Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 81

Subiect: ciudat , mancarea este evreiasca

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit marin42

Mon cher la avatarul pe care il ai nu e de mirare ca URASTI EVREII .
    Dar am sa deschi un topic privind daca miscarea legionara a facut ROMANIA ca soarele de pe cer sau daca mai poate spune ceva in actualitatea de acum .Sau poate ca vrea sa faca niste " tabere " la intraea carora sa scrie ARBEIT MACHT FREI .

O sa caut un topic adecvat pentru raspuns, insa din capul locului tin sa te lamuresc cum ca eu n-am urat si nu urasc vreo natie, cel mult indivizi apartinand lor, insa nicidecum pe criteriul asta.
    Moderatorul.
    Ultima modificare făcută de marian42; 01.10.2009 la 07:35. Motiv: adaugat raspuns prin editare, ca sa nu lungesc off-topicul
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit elliane

un pui intreg taiat in bucati plus bucati de spate si gaturi ,
    daca ai citit cu atentie si nu folosesti pui de crevedia sau fratii petreus ci un pui sanatos asa cam de 1,5 kg plus sbucati de spate si gaturi ; si cand fierbi supa pui brenerul pe ea ? dar ai fost in ISRAEL ? AI FOST ATENTA CA ACESTEA SUNT RETETE EVREIESTI ?

NO COMENT
    SI ASA MAI APARE O POSTARE CA UNII SPUN HMM SAU ASA ESTE SAU AI DREPTATE SI GATA POSTAREA
    LA BUNA VEDERE

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Marin42

VAS DE LUT REZISTENT LA FLACARA DAR CA SI VASUL MEU ROMAN SI ACESTA ESTE FOLOSIT SPRE DEOSEBIRE DE ALTE VASE ROMANE CARE NU PREA AU TRECUT PROBA FOCULUI ....EEEE PROMETEU E DEPARTE .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit bucataria lu" don mario

In aceasta bucatarie se fac preparativele pentru cate o iesire la pic-nic

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    un pui intreg taiat in bucati plus bucati de spate si gaturi ,
    daca ai citit cu atentie si nu folosesti pui de crevedia sau fratii petreus ci un pui sanatos asa cam de 1,5 kg plus sbucati de spate si gaturi ; si cand fierbi supa pui brenerul pe ea ? dar ai fost in ISRAEL ? AI FOST ATENTA CA ACESTEA SUNT RETETE EVREIESTI ?

NO COMENT
    SI ASA MAI APARE O POSTARE CA UNII SPUN HMM SAU ASA ESTE SAU AI DREPTATE SI GATA POSTAREA
    LA BUNA VEDERE
    N-am stiut ca daca reteta-i evreiasca,nu se poate face salata boeuf din verdeturi.Relaxeaza-te.Da de ce vrei sa stii daca am fost in Israel
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit retete evreiesti CE ESTE CASERN (CUSER cum spun unii )

Majoritatea oamenilor stiu prea bine ca unevreu care respecta traditia nu mananca porc .Dar aceasta este una din regulile casrut ( mancarurile permise ) . Asa cum s-a spus in Biblie si dupa cum s-a precizat in Talmud si in codurile de legi decurgand din acesta , anumite animale pot fi mancate , iar altele sunt interzise . Biblia defineste anumite specii drept curate iar altele drept necurate 9 Leviticul 11 , Deuteronom 14:3-21). Astazi se numesc mancarurile permise caser iar pe cele interzise treif.
    Un animal caser trebuie sa fie ucis si preparat intr-un mod corect din punct de vedere ritualic - un mod care este cu adevarat cel mai uman - pentru a ramane caser . Si intorccandu-ne inapoi la interdictia biblica ce spune ca " un vitel nu trebuie gatit in laptele mamei sale " , este interzis sa se consume lapte si carne fara sa treaca cel putin 6 ore intre ele . Astfel evreii credinciosi folosesc vase diferite pentru preparatele cu lapte , fata de cele pentru preparatele cu carne ( crede-ma chiar asa este - adu-ti aminte si de bunicii nostri care foloseau alte vase in post - apropo stii de ce este controversata data de nastere a lui EMINESCU ? - PENTRU CA SE PARE CA A FOST CONCEPUT IN POSTUL PASTELUI si asta era un mare pacat si o mare rusine atunci ) .Astfel puiul care este caser devine treif daca nu a fost ucis cum trebuie . Desi carnea de vita este caser , ea poate deveni treif daca a fost gatita cu produse lactate ( stiai ca evreii folosesc numai partea din fata de la vita si nu partea din spate ? )
    Pentru mamiferem : cele care au copite despicate si rumega - acestea sunt cele doua semne care le fac curate -aici sunt incluse vitele si vanatul , dar evreii pot manca doar partea din fata a acestora . Deci daca pieptul si coastele sunt acceptabile , muschiuletul , vai , nu este . Mamiferele treif includ porcul , iepurele , calul , ursul , cainele , pisica si balena .
    Pasari salbatice si de curte : Biblia nu stipuleaza caracteristicile de identificare pentru pasari , dar Misna spune ca o pasare care isi prinde hrana cu ghearele este necurata , pe cand cea care are o gheara in plus si a carei pipota poate fi curatata de pielita este curata .( Hulin 3:6 ) Pasarile caser includ puiul , rata , gasca , porumbelul , fazanul , prepelita , si curcanul . Pasarile de prada sunt treif .
    Peste : potrivit Bibliei , doar pestii care au si aripioare si solzi sunt curati . Aici sunt inclusi ansoa , bibanul , pestele albastru , crapul , codul , platica , calcanul , egrefinul , heringul , macroul , stiuca , pestele lutianid , somonul , sardina , scumbia , limba de mare , pastrvul , tonul , s. Pisica de mare , tiparul , delfinul , si rechinul nu pot fi mancate . Toate fructele de mare sunt considerate treif . S-a creat o disputa in jurul a doua specii de peste pentru ca in anumite perioade ale vietii lor au aripioare si solzi , iar in timpul altora nu au . Evreii ortodocsi ( daca voi putea -eu pot dar trebuie sa fiu si lasat - voi explica si ce inseamna si evreii ortodocsi , coservatori , reformisti si habad ) interzic sturionii si pestele spada . Conservatorii si evreii reformati le permit . In sfarsit , desi pare dezgustator si greu de crezut , lacustele , greierii si cosasii sunt considerati caser .
    Nu sunt inflamat dar se pare ca am nimerit la topicurile de retete culinare intr-o gasca ( club e mult spus ) care considera pe orice nou venit drept un intrus care nu are ce spune acesta fiind un comportament caracteristic EXTREMISTILOR - care de altfel nu ezita sa afiseze drept avatar SIMBOLURI EXTREMISTE -
    Am intrebata daca ai fost in ISRAEL deoarece daca mergeai acolo puteai afla daca doreai bineanteles sa afli obiceiurile lor culinare si nu numai .

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

don_mario001 ce ingrediente trebuie sa folosesc pentru ...falafel ,ca tot omul am prieteni/vecini/cunostinte care au savurat acest fel de mancare ,mi pofta sa-l mananc ,fiind un aliment/ meniu traditional din Israel.Daca ai reteta ,te rog sa-l postezi.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ştiu că wikipedia nu e întotdeauna o sursă de încredere fiind scrisă de voluntari, dar ...http://en.wikipedia.org/wiki/Falafel
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

aramis_13 destept este wikipedia, merci,am aflat o informatie ampla... ce inseamna falafel!
    don_mario001 sper nu te sustragi si ne impartasesti din stiinta ta ,cine a gatit odata un meniu este cel care confirma ce a si degustat.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

o fi el deştept, dar nu destul. şi nu atât de mult ca moş google. în privinţa reţetei, trebuie să alegi de care preferi. iote aici:

egipt: http://mideastfood.about.com/od/main...afelrecipe.htm

israel: http://www.epicurious.com/recipes/fo...Falafel-231755

mediteranean: http://www.theepicentre.com/Recipes/mfalafel.html

la grămadă: http://www.foodnetwork.com/search/fa...rchType=recipe

mai multe vegetale (de fapt vegane) : http://vegweb.com/index.php?board=174.0
    plecat de-acasă.

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. ce ziceti de mancarea din state?
    De freebirdro în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 25.03.2019, 10:17
  2. Ciudat sau normal
    De helen31 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 103
    Ultimul post: 05.01.2010, 12:04
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 25.10.2009, 17:22
  4. un mic ajutor intr-un caz mai ciudat va r
    De Deejay în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.03.2007, 11:49
  5. RASPUNS CIUDAT DE LA AMBASADA DIN VIENA
    De miris8 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 26.07.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •