Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: septembrie ( mai degraba cronica de film )care se credea cam teribilist si cam razvru

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit septembrie ( mai degraba cronica de film )care se credea cam teribilist si cam razvru

Pleaca incet , fara tragere de inima , verdele verii si vine luna septembrie , cu galbenul granelor si nostalgia dulce amaruie a inceputurilor de toamna . Plajele , altadata goale si aurii ale lunii septembrie , inca pastreaza ceva din fosnetele iubirilor aramite de soare .
    Cati dintre noi isi mai amintesc de unul din cele mai frumoase filme romanesti , cu numele "SEPTEMBRIE" . Pentru mine a fost asa de frumos incat cred ca nu am curajul sa-l revad . Mi-e teama sa nu-l fi stricat inaintarea mea in varsta . Am gasit la un moment dat o agenda de a mea din anul premierei , in care scriam doua randuri sub impresia vizionarii filmului . Scriam , atoatestiutor , de la inaltimea varstei de saisprezece ani , ca pur si simplu e bine ca nu l-am vazut mai devreme , la cincisprezece de exemplu , ca poate viata mea ar fi luat alt curs ....
    Povestea se zice ca era adevarat . Un tanar care se credea cam teribilist si cam razvratit , cum ne voiam multi pe atunci , face un pariu cu prietenii in urma caruia fura o motocicleta si pleaca la mare . Pentru cei care n-au prins vremurile , trebuie sa stiti ca a pleca la mare , de oriunde din provincie , era o aventura in sine . La mare era un fel de America mai mica , taramul posibilitatilor interzise in restul tarii . Eroul nostru culege o fata frumoasa , curata si cu suflet bun , de undeva de pe drum , unde ea lucra ca ospatarita . Fata nu vazuse niciodata marea . La intoarcere tanarul are un accident cu motocicleta si moare . Filmul ca film romanesc era cam altfel decat tiparele vremii .
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

ce porcărie, nu-mi place, bagă ceva-n versuri poate eşti mai bun la poezie...

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Pleaca incet , fara tragere de inima , verdele verii si vine luna septembrie , cu galbenul granelor si nostalgia dulce amaruie a inceputurilor de toamna . Plajele , altadata goale si aurii ale lunii septembrie , inca pastreaza ceva din fosnetele iubirilor aramite de soare .
    Cati dintre noi isi mai amintesc de unul din cele mai frumoase filme romanesti , cu numele "SEPTEMBRIE" . Pentru mine a fost asa de frumos incat cred ca nu am curajul sa-l revad . Mi-e teama sa nu-l fi stricat inaintarea mea in varsta . Am gasit la un moment dat o agenda de a mea din anul premierei , in care scriam doua randuri sub impresia vizionarii filmului . Scriam , atoatestiutor , de la inaltimea varstei de saisprezece ani , ca pur si simplu e bine ca nu l-am vazut mai devreme , la cincisprezece de exemplu , ca poate viata mea ar fi luat alt curs ....
    Povestea se zice ca era adevarat . Un tanar care se credea cam teribilist si cam razvratit , cum ne voiam multi pe atunci , face un pariu cu prietenii in urma caruia fura o motocicleta si pleaca la mare . Pentru cei care n-au prins vremurile , trebuie sa stiti ca a pleca la mare , de oriunde din provincie , era o aventura in sine . La mare era un fel de America mai mica , taramul posibilitatilor interzise in restul tarii . Eroul nostru culege o fata frumoasa , curata si cu suflet bun , de undeva de pe drum , unde ea lucra ca ospatarita . Fata nu vazuse niciodata marea . La intoarcere tanarul are un accident cu motocicleta si moare . Filmul ca film romanesc era cam altfel decat tiparele vremii .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    ce porcărie, nu-mi place, ...
    mai ales când eşti olecuţă pe lângă cu subiectul filmului ...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    mai ales când eşti olecuţă pe lângă cu subiectul filmului ...
    la modul, ca să nu zic „halul” în care a fost prezentat filmul, nu vreau să fiu nici măcar olecuţă pe lângă subiectul lui, tonuri şi nuanţe de telenovelă îmi inspiră descrierea lui don_mario001, totuşi, pentru tine, aramis_13, o să fac un efort şi-o să dau un "search" pe net dupe el, dupe film.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Fifisor, in anii aia cand deja aparuse doctrina culturala bazata pe lupta dintre "bine si mai bine", o tampenie doctrinara, "Septembrie" rupea cliseul si chit ca povestea curge liniar, usor siropos, pentru timpul lui a fost un film bun.
    Posibil sa fi reprezentat debutul Andei Onesa in cinematografie, nu sunt sigur de asta, si daca rolul facut de ea n-a fost unul mare, macar inedit ii poti zice.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    la modul, ca să nu zic „halul” în care a fost prezentat filmul, nu vreau să fiu nici măcar olecuţă pe lângă subiectul lui, tonuri şi nuanţe de telenovelă îmi inspiră descrierea lui don_mario001, totuşi, pentru tine, aramis_13, o să fac un efort şi-o să dau un "search" pe net dupe el, dupe film.
    uite aici:

Dupa ce nu a fost admis la Politehnica, Vali ajunge sa fie anchetat de politie pentru complicitate la diferite furturi. El vrea sa-si gaseasca un alibi si se gandeste ca cel mai bun este tatal aflat in capitala. Dar, ca sa ajunga acolo, el fura o motocicleta. In oras o cunoaste pe vanzatoarea Anisoara, careia ii propune o escapada la mare. Ziua lor de dragoste si de ganduri bune de viitor se termina brusc cu un tragic accident de motocicleta.
    sau

Vali, un tanar picat la examenul de admitere in facultate intra sub influenta nefasta a unei bande de escroci si ia parte la mai multe spargeri. Anchetat de politie pentru un furt, el declara ca in acea zi era la Bucuresti impreuna cu tatal lui, apoi fura o motocicleta si se duce spre acesta pentru a-i spune ce declaratie sa dea. Dupa o cearta cu el, o cunoaste pe ospatarita Anisoara si o convinge sa plece impreuna la mare unde traiesc o scurta idila.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

bine neicuşorilor, marian şi aramis, vă puserăţi pe mine că' mă vazurăţi mai mică şi mai proastă, promit să văd filmul dar postarea adresată lui don_mario tot n-o retrag, că' nu mi-a plăcut modul în care-a prezentat filmul şi basta, şi colac peste pupăză o mai puse, prezentarea, şi la încercări literare c-acuşi mă ia ameţeala iar...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

dacă vrei să vezi filmul, dă-mi de ştire şi se rezolvă

PS de ce să ştergi postarea? oricum filmul nu face mare brânză.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    dacă vrei să vezi filmul, dă-mi de ştire şi se rezolvă

PS de ce să ştergi postarea? oricum filmul nu face mare brânză.
    as vrea sa descarc si eu filmu dar nu l-am gasit. ma poti ajuta?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

da, se poate. continuăm pe privat.
    plecat de-acasă.

Subiecte similare

1. Cronica unei morţi (ne)anunţate.
    De aramis_13 în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 11.01.2019, 00:47
  2. De ras sau ... mai degraba de plans....
    De livia în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 30.01.2010, 15:04
  3. Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 27.09.2009, 13:08
  4. Festivalul de film romanesc – Chicago Film Festival 2009
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 22.02.2009, 10:58
  5. CHEF, 22 septembrie
    De marelealex în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.09.2005, 06:13

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •