Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 81

Subiect: ciudat , mancarea este evreiasca

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit somon dulce acrisor

2 cepe taiate fin , 2 lamai taiate feliute , 1/3 ceasca zahar brun , 1/4 ceasca de stafide albe , 1 frunza de dafin , 6 cotlete de somon , 2 lingurite sare , 2 cesti apa , 6 bucatele ghimbir taiate feliute , 1/3 ceasca de otet de mere , 1/4 ceasca migdale curatate si taiate feliute
    Combinati ceapa , feliutele de lamaie , zaharul , stafidele , dafinul , bucatile de somon , sarea si apa intr-o cratita . Acoperiti si lasati la foc mic 25 min . Puneti pestele pe un platou mare . Adaugati ghimbirul , otetul si migdalele in sosul ramas de la peste si lasati la foc mic , amestecand din cand in cand , pana se inmoaie totul . Turnati sosul peste peste . Serviti cald sau rece .
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit hering murat

3 heringi mijlocii sau 2 mai mari , curatati dar cu piele , 1 ceapa mare taiat fin , 1 ceasca otet , 1/4 ceasca de apa , 1 lingura zahar brun , 3 foi dafin , 1 lingurita de mirodenii in amestec ( dupa gust ) 12 boabe piper , 6 feliute lamaie fara samburi , 2 linguri smantana fermentata .
    Taiati carnea de hering in cubulete si puneti-le intr-un borcan de 1l . Adaugati ceapa . Dati intr-un clocot rapid otetul cu apa si zaharul si lasati-le sa se raceasca putin . Adaugati lichidul in borcan , puneti foile de dafin mirodeniile si feliutele de lamaie . Acoperiti si lasaati 24 ore , inainte de a servi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit gefilte fish

Ce este gefilte fish? - peste umplut - este o traditie din evul mediu . In sec al 18-lea , in Europa de est , gefilte fish era adesea o tocatura din peste de apa dulce cu pesmet matzo , care servea la umplut bucati de crap .Sau putea fi un crap intreg umplut cu propria carne tocata si mirodenii , dupa care era copt sau fiert inabusit . Astazi ia de obicei forma unor simple perisoare de peste , care nu mai sunt umplutura pentru pielea pestelui . Mancaea de peste la cina de vineri a Sabatului este o traditie inca din era Talmudica .

1,5 kg peste 9 1 KG caras , 500 gr peste slab , somnul stiuca sunt mereu cea mai buna alegere ) curatat de oase , pielita si cap , ce vor fi pastrate separat , 3 cepe mijlocii . 3 oua bine batute , 2 lingurite sare , 1/4 lingurita piper alb , 1 lingurita zahar , 3 linguri matzo , 3 morcovi taiati rondele , patrunjel

Dati pestele cu 2 cepe prin masina de tocat sau intr-un mixer , dar nu tocati prea fin . Puneti totul intr-un vas , amestecati cu ouale , sarea , piperul si zaharul .Continuati sa amestecati in timp ce adaugati 1/2 ceasca de apa pentru a inmuia amestecul . Adaugati si matzo si incorporati totul bine .
    Intr-o oala puneti capetele de peste , oasele si pielea , adaugati 2 l de apa rece 1 lingurita de sare ,1/4 lingurita de piper alb si o lingurita de zahar . Dati in clocot , lasati sa fiarba la foc mic 30 min , luati de pe foc si scoateti capetele si oasele din oala .
    Umeziti-va mainile si faceti perisoare din amestecul de peste , apoi puneti-le in oala , adaugati o ceapa intreaga si rondelele de morcov . Trebuie sa fie lichid suficient pentru a acoperi perisoarele 9 daca nu e mai adaugati apa ) .
    Acoperiti oala , dati intr-un clocot , luati capacul , dati focul mic si lasati sa fiarba foarte incet 2 oare .pana ce fiertura a scazut mai mult de jumatate . Scoateti cu grija perisoarele de peste si puneti-le pe un platou .
    Strecurati zeama de la peste si turnati din ea paeste perisoare . Garnisiti cu morcovi si patrunjel de jur imprejurul platoului . Lasati sa se raceasca si apoi puneti la frigider pana ce zeama devine gelatina . Serviti cu hrean .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit hering tocat traditional

900 gr hering in vin ,2mere decojite si curatate , 5 oua tari , 1 ceapa mare , 2 linguri zahar , 2 bucati matzo ; Pentru garnisire : 3 oua tari , cateva fire de patrunjel , cateva feliute de ardei iute rosu , capere , masline .
    Scoateti frunzele de dafin si ardeii din borcanele de hering . Intr-un robot de bucatarie amestecati heringul , merele , ouale , ceapa . Adaugati matzo si mai amestecati cateva secunde . Puneti amestecul pe o farfurie , dandu-i o forma ( de obicei de peste ) . Pentru a-l decora , tocati albusurile si galbenusurile separat si presarati-le peste amestecul de hering . Decorati cu frunze de patrunjel .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit ficat tocat

5 linguri de ulei vegetal , o ceapa mare , 500 gr ficat de pui sau vitel , 4 oua tari , un mar mic verde decjit , sare , piper , un ou tare si patrunjel pentru garnisire
    Prajiti ceapa pana devine maronie , adaugati ficatul si prajiti pana ce isi pierde culoarea . Scoateti ficatul din tigaie . Tocati ficatul ,ceapa si 4 oua intr-un robot de bucatarie . Tocati foarte fin si marul si adaugati-l in ficat . Puneti sare si piper dupa gust . Dati-i o forma in farfurie , adaugati albusul si galbenusul fin tocate ale unui ou tare , presarati si garnisiti cu el si mai presarati cu patrunjel fin tocat .

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    2,5 cesti de naut , 3 linguri de ulei de susan sau de masline , 4 linguri de suc de lamaie , 2 catei de usturoi pisati , 1/2 lingurita de sare , patrunjel .
    puneti toate ingredientele intr-un mixer si faceti un piureu fin . Tineti la frigider timp de 8 ore inainte de a servi . Presarati paprica si patrunjel .
    Cu asta m-ai prins, e crema mea preferată pentru mâncat cu tulpini de ţelină, morcovi sau salată verde, nu ştiam reţeta, eu o cumpăr din magazin dar de când am descoperit-o nu mai stau fără ea în casă. E chiar evreiască reţeta?

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Humus

E chiar evreiasca si nu e de pe nici un site cum sunt acuzat . Am o mare stima pentru evrei ( CULTURA LOR NU E DE NEGLIJAT ), am lucrat la TEATRUL EVREIESC DE STAT ( tehnician merceolog -cunosc din culise viata de teatru pentru ca am lucrat ca administrator si la TEATRUL NOTTARA ) . Pentru ca sunt impotriva fotografiilor ( am fost dar sunt silit sa postez - am sa fac un topic numit COTCODAC cu fotografiile retetelor pregatite de mine ). Bucataria este un domeniu vast si as fi vrut sa deschid si topice pentru CONDIMENTE SI SOSURI ; MIEREA IN BUCATARIE etc. dar nu se poate .

Cu stima don mario

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

si as fi vrut sa deschid si topice pentru CONDIMENTE SI SOSURI ; MIEREA IN BUCATARIE etc. dar nu se poate .
    Ba se poate, atata timp cat in loc de 100 de retete de 3 randuri zilnic, sa postezi una cate una, cu poze si pasii facuti la fiecare reteta. Vezi retetele postate de ceilalti forumisti ca exemple. Preferam putin si bun, decat mult si rau, exact ca atunci cand mancam

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

un pui intreg taiat in bucati plus bucati de spate si gaturi , o ceapa mare , 3 tulpini de telina cu frunze , 4 morcovi , sare , piper , patrunjel proaspat
    Puneti puiul spalat , inclusiv spatele si gaturile intr-o oala mare si acoperiti cu apa . Dati in clocot repede si luati spuma care se ridica deasupra . Puneti ceapa intreaga , telina , morcovii sarea si piperul in supa . Lasati sa fiarba incet timp de o ora . Strecurati supa si raciti-o ca sa se ridice grasimea . Inainte de a servi , indepartati grasimea si reincalziti .
    Supa,supa,se face si cu un pastarnac sanatos si radacina de patrunjel.O ora,pentru o supa de pui,este foooarte mult.Carnea se va face "praf" si verdeturile la fel.
    Dupa ce ai strecurat zeama,verdeturile taiate cubulete mici,la fel si pieptul de la pui,vor fi excelente pentru salata boeuf.Trebuie sa adaugi doar citeva linguri de mazare boabe si maioneza.
    Ultima modificare făcută de elliane; 29.09.2009 la 12:27.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Bucataria este un domeniu vast si as fi vrut sa deschid si topice pentru CONDIMENTE SI SOSURI ; MIEREA IN BUCATARIE etc. dar nu se poate .

Cu stima don mario
    Mon cher, iti ofer o idee: creaza-ti un topic al tau, cu un titlu personalizat si sugestiv, de tipul "Retetele lui Don_Mario" sau "Bucataria lui Don_Mario" si-ti promit ca acolo nu te va deranja nimeni, o sa fii liber ca pasarile cerului.
    Cu aceeasi stima, moderatorul sectiunii.

Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. ce ziceti de mancarea din state?
    De freebirdro în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 25.03.2019, 10:17
  2. Ciudat sau normal
    De helen31 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 103
    Ultimul post: 05.01.2010, 12:04
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 25.10.2009, 17:22
  4. un mic ajutor intr-un caz mai ciudat va r
    De Deejay în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.03.2007, 11:49
  5. RASPUNS CIUDAT DE LA AMBASADA DIN VIENA
    De miris8 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 26.07.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •