Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 81

Subiect: ciudat , mancarea este evreiasca

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit ciudat , mancarea este evreiasca

O sa incep cu o gluma ; luatio doar ca pe o gluma nevinovata , dar iata aici numele unor cunoscute personalitati din randurile evreilor care si-au modificat putin numele originare . Numele lor adevarate apar in paranteze :

WOODY ALLEN ( ALLEN KONIGSBERG )
    LAUREN BACALL ( BETTY JOAN PERSKE )
    MEL BROOKS ( MELVIN KAMINSKI )
    CYD CHARISSE (TULA FINKLEA )
    DAVID COPPERFIELD ( DAVID KOTKIN )
    LARRY KING (LARRY ZEIGLER )
    STEVE LAWRENCE ( SIDNEY LEIBOWITZ)
    JERRY LEWIS (JOSEPH LEVITCH )
    PETER LORRE ( LASZLO LOWENSTEIN )
    FREDRIC MARCH ( FREDRICK BICKEL )
    GOLDA MEIR ( GOLDIE MEYERSON )
    YVES MONTAND ( IVO LEVI )
    MIKE NICHOLS (MICHAEL PESCHLOWSKY )
    TONY RANDALL ( LEONARD ROSENBERG )
    EDWARD G. ROBINSON ( EMMANUEL GOLDENBERG )
    TONY CURTIS ( BERNARD SCHWARTZ )
    KIRK DOUGLAS (ISSUR DANIELOVITCH DEMSKY )
    BOB DYLAN ( ROBERT ZIMMERMAN )
    JOHN FORSYTHE ( JOHN FREUND )
    LEE GRANT ( LYOVA ROSENTHAL )
    BARBARA HERSHEY (BARBARA HERZSTINE )
    HARRY HOUDINI ( ERCH WEISS )
    WINONA RYDER ( WINONA HOROWITZ )
    JANE SEYMOUR ( JOYCE FRANKENBERG )
    IRVING STONE ( IRVING TENNENBAUM )

SI NUMELE POT CONTINUA
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit retetele care urmeaza poate ca ....

Poate ca retetele care urmeaza nu au fost testate in laborator , dar meritele le-au fost stabilite de catre cel mai critic grup de oameni - propriile familii de evrei . Ele reflecta nu doar trecutul , dar si faptul ca astazi cu totii evrei si ne evrei suntem onstienti de problemele de sanatate , fapt neluat in seama in trecut , cand oamenii se preocupau doar sa aiba suficienta mancare pentru a supravietui si a imparti porii suficiente de harana la o familie numeroasa .
    Ce inseamna bucataria evreiasca ? Incercarea de a raspunde la aceasta intrebare este foarte grea . Un raspuns simplist ar fi ca mancarea evreiasca este ceea ce mananca evreii , iar bucataria evreiasca este felul in care ei isi prepara mancarea .
    In ISRAEL bucataria evreiasca poate fi descrisa ca un fel de cazan in care se amesteca de toate , pastrand o puternica aroma din estul EUROPEI , pentru ca majoritatea evreilor din tara sunt ASHKENAZI ( de origine est-europeana )n si mai putini sunt SEFARZI ( mediteraneeni ) ca origine . De aici faptul ca , in general americanii asociaza mancarii evreiesti BAGEL si LOX , supa de pui si perisoare din MATZO , heringul si placinta cu branza . Evreii sefarzi se poate sa nu fi mancat niciodata peste umplut ( gefilte fish ) , latkes sau hering , si ar fi surprinsi daca ar sti ca multi evrei nu au mancat niciodata couscous , borekas si mishmishiya .
    Retetele lor ( evreilor ) sunt adevarate placeri ale ochiului , ale mirosului si ale gustului ce vin din trecute zile de nastere , cine de SABAT , sau SEDERUL de PESAH ( PASTI ) .
    Si pentru ca vor sa-si invete copiii ce privilegiu e acela de a avea mancare si de a da un caracter sacru orei de masa , inainte de a manca canta si recita in mod traditional binecuvantarea HA MOTSI , painii si unui HALA special impletit la Sabat . O importanta parte a Sabatului si a celorlalte mese festive este si vinul , recitand multumiri pentru fructul viei . Fiecare masa se incheie cu BIRKAT HAMAZON - o rugaciune de multumire pentru masa incheiata .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit ros hasana si yom kippur

Merele traditionalul simbol al fertilitatii , se inmoaie in miere pentru a asigura un an dulce iar o hala impletita in forma rotunda ca simbol al vietii fara sfarsit este servita cu aceasta ocazie ( ROS HASANA - conform traditiei este aniversarea creatiei sau in alte cuvinte , ziua de nastere a rasei omenesti )
    Yom Kippur este mai degraba o zi sobra decat o sarbatoare vesela . Aceasta zi incheie perioada de zece zile de penitenta care incepe cu ROS HASANA ( ANUL NOU )

BORS DE SFECLA

8 sfecle mici ( dar mici ) 4 cesti de apa in clocot , sare , dupa gust 1/2 ceasca de otet nu prea tare sau 1/4 ceasca de suc de lamaie sau 1/4 lingurita de acid citric cristalizat , jumatate sau o ceasca de zahar dupa gust

Acoperiti sfecla cu apa si fierbeti-o pana se inmoaie . Scoateti sfecla din oala si strecurati lichidul , turnandu-l in oala de supa . Curatati sfecla de coaja si dati-o prin razatoare fina adaugand-o la la sucul de sfecla strecurat . Adaugati o lingura de sare si patru cesti de apa clocotita . Dati in clocot micsorati flacara si lasaati pe foc 5 min . Adaugati otet si indulciti dupa gust . Turnati borsul in borcane , inchideti-le apoi si lasati-le sa se raceasca in loc racoros . Adaugati 1-2 linguri de smantana fermentata si un cartof fiert la fiecare farfurie , chiar inainte de a servi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit bors de spanac

In primul rand ce este borsul ?
    Vine de la un cuvant rusesc care inseamna pastarnac pentru vaci . Pentru evreii rusi , lituanieni si polonezi , sfecla ( borscht ) varza ( sauerkraut ) si spanacul sau macrisul ( schav ) alcatuiesc acea categorie de mancaruri cunoscute drept acrituri . Aroma lor contrabalanseaza gustul fad al painii negre si al cartofilor nelipsiti din alimentatia zilnica

300 gr spanac congelat , tocat , 6 cesti de apa rece , 2 lingurite de sare , 1 leg de ceapa verde , taiata marunt ( inclusiv bulbii ) suc de lamaie dupa gust , 225 gr de castravete curatat de coaja si taiat cubulete , 225 gr de smantana fermentata sau iaurt simplu .

Puneti spanacul intr-o oala cu apa si sare . Fierbeti la foc mic pana ce spanacul se inmoaie . Separati spanacul , apoi mariti focul si dati in clocot . Micsorati iarasi flacara si lasati sa fiarba incet timp de 7 min . Luati oala de pe foc si lasati sa se raceasca bine . Adaugati sare , ceapa verde tocata si suc de lamaie , dupa gust . Puneti la frigider pana ce sunteti gata sa serviti . Se mananca bine racit , amestecat cu bucatele de castravete si cu o lingurita de smantana sau iaurt pus deasupra

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit bors de vita

500 gr de carne de vita , tovata , cu putina sare si piper , din care formati perisoare , 2-3 cepe mari tocate , sare si piper dupa gust , 2 maorcovi taiati in rondele , o telina radacina si frunze , o varza mijlocie , tocata fin , 5-6 sfecle mici ( dar mici ) fierte tocate subtire , zahar dupa gust , 4-5 cartofi fierti taiati cubulete 1 leg marar

Prajiti ceapa . Dati-i gust cu putina sare si piper . Adaugati morcovii si telina si apoi inabusiti cu apa . Fiebeti pana se inmoaie legumele . Adaugati varza , sfecla si zeama lor . Adaugati zahar si suc de lamaie , dupa gust si inca putina sare , daca e necesar . Apoi puneti cartofii si perisoarele i firbeti-le 10 min . PRESARATI CU MARAR DEASUPRA DUPA CE A-TI STINS FOCUL

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit salata de vinete

o vanata mare , o jumatate - trei sferturi de ceasca de ulei de masline , o ceasca de ceapa tocata , o ceasca de telina tocata , oceasca de ardei verde tocat , o ceasca de pasta de tomate , jumatate de ceasca de masline negre tocate , o treime de ceasca de otet de vin rosu , 2 linguri de zahar , 1-2 lingurite de sare

Taiti vanata necuratata de coaja in cubulete . Intr-o tigaie mare incingeti jumatate de ceasca de ulei de masline pe foc mijlociu . Prajiti putin vanata , intorcand cubuletele si amestecand pana se rumenesc , cam 10 min . Adaugati ceapa , telina , ardeiul verde .Lasati pe foc , amestecand , pana ce legumele se inmoaie putin . Daca este necesar mai adaugati ulei . Amestecati si cu pasta de tomate , maslinele , zaharul si sarea . Lasati la foc mic , fara sa acoperiti timp de 10 min . Luati de pe foc si lasati sa se raceasca si apoi puneti la frigider pentru cateva ore sau toata noaptea . Poate fi tinuta la frigider chiar si o saptamana sau poate fi congelata .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit tabbouleh ( salata de arpacas )

0 ceasca de arpacas de grau bulgur
    sos : trei sferturi de ceasca de ulei de masline sau ulei de salata , 3 linguri de suc de lamaie , 1 catel de usturoi pisat , 1 lingurita si jumatate de sare , 1/2 de lingurita de piper ; alte ingrediente - 3/4 ceasca de ceapa tocata fin , 1 ceasca de castraveti taiati cubulete de 1/2 cm , 1 ceasca si jumatate de de patrunjel tocat fin , 3/4 ceasca de menta tocata fin , 4 tomate decojite si taiate cubulete , fire de menta proaspata
    Spalati arpacasul sub jet de apa rece , lasati sa se scurga bine si puneti-l intr-un vas mare . Turnati peste el apa in clocot si lasati-l sa se umfle 1-2 ore . Scurgeti apoi si stoarceti arpacasul de excesul de lichid cu mana .
    Sosul : Intr-un vas mijlociu , combinati uleiul de masline , sucul de lamaie , usturoiu , sarea si piperul si amestecati bine . Adaugati arpacasul . Intoarceti cu o lingura , sa se amestece bine . Puneti totul intr-un bol mare de sticla si amestecati toate ingredientele apoi lasati la frigider , acoperit bine peste noapte .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit aperitiv din somon , pentru SABAT

Pentru ca saptamana trecuta a fost ROS HASANA si acum vine SABAT-ul sa detaliem putin si aceest subiect inainte de a prezenta o reteta de sabat
    Eseistul evreu AHAD HA-AM spunea : " Nu atat evreii au tinut Sabatul cat Sbatul i-a tinut pe evrei " .
    Viata de familie a fost modalitatea prin care au supravietuit sarbatorile traditionale ale evreilor . Sabatul este cea mai importanta sarbatoare dealtfel singura pomenita in Cele Zece Porunci . Importanta Sabatului rezida si din posibilitatea pea care o da de a te simti in legatura cu Dumnezeu , intr-un fel deosebit , in fiecare saptamana .
    Incepe vineri seara prin aprinderea si binecuvantarea a cel putin doua lumanari , simbolizand lumina si constiinta aduse in vietile oamenilor . Vinul este binecavantat , amintind dulceata vietii , iar HALA ,painea impletita si imbogatita cu ou , este pastrata special pentru Sabat . Ca traditie se fierbea puiul pentru a face o supa , iar carnea fiarta devenea felul principal de mancare . HOLENT evreiasca , acea unica mancare la cratita este un preparat foarte vechi din timpuri biblice , servit in mod traditional sambata dupa-amiaza , ziua in care nu este permis sa gatesti . Mancarea este pusa in cuptor inainte de apus , vineri , si lasata la copt incet peste noapte

200 gr somon afumat , faramitat , 225 gr branza crema , 1-2 lingurite hrean , 1/2 ceapa tocata fin
    Amestecati somonul , branza si hreanul . Adaugati la amestec ceapa , apoiacoperiti si lasati la frigider peste noapte . Ungeti pasta pe BAGEL sau HALA calda

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit supa de pui

un pui intreg taiat in bucati plus bucati de spate si gaturi , o ceapa mare , 3 tulpini de telina cu frunze , 4 morcovi , sare , piper , patrunjel proaspat
    Puneti puiul spalat , inclusiv spatele si gaturile intr-o oala mare si acoperiti cu apa . Dati in clocot repede si luati spuma care se ridica deasupra . Puneti ceapa intreaga , telina , morcovii sarea si piperul in supa . Lasati sa fiarba incet timp de o ora . Strecurati supa si raciti-o ca sa se ridice grasimea . Inainte de a servi , indepartati grasimea si reincalziti .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit humus

2,5 cesti de naut , 3 linguri de ulei de susan sau de masline , 4 linguri de suc de lamaie , 2 catei de usturoi pisati , 1/2 lingurita de sare , patrunjel .
    puneti toate ingredientele intr-un mixer si faceti un piureu fin . Tineti la frigider timp de 8 ore inainte de a servi . Presarati paprica si patrunjel .

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. ce ziceti de mancarea din state?
    De freebirdro în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 25.03.2019, 10:17
  2. Ciudat sau normal
    De helen31 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 103
    Ultimul post: 05.01.2010, 12:04
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 25.10.2009, 17:22
  4. un mic ajutor intr-un caz mai ciudat va r
    De Deejay în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.03.2007, 11:49
  5. RASPUNS CIUDAT DE LA AMBASADA DIN VIENA
    De miris8 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 26.07.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •