Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 115

Subiect: Peste la gratar

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Peste picant in aspic

Ingrediente:
    2 scrumbii desarate, curatate de solzi si de sira spinarii, taiate in bucatele mici, patrate,
    2 cartofi fierti, taiati in bucati patrate,
    1 mar crud, taiat in bucati patrate,
    2 oua fierte, taiate in bucati,
    1 pahar cu sos de maioneza.

Toate ingredientele de mai sus se amesteca bine. Intr-o forma se pune aspic gros de 2 degete si se lasa sa se intareasca, la rece. Cand este inchegat se pune salata, se toarna din nou aspic, ca sa o acopere bine. Se lasa la frigider sa se intareasca bine.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Pastravi in aspic

Se fierb pastravii si se lasa sa se raceasca in apa lor. Se scurg, se aseaza pe un platou, se garnisesc cu felii de ciuperci fierte in apa cu sare. Se toarna aspicul pregatit ca la nisetru in aspic, se lasa cateva ore la rece.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Nisetru in aspic

Se curata bucata de nisetru de piele, apoi se fierbe intreaga, cu zarzavat de supa. Dupa ce s-a racit bine, se taie felii egale; se aseaza pe platoul de servit, se decoreaza cu putina verdeata, castravecior sau o felie de ou rascopt. In zeama in care a fiert pestele se topesc 2-3 foi de gelatina, se toarna peste farfuria cu peste, se lasa la rece, si se asteapta sa se raceasca aspicul.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Rulouri de salau in aspic

Se desprinde salaul crud de pe oase, cu multa grija sa nu se rupa. Se taie astfel fileurile incat sa se obtina felii cat mai apropiate ca dimensiune si potrivit de groase. Se sareaza, se pipereaza (dupa gust) si se stropesc cu putin vin. Se lasa sa stea o jumatate de ora; se fac apoi rulouri la fel de mari si se leaga, cel mai adesea, cu o ata sau cu un tifon curat. Se pun la fiert intr-un bulion de zarzavat, cu putina sare si o lingurita de otet. Se fierb la foc mic; cand sunt gata, se scot cu grija, se lasa sa se raceasca si la urma se scot atele. Pe fundul unei forme de chec se toarna un strat de aspic cu grosimea de 1cm. Dupa ce s-a inchegat bine, se aseaza deasupra fileurile de salau, fixandu-se fiecare cu o scobitoare, ca sa nu se deplaseze. Se toarna deasupra aspic racorit, atat cat sa le acopere aproape complet. Se scot scobitorile si se pune un strat de salata ruseasca in asa fel incat sa nu se atinga peretii formei. Se toarna din nou aspic racorit, pana ce se acopera compet. Se pune la rece; inainte de a se servi, se rastoarna forma pe un platou dreptunghiular si se acopera cu un servetel muiat in apa calda si stors, pentru a putea desprinde aspicul mai usor.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Pateu de peste in aspic

Se curata, se spala si se scoate de pe oase toata carnea de pe un peste de 1-2kg sau aceeasi cantitate de carne de la pesti mai mici. Se scot cu grija toate oasele; daca pestii sunt mici, se dau in clocot in putina apa, fara a se fierbe complet, numai cat sa poata fi scoase oasele cu usurinta. Carnea se toaca marunt si se amesteca bine cu 100g de unt, trei felii de paine muiata in lapte si stoarse, 4 oua intregi, sare, piper dupa gust, facultativ putina ceapa rasa. Intr-o forma unsa cu unt, se aseaza pasta de peste, apasandu-se bine cu lingura, ca sa nu ramana spatii goale. Se da la cuptor sa fiarba la bainmarie (vasul cu pateul de peste se pune in alt vas mai mare, plin cu apa clocotita). Se pregateste aspicul, se toarna un strat de aspic pe fundul unei forme, se lasa sa se intareasca si se aseaza deasupra pateul de peste, care a fost lasat sa se racesca. Se acopera cu aspic si se lasa la frigider pana in momentul servirii.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit aspic

Aspicul se poate obtine rapid din supa limpede de peste, la care se adauga sare, cateva picaturi de otet si foi de gelatina (3-4 foi la un pahar de supa). Se trece totul printr-o sita foarte deasa sau o carpa curata, udata si bine stoarsa. Aspicul inchegat poate fi folosit si la decorarea platoului cu peste: se taie in felii lungi si subtiri sau in bucati potrivit de mari.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Ciorba pescareasca "pe balta"

Ingrediente:
    peste de dunare,
    peste marin marunt,
    cartofi,
    ceapa,
    telina,
    pastârnac,
    morcov,
    ardei gras,
    rosii sau bulion,
    sare mare de bucatarie,
    otet,
    mujdei pescaresc,
    patrunjel verde.

Se ia ceapa si se pune la fiert într-o oala cu putina apa. Se taie telina, pastârnacul, morcovul si ardeiul gras dupa care se pun si ele la fiert lânga ceapa, adaugându-se doua linguri de ulei de floarea soarelui. Când acestea sunt aproape gata se adauga bulionul de rosii.
    În acelasi timp se ia ceaunul în care dorim sa facem ciorba pescareasca si se pune si se fierbe foarte bine pestele marin marunt. Când acesta este gata îl scoatem cu ajutorul unei site sau spumiere si se pun la fiert cartofii. Se adauga compozitia din prima oala, se completeaza cu apa dupa care se pune la fiert pestele de dunare.
    Când ciorba este gata se adauga patrunjelul taiat marunt.

Cum se serveste:
    Se scoate pestele din ceaun, cu multa grije pentru a nu se rupe si se aseaza pe masa într-o tava cât mai mare, astfel încat sa poata fi ales si luat cu multa usurinta de orice mesean. Pe aceeasi tava se scot si s e aseaza si cartofii fierti.
    Se umple farfuria pâna la jumatate cu ciorba, se pun cartofi fierti, jumatate de lingura de sare mare de bucatarie, o lingura de otet si mujdei de usturoi, dupa care se adauga bucata de peste dorita. Se serveste pâna sa se raceasca pestele.
    La final, pentru ca pestele sa aiba în ce înota, se umple o farfurie cu ciorba pecareasca, se adauga patrunjel verde si se serveste fierbinte.
    Ciorba pescareasca se poate servii si în dimineata zilei urmatoare, putin încalzita.

Foarte important!
    Pestele de dunare este bine sa fie cât mai diversificat (crap, somn, lin, anghila, platica, salau, etc.). De asemenea, cu cât este mai proaspat (sa miste când îl bagi în oala), cu atât mâncarea este mai buna.
    Pestele marin marunt poate fi sprot, ceatal, hamsie sau aterina, proaspat sau sarat. În cazul în care este sarat nu se mai introduce sare la mâncare.
    Patrunjelul verde de rupe cu mâna, nu se taie cu cutitul pentru a nu-si pierde aroma.
    Legumele si zarzavatul se fierb într-o oala cu putina apa pentru a reduce timpul de fierbere.
    Ciorba pescareasca facuta pe pirostrii la foc de lemne si mâncata afara la aer curat este cea mai buna.
    Înainte de fiecare farfurie de ciorba se seveste câte 50 ml de tarie.
    În ciorba pescareasca nu se pune bors, sare de lamâie sau zeama de lamâie.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Bors de peste

Ingrediente:
    1 kg peste (pentru un gust mai bun se recomanda 2-3 feluri de peste),
    1 l bors,
    1 ceapa,
    1 ceasca orez,
    2 rosii,
    sare,
    leustean tocat,
    1 morcov,
    1 ardei gras

Se curata pestele si se lasa sa stea in apa rece. Orezul, impreuna cu ceapa, ardeiul si morcovul tocate se pun sa fiarba in bors diluat cu apa. Cand orezul este fiert, se adauga pestele taiat felii, se mai lasa sa fiarba impreuna 10 min., se adauga rosiile tocate si leusteanul, si se mai tine oala pe foc 10 min. Borsul se serveste cald, cu ardei iute alaturi.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Borş cu perişoare de peşte

Ingrediente:
    1 kg de peşte;
    150 grame de miez de franzelă;
    200 grame de ceapă;
    300 grame de zarzavat,
    100 grame de orez,
    100 grame de pastă de roşii,
    2 ouă,
    100 ml de ulei,
    1 I de borş,
    Ieuştean, pătrunjel,
    sare, piper.
    preparare:
    Jumătate din cantitatea de ceapă curăţată, spălată şi tăiată mărunt, împreună cu zarzavatul curăţat, spălat şi tăiat mărunt, se călesc uşor în ulei, într-o cratiţă acoperită. Se sting cu apă, lăsându-le să fiarbă aproape complet. Orezul, ales şi spălat bine în apă rece, se opăreşte cu apă clocotită, se spală din nou şi se pune în cratiţa cu zarzavatul fiert. Borşul se fierbe separat, se ia periodic spuma, se toarnă în cratiţa cu zarzavat. Peştele, curăţat de oase, împreună cu pâinea, înmuiată în lapte îndoit cu puţină apă, stoarsă bine, şi restul de ceapă se trec prin maşina de tocat, după care se adaugă sare, piper, verdeaţă şi ouăle crude. Se frământă până se obţine o pastă omogenă. Din această compoziţie se fac perisoare de mărimea dorită; se rotunjesc în palme (care, din când în când se umezesc ca să nu se prindă tocatura), se pun pe o farfurie udă şi se răstoarnă toate odată în oala cu borş clocotind. Perişoarele trebuie să fiarbă, la foc domol, cam 20 de minute. La sfârşit, se adaugă sare şi leuştean tocat mărunt.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Ciorbă de crap

Ingrediente:
    2l apă,
    1l de borş,
    600 grame de crap (circa 6 bucăţi),
    zarzavat de supă,
    3 linguri de orez,
    verdeaţă,
    sare.

preparare:
    Se taie mărunt un morcov, o legătură de pătrunjel, o ceapă. Se pun să fiarbă cu apă, adăugând orezul ales şi spălat. Când zarzavatul este aproape fiert, se pune peştele (de obicei capul şi coada). Se lasă să fiarbă la foc potrivit. Se ia periodic spuma, se pune sare. Când este aproape gata, se adaugă borşul fiert separat şi strecurat, precum şi o mână de verdeaţă, spălată şi tăiată mărunt. Se lasă să mai dea împreună un clocot. Se serveşte rece sau caldă. La fel se face şi ciorba de peşte mărunt. Peştişorii se curăţă de solzi {dacă sunt mai mari) şi de intestine, strângându-i de la coadă spre cap. Se procedează apoi ca la cioiba de crap, dar nu se fierb prea mult, pentru că se sfărâmă.

Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete peste
    De sorin în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 19.09.2012, 02:41
  2. Friptura de porc la gratar
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 09.09.2009, 06:00
  3. Cunostinta domn peste 60 ani ...
    De LauLA în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.2008, 17:51
  4. job-uri in Montreal cu peste 8$ la ora
    De Daniel Cristian în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 26.08.2005, 10:00
  5. Bani pe net,peste 25$ pe luna
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •