Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: camara iernii

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit camara iernii

O sa va surprinda dar o sa incep cu un calendar popular gastronomic care va fi imbunatatit si cu ajutorul forumistilor an de an
    1 SEPTEMBRIE - A ceasta este socotita drept ziua de inceput a ANULUI BISERICESC in calendarul crestin ORTODOX , de aceea multe din practicile acestei zile au rolul de a prevedea soarta , de a ghici vremea si mersul recoltelor in anul care va veni .Pana in secolul al 18-lea si calendarele administrative de la cancelariile domnesti incepeau tot pe 1 septembrie .
    8 SEPTEMBRIE - NASTERA MAICII DOMNULUI -Este o mare sarbatoare celebrata prin pomeniri la biserica pentru cei morti , se fac ofrande de poame coapte , turte cu miere si colaci .
    9 SEPTEMBRIE - SFINTII IOACHIM SI ANA au fost parintii MAICII DOMNULUI.Au petrecut 50 de ani impreuna fara sa aiba copii si dupa acest timp s-au rugat 40 de zile neancetat si au postit , iar DUMNEZEU le-a indeplinit rugaciunile si le-a daruit-o pe MARIA . In MOLDOVA , femeile care nu au copii dau turtite si colacei copiilor din vecini cu credinta ca rugaciunile lor vor fi implinite si vor naste in anul care va veni .
    14 SEPTEMBRIE - ZIUA CRUCII - Se tine post . Se dau de pomana cani de lut pline cu vin amestecat cu miere , colacei , turte din grau .
    Aceasta mai este ziua in care este permisa culegerea plantelor si ierburilor de leac . Se spune ca in aceasta zi pamantul se inchide pentru iarna si catoate insectele si serpii intra la adapost pana in primavara urmatoare . Legendele povestesc ca serpii se aduna toti pe varful unui munte inainte de a intra in pamant si acolo sin scuipatul lor fac o margica . A ceasta este un leac pentru orice boala si cine o gaseste ramane nemuritor .
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit compot de doavleac

Pentru compot se alege dovleacul cu coaja alba-verxuie. Se curata coaja , miezul si samburii apoi se taie in cuburi mici , se spala si se asaza intr-o strecuratoare sa se scurga apa .Se prepara un sirop dintr-un kilogram de zahar si apa putina atat cat este necesar sa se dizolve zaharul , deoarece dovleacul contine multa apa .Dupa 1-2 clocote , se aduga dovleacul , zeama de la o lamaie si zahar vanilat . Se lasa sa fiarba 10-15 min pana ce dovleacul devine sticlos . Cand este gata se asaza cuburile de dovleac in borcane , care se umplu cu sirop cald numai pana la jumatatea lor , deoarece dovleacul lasa in continuare zeama . Se inchid borcanele si se sterilizeaza 20-25 min .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit compot de coarne

SE ALEG COARNE FRUMOASE , ROSII , BINE COAPTE DAR TARI , SE SPALA SI SE LASA SA SE SCURGA DE APA .Se oparesc apoi cu sirop obtinut din 1/2 kg zahar si un litru de apa . 5-10 min , pana se inmoaie . Se lasa sa se raceasca si se asaza in borcane sau sticle ( fara a se scoate samburii ) . Se toarna deasupra siropul care a fost pregatit anterior , la fel ca la celelalte compoturi . Timpul de sterilizare este acelasi ca la compotul de dovleac .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit suc de afine

Fructele se aleg , se spala , se scurg bine de apa , apoi se asaza intr-un vas , cu o ceasca de apa la foc mic unde se lasa sa dea in clocot ( pana cand plesnesc boabele ) . Se toarna apoi intr-un tifon sau saculet si se lasa sa se scurga toata zeama , presandu-se din cand in cand usor cu mana . Separat se prepara un sirop din 300 gr zahar si o ceasca de apa , la un litru de suc . Se lasa sa se raceasca , se amesteca bine cu siropul si se toarna in sticle . Timpul de sterilizare este de 18-20 min pentru sticlele de 1/2 l si de 20-25 min pentru sticlele de un litru .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit suc de macese

Macesele se culeg spre sfarsitul lunii octombrie , inceputul lunii noiembrie , dupa prima bruma , cand sunt colorate rosu inchis . Se curata coditele , se inlatura floarea neagra din varf , se spala si se taie in doua pe lungime , indepartand cu grija semintele si perisorii . Se spala din nou in mai multe ape , se introduc apoi intr-un vas cu putina apa clocotita , unde se fierb 10-15 min , pana cand se inmoaie bine . Se ia vasul de pe foc , se lasa fructele sa se raceasca , se strecoara si se pun apoi intr-un saclet unde se lasa sa se scurga , apasand din cand in cand cu mana pentru a obtine mai repede sucul . Separat se pregateste ub sirop din 300 gr zahar la care se aduga un pahar din apa in care au fiert fructele , pentru fiecare litru de suc de macese . Se fiebe siropul 10-15 min , iar cand s-a racit se amesteca cu sucul . Se toarna in sticle , se inchid si se sterilizeaza ca si sucul de afine .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit coacaze negre in zahar

Boabele de coacaze se aleg bine coapte , se spala in multa apa , se asaza intr-o strecuratoare si se scurg bine . Se trec apoi prin masina de tocat sau se zdrobesc cu o lingura de lemn . Piureul obtinut se amesteca cu 1,500 kg zahar la 1 kg piureu . Cand zaharul este bine dizolvat se toarna in borcane , se leaga cu celofan si se pastreaza la loc rece . Boabele de coacaze negre pot fi conservate in zahar si intregi .In acest caz se amesteca 1 kg de fructe cu 2 kg de zahar si se pun in borcane .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit zacusca de patlagele verzi

2 kg de ceapa , 6 kg de patlagele verzi , 3 kg de gogosri , 3 kg de rosii , 500 ml ulei , sare , piper , zahar .
    Se taie ceapa marunt si se inabusa in 250 ml ulei si putina apa . Dupa ce s-a inmuiat bine , cpatand aspectul de sos , se pun gogonelele taiate in rondele groase si gogosarii de asemenea taiati in felii mari . Se aduga restul de ulei , se sareaza , se pipereaza dupa gust , se aduga putin zahar . Dupa circa 30 min se adauga rosiile fierte si strecurate . Se fierbe pana ce amestecul este suficient de scazut . In timpul fierberii se scutura cratita cu grija sau se amesteca usor ca sa nu se terciuiasca patlagelele si gogosarii . Se pune zacusca in borcane mici care se sterilizeaza circa 15 min

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit dovlecei picanti

5 kg dovlecei, 1 kg ardei grasi , 250 ml ulei , sare
    Se aleg dovlecei tineri , se curata usor de coaja , se indeparteaza miezul si se taie bucati potrivite care se inabusa in ulei . Se iau de pe foc , se lasa sa se raceasca si se taie marunt . Se adauga ardeii grasi copti , cojiti si tovati marunt , de preferinta rosii . Compozitia se pune in sticle care se sterilizeaza circa o ora . Se serveste la masa cu ceapa taiata pestisori si otet .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit ciuperci inabusite

3 kg ciuperci , 200 ml ulei , 3-4 cepe , sare , piper
    Ciupercile proaspete , sanatoase , se curata , se spala si cele mari se taie in bucati . Se sareaza , se aduga ceapa tocata marunt si condimentele si se inabusa in ulei pana se inmoaie . Cat timp sunt inca fierbinti se pun in borcane care se inchid cu celofan pus in doua si se sterilizeaza 60-90 min

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit salata dietetica

500 gr morcovi , 500 gr ceapa , 2 kg gogonele , 2 kg ardei grasi verzi , 2 kg gogosari , 500 ml ulei , sare , frunze de telina , patrunjel si marar , foi de dafin dupa gust ( dar nu prea multe ca in exces dau un gust amar )
    Se aleg legumele bine coapte , snatoase , nelovite . Se spala , se curat si se taie : ceapa pestisori , morcovii in rondele subtiri , gogosarii si ardeii in suvite subtiri ( jullienne ) iar gogonelele in rondela de 0,5 cm grosime . Se amesteca totul cu sare , se aduga verdeata spalata si taiata marunt si condimentele . Amestecul se lasa pana a doua zi si se scurge de zeama lasata , se amesteca cu ulei si se pune indesand bine , in borcane mai mari care se inchid cu celofanpus in doua sau cu hartie pergament . Pentru mai multa siguranta se pune in borcane mai mici si se sterilizeaza timp de 15 min . Se pastreaza intr-un loc racoros .

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •