Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 12 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 115

Subiect: Peste la gratar

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Ciorbă de peşte

Ingrediente:
    1 kg peşte mărunt sau capul şi 2-3 bucăţi de la coada unui peşte mare;
    2 ardei graşi,
    4-5 roşii,
    500 ml de zeamă de varză,
    1/2 ceaşcă de orez,
    1,5 I apă,
    sare, piper,
    2-3 cepe mijlocii.

preparare: Se pune într-o oală ceapa tocată foarte mărunt. După ce a dat câteva clocote, se adaugă orezul ales şi spălat, iar când este aproape fiert, se adaugă ardeiul tăiat felii subţiri. După ce ciorba a dat în clocot, se adaugă roşiile curăţate de pieliţe şi de seminţe, tăiate felii subţiri, peştele curăţat, spălat şi tăiat felii şi zeama de varză, fiartă separat şi spumuită. Se lasă să fiarbă la foc încet, iar după 10-15 minute se încearcă peştele, care nu trebuie să se sfărâme la fiert. Când ciorba este gata, se ia de pe foc, se adaugă mărar şi pătrunjel tocat fin, se acoperă oala şi se mai lasă câteva minute, înainte de a o servi.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Ciorbă de peşte

Peşteie, tăiat bucăţi, este trecut în oala în care s-au fiert tot felul de zarzavaturi, tăiate mărunt. După câteva minute de fierbere (pe foc. mic) se adaugă sare, 1/2 pahar de vin alb sec, roşii curăţate de pieliţe şi de seminţe, verdeaţă tocată. Se continuă fierberea până când peştele este fiert. Se adaugă borşul fiert separat. Se lasă să mai dea câteva clocote mici. Se dă deoparte. Pentru aromă se pune leuştean. Se serveşte după o oră, caldă.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Stavrid pescaresc

Ingrediente:
    - stavrid de Marea Neagra proaspat
    - sare mare de bucatarie
    - lamâi

Se ia stavridul proaspat, se curata, se spala bine, dupa care se lasa la scurs.
    Pe o plita de bucatarie sau pe o tigaie cu fundul gros se pune sarea mare de bucatarie si se încinge foarte bine, pâna se închide la culoare. Se aseaza stavridul pe plita si se coace bine pe ambele parti. Când este gata se scoate pe o farfurie întinsa, se stropeste repede cu multa zeama de lamâie si se serveste imediat.
    Pentru a simtii mai bine gustul si pentru a nu va frige cu deliciosul peste fierbinte, recomand alaturi un pahar simplu de vin sec.

PS: Nu încercati aceasta reteta acasa! Aceasta reteta se prepara numai în aer liber, deoarece stavridele copt pe plita cu sare face un fum de neimaginat.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chefal in staniol

Ingrediente:
    1-4 chefali in functie de numarul de portii.

Se curata chefalul dar nu si de solzi! Se introduce intr-o folie de staniol impreuna cu inima, ficatul, pipota. Se aseaja pe un pat de jar. Se intoarce pana solzii vor cadea singuri. Se mananca cu putina sare.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Scrumbii de Dunare la gratar

Ingrediente:
    2 scrumbii de Dunare,
    1 cescuta de ulei,
    sare,
    1 lamaie,
    verdeata tocata,
    folie alminiu.

Mod de preparare I:
    Se curata scrumbiile, se inlatura capul, se golesc de intestine si se spala. Se sareaza pe dinauntru si pe dinafara, sa lasa cu sarea pe ele cateva minute, apoi se ung cu ulei si se invelesc in folie de aluminiu. Se pun pa gratar, se frig la foc potrivit si se servesc calde, stropite cu zeama de lamaie si acoperite cu verdeata tocata marunt. Pentru peste se foloseste patrunjelul verde.
    Mod de preparare II:
    Peştele proaspăt este curăţat, eviscerat, spălat, sărat. După 10-15 minute se înveleşte într-o hârtie pergament, unsă bine cu ulei. Se aşază apoi pe grătar şi se lasă să se frigă până când hârtia s-a rumenit. Se întoarce pe cealaltă parte şi se procedează întocmai. întoarcerea aceasta se face de două ori. Când hârtia a căpătat o culoare brun închis, înseamnă că peştele este gata. Se scoate hârtia, iar scrumbia se aşază pe o farfurie încălzită. Se serveşte cu feliuţe de lămâie. Scrumbiile albastre de mare se pregătesc în acelaşi fel.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Crap la gratar cu sos de unt

Ingrediente:
    1 kg de crap curatat si spalat,
    sare,
    3 linguri unt,
    1 lamaie,
    1 lingura mustar,
    piper macinat

Pestele se pune intreg pe un gratar, dupa ce a stat cu sarea pe el 30 min. Pestele se intoarce des, pentru a se frige uniform.Se unge cu putin ulei daca nu este destul de gras, se scoate pe un platou si se taie feliidupa ce s-aracorit putin.Se prepara un sos din unt si lamaie astfel: untul se inmoaie pe foc mic, apoi se trage cratita de pe foc, se adauga zeama de la o lamaie si se amesteca energic cu o lingura de lemn pana cand se omogenizeaza bine. Se adauga mustarul, continuand operatia.Cand sosul arata cao crema consistenta, se sareaza si se tine la cald.Se toarna peste pestele fript si se serveste imediat. Sosul se poate servi si cu pastrav la gratar si sau rasol.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Cod alb cu sos de vin

Ingrediente pentru o portie:
    180g de cod alb,
    3 rosii mici,
    ˝ pahar de vin,
    1 cub de unt,
    2 linguri de faina,
    sare, piper

Se frige pestele dat cu sare pe gratar, pe ambele parti. Intr-o tigaie se topeste cubul de unt, se incorporeaza faina si rosiile tocate fin, se adauga vinul, sarea, putin piper si se tine la foc mic, amestecand mereu pana cand compozitia devine un sos omogen. Se orneaza pestele cu sosul obtinut si se serveste imediat.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Calcan cu sos aromat

Ingrediente:
    1 calcan în greutate de 1-1,5 kg;
    200-250 ml de ulei,
    1 lămâie,
    bulion aromat chimen,
    coriandru,
    cimbru.
    preparare:
    Se pregăteşte uleiul aromat, cu chimenul, coriandrul, cimbrul foarte bine mărunţite, zeama de la o jumătate de lămâie; se ţine la rece, de seara până dimineaţa.
    Peştele curăţat, spălat, eviscerat, se fierbe în bulion aromat (ca pentru rasol) sau se frige pe grătar. Se serveşte rece împreună cu sosul aromat şi cu garnitură de cartofi, morcovi şi dovlecei fierţi.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigărui de peşte (nisetru, morun, somn )

Se curăţă nisetrul ca pentru nisetru rasol. Se opăreşte pielea cu apă clocotită, se rad solzii cu un cuţit, până rămâne pielea netedă. Se taie felii şi apoi bucăţi de 3-4 cm; se sărează şi se înfig pe o frigăruie alternând cu bucăţele de zarzavat sau fructe, sau cu felii subţiri de şuncă sau bacon. Se frig pe foc iute, sau pe grătar (se ung în prealabil cu ulei ). Se servesc cu felii de lămâie.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Plachie de crap

Ingrediente:
    1 kg crap,
    4 cepe mari,
    o ceasca de ulei,
    sare,
    3 linguri otet,
    piper boabe,
    o lingura bulion ,
    o lingurita boia dulce de ardei,
    o foaie de dafin

Pestele se curata, se spala, se taie felii groase de 3-4 cm, se pune in apa rece cu 3 linguri de otet si sare. Pestele se lasa la marinat doar pana se pregateste sosul de ceapa: cepele se curata, se taie pestisori si se calesc in ulei fierbinte, in care se adauga o cescuta de apa calda. Se fierbe acoperit 20 min., la foc mic. Cand ceapa devine sticloasa, se pune bulionul desfacut cu putina apa rece, sarea necesara, cateva boabe de piper si foaia de dafin. Peste sosul pregatit se pun feliile de peste scoase din solutia marinata, se acopera cratita si se fierb la foc mic o ora. Se adauga apa din cand in cand si boiaua de ardei cand mancarea este aproape gata.Se misca cratita din cand in cand, nu se amesteca cu lingura si se mai fierbe 10 min.Se serveste rece sau cald.

Pagina 3 din 12 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete peste
    De sorin în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 19.09.2012, 02:41
  2. Friptura de porc la gratar
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 09.09.2009, 06:00
  3. Cunostinta domn peste 60 ani ...
    De LauLA în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.2008, 17:51
  4. job-uri in Montreal cu peste 8$ la ora
    De Daniel Cristian în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 26.08.2005, 10:00
  5. Bani pe net,peste 25$ pe luna
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •