Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Viza H1B-general

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit Viza H1B-general

Pentru a putea vorbi de o viza H1B trebuie prima data sa existe un angajator din US care sa doreasca sa acorde un job calificat pentru un licentiat al unei universitati acreditate.

Ce este viza H1B?

Este o viza de munca care se acorda celor cu studii superioare in anumite domenii de activitate numite si "specialty occupation": arhitecti,ingineri,doctori,profesori ( gimnaziu, liceu , colegii , seminarii) , economisti,IT-isti,social workers,tehnicieni medicali , dieteticieni,contabili , bibliotecari si fashion models. Viza se acorda conform contractului de munca dintre angajator si angajat,dar pe o perioada maxima de 3 ani, cu posibilitatea de prelungire pe inca 3 ani.

Care sunt studiile necesare pentru o viza H1B?

Pentru ca pferta de job sa poata fi facuta, viitorul angajat trebuie sa aiba un anumit nivel al educatiei:cel putin diploma de licenta de la o universitate acreditata din US,iar studiile trebuie sa indeplineasca cerintele jobului.
    Pentru cei care au facultatea facuta la o universitate acreditata din afara US,atunci aceste studii trebuie evaluate de catre organizatie,pentru a determina daca studiile sunt echivalente cu cele din US in domeniul respectiv. In anumite cazuri ,in lipsa studiilor superioare,3 ani de experienta se echivaleaza cu un an de studiu. Uneori echivalarea se poate face printr-o combinatie intre studii,training sepcializat si responsabilitati progresive intr-un job in domeniu.

Cerintele DOL si USCIS?

Pentru a se putea aplica la viza H1B,este un proces in care angajatorul si angajatul trebuie sa indeplineasca cerintele DOL(Departament of Labor) si USCIS.
    Se aplica online prin programul ICert asa numitul "LCA",care certifica faptul ca angajatul va fi platit cu cel putin minimum wage pentru acel job,din zona respectiva, ca noul angajat ba fi egal ceilalti angajati pe posturi similare ,ca locatia jobului este activa, si ca ceilalti angajati stiu ca este un LCA pending. Informatiile despre wages se gasesc pe site-ul DOL-ului.
    Pe LCA trebuie precizata locatia jobului.Daca sunt mai multe locatii,trebuie precizate toate locatiile. LCA-ul este valabil pentru perioada specificata in aplicatie,mai specific form ETA 9035.
    Dupa ce s-a obtinut certificarea LCA-ului ,se trece la step-ul urmator:I-129 form care este trimis la USCIS spre aprobare incepand cu data de 1 Aprilie a fiecarui an.

Ca numar de vize disponibile ,in fiecare an sunt 65.000 de vize,care se impart asa:
    -6800 vize sunt rezervate pentru Chile si Singapore sub Free Trade Agreements dintre aceste tari si USA
    -20.000 de vize care sunt rezervate celor care au obtinut MD sau PHD la o universitate acreditata din SUA.

Exista si companii care nu intra la H1B cap:

-Institutions of Higher Education as defined in the Higher Education Act of 1965,section 101(a),20 U.S.C. section 1001(a)
    -Affiliated or Related Nonprofit Entity
    -Nonprofit Research Organization or a Governmental Research Organization
    -Beneficiary of this petition is a J-1 non-immigrant alien who received a waiver of the 2-year foreign residency requirement

Site-ul celor de la DOL:
    http://www.dol.gov/
    ICert portalul DOL:
    http://icert.doleta.gov/

ETA 9035 form il gasiti pe ICert portal la categoria Downloadable Forms:
    http://icert.doleta.gov/

Informatii oficiale despre H1B pe site-ul USCIS:

http://www.uscis.gov/portal/site/usc...00b92ca60aRCRD
    -
    I-129 form
    http://www.uscis.gov/portal/site/usc...00b92ca60aRCRD

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit Viza H4-general

Partenerul si copiii minori ai aplicantului de viza H1B pot cere viza H4(viza de dependent). Viza se va obtine in acelasi timp cu viza aplicantului principa H1B.
    Viza H4 nu da dreptul la munca(detinatorul de H4 nu va putea obtine SSN),dar da dreptul la studiu si la intrari /iesiri multiple in Us pe durata vizei. La intrarea pe teritoriul USA se elibereaza un I-94 , pe baza caruia se poate obtine DL(Driver License).
    Pentru a fi scazut la taxe ca dependent,detinatorul de H4 poate aplica la ITIN number.

http://www.irs.gov/individuals/artic...=96287,00.html

Data înscrierii
    24.08.2009
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit Interviu H1B

Buna tuturor. As dori sa stiu o informatie pa care nu o gasesc niciunde, va rog frumos.
    Este vorba despre viza H1B. Dosarul mi-a fost acceptat,am verificat statusul online si avocatul angajatorului a confirmat deasemenea. Urmeaza sa fac o programarepentru interviu. Intrebarea mea este daca pot face oricand programarea pentru interviu, sau trebuie sa astept pana in septembrie sa o fac..?
    Multumesc anticipat!

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de EudoarEu Vezi post
    Buna tuturor. As dori sa stiu o informatie pa care nu o gasesc niciunde, va rog frumos.
    Este vorba despre viza H1B. Dosarul mi-a fost acceptat,am verificat statusul online si avocatul angajatorului a confirmat deasemenea. Urmeaza sa fac o programarepentru interviu. Intrebarea mea este daca pot face oricand programarea pentru interviu, sau trebuie sa astept pana in septembrie sa o fac..?
    Multumesc anticipat!
    Poti face in orice moment programarea, doar ca nu o sa poti intra in SUA decat cu doua saptamani inainte sa-ti intre viza in vigoare, adica 1 octombrie.
    la interviu va trebui sa aduci H1B Approval Notice ( I797).
    Deci dupa ce primesti ala poti sa te programezi
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    24.08.2009
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult, Keyframe14.

Sunt extrem de tensionata din cauza interviului, de aceea vreau sa il fac cat mai repede cu putinta. Imi este frica ca mi se vor cere carte de munca , adeverinte si alte alea. Eu am lucrat pentru 3 firme insa doua dintre ele nu mai activeaza. Asa ca experienta mea atarna de un fir de ata si mi-e frica de un refuz din aceasta cauza..
    Anyway..O sa aduc la cunostinta forumistilor importanta experientei pt o viza H1B , dupa interviu.
    Numai bine.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Nu-ti fa griji, interviul pt H1b e mai mult o formalitate, greul a trecut, adica aprobarea ta de cei de la USCIS..mergi relaxata n-ai sa ai probleme
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    26.06.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit pentru H1b

Buna, eu sunt profesor de filosofie din 2004 imi finalizez in prezent doctoratul si as vrea sa obtin un loc de munca in State, sa obtin viza h1b imi puteti spune unde trebuie sa ma adresez?
    astept raspuns:luciansti9@yahoo.fr

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de luciansti9 Vezi post
    Buna, eu sunt profesor de filosofie din 2004 imi finalizez in prezent doctoratul si as vrea sa obtin un loc de munca in State, sa obtin viza h1b imi puteti spune unde trebuie sa ma adresez?
    astept raspuns:luciansti9@yahoo.fr
    Ambasada SUA din Bucuresti.

P.S. Sorine ce zici,ai putea muta totul incepand cu al treilea mesaj pe un alt topic? Si aici sa ramana doar informatiile generale.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    P.S. Sorine ce zici,ai putea muta totul incepand cu al treilea mesaj pe un alt topic? Si aici sa ramana doar informatiile generale.
    eu il mut, il si "incui" daca e cazul, in momentul in care va deveni mai documentat, pentru ca momentan mi se pare cam "subtire".
    te bagi, sa-l documentezi asa ca lumea, sa fie ca un ghid? sau consideri ca e suficient asa cum e?

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    eu il mut, il si "incui" daca e cazul, in momentul in care va deveni mai documentat, pentru ca momentan mi se pare cam "subtire".
    te bagi, sa-l documentezi asa ca lumea, sa fie ca un ghid? sau consideri ca e suficient asa cum e?
    Cand o sa am timp ,mai completez!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Radu de 21 de ani s-a angajat in 7 zile si a ajuns director general in 7 luni
    De bucur76 în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 08.05.2009, 06:34
  2. Barbatul Roman in general
    De May09 în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 397
    Ultimul post: 21.05.2008, 07:37
  3. general contractor
    De sauzimdebine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.11.2007, 13:08
  4. Australia-Info general
    De Ekklesia în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 11.12.2006, 08:41
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •