Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: romani in Houston

Data înscrierii
    17.11.2008
    Posturi
    102
    Putere Rep
    11

Implicit

aoleu..a inceput..o sa stie si americanii unde e Romania pe harta acum?
    http://www.khou.com/news/crime/Sever...237261111.html

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Dupa parerea mea, cei din Houston si-au dat seama ca pe langa Santa Claus, mai sint si altii in town!!! Ce te face sa crezi ca pe americani ii intereseaza unde-i Romania pe harta???

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de kadades Vezi post
    aoleu..a inceput..o sa stie si americanii unde e Romania pe harta acum?
    http://www.khou.com/news/crime/Sever...237261111.html
    păi ăştia sunt ţigani, Doamne peste tot au ajuns...lasă să-i bage bine căci în România toată lumea tremură de frică-n faţa lor, inclusiv poliţia.

Data înscrierii
    17.12.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna

Stau in SE houston mai precis langa Nasa Johnson Space Center. Mi-ar placea sa intanlesc romani din zona.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Cauta biserica in limba romana sau maghiara, ca majoritatea sint din Ardeal si de acolo te orientezi sau pe la universitati ca sint destui.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Melody Vezi post
    Stau in SE houston mai precis langa Nasa Johnson Space Center. Mi-ar placea sa intanlesc romani din zona.
    Citat Postat în original de Olga Vezi post
    Cauta biserica in limba romana sau maghiara (???), ca majoritatea sint din Ardeal si de acolo te orientezi sau pe la universitati ca sint destui.
    Si cam de unde ai ghicit tu Olga, ca Melody ar vorbi limba maghiara? Tu si citesti mesajele inainte de a da raspunsuri in toate domeniile?

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Si cam de unde ai ghicit tu Olga, ca Melody ar vorbi limba maghiara?
    Daca-i in Houston, presupun ca mai stie si altceva decat romana, dar am scris ca majoritatea sint din Ardeal ... n-am specificat ca vorbesc si romana, credeam ca se presupune. Comunitatea maghiara este mai veche decat cea romaneasca si de o vreme sint mai multi membri din Ardeal, din Ungaria parca nu emigreaza foarte multi, din cate am observat. Mai sint si Cluburi Sociale Maghiare unde la fel sint ardeleni care vorbesc romana.
    Nimeni nu trebuie sa stie maghiara daca merge la biserica reformata/catolica maghiara ca se vorbeste engleza, se canta imnul american, maghiar si secuiesc la fiecare slujba. Se impartasesc si reformatii si catolicii in feluri diferite la o slujba si toate ceremoniile se pot solicita si din alte religii ca preotii sint calificati si autorizati sa procedeze asa, ca pe timp de razboi pe front. Aceste religii nu sint asa de intepenite-n vreme ca cea ortodoxa si sectele, sint flexibile si amicale pe langa spiritualitate si eventual sfintenie, depinde cine ce cauta.

Da, am citit acele cuvinte ca nu erau multe.
    Ultima modificare făcută de Olga; 23.02.2014 la 23:46.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Comunitatea maghiara este mai veche decat cea romaneasca
    De vorbe de genul asta suntem satui inca din Romania. Da-ne niste dovezi, nu doar vorbe.
    Nimeni nu trebuie sa stie maghiara daca merge la biserica reformata/catolica maghiara ca se vorbeste engleza, se canta imnul american, maghiar si secuiesc la fiecare slujba.
    Pai daca e in engleza, de ce sa nu mearga la biserici americane? Romanii romani, spre deosebire de romanii de nationalitate maghiara, cauta comunitati romanesti, sa-si vorbeasca limba materna, nu comunitati maghiare si nici macar nu inteleg si nu-i intereseaza imnul secuiesc.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

http://www.americanhungarianfederation.org/about

http://hacahouston.org/

Oare de ce n-ai intels tu bine ce am scris. In biserica reformata maghiara se vorbesc mai multe limbi, printre care si romana ca sa dea o indicatie unui roman pe unde ar mai cunoaste romani, daca n-are computer si nu stie sa caute in privat. In biserici in limba engleza numai, nici nu asculta pe cineva care ar cauta romani sau unguri!!! Comunitatile romanesti se impart in ortodoxi si sectanti, si se uresc intre ei si nu sufera nici pe altii!!! Stiu ca pe romani in general NIMIC nu-i intereseaza, ca-s ortodoxi sau sectanti, tocmai de aia fug unii de altii.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

http://www.americanhungarianfederation.org/about

http://hacahouston.org/

Oare de ce n-ai intels tu bine ce am scris. In biserica reformata maghiara se vorbesc mai multe limbi, printre care si romana ca sa dea o indicatie unui roman pe unde ar mai cunoaste romani, daca n-are computer si nu stie sa caute in privat. In biserici in limba engleza numai, nici nu asculta pe cineva care ar cauta romani sau unguri!!! Comunitatile romanesti se impart in ortodoxi si sectanti, si se uresc intre ei si nu sufera nici pe altii!!! Stiu ca pe romani in general NIMIC nu-i intereseaza, ca-s ortodoxi sau sectanti, tocmai de aia fug unii de altii.
    godri, alo godri, tu esti ?
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani din San Fernando Valley, Conejo Valley - intalnire intre romani
    De tutoringinla în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.10.2010, 18:41
  2. asistenta medicala Houston
    De dorik în forumul Oferte / Cautare locuri de munca SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 15.03.2010, 13:31
  3. Festival romanesc houston 2008
    De larisa_c în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10.10.2008, 14:12
  4. Caut romani romani (Carlsbad-CA)
    De pauln în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.07.2005, 11:18

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi