Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 61

Subiect: Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Răspunsul este categoric NU cred în ceva din cauza celor din jur. Dar nu crezi că şi principiile astea ni le-am format depunând pe fondul nostru ceea ce am văzut la alţii din jurul nostru, fie bune fie rele sau ne-am născut aşa cu ele, cu principiile?
    Eu nu as fi asa categoric. Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Eu nu as fi asa categoric. Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.
    Eu m-am referit la faptul că nu mă mai influenţează alţii, cei din jur în acest moment, după ce am principiile deja formate, cel puţin asta mi s-a părut că m-a întrebat Raven. Depind de mediul în care creştem dar şi de fondul cu care ne-am născut.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Răspunsul este categoric NU cred în ceva din cauza celor din jur. Dar nu crezi că şi principiile astea ni le-am format depunând pe fondul nostru ceea ce am văzut la alţii din jurul nostru, fie bune fie rele sau ne-am născut aşa cu ele, cu principiile?
    Da, cei din jur ne pot influenta, dar atat. Hotararile pe ce ne bazam le luam singuri.

Nu ne nastem cu nici un principiu si nici cu religie. Toate astea sunt dobandite, in functie de mediul in care crestem.
    Mai mult in functie de ce decidem, restul sunt influente mai slabe sau mai tari.
    Ultima modificare făcută de Raven; 30.09.2009 la 06:12.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

O istorisire de curand aflata:
    Era un pastor care s-a dus in Viena cu familia(avea o dacie 1310)dar nu stia drumul si la vama (Nadlac) a vazut un volswagen rosu cu numere de Romania. S-a dus la sofer si l-a intrebat: Incotro? la care soferul masinii rosii i-a raspuns in Viena orasul x (nu mai tin minte ce oras dar cert este ca era exact orasul in care se indrepta pastorul). Apoi pastorul a intrebat: daca v-a rog pot sa ma tin dupa dvs pt ca eu nu stiu drumul la care soferul ia raspuns pozitiv. Au plecat si pe drum s-a tot tinut in urma lui dar la un moment dat a pierdut urma volswagenului si a inceput sa carteasca: "de ce Doamne?". Dupa un timp a zarit din nou volswagenul rosu care "stationa" sub un tir, iar soferul era decedat. In acel moment pastorul i-a multumit lui Dumnezeu pt ca la scapat si a plans cu amar cerandu-si iertare.
    Morala: Nu trebuie sa cartim chiar daca noua ni se pare ca Dumnezeu ne "pune bete in roate" pt ca are El un motiv anume pt care face ceea ce face.

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    432
    Putere Rep
    0

Smile

deci D-zeu a ales uciderea calauzei doar pentru a-i exacerba credintza supercrezatorului si ...
    Morala :popii astia sun datzi dracu'!

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Zeus Plebeus Vezi post
    deci D-zeu a ales uciderea calauzei doar pentru a-i exacerba credintza supercrezatorului si ...
    Morala :popii astia sun datzi dracu'!
    Mi-ai luat vorba din gura.
    Soferul calauza nu se pune, e personaj secundar, ajutator. El nu este om, nu are familie si prieteni. Este necesar in povestire doar ca un mijloc de a ajunge la intamplarea moralizatoare. Nimanui nu-i pare rau de personajul secundar, de umplutura. Prin ceea ce trezeste in inimile cititorilor (adica nici cea mai mica compasiune), personajul secundar poate fi chiar un personaj imaginar. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Soferul calauza nu se pune, e personaj secundar, ajutator. El nu este om, nu are familie si prieteni. Este necesar in povestire doar ca un mijloc de a ajunge la intamplarea moralizatoare. Nimanui nu-i pare rau de personajul secundar, de umplutura. Prin ceea ce trezeste in inimile cititorilor (adica nici cea mai mica compasiune), personajul secundar poate fi chiar un personaj imaginar. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.
    Fiecare interpreteaza cum vrea. Eu am scris ce am auzit la o predica. Desigur si ce spui tu despre calauza nu e de ignorat pt ca a fost si el fiinta dar aceasta a fost istorisirea.

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    432
    Putere Rep
    0

Smile

. De fapt pastorul respectiv a atipit putin pe fotoliu intr-o dupa-amiaza de toamna si s-a trezit cu o povestire strasnica avand o morala pe masura.
    Eu am scris ce am auzit la o predica.(lost john)

--------------
    Doua declaratzii simbiotice, cu care sunt si eu intru-totul , de acord.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    O istorisire de curand aflata:
    Era un pastor care s-a dus in Viena cu familia(avea o dacie 1310)dar nu stia drumul si la vama (Nadlac) a vazut un volswagen rosu cu numere de Romania. S-a dus la sofer si l-a intrebat: Incotro? la care soferul masinii rosii i-a raspuns in Viena orasul x (nu mai tin minte ce oras dar cert este ca era exact orasul in care se indrepta pastorul). Apoi pastorul a intrebat: daca v-a rog pot sa ma tin dupa dvs pt ca eu nu stiu drumul la care soferul ia raspuns pozitiv. Au plecat si pe drum s-a tot tinut in urma lui dar la un moment dat a pierdut urma volswagenului si a inceput sa carteasca: "de ce Doamne?". Dupa un timp a zarit din nou volswagenul rosu care "stationa" sub un tir, iar soferul era decedat. In acel moment pastorul i-a multumit lui Dumnezeu pt ca la scapat si a plans cu amar cerandu-si iertare.
    Morala: Nu trebuie sa cartim chiar daca noua ni se pare ca Dumnezeu ne "pune bete in roate" pt ca are El un motiv anume pt care face ceea ce face.
    eu vreau doar să zic că pastorul respectiv se ducea la oraşul Viena, la fel ca şi şoferul de pe volswagenu' roşu. da' am o întrebare: din ce oraş era pastoru' respectiv?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de lostjohn Vezi post
    Fiecare interpreteaza cum vrea. Eu am scris ce am auzit la o predica. Desigur si ce spui tu despre calauza nu e de ignorat pt ca a fost si el fiinta dar aceasta a fost istorisirea.
    Te cred ca asta ai auzit, dar trebuie sa filtrezi si tu ce auzi, nu trebuie sa iei totul de bun..

Stiti ce ma frapeaza la toate istorisirile de genul asta? Micile detalii: pastorul avea Dacia 1310, celalalt sofer avea VW rosu cu numere de Romania etc. Lasand la o parte faptul ca toate aceste detalii sunt irelevante pentru povestea in sine, ele au un scop: dau impresia de adevar, acorda credibilitate povestii. Stiu ce stiu cei responsabili cu propaganda intr-ale religiei.

Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie
    De ziia în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 403
    Ultimul post: 27.09.2009, 16:13
  2. Pauza de o cafea: Discutie despre SOACRE
    De valentinna în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 58
    Ultimul post: 22.08.2009, 07:31
  3. De spirit
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse