Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 61

Subiect: Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    eu vreau doar să zic că pastorul respectiv se ducea la oraşul Viena, la fel ca şi şoferul de pe volswagenu' roşu. da' am o întrebare: din ce oraş era pastoru' respectiv?
    am precizat ca nu mai tin minte dar stiu ca acel pastor era roman (nu ii stiu nici numele dar ma voi interesa)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Mi-ai luat vorba din gura.
    Soferul calauza nu se pune, e personaj secundar, ajutator. El nu este om, nu are familie si prieteni. Este necesar in povestire doar ca un mijloc de a ajunge la intamplarea moralizatoare. Nimanui nu-i pare rau de personajul secundar, de umplutura. Prin ceea ce trezeste in inimile cititorilor (adica nici cea mai mica compasiune), personajul secundar poate fi chiar un personaj imaginar. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.
    Exact la asta m-a dus şi pe mine gândul, totuşi nu ştiam ce anume l-a împins la creaţie, astă seară am aflat: IUBIREA, atât de mult şi-a iubit pastorul seamănul încât l-a băgat sub roţile truck ului, sau l-a făcut pe Dumnezeu criminal, din iubire faţă de pastor, normal. Păi să nu-ţi vină frică să nu crezi?! Brrr, ce pastor, sigur nu are nici o carte de vânzare de pe urma incidentului? )))))

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Micile detalii: pastorul avea Dacia 1310, celalalt sofer avea VW rosu cu numere de Romania etc. Lasand la o parte faptul ca toate aceste detalii sunt irelevante pentru povestea in sine, ele au un scop: dau impresia de adevar, acorda credibilitate povestii. Stiu ce stiu cei responsabili cu propaganda intr-ale religiei.
    Pun pariu cu tine pe ce vrei tu ca masina preotului era alba
    Watch your thoughts; they become words. If they become destiny, we're all doomed.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Citat Postat în original de ziia Vezi post
    paremi-se dar nu bag mana in foc oricum nu asta are importanta ci istorisirea in sine.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    paremi-se dar nu bag mana in foc oricum nu asta are importanta ci istorisirea in sine.
    eu cred ca nici "istorisirea" nu e de bagat in seama
    Ceva mai plauzibil ai?!
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    Serios vorbind, lostjohn, ce fel de Dumnezeu bun e acela care da lectii de viata si credinta, omorandu-i pe altii? Si ce fel de preot e acela care se gandeste ca bine ca n-a fost pielea lui sub camion in loc sa-l planga pe acel om in VW rosu si sa lase invatatura(egoismul nu are ce cauta in preotie). Things happen for si because of a reason...poate ca tipul in VW rosu era un nesabuit care bause si conducea ca nebunul cu viteaza mare. In acest caz, nu vorbim de religie si Dumnezeu ci de realitate: don't dink and drive! Daca nu era beat si era doar nebun de legat caruia ii placea viteza ma indoiesc ca ar fi sarit sa-l ajute pe preot. Si in acest caz nu Dumnezeu l-a bagat sub masina ca sa-l invete pe preot o lectie ci nesabuinta soferului de VW l-a dus unde l-a dus.
    Parca cineva zicea ca Dumnezeu lasa la aegerea noastra sa credem in el sau sa nu credem. De ce s-a bagat ca sa-l ajute pe preot? De ce nu se baga in fapte bune de exemplu? Cand parintele cuiva(danafaina de ex sau fratele lui Sergiu care a murit in accident de masina-Explica-i tu lui Sergiu ca fratele lui a murit ca Dumnezeu a vrut sa invete pe-un preot sa nu se indoiasca de el, sa vezi ce zice?) e bolnav pe patul de moarte de ce nu-l face bine? Oricum vedea ca danafaina se increde in El si in buna-vointa Lui.
    Pe mine asta ma socheaza cel mai mult. Daca unul moare, moare ca sa-i dea Dumnezeu o lectie altuia, atunci cand se indoieste. Daca o persoana nu se indoieste si este religioasa, atunci iar moare cineva ca Dumnezeu vrea sa-l testeze. Give me a break, oricum o dai tot pica bine. Ce ar fi sa avem un pic de responsabilitate in viata asta si sa ne asumam necugetarile si sa nu punem totul in seama lui Dumnezeu? Conduci beat, mori. Nu ca asa a vrut Dumnezeu ci pentru alcoolul si nebuniile vitezei iti maresc sansele unui accident mortal. Ce zici de aia pe autostrada Pitesti_Bucuresti care conduc ca nebunii cu 140 km/ora de zici ca sunt pe sosele perfecte din Elvetia sau Germania? De moartea lor tot Dumnezeu se reponsabil? Si cui da o lectie de credinta? Familiilor celor care s-au sinucis ca au avut teribilismul vitezei?
    Uneori trebuie sa ne asumam consecintele si sa incetam sa dam vina pe altii. E ridicol sa pui tot ce se intampla pe seama omului invizibil. In primul rand il face sa arate RAU si in al doilea rand, ne face pe noi niste neajutorati...daca tot timpul e vina lui Dumnezeu, el face el drege, noi, ca oameni la ce am mai fost lasati pe pamant? Sa facem umbra si sa jucam un joc complicat de sah ceresc? La ce se rezuma responsabilitatea noastra? La credinta? pai atunci hai sa cred si eu sa fiu religioasa dar teribilista sa merg pe highway cu 200 km la ora si cu Dumnezeu in cap si crucea balanganind de oglinda retrovizoare si sa vad atunci ce sa intampla cu credinta cu tot...ajung la destinatie nevatamata, ce zici?
    Ultima modificare făcută de ziia; 15.10.2009 la 12:18.
    Watch your thoughts; they become words. If they become destiny, we're all doomed.

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    432
    Putere Rep
    0

Smile

Citat Postat în original de ziia Vezi post

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

http://www.infonews.ro/article104852.html

http://www.realitatea.net/un-bebelus...ta_645971.html

Unde a fost dumnezeu in cazurile de mai sus? Doar bebelusii respectivi de abia intrasera in oastea lui. Stiu, stiu, au murit pentru pacatele parintilor. Cunosc.

In cazurile in care, de exemplu, cineva scapa de la moarte printr-un noroc chior se mediatizeaza cazul de mama focului spunandu-se ca a fost o minune cereasca (mai ales daca respectivul era credincios). Pe de alta parte, cazurile in care se prabuseste vreo biserica, sau turla de biserica, sau clopot, sau arde vreo biserica si mor oameni in cursul acestor accidente (sau cazurile de mai sus cu bebelusii) sunt tratate pur si simplu ca intamplari nefericite, nefiind implicat dumnezeu (desi imprejurarile mortii in toate aceste cazuri au legatura cu religia si dumnezeu). Se cunoaste de catre psihologi de mult tendinta creierului uman de a fi selectiv in interpretarea unor evenimente sau imprejurari, de aici venind si senzatia multora ca horoscopurile li se potrivesc, ca anumite numere le poarta noroc sau ghinion, ca anumite intampari sunt de factura divina etc.

Data înscrierii
    21.10.2009
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit 26500 children die each day. Do you still believe in a good God?

Unde e dumnezeu in cazul asta:

Every six seconds a child dies because of hunger and related causes
    -- http://www.wfp.org/hunger/stats

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

http://www.infonews.ro/article104852.html

http://www.realitatea.net/un-bebelus...ta_645971.html

Se cunoaste de catre psihologi de mult tendinta creierului uman de a fi selectiv in interpretarea unor evenimente sau imprejurari, de aici venind si senzatia multora ca horoscopurile li se potrivesc, ca anumite numere le poarta noroc sau ghinion, ca anumite intampari sunt de factura divina etc.
    Am vrut sa dau un raspuns ironic unde a fost Dumnezeu dar mai bine ma abtin.
    Daca toti ne-am asuma responsabilitatea pentru ceea ce se intampla in lume, am privi in jurul nostru cu alti ochi. E usor sa pui orice in mainile unui duh insa asta duce la neajutorare, la acceptarea lucrurilor asa cum sunt. De ce am schimba ceva in lumea asta? De ce am da bani la orfelinate, de ce ne-am stradui sa ne intrecem parintii in realizari? Am putea foarte usor sa punem totul in mana Lui si sa ne impacam cu gandul ca orice se intampla face parte dintr-un plan maret de educatie spirituala, un fel de sah fara reguli, in care noi suntem niste mici pioni neajutorati. Gandeste-te care sunt piesele ce stau langa Rege si Regina pe tabla de sah. Acum gandeste-te care piesa e mai importanta si care este aproape inutila. Toate piesele sunt importante, toate pot da sah-mat dar regele in schimb e cam de poza(desi noi il consideram o piesa mareata, nici noi nu prea stim de ce...poate pt ca are barba) si asteapta pe ceilalti sa-l ajute. Noi stam pe o tabla de sah in care regele poate fi considerat duhul iar noi suntem pionii. Nebunii sunt cei mai apropiati de rege, slujitorii lui cum ar veni, iar restul sunt "armele" folosite in a-l intimida pe saracul pion. DAR daca stam si ne gandim mai bine, pionul este singura piesa care se poate transforma in regina. Ce face pionul ca sa se transforme in regina? Trebuie sa ajunga la captul opus al tablei, deci sa mearga inainte fara frica, si sa aibe putin noroc. Ce se intampla cu pionii daca nu ajung pana la capatul opus si se lasa in voia puterii nebunului si altor piese? Ajunge in acelasi loc unde ajung si restul, in afara tablei de sah, la gramada. Asa suntem si noi, fratilor, pioni. Pionul este piesa mea preferata pentru ca daca are curaj sa mearga tot inainte si nu se preda pe degeaba in fata altor piese, acesta poate deveni regina. Toate piesele pe tabla sunt pentru ele sau se ajua reciproc. Prea putin il vezi pe rege sau pe nebun sarind in ajutorul unui pion. Nici o alta piesa nu apara pionul cum il poate proteja un alt pion. Pionii se ajta cel mai bine intre ei, deci un om pe un alt om. Ce concluzie trag de aici? Ca NOI, numai noi ne putem ajuta intre noi, cu curaj, responsabilitate, vointa si un dram de noroc putem ajunge departe. Nu are rost sa stam degeaba sperand in ajutorul unui Rege care oricum nu se prea misca nici pe tabla nici in viata de zi cu zi.
    Sper ca nu v-am inebunit cu sahul. Era doar un exemplu de care putem lua aminte. Responsabilitatea, ajutorul reciproc si curajul de a invinge greutatile fara a da inapoi, doar uitandu-ne in fata, ne poate ajuta sa ajungem departe. Neincrederea in propriile forte, delasarea si neputinta nu ne vor ajuta niciodata sa ajungem unde ne-am propus.
    Ultima modificare făcută de ziia; 22.10.2009 la 01:03. Motiv: gramaticale

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie
    De ziia în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 403
    Ultimul post: 27.09.2009, 16:13
  2. Pauza de o cafea: Discutie despre SOACRE
    De valentinna în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 58
    Ultimul post: 22.08.2009, 07:31
  3. De spirit
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse