Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: camara iernii

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit ciuperci in vin alb

Ciupercile se curata , se spala si se blaseaza ( se oparesc ) intr-o solutie clocotita facuta dintr-un litru de apa , 20 gr sare , 5 gr sare de lamaie sau o lingura de otet nediluat . Ciupercile oparite se racesa si se pun in borcane . Deasupra se toarna vin alb indoit cu apa si amestecat cu sare ( 20 gr de sare la un litru de lichid ) . Borcanele se inchid si se sterilizeaza 60 min . Se racesc imediat si se pastreaza la un loc racoros .
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit salata de vinete

Vinetele se coc , se curata imediat si se pun la scurs pe un fund de lemn usor inclinat . Dupa ce s-au scurs se desfac in fasii si se pun in borcane . Peste vinete se toarna o saramura ( 2 linguri de sare grunjoasa la un litru de apa fiarta ) atat cat sa le acopere , depasind cu un cm nivelul . Se inchid cu celofan pus in doua si se fierb o ora in doua zile consecutiv

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit peltea de gutui

Se aleg gutui mai mici( 1 kg ) coapte , se curata de puf , se spala si se taie in 6-8 felii ( cu tot cu samburi si coaja ) . Se pun imediat in apa in care vor fierbe paentru a nu se inegri . Pentru o culoare mai placuta se adauga 2-3 mere cu coaja rosie , de asemenea , taiate in 4-6 felii . Fructele se lasa sa fiarba la foc mic circa o ora pana se pot strapunge cu o scobitoare . Se rastoarna toata fiertura intr-o strecuratoare emailata si se lasa sa se scurga fara sa se apese fructele . Zeama scursa se decanteaza si se filtreaza . Se aduga zaharul , se amesteca pana se dizolva si se fierbe la foc iute .. pentru 25-30 min adunand spuma formata . Se toarna fierbinte in borcane si se lasa sa se raceasca . A doua zi borcanele se inchid cu celofan si se pastreaza intr-un loc uscat , aerisit si rece .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit salata englezeasca de castraveti

Se aleg castraveti mari dar verzi , se curata de coaja si se presara cu sare multa . Dupa cateva ore se scurg si se sterg cu un prosop curat , se oparesc cu otet clocotit si se lasa intr-o strecuratoare . Cand s-au racit se pun in borcane de sticla impreuna cu cateva cepe mici ( arpagic ) , usturoi si boabe de piper . Borcanele se umplu cu alt otet fiert si racit iar deasupra se pune un saculet cu mustar boabe . Se inchide borcanul cu hartie pergament si se pastreaza intr-un loc racoros . Castravetii astfel conservati servesc la prepararea salatelor cu diferite legume fierte ( mazare boabe , morcov , cartofi ) si cu carne fiarta si maioneza .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit salata bulgareasca

3 kg morcov , 3 kg capia sau ardei grasi ( verde si rosu ) 3 teline mijlocii , 3 kg varza , 1 kg ceapa , 3 kg gogonele , 600 ml otet , 600 ml ulei , 2 linguri sare , 2 linguri zahar , foi de dafin , cuisoare .
    Se spala si se zvanta atoate legumele , se curata si se lasa sa se scurga de apa . Morcovul , telina se dau pe razatoarea cu gauri mari ;varza se toaca fideluta ; celelalte legume se taie rondele sau pestisori ( ceapa ) se sareaza si se lasa pana a doua zi cand se amesteca cu restul de ingrediente si condimente . Se uniformizeaza compozitia si se pune in borcane , care se inchid cu celofan pus in doua si se sterilizeaza . Sterilizarea se poate face in cuptor timp de o ora sau in vase cu apa 25030 min . Borcanele se racesc imediat , se eticheteaza si se pastreaza intr-un loc racoros .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit marmelada de pepene galben

Pepenii alesi pentru marmelada trebuie sa fie copti , dulci si aromati . Se spala , se curata de seminte si de coji , iar miezul se trece prin masina de tocat , care a fost bine spalata , chiar oparita . Piureul obtinut se amesteca cu zahar , 1,500 kg zahar la 3 kg piureu . Se asaza intr-un vas pe foc si se amesteca continuu pana ce se ingroasa suficient . Marmelada gata se toarna fiebinte in borcanele incalzite si se lasa sa se raceasca . Dupa aceea se taie o bucata de celofan dupa marimea nborcanului si se lipeste direc pe marmelada . Deasupra se toarna un strat de parafina topita gros de 1-2 cm

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit serbet de coacaze

Serbeturile au constituit deliciul patriarhalelor noastre bunici si impreuna cu dulceturile , reprezentau adevarate pietre de incercare pentru virtutile gospodinelor
    1 kg zahar , 1 pahar mare cu zeama de coacaze , cateva picaturi de suc de lamaie , vanilie sau zahar vanilat .
    Se aleg coacaze bine coapte si proaspete , de preferat rosii sau negre , se curata de pe ciorchini apoi se spala si se lasa sa se scurga de apa . Se trec printr-o presa sau se zdrobesc cu o lingura de lemn . Sucul obtinut se strecoara si se lasa sa se limpezeasca . Se asaza zaharul in vasul pregatit pentru serbet , se toarna un pahar mare plin cu zeama si jumatate de pahar de apa rece . Se amesteca bine pe marginea masinii de gatit si cand zaharul s-a dizolvat se aduga zaharul vanilat si se trage vasul la un foc tare . Se fierbe siropul si daca , dupa ce s-a incercat este gata ( cand siropul incepe sa se ingroase ,iar la suprafata se formeaza basicute se incearca daca este bine legat - se toarna doua trei picaturi intr-un pahar cu apa rece si daca raman intregi , nu se imprastie si stranse intre degete formeaza un bob moale , siropul este gata ) , se lasa sa se mai raceasca . Cand este numai cald se freaca adaugand in acest timp ( treptat ) si zeama de lamaie .( serbetul se freaca in acelasi sens pana cand isi scimba culoarea , nu mai are luciu , devenind un aluat potrivit de tare si mat ) Cand serbetul este gata , se pune in borcane curate si bine uscate .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit dulceata de gutui

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Serbeturile au constituit deliciul patriarhalelor noastre bunici
    Mon cher, chit c-o sa ma mute Sorin sau noul moderator la off-topic, nu m-am putut opri sa nu subliniez formularea de aici - esti tare, frate!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •