Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 178

Subiect: Viata in Phoenix, Arizona..

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Australia, Phoenix, AZ and TBD...
    Posturi
    77
    Putere Rep
    11

Implicit Viata in Phoenix, Arizona..

M-am hotarat sa incep un thread si despre viata in Arizona, pentru cei care sunt interesati de acest oras.
    Voi incerca sa portretez acest oras intr-un mod cat mai obiectiv...dar bineinteles ca in final, va ramane parerea mea. Totusi cred ca e bine sa o impartasesc, pentru ca orice fel de informatii sunt utile....

In primele luni cand m-am mutat a fost destul de ok, in sensul ca era un oras nou si bineinteles ca exista curiozitate. La prima vedere este un oras foarte dragalas, cu palmieri si case noi, intr-adevar este un punct pozitiv, nu veti vedea cladiri vechi...vegetatia foarte saraca cum era si de asteptat fiind in desert....

Una dintre cele mai mari probleme este caldura. Se spune ca dupa prima vara, te obisnuiesti si totul va parea mai usor, la mine a fost exact invers. Prima vara am suportat-o mult mai usor decat pe a doua....Practic incepand cu aprilie si pana in octombrie, va fi vara incontinuu, iar din iunie pana in septembrie, temperaturi de 45-47 grade Celsius. Poate lucrul asta va bucura la prima vedere, dar din experienta mea, este foarte greu de suportat. Nu se poate iesi din casa absolut deloc in perioada asta iar partea cea mai grea este ca in cladiri sunt 20 de grade Celsius....imi aduc aminte ca mergeam la munca cu un puloveras subtire pentru ca in cladire era atat de frig comparativ cu ce era afara. In pauza de pranz tineam mortis sa ies putin la "aer" dar cand intram iar in cladire, trebuia sa ma asez pe un scaun pentru ca aveam palpitatii foarte puternice din cauza diferentei de temperatura.

O alta problema este plictiseala...Phoenix nu este un oras care sa aiba un downtown unde se poate face ceva sau vizita ceva, nu are parcuri in adevaratul sens al cuvantului, ci doar niste lacuri artificiale care sunt inconjurate de palmieri, deci nu pot fi numite parcuri pentru ca nu exista copaci si umbra.

Singura distractie este mersul la film, sau mall-ul, de care ma saturasem si eu desi imi place la shopping foarte mult. Practic gasesti numai strazi cu case, ma intreb daca as putea spune ca este o mare suburbie....

Daca vreti la munte se poate merge la Flagstaff unde intr-adevar este foarte frumos, dar este la 2 ore distanta si ma intreb, cine vrea sa faca drumurile astea asa lungi in fiecare duminica pt a se relaxa putin? La un moment dat te plistisesti de "excursiile" de duminica...

Pentru mine o alta problema a fost senzatia de izolare....nu veti vedea niciodata oameni pe strada, nicaieri....asta se datoreaza faptului ca nu exista stradutze cu cafenele sau magazine, ci doar mall-uri si nu exista un downtown in adevaratul sens al cuvantului....

Imi aduc aminte de momentul in care venise iarna si m-am hotarat sa-mi cumpar o jacheta mai groasa , iar sotul meu ma intreaba, unde planuesti sa o porti? Esti ori in masina, ori la munca, ori in casa, ori in mall, ori in casa altcuiva.... Asta inseamna ca trebuie sa fiti pregatiti la o viata indoors, pentru ca afara nu sunt decat sosele si case.

Mai aveam si momentul ala duminica cand te intrebi, ce vrei sa facem azi? Ups, nu este nimic e facut, decat putem merge la un film sau la mall...of, ne-am plictisit si de asta, hai sa nu mai facem nimic.

Mai revin pentru ca mi-am pierdut inspiratia...

Data înscrierii
    19.09.2009
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit Chiar asa, e iad in Phoenix :)?

Locuiesc si eu in Phoenix de ceva vreme...si nu stiu ce sa spun de descrierea ta...

Imi spun si eu parerea mea mai jos...

Caldura e o problema pentru unii oameni...cum si frigul e o problema pentru altii.
    Un 30-40 de grade din Phoenix nu e deloc comparabil cu 30-40 grade din Romania sau coasta de est americana (ba odata am citit ca in Bucuresti au fost 52 de grade anul trecut vara! - Phoenixul ar trebui sa fie invidios ). Si nu e comparabil tocmai din cauza umiditatii...cu cat umiditatea e mai mare cu atat e mai cald chiar daca temperatura nu e asa mare. La 30 grade si umiditate de 70-80% transpiri instantaneu...ceea ce nu se poate spune la umiditate 10-15% cat e in Phoenix.

Oare ma intreb daca la -10 grade o fi mai sanatos ...sau chiar si la -20 grade...cum sunt in unele orase americane gen Chicago, Boston, Seattle ca sa nu mai spunem de Europa. Preferi -15 grade 5-6 luni pe an? Eu nu si probabil ca sunt destui care spun la fel. La fel cum sunt unii care prefera -15 grade cateva luni pe an. E chestie de perceptie, ce nu-ti place tie altuia ii place. Asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu "pietre" intr-un loc doar ca noua nu ne-a placut.

Caldura mare dureaza doar 4 luni pe an...si asta e maximum de perioada, incepand de la sfarsitul lui mai pana la mijlocul lui septembrie (se poate intreba pe oricine care locuieste in Phoenix si va confirma). Ai uitat sa mentionezi ploile de vara (perioada musonica) ca sa nu inteleaga lumea ca e desert total pe aici (oricum, desertul e in afara orasului fiindca inauntrul orasului este destula verdeata).
    Dupa cele 4 luni de vara urmeaza 8 luni de vreme super...nici frig dar nici cald (25-30 grade chiar iti pare o temperatura mangaietoare la umiditatea aproape inexistenta de aici), cateodata se mai apropie de 0 grade iarna. De nins nu ninge.

Arizona are o varietate de peisaje: mai desertic in sud (chiar si dune de nisip), semi-desertic in jurul Phoenixului, culminand cu zona muntoasa cu brazi ca in Ro in nord (2 ore distanta).

Cat despre o viata indoor si plictiseala...astea le ai doar daca vrei. Daca nu vrei nu te plictisesti.

Daca vrei poti iesi in destule locuri chiar si in Phoenix. In Tempe http://www.downtowntempe.com si Scottsdale http://www.scottsdale.com se iasa in mod curent. Da, Phoenixul nu are aglomeratia umana pe metru patrat cum o are Chicago, LA, San Francisco, Washington DC, Boston sau New York...dar asta e de inteles. Orasul asta e construit pe camp deschis (desert deschis daca vrei asa)...are spatiu cat incape, de aia are si downtownul mic. Nu e inghesuit ca celelalte orase fiindca nu are nevoie sa fie. La ce sa te ridici pe orizontala (ca NY sau Chicago) cand ai spatiu destul pe orizontala?

Daca esti o persoana obisnuita cu lumea frecandu-se de tine atunci Phoenixul nu e orasul tau...eu ma simt bine oricum (si cu inghesuiala si fara).

Revenind la distractii...la cluburi ai fost ? ca sunt ceva cluburi...ce altceva ai mai vizitat? Daca esti o persoana indoor atunci clar ca nu ai vizitat numeroase locuri aflate in Phoenix si in Arizona (si chiar mai departe de ea).

Cateva locuri unde se poate merge (in cate din locurile astea ai fost?):
    - Phoenix insusi
    - Grand Canyon - South Rim: 4.5 ore condus
    - Flagstaff: 2.5 ore condus
    - Sedona: 2 ore condus
    - Prescott: 1.5 ore condus
    - Page: 5 ore condus
    - Las Vegas: 4.5 ore condus
    - Los Angeles, CA: 6-7 ore condus
    - San Diego: 6-7 ore condus
    - Tucson (incluzand Old Tucson Studios, Pima Air Museum si Titan Missile Museum): 2 ore condus
    - Mexic: 4 ore condus
    - o gramada de lacuri in jurul Phoenixului (si care nu sunt toate artificiale) la maximum 2 ore de condus

La cate din mall-urile astea ai fost, daca iti plac cumparaturile?
    - Desert Ridge http://www.shopdesertridge.com/ (Scottsdale)
    - Tempe Marketplace http://www.tempemarketplace.com (Tempe)
    - WestGate City Center http://www.westgatecitycenter.com (Glendale)
    - Chandler Fashion Center http://www.chandlermall.com (Chandler)
    - Biltmore Fashion Park http://www.shopbiltmore.com (Phoenix)
    - Paradise Valley Mall http://www.theparadisevalleymall.com (Phoenix)
    - Arizona Mills http://www.arizonamills.com (Tempe)
    - Metrocenter Mall http://www.metrocentermall.com/ (Phoenix)

Sunt destule festivaluri pe aici, baruri, restaurante, de asemenea...ai fost la multe? Este chiar si teatru, muzee sau orchestra simfonica. Vrei sa mentionez si galerii de arta?

De masina ai nevoie in America daca esti o persoana careia ii place sa iasa in mai multe locuri decat doar downtown.

Spui ca sunt 2 ore pana la Flagstaff? Si ti se pare mult? Pai din pacate America nu e Romania...e tara mare ...trebuie sa mergi la munte, nu vine muntele la tine (sau nu sta in curtea ta). Sunt destule alte zone in America de unde ai de condus chiar mai multe ore pana sa ajungi la munte. Intreaba cati oameni din America stau 2 ore in trafic pe zi. Nu e big deal 2 ore in masina.

Nu sunt stradute cu cafenele si magazine ? Pai in downtown Tempe sau Scottsdale ai fost? Chiar si Glendale are asa ceva. Ce zici de Chicago? E frumos? Ai fost acolo? Acolo sunt strazi mai inghesuite si lume multa ca sa nu spun de downtown care e gigantic comparandu-l cu Phoenixul. E adevarat, multe drumuri sunt jalnice in Chicago comparand cu Phoenixul...dar hei, Phoenixul e oras mult mai nou ;) si e de inteles.

Cam asta e cu Phoenixul...am mai vizitat si alte locatii din America si fiecare are farmecul si dezavantajele lor.
    Nu iti place un loc nu te impiedica nimeni sa te muti in alt loc (decat, eventual, banii sau/si vointa, mai bine zis, lipsa lor te pot impiedica).

Vad ca ai fost si prin Australia...puteai ramane acolo daca era mai bine ca in Phoenix (ca oricum, clima e cam la fel...doar mai multa umiditate acolo - daca clima e cam la fel de ce nu te-ai obisnuit in Phoenix?). Ai mai locuit si in alte parti?

Sper ca nu postul tau nu e in scopul de a denigra locul unde ai stat...spui doar de negative (in ochii tai) dar nu mentionezi nimic pozitiv. Pana si Detroit-ul sau Bucurestiul are ceva pozitiv pe acolo...de ce nu ar avea si Phoenixul ?

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Posturi
    77
    Putere Rep
    11

Implicit

Neaparat, ma bucur mult ca iti place in Phoenix si nu o spun cu ironie...asa este si normal, sa iti placa unde locuiesti. Scopul meu nu este de a denigra orasul, ci de a prezenta experienta mea....eu personal sunt obisnuita cu un oras mai viu si mai cosmopolit. Nu trebuie sa te superi, daca mie nu mi-a placut....cum am si spus, este parerea mea....

Am fost in toate locurile alea pe care le-ai mentionat, si mi se pare un sacrificiu sa conduci atat de mult timp in fiecare duminica pentru a ajunge undeva dragutz. Tempe downtown este doar o stradutza cu 3 cladiri, nu se compara cu Chicago sau Melbourne ( unde am fost).

Cu siguranta totul este legat de perceptie, daca tu esti obisnuit intr-un oras mai "linistit" atunci e si normal sa iti placa in Phoenix dar cred ca e bine sa fie prezentate si alte pareri, ale unor persoane ca mine care sunt obisnuite cu alt gen de oras Altfel, cum sa iei o decizie corecta cand te hotarasti sa te muti acolo?

Data înscrierii
    19.09.2009
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit

Si eu am locuit in alte parti ale Americii...ca sa nu mai spun de vizitat. Unele locuri sunt mai cosmopolite, altele nu...ar fi culmea ca toate sa fie la fel.

Dar daca ai fost in Chicago de ce nu ai ramas acolo? Sau Melbourne? Mie imi place si inghesuiala si linistea, nu am probleme cu niciuna. Nu imi place frigul in schimb..mai ales ala prelungit din Chicago sau Boston...si nici umiditatea mare.

Clima ideala ar fi zona Californiei sau Hawaii cica (unde inca nu am ajuns). Poate nu voi sta toata viata in Phoenix, ca lumea se misca, si noi cu ea ...

Daca nu te superi, tu de unde esti din Romania? Poate ca esti din Bucuresti sau Timisoara si atunci poate ti se pare ca Phoenixul nu se ridica la nivelul Bucurestiului ca si cosmopolitism...dar cosmopolitism cred ca mai inseamna si altceva decat cafenele si mers pe jos.

Phoenixul nu e singurul oras din America unde e nevoie sa conduci destul ca sa ajungi la locurile de relaxare...LA-ul e altul. Washington DC e altul. Dallasul e altul. Depinde si de unde stai in acel oras.

Totusi, ai vazut si ceva pozitiv in Phoenix? Sau e totul pierdut ? Daca tot ai spus parerea ta (ceea ce e normal) spune si bune si rele, nu doar rele, nu?

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Posturi
    77
    Putere Rep
    11

Implicit

Avand in vedere stilul asta atat de agresiv cu care ma abordezi...nu am de gand sa iti raspund....imi aduci aminte de un vecin de-al meu, de parca ati frati.
    Ba chiar aveti si acelasi stil de exprimare Si folositi si aceleasi cuvinte....ce mica e lumea asta...oare cine o fi vecinul asta?

Data înscrierii
    19.09.2009
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de neaparat Vezi post
    Si eu am locuit in alte parti ale Americii...ca sa nu mai spun de vizitat. Unele locuri sunt mai cosmopolite, altele nu...ar fi culmea ca toate sa fie la fel.

Dar daca ai fost in Chicago de ce nu ai ramas acolo? Sau Melbourne? Mie imi place si inghesuiala si linistea, nu am probleme cu niciuna. Nu imi place frigul in schimb..mai ales ala prelungit din Chicago sau Boston...si nici umiditatea mare.

Clima ideala ar fi zona Californiei sau Hawaii cica (unde inca nu am ajuns). Poate nu voi sta toata viata in Phoenix, ca lumea se misca, si noi cu ea ...

Daca nu te superi, tu de unde esti din Romania? Poate ca esti din Bucuresti sau Timisoara si atunci poate ti se pare ca Phoenixul nu se ridica la nivelul Bucurestiului ca si cosmopolitism...dar cosmopolitism cred ca mai inseamna si altceva decat cafenele si mers pe jos.

Phoenixul nu e singurul oras din America unde e nevoie sa conduci destul ca sa ajungi la locurile de relaxare...LA-ul e altul. Washington DC e altul. Dallasul e altul. Depinde si de unde stai in acel oras.

Totusi, ai vazut si ceva pozitiv in Phoenix? Sau e totul pierdut ? Daca tot ai spus parerea ta (ceea ce e normal) spune si bune si rele, nu doar rele, nu?
    ...nemultumitului i se ia darul...am avut o prietena la fel de nemultumita si ce crezi?? a dus-o Dumnezeu inapoi de unde a adus-o ...si anume, direct in satul cel uitata de lume din mahalalele moldovei, de unde se tragea mama ei mosi si stramosii ....eu zic sa stea fiecare acolo unde ii este locul!!!!

Data înscrierii
    19.09.2009
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit

Hmm... nu am vrut sa te jignesc sau altceva...doar am pus niste intrebari pur si simplu, nu agresive...

Dar mi s-a parut nedrept ca sa spui doar lucruri negative despre Phoenix...sunt si destule lucruri pozitive, doar ca trebuie sa le si vezi.

E ok daca nu vrei sa raspunzi...pana la urma si tacerea e un raspuns.

PS.
    La ce vecin/frate te referi? Ca nu prea am priceput...

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Oana Mc Vezi post
    Avand in vedere stilul asta atat de agresiv cu care ma abordezi...nu am de gand sa iti raspund....imi aduci aminte de un vecin de-al meu, de parca ati frati.
    Ba chiar aveti si acelasi stil de exprimare Si folositi si aceleasi cuvinte....ce mica e lumea asta...oare cine o fi vecinul asta?
    Chiar urmaream topicul asta,ca imi parea interesant!Am fost si eu de cateva ori in Az si in Phoenix! Adevarul este ca am avut program cu prietenii,asa ca nu am luat-o pe cont propriu ca sa descoperim orasul.
    Asa ca multe nu pot sa spun!
    Dar imi amintesc de un loc unde am avut distractie la maxim:Salt Lake Project! Si cateva cluburi din Phoenix...chiar foarte dragutze!
    Ceea ce mi s-a parut incredibil au fost preturile la mancare/fructe, mai mari decat in California.Tigarile erau "la dublu",iar benzina la "jumatate" fata de Cali!
    Dar trafficul relaxat,drumurile ca-n palma sunt categoric lucruri pozitive despre Phoenix! Cu siguranta sunt si altele.
    Cat despre caldura,cei care locuiesc acolo,cand ajung prin LA...se plang de frig! No kidding!
    Chestie de obisnuinta as zice!

Si dupa cum spuneam..urmaream topicul..cand dintr-odata ai devenit defensiva!
    Wow!
    Nu mi s-a parut absolut nimik deplasat in postarile lui"neaparat"!
    Sper sa continuam topicul asta....ca pare interesant!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    19.09.2009
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de neaparat Vezi post

PS.
    La ce vecin/frate te referi? Ca nu prea am priceput...
    ....eu aveam un gagic ( doar eu stiam ca e gagicul meu, el nu stia)...aveam asa o fixatie pe ellllllll...incat il vedeam si pe strada, si in televizor si sub televizor, si in castronul cu ciorba, doar EL si numai El era peste tot
    dar cel mai mult ma enerva ca mi se parea ca il vad pe forumuriii si in forumuri si sub forumuri pana cand ajunsesem sa am impresia ca forumul este chiar EL sau EL e forumul....nu mai stiu , m-am zapacit. Dar asa aveam o fixatieeeeeeeeee !!!!!

Data înscrierii
    17.09.2009
    Posturi
    25
    Putere Rep
    0

Talking

Fiecare are opinii diferite despre un locsor sau altul.
    Nici mie nu mi se pare raiul de pe pamant in Az insa de obicei alegi locul si in functie de unde gasesti job, familie si alte criterii.
    Asa si mie mi-ar place sa locuiesc in Honolulu, dar ideea e ca nu gasesc job acolo. Si cred ca m-as si plictisi dupa un timp.
    Prefer zonele care ofera multe oportunitati de joburi, viata sociala variata. Viata culturala.

LOL spun unii ca LA e raiul de pe pamant. E un oras cu un trafic infernal si multa mizerie. Iti creaza probleme psihice daca locuiesti prea mult pe acolo.

Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Florida sau Arizona?
    De STAN în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 22.06.2010, 23:36
  2. Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?
    De manolica1 în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22.06.2008, 21:51
  3. Vind Casa de Batrini in Arizona
    De dstudur în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.07.2007, 19:39

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •