cele cu Vista (sau erau ca nu am mai verificat de vreo 6 luni), deci nu prea ai de ales. De exemplu, ultima data cand am verificat pe Amazon, erau zeci de sisteme cu Vista si numai 4 cu XP.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Am ocolit Vista ca pe riie si tot n-am scapat de ea in Romania , a trebuit sa le schimb computerul alor mei si cind m-am dus in magazine surpriza : numai cu Vista (home edition ) sau sistem operare romanesc Ubuntu. As fi putut lua fara sistem de operarare dar neavind CD cu XP la mine am zis lasa ca alor mei nu le trebuie mare lucru merge si cu Vista , iar despre Ubutu nu stiam mai nimic deci am ales Vista si rau am facut , cu Vista nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu iar privilegiul accesului la file este limitat , cred ca mai bun ar fi fost si Ubuntu ala . Oricum a ramas ca o sa le reinstalez XP cind ma mai duc. Despre Win 7 nu stiu mai nimic deocamdata deci nu ma pronunt , eu una sunt foarte multumita cu XP professional edition si nu am de gind sa schimb decit in momentul in care voi fi fortata .

P.s.windows NT si windows 2000 professional edition au fost destul de bune la vremea lor

Apropo de sondajul de aici: eu am pus 2-5 ore (cat stau zilnic in fatza computerului), chiar daca la mine merge calculatorul principal aproape 15 ore pe zi. Daca as lucra la vreo firma de soft probabil ca ar fi altfel; ar fi mai usor sa "contabilizez" nr de ore. Insa acum mi se pare prea greu sa-mi dau seama. Sunt zile in care stau 12 ore pe zi.

Despre Vista:
    Pentru orice utilizator (si programatorul este un utilizator care face programe) Vista e greoi si sacaitor. Te enerveaza pur si simplu atunci cand lucrezi sub Vista.
    Insa Vista e un sistem MULT mai sigur atunci cand navighezi pe Net (si mai are si alte laturi bune).

Aproape toate softurile se impaca acum cu Vista (exceptiile sunt acum destul de rare). Dar e clar ca Vista va fi inlocuit de Win 7. Si evident ca si Win 7 va evolua (si se va departa de "stilul Vista" - ma refer la felul in care poate fi utilizat, mai usor sau mai greu).
    Probabil ca exista deja softuri care fac Vista (sau Win 7) sa para ca XP, asa cum exista si invers la ora asta (XP sa semene cu Vista). Daca nu sunt atunci cu siguranta vor aparea daca cumva XP va deveni vechi si nu vor mai fi softuri pentru el...deci lumea va fi obligata sa renunte la el... etc.

Nu inteleg de ce s-a scris aici ca "nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu" sub Vista ! ... Daca esti administrator (sau intri cu un cont ce are aceleasi drepturi ca un administrator) poti face ce vrei.

Sau faptul ca "accesul la files este limitat" - il poti schimba oricum, dar totusi nu ar trebui daca nu se cunoaste bine partea de "Security".

Calculatorul meu principal are pe el XP Prof SP2 si Vista Ultimate SP1. Pot spune ca 90 % din timp sunt pe XP.
    Celalalt calculator al meu (6 ani vechime ...) are pe el XP Prof SP2 si XUbuntu (e bine sa stii ceva si despre diferite distributii de Linux ... eu stiu SuSE 10 si Ubuntu - sunt bune dar nu e confortabil sa faci prea multe lucruri acolo, devine obositor. Ori castigul cel mai mare al Windows-ului e ca este mai confortabil; la capitolul siguranta este insa un DEZASTRU fatza de Linux. Dar Linuxul este bun pentru servere, nu pentru "utilizatorii obisnuiti" - cel putin eu asa il vad : "neconfortabil"). Al 3-lea calculator al LAN -ului de la mine (cel al surorii mele) este doar cu XP Prof SP2 (ce rost avea sa o "chinui" cu Linux sau Vista - i-am instalat pe calculatorul ei - care a fost pana acu catva timp tot al meu - un sistem usor si confortabil. La scoala cand se loveste de Vista (ca sa mai navigheze pe Net, plus imprimanta) nu e deloc multumita ...
    Ultima modificare făcută de JulianM; 24.11.2009 la 13:29.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Eu stau 2-5 ore pe zi depinde, dar cred si sustin ca daca ai monitor LCD nu afecteaza ochii precum monitoarele acelea antice si colosale. Nu ma laud pt ca eu pana la 16 ani n-am avut PC, dar acum cand merg la cineva care inca mai utilizeaza monitor cu tub ma dor ochii daca stau mai mult.
    Distanta optima intre ochi si monitor trebuie sa fie de 70 cm, spatele drept, tastatura ergonomica, cablurile electrice asigurate.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de julianms Vezi post
    Nu inteleg de ce s-a scris aici ca "nu ai nici o permisie sa instalezi ce vrei tu" sub Vista ! ... Daca esti administrator (sau intri cu un cont ce are aceleasi drepturi ca un administrator) poti face ce vrei.

Sau faptul ca "accesul la files este limitat" - il poti schimba oricum, dar totusi nu ar trebui daca nu se cunoaste bine partea de "Security".
    S-a scris fiindca ma refeream la build in administrator account care vine disabled sau locked . Sunt sigura ca merge sa il enable dar eu nu am stat sa il purec fiindca nu am avut timp , eram in vacanta.Ma enervat faptul ca nu am avut de ales sa vina din start cu programul dorit, in cazul meu XP. Oricum nu mai stau nici eu asa de mult pe computer cind ajung acasa , cel putin incerc fiindca la servici stau deja 8 ore vreau , nu vreau asta este.

P.s. LostJohn si eu am LCD monitor la servici si acasa ,se simte o diferenta la ochi .
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

P.s. LostJohn si eu am LCD monitor la servici si acasa ,se simte o diferenta la ochi .
    Try OLEDs too!

in alta ordine de idei si eu petrec destul de mult timp pe pc, insa nu pot spune cu exactitate cat. pentru mine e o necesitate in general: pentru munca, scoala, prea putin folosesc computerul pentru chat, social things sau entertainment in ultima vreme.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

S-a scris fiindca ma refeream la build in administrator account care vine disabled sau locked . Sunt sigura ca merge sa il enable dar eu nu am stat sa il purec fiindca nu am avut timp , eram in vacanta.
    E suficient sa treci User Account Control pe OFF (eu de ex. am la login 3 useri: Administrator, Julian si Guest. Julian este si el Administrator - dar, pe scurt, ca sa nu te mai baraie semnalele alea, pune UAC pe OFF ...si gata).

Oricum Vista e mai enervant decat XP (eu stau 90 % pe XP). Folosesc Vista doar ca sa il "studiez" (scopuri pedagogice, deasemenea pt ca sa stiu si Vista sau din simpla curiozitate).
    Ultima modificare făcută de JulianM; 25.11.2009 la 11:06.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de julianms Vezi post
    Oricum Vista e mai enervant decat XP (eu stau 90 % pe XP). Folosesc Vista doar ca sa il "studiez" (scopuri pedagogice, deasemenea pt ca sa stiu si Vista sau din simpla curiozitate).
    da inteleg , eu una ma bucur ca am putut sarii peste vista inafara de incidentul amintit care a fost se sccurta durata , sper sa pot sarii si peste win@7 dar sa vedem , unde o s ase ajunga si cit de repede.

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    Try OLEDs too!
    singurul dezavantaj este longevitatea care te pune pe butuci clar

http://www.oledbuyingguide.com/oled-...vs-lcd-tv.html

"LONGEVITY

LCD television manufacturers claim that their displays last, on average, 50,000 to 65,000 hours. In fact, an LCD TV will last as long as its backlight does - and those bulbs can sometimes be replaced! Since this is nothing more than light passing through a prismatic substrate, there is essentially nothing to wear out in an LCD monitor except the bulb and some of the component boards. However, one nasty little known fact about LCD technology is that as the backlight ages it can change colors slightly (think of florescent office lighting). When this occurs the white balance of the entire LCD TV will be thrown off and the user will need to re-calibrate, or worse, try to replace the backlighting or ditch the unit altogether. Some of the early purchasers of larger LCD screens will be learning this tidbit in a couple of years. I expect that LCD televisions will actually give a user around 30k to 40k hours before the backlighting begins to go. One thing that I've found in this industry, it is not easy to find out whether the backlighting on LCDs can be replaced. Manufacturers are either hesitant to discuss the topic, or they just don't know.

OLED televisions on the other hand utilize slight electric currents to excite a combination of of organic phosphorescence encased in a plastic substrate. OLED needs very little power to operate so in theory should last for a very long time as the parts are not taxed significantly. Here’s the catch, the blue organic phosphor LED has a short life (a guess is 7,000 hours). The red and green material may not last much longer. Those first OLED displays will be an experiment with regard to longevity.

ADVANTAGE: LCD a clear winner at this point."
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

da inteleg , eu una ma bucur ca am putut sarii peste vista inafara de incidentul amintit care a fost se sccurta durata , sper sa pot sarii si peste win@7 dar sa vedem , unde o s ase ajunga si cit de repede.

singurul dezavantaj este longevitatea care te pune pe butuci clar

http://www.oledbuyingguide.com/oled-...vs-lcd-tv.html
    Si asta te sperie pe tine tetris?
    pai ia sa vedem babeste, daca stai 12 ore pe zi cu LCD-ul deschis: 12x365 + 4380 ore, 50 000 / 4380 = 11.4 ani.
    Sincer acum , dar nici o firma nu tine un monitor 11 ani oricat de CRT ar fi. mai mult decat atat gandeste-te ca nu-ti strica ochi.
    Eu zic ca nu are nici o problema cu longetivitatea. Tine mai mult deca e necesar.

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Nu stiu daca ati observat, dar au aparut computerele cu touch screen. Am vazut o reclama la HP. Ce ziceti? Va place ideea?
    Le urasc cu patima urasc si telefoanele cu touch screen. Am avut o perioada unul si il uram, am mai dat o sansa am crezut ca poate firma aia e de vina, nimic.. touch screenul nu e de mine, mie-mi trebuie butoane, daca nu intorc eu butoanele, nu ma simt bine
    Ultima modificare făcută de keyframe14; 25.11.2009 la 18:55.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Le urasc cu patima urasc si telefoanele cu touch screen. Am avut o perioada unul si il uram, am mai dat o sansa am crezut ca poate firma aia e de vina, nimic.. touch screenul nu e de mine, mie-mi trebuie butoane, daca nu intorc eu butoanele, nu ma simt bine
    Eu am sentimente contradictorii. Sunt o "keyboard" person si evit de multe ori sa folosesc chiar si mausul.

Dar mi-ar placea sa incerc sa vad ce sentimente ma incearca cand dau touch. Screen lol
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viata ca o telenovela
    De christianT în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 13.06.2009, 16:00
  2. Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?
    De manolica1 în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22.06.2008, 21:51
  3. Viata pe un peron...
    De idontknow în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 26.03.2008, 00:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •