Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 115

Subiect: Peste la gratar

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Peste la gratar

Ingrediente

6 pastravi a cca 200 gr fiecare
    1 legatura patrunjel
    2 lamai
    12 lingurite ulei masline
    1 lingura unt
    sare, piper
    1.Crestam pastravii pe fiecare parte la distanta de 1-2 degete (tineti cutitul un pic inclinat, merge mai usor). Ii trecem apoi sub un jet de apa si ii uscam bine cu servetele de hartie.
    2.Ii umplem pe fiecare cu cca 5 fire patrunjel si 1/2 felie de lamaie taiata bucati mici.
    3.Ungem pastravii cu cate 1 lingurita ulei pe fiecare parte. Presaram sare si piper din belsug pe ambele parti.
    4.Lamaia ramasa o taiem in 6.
    5.Punem pastravii in grillul special pentru prajit peste.
    * imi place foarte tare fiindca nu lasa sa se prinda pielea de gratar si la sfarsit pestii vor arata mai bine decat daca nu utilizati acest instrument.
    6.Deasupra pestelui, pe toata lungimea asezati bucatele mici de unt.
    7.Asezati pestii pe gratarul incins si lasati sa se faca cca 12 minute pe prima parte. In jurul lor asezam si feliile de lamaie.
    * timpul de prajire difera in functie de marime, pielea pe partea prajita trebuie sa fie rumena si crocanta cand ii intoarceti.
    8.Intoarceti-i si lasati sa se faca si pe cealalta parte cca 8 minute.
    9.Serviti pe pat de salata verde cu cate o felie de lamaie coapta si felii de lamaie proaspata. Ca si garnitura eu prefer cartofii natur.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Sardine marinate - Se servesc ca si aperitiv rece, cu paine prajita si ceapa rosie.

Ingrediente

500 gr sardine (sau ansoa)
    1 lamaie
    5 linguri otet
    2 fire patrunjel
    1 fir cimbru
    1 ardei iute rosu
    1 catel mare usturoi
    sare de mare, piper
    ulei de masline

Preparare

1.Daca sardinele sunt congelate lasati-le sa se dezghete in lapte.
    2.Se curata sardinele:
    - se taie capul
    - se despica pe burta
    - se prinde coloana dinspre partea cu capul si se trage spre coada, se va desprinde usor, cu tot cu intestinele
    - se taie fileul de sardina in doua pe lung
    3.Se spala bine sardinele si se scurg. Se aseaza intr-un vas larg si se toarna peste ele sucul de la lamaie si otetul. Se amesteca usor cu mana ca sa fie acoperite bine si se lasa 1 ora la marinat. Dupa o ora veti vedea ca s-a schimbat culoarea carnii sardinelor, s-a albit.
    4.Taiati usturoiul si ardeiul iute felii subtiri. Tocati verdeturile.
    5.Scoateti sardinele din marinata cu otet si treceti-le jub un jet de apa. Absorbiti-le cu servetele de hartie.
    6.Intr-un bol asezati straturi de sardine, presarati sare si piper, apoi usturoi, verdeturi, felii de ardei... continuati pana terminati sardinele. Turnati ulei de masline cat sa le acopere. Acoperiti bolul cu capac sau folie.
    7.Dati la frigider pentru minim 1 zi. Se consuma rece, de la frigider, pe paine prajita si cu felii de ceapa rosie.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Salata de paste cu ton

Ingrediente

250 gr paste scurte
    1 conserva ton bucati in ulei (de 200gr)
    6 felii/cuburi branza de capra (sau feta/telemea de vaca)
    5 fire patrunjel

Dressing

1 ardei rosu mare copt
    1 catel usturoi
    30 ml ulei masline
    1 lingurita suc lamaie
    1 praf sare
    1 praf piper

Preparare

1.Se fierb pastele in multa apa cu sare, conform instructiunilor de pe pachet.
    2.Pentru dressing: se pun in blender toate ingredientele, plus 2 linguri de apa in care au fiert pastele. Se mixeaza bine, pana obtinem o pasta. Se gusta de sare si suc de lamaie si mai adaugati daca vi se pare necesar.
    * branza mea de capra era deja cu ierburi provence , asa am cumparat-o; daca nu aveti asa ceva puteti rula cuburi de branza prin putin oregano sau ierburi provence ca sa arate mai bine; sau puteti adauga o priza de oregano in dressing
    3.Se scurg pastele si se toarna peste ele dressingul si patrunjelul tocat cat mai marunt. Se amesteca bine.
    * pastele pot fi consumate si asa simple, doar cu dressing, sunt foarte gustoase.
    4.Impartiti pastele in 2 boluri pentru salata, presarati pe fiecare cate jumatate din conserva de ton (scursa de ulei). Asezati feliile de branza deasupra. Serviti imediat.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Sprot (sau hamsii) prajit

Ingrediente

1 kg sprot (sau hamsii)
    1 farfurie cu faina
    piper
    sare
    lapte
    mult ulei pentru prajit

Preparare

1.Fie ca pestii sunt congelati sau nu ii punem in lapte si ii lasam acolo minim 15 minute sau pana sunt decongelati. Ii spalam apoi in mai multe ape.
    2.Trecem pestii prin faina amestecata cu mult piper. Se scutura bine excesul de faina de pe ei.
    3.Intr-o tigaie adanca incingem mult ulei. Punem un pestisor in ulei si daca acesta sfaraie, uleiul e suficient de incins.
    4.Prajim pestii in ulei cam 3 minute. Se prajesc in 2-3 ture ca sa nu fie prea multi in tigaie si sa scada temperatura uleiului.
    5.Se scot pestii pe servetele de bucatarie sa se absoarba excesul de ulei.
    6.Cand toti pestii sunt prajiti ii mai puneti inca o data in tigaie la prajit pentru 1 minut, acum ii puteti pune toti o data. Aceasta dubla prajire ii va face mai crocanti.
    7.Ii scoateti tot pe servetele de bucatarie sa se absoarba excesul de grasime si apoi presarati sare peste ei.
    8.Servitit stropitit cu lamaie sau cu mujdei de usturoi.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Peste la cuptor cu oregano si lamaie

Daca gasiti sardine puteti face varianta originala ( greceasca), asezati sardinele condimentate intr-un singur strat in tava si respectati reteta. Se poate prepara si cu alt tip de peste, inclusiv cu somon. Sau... dupa ce condimentati pestele si-l stropiti cu suc de lamaie si ulei il preparati pe gratar, e si asta o varianta gustoasa si sanatoasa.
    Ingrediente

6 file peste cu piele (macrou)
    1 lamaie
    oregano
    3 linguri ulei
    sare, piper

Preparare

1.Am dezghetat pestele in lapte. L-am scurs si uscat cu servetele de bucatarie ca sa se faca crocant deasupra.
    2.L-am dat cu sare si piper pe ambele parti. Am presarat oregano, tot pe ambele parti.
    3.L-am stropit cu suc de lamaie.
    4.L-am asezat in tava cu hartie de copt cu pielea in sus si l-am stropit si cu ulei.
    5.L-am dat la cuptor la 220C pentru 15 minute.
    6.Am servit cu felii de lamaie. Puteti servi si cu o garnitura de cartofi natur.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Peste la grill in sos de marar

Ingrediente

2 fileuri peste

Sos de marar

50 gr unt
    1 lingura cu varf faina
    250 ml lapte fierbinte
    1 lingura marar tocat
    sare, piper

Preparare

1.Saram si piperam fileurile de peste si le asezam pe gratar, cate 2-3 minute pe fiecare parte. Cand e facut, rupeti pestele cu furculita in bucatele mai mici.
    2.Intr-o oala topim untul la foc mediu spre mic si apoi punem faina in el. Amestecam cam 1 minut cu telul pana se rumeneste putin faina(sa fie aurie, nu o lasati sa se inchida prea tare la culoare!). Sosul va avea acum o consistenta de pasta groasa.
    3.Puneti incet laptele peste sos, ca la maioneza si amestecati continuu cu telul pana terminati tot laptele.
    * laptele trebuie sa fie fierbinte ca sa nu se faca cocoloase.
    * daca totusi sunteti la prima incercare si sosul are cocoloase, nu va panicati, este solutie si pentru asta: treceti-l printr-o sita si veti obtine cel mai fin sosulet
    4.Adaugati mararul in sos, condimentati cu sare si piper si continuati sa amestecati pana obtineti un sos cremos.
    5.Adaugati bucatelele de pestele in sos, amestecati usor si luati de pe foc. Serviti cald.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tartine cu ton si fasole

Ingrediente

1 conserva ton de 180 gr (de preferat in ulei de masline)
    1 conserva fasole boabe de 240 gr
    1 rosie mare
    1 ceapa rosie
    piper, chili
    felii paine
    Preparare
    1.Tonul se scurge de ulei, pastrand uleiul. Fasolea din conserva se scurge. Ceapa si rosiile se toaca cubulete mici. Feliile de paine se prajesc.
    2.Tonul se sfarma cu furculita, la fel si 150 gr fasole pana devine o pasta. Se amesteca cele doua si se pipereaza dupa gust.
    3.Pe feliile de paine picurati putin ulei de pe ton. Intindeti apoi un strat din pasta de fasole si ton. Presarati deasupra cubulete de ceapa si rosii si cateva boabe de fasole intregi. Piperati si presarati putin chili daca doriti. Mai picurati putin ulei de pe ton peste tartine.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Pastrav cu piper verde la cuptor

Piperul verdeIngrediente

2 pastravi(a 500 gr fiecare)
    100 gr unt
    1 lingura piper verde boabe
    5 linguri ulei masline
    1 lingura suc lamaie
    sare, boia
    faina

Preparare

1.Pastravii se freaca cu sare si se lasa 30 minute.
    2.Intr-un bol se sfarma piperul verde boabe. Se adauga untul topit, sucul de lamaie si uleiul, se amesteca bine. Se pune sosul intr-o tava.
    3.Se dau pastravii prin faina si apoi se dau prin sosul din tava, sa fie bine acoperiti. Se mai presara putina boia deasupra.
    4.Am mai pus in tava 50 ml apa (daca folositi file de peste nu mai puneti apa). Am dat la cuptor 20 minute la 190C, timp in care l-am stropit de cateva ori cu sosul din tava. Am mai lasat 10 minute la 240C ca sa faca crusta crocanta.
    * daca folositi peste file scurtati timpul la 10 minute la 190C si 10 minute la 240C este mai aromat decat cel negru si nu asa iute.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Salata de legume coapte cu ton (Mechouia)

Este o salata traditionala tunisiana, foarte aromata si foarte usoara. Se serveste rece, deci e potrivita pentru zilele calduroase de vara.
    Ingrediente

4 rosii mari
    3 ardei grasi
    2 cepe mari
    1/2 capatana usturoi
    3 felii groase de vanata
    o mana masline negre
    3 oua
    2 conserve ton a 240 gr fiecare (de preferat in ulei de masline)
    3 linguri ulei masline
    1 lingurita oregano uscat
    1/2 lingurita piper
    sare

Preparare

1.Ceapa se curata si se taie in patru. Usturoiul necuratat se inveleste in folie de aluminiu. Restul legumelor doar se spala. Se aseaza toate legumele direct pe tava de copt si se dau la cuptor pentru 50 minute la 200C. Intoarceti ardeii din cand in cand.
    2.Ouale se fierb tari.
    3.Cand legumele sunt coapte, le scoateti pe o farfurie, exceptand ceapa pe care o mai lasati inca 10 minute la cuptor. Ardeii ii acoperiti cu o folie sa "transpire" putin si sa-i puteti curata mai usor.
    4.Cand legumele se racoresc si le puteti manevra cu mana, curatati rosiile de coaja si puneti-le intr-o strecuratoare sa se scurga sucul care-l lasa. Decojiti si ardeii si curatati-i de cotoare si seminte. Scoateti usturoiul copt din coaja.
    5.Tocati apoi toate legumele cuburi si amestecati-le.
    6.Amestecati uleiul, piperul, oregano si sare dupa gust si turnati peste legume. Amestecati usor si dati la frigider pana in momentul servirii, minim 30 minute.
    7.In momentul servirii, asezati legumele coapte in boluri individuale, presarati ton maruntit deasupra in strat generos, apoi decorati cu masline si felii de oua. Serviti cu paine prajita.
    8.Daca doriti sa pregatiti tartine: puneti legumele coapte in blender si dati cateva pulsuri ca sa devina o pasta. Prajiti felii de paine, ungeti-le cu pasta de legume coapte, presarati ton maruntit, masline taiate marunt si deasupra presarati galbenus de ou sfaramat.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit pestele cum se alege

Pestele proaspat are branhiile de culoare rosie sau roz, umede, fara miros neplacut, operculii se ridica greu si revin in pozitia initiala; cel alterat are branhiile de culoare alburie sau rosie spre cenusiu-verzui, miros greu, de putrefactie, operculii se ridica usor si raman in pozitia data.
    Examinarea peştelui refrigerat (ţinut cu gheaţă) se face după aceleaşi criterii de apreciere, în ceea ce priveşte peştele congelat examinarea se face atît înainte de decongelare cît şi după aceea. în general peştele bine congelat dă un sunet clar la ciocanire ceea ce înseamnă că îngheţarea este uniformă în toată masa. Decongelarea peştelui se face la temperatura camerei, Imediat după decongelare peştele se prepară. Este total contraindicată păstrarea acestuia în frigider, chiar în congelator, după ce a fost decongelat.

Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete peste
    De sorin în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 19.09.2012, 02:41
  2. Friptura de porc la gratar
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 09.09.2009, 06:00
  3. Cunostinta domn peste 60 ani ...
    De LauLA în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.2008, 17:51
  4. job-uri in Montreal cu peste 8$ la ora
    De Daniel Cristian în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 26.08.2005, 10:00
  5. Bani pe net,peste 25$ pe luna
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •