Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 61

Subiect: Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Post Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]

buna, am deschis acest topic care reprezinta continuarea precedentului.http://www.romanian-portal.com/forum...ad.php?t=15684

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

[Quote:Originally Posted by aramis_13
    cele două exemple sunt de genul Mr. X de pe planeta Pământ avea o pisică care mânca doar vegetale. sau ca acela cu băieţelul (tot de pe planeta Pământ) împuşcat că nu a vrut să renunţe la credinţă. aceste aşa-zise argumente au aceeaşi credibilitate ca şi afirmaţia lui encore despre crocodilii care rezolvă ecuaţii. adică nulă. mersi. iar te învârţi în argumente circulare. pisica mea lasă carnea pentru ... banane. care îi plac la nebunie. ei şi? pisica, ca şi câinele, este omnivoră. dacă aceia puneau o poză cu leul (sau pisica) mâncând efectiv ierburi, era altceva. mă gândesc că un filmuleţ cel puţin era mult mai convingător. deşi pot să îţi spun ceva: nici cel puţin un filmuleţ nu era suficient. asta pentru că alături de câini şi pisici, şi carnivorele mănâncă din când în când ierburi. de ce? simplu. tu ce faci când eşti balonat sau ţi-a căzut mâncarea greu la stomac?
    lăsăm deoparte faptul că informaţia provine de pe un site creştin (şi care pune la dispoziţie o carte despre cum să combaţi, ca şi creştin pe atei, tot prin biblie), şi mergem mai departe. animalele carnivore nu mănâncă vegetale decât ca şi curative.
    explicaţia pe care o primeşti în general când pui această întrebare este că dumnezeu a făcut un "re-proiectare" a organismelor după "cădere". doar că biblia nu pomeneşte nimic de asta. să admitem că aşa e. şi care e motivul pentru care a făcut dumnezeu aşa ceva? să nu-mi răspunzi că nebănuite sunt căile domnului sau că ştie el de ce ...

Aramis, uneori emiti niste intrebari care ma pun in "dificultate" ca sa spun asa. Cum adica de ce a facut asa ceva. exista 2 posibilitati: 1.Dumnezeu a avut motivul Lui (pe care eu nu-l detin, nu stiu de ce) iar 2. satan a facut toate acestea dintr-un motiv cunoscut de el. eu spun sa trecem la lucruri mai serioase si nu sa ne impotmolim la intrebari de genu: ce/de ce mancau animalele inainte de pacat.(parerea mea)
    Acum as mai vrea sa v-a istorisesc o intamplare de curand aflata:
    Intr-o zi dupa revolutie un pastor mergea cu trenul de la Cluj spre facultate si vine un domn (profesor universitar)si spune:
    -Tinere unde te duci?
    -La Bucuresti domnu' profesor.
    -Ce faci la Bucuresti?
    -Pai fac scoala sunt student.
    -Foarte bine, da la ce esti student?
    -La teologie.
    Cand a auzit preofesorul lucrul acesta a spus:
    -Tinere, am crezut ca esti un om serios, mai crezi tu in lucrurile astea in care numa' babele mai cred, mai crezi tu in Dumnezeu? Eu am 2 doctorate si vii si-mi spui mie ca tu crezi in Dumnezeu, dar l-ai vazut pe Dumnezeu? cum poti crede in ceva ce n-ai vazut?
    -Domnu' profesor dumneavoastra ce profesor sunteti?
    -De istorie
    -Dumneavoastra credeti ca o existat Mihai Viteazu?
    -Cred
    -Da l-ati vazut?
    -Nu l-am vazut, dar cred ca asa scrie istoria
    -Domnu' profesor de Dumnezeul meu scrie Sfanta Scriptura pe langa care istoria omenirii este mersu' trenurilor. Nu L-am vazut, dar atunci cand am ramas fara paine in casa am ridicat mainile spre cer si El mi-a dat paine. Nu L-am vazut dar in fiecare zi El e cu mine, m-au parasit prieteni de ai mei dar El nu m-a parasit niciodata.
    " Ferice de cei ce n-au văzut si au crezut ".

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de angie14 Vezi post
    Fraza urmatoare pe mine ma pune pe ganduri (...)

"You know you found God when you realize you don't need to seek God!"
    Pai asta-i un truism. Ca si cind ti-ai pierdut cheile si cind le-ai gasit inseamna ca nu mai trebuie sa le cauti. Or something ...

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de fifi catre sunrise Vezi post
    Te crezi Dumnezeu, vrei să-l vezi dat afară pe acel user, nu ai pace şi loc de el?! Dacă aşa fac toţi religioşii mai bine mă trec în tabăra ateilor
    Credinta ta e in functie de cei din jur sau in functie de principii?
    Ultima modificare făcută de Raven; 29.09.2009 la 04:05. Motiv: Corectat typo.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Raven, eu nu am menţionat absolut nimic de credinţa mea, voiam doar, exagerând puţin, să-mi manifest dezaprobarea pentru ceea ce face, virtual vorbind, şi-n numele Domnului, Sunrise.
    De crezut am crezut întotdeauna în Dumnezeu şi o să mai cred, nu din cauză de principii ci pentru ca AŞA VREAU EU, nu trebuie să explic nimănui motivele mele şi nici să defilez cu credinţa mea.
    Din principiu, nu mi-au plăcut, nu-mi plac şi n-o să-mi placă niciodată religioşii şi habotnicii şi nu o să fac ceea ce îndrugă ei ca să-i arăt lui Dumnezeu că-L iubesc.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Raven, eu nu am menţionat absolut nimic de credinţa mea, voiam doar, exagerând puţin, să-mi manifest dezaprobarea pentru ceea ce face, virtual vorbind, şi-n numele Domnului, Sunrise.
    Ce face Sunrise in numele Domnului?

De crezut am crezut întotdeauna în Dumnezeu şi o să mai cred, nu din cauză de principii ci pentru ca AŞA VREAU EU, nu trebuie să explic nimănui motivele mele şi nici să defilez cu credinţa mea.
    Nu trebuie sa explici de ce crezi sau nu ceva, intrebarea era daca tu crezi ceva pe baza celor din jur sau pe baza de principii.
    Intrebarea e poate cam personala, asa ca nu te simti obligata la raspuns.

Din principiu, nu mi-au plăcut, nu-mi plac şi n-o să-mi placă niciodată religioşii şi habotnicii şi nu o să fac ceea ce îndrugă ei ca să-i arăt lui Dumnezeu că-L iubesc.
    Daca iubesti pe Dumnezeu atunci esti religioasa. A fi religios nu inseamna neaparat sa faci matanii zilnic sau sa fii prezenta la slujba in fiecare Duminica.
    Asa cum a fi fudamentalist(a) nu e automat ceva rau, depinde doar de ce principii fundamentale esti atasat(a) si cum le pui in practica.

In principiu.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Daca iubesti pe Dumnezeu atunci esti religioasa. A fi religios nu inseamna neaparat sa faci matanii zilnic sau sa fii prezenta la slujba in fiecare Duminica.
    Daca imi permiti, cand spui a-l iubi pe Dumnezeu, il intrupezi. Dumnezeu este peste tot si in tot, nu are forma bine definita deci n-ai cum sa iubesti pentru ca nu stii ce sa iubesti. Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. Religia tine de institutie iar credinta de suflet, cel putin asa vad eu lucrurile.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de ziia Vezi post
    Daca imi permiti, cand spui a-l iubi pe Dumnezeu, il intrupezi.
    Eu ziceam ca a-l iubi pe Dumnezeu inseamna a iubi iubirea. Poate ca asta inseamna si ce zici tu.

Dumnezeu este peste tot si in tot, nu are forma bine definita deci n-ai cum sa iubesti pentru ca nu stii ce sa iubesti.
    Cunoasterea nu vine doar prin ratiune.

Principiile n-au forma, dar fiecare tine la principiile lui, indiferent care sunt alea.

Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. Religia tine de institutie iar credinta de suflet, cel putin asa vad eu lucrurile.
    Institutia e biserica (la crestini). Religia e practicarea credintei religioase.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

[QUOTE=ziia;168013]. Credinta in Dumnezeu nu inseamna neparat ca esti religios ci credincios. QUOTE]

total de acord cu tine deoarece si satan crede ca Isus e domn. ceea ce vreau sa spun este ca nu e destul sa crezi pt a fii mantuit

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    ...Nu trebuie sa explici de ce crezi sau nu ceva, intrebarea era daca tu crezi ceva pe baza celor din jur sau pe baza de principii.
    Intrebarea e poate cam personala, asa ca nu te simti obligata la raspuns...
    Răspunsul este categoric NU cred în ceva din cauza celor din jur. Dar nu crezi că şi principiile astea ni le-am format depunând pe fondul nostru ceea ce am văzut la alţii din jurul nostru, fie bune fie rele sau ne-am născut aşa cu ele, cu principiile?

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    ... ceea ce vreau sa spun este ca nu e destul sa crezi pt a fii mantuit
    De acord cu tine, ca să fii mântuit nu ajunge să crezi, trebuie să mai şi cotizezi...

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie
    De ziia în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 403
    Ultimul post: 27.09.2009, 16:13
  2. Pauza de o cafea: Discutie despre SOACRE
    De valentinna în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 58
    Ultimul post: 22.08.2009, 07:31
  3. De spirit
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse