Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112
Rezultate 111 la 115 din 115

Subiect: Peste la gratar

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit bine de stiut

Sararea

-Sararea se poate face in trei moduri diferite:sarare uscata,sarare umeda si sarare mixta.

-Sarare uscata: la sararea uscata se foloseste sare comestibila uscata cu care se presara pestele.Prin aceasta metoda se conserva in special pestele slab cum este stiuca,bibanul si speciile de pesti mici.

-Sararea umeda:Aceasta metoda consta in introducerea pestelui proaspat (curatat de intestine si de opercule)intr-o solutie de saramura cu o concentratie de 6-11 % dupa necesitati.Aceasta metoda de conservare se foloseste pentu sararea usoara a pestelui care este destinat uscarii sau afumarii la cald.

-Sararea mixta: consta in tratarea pestelui cu sare uscata pisata(fina) si intoducerea lui dupa aceea in saramura.Aceasta metoda se foloseste pentru conservarea pestilor grasi(gen crap).

Uscarea

-Uscarea pestelui consta in "zvantarea" lui,care se face incet si in mod natural.Pestii se leaga cu o sfoara doi cate doi si se atarna pe sarma la uscat afara in bataia soarelui si a vantului(dupa ce in prealabil au fost curatati de intestine si bronhii).De preferabil locul unde-i vom usca sa fie cu iarba pentu a se evita praful si direrse inpuritati ce pot murdarii pestele.Uscarea pestelui cu aceasta metoda poate dura si doua luni,el putand fi pastrat dupa aceea in bune conditii 2-4 luni.

Congelarea

-Congelarea este metoda cea mai sigura de conservare a pestelui pe o perioada indelungata cu pastrarea aproape in intregime a valorilor lui nutritive. La pestele congelat de buna calitate aspectul carnii este cel natural iar mirosul este placut,de peste proaspat.Pestele odata decongelat trebuie preparat in intregime.

Cum deosebim pestele proaspat de cel alteratestele alterat pluteste pe apa,spinarea este moale,corpul luat in mana se indoaie usor,suprafata(pestelui) este acoperita cu mucus,bronhiile au un aspect murdar si miros a putrefactie,iar gura este deschisa si ochii afundati in orbite.Pestele proaspat are bronhile de culoare vanata,carnea tare si solzii se curata mai greu.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit bine de stiut

Afumarea
    -Pestele se poate afuma fie in stare proaspata,fie dupa ce a fost mai intai sarat.Aceasta metoda asigura pastrarea pestelui pe o perioada de timp mai indelungata,fumul actionind ca antiseptic .Pentru conservarea pestelui se folosesc doua metode de afumare,una la cald,la o temperatura de peste 80 grade,timp de 30-60 minute,iar a doua la rece,cu fum la o temperatura de 30 grade cel nult 40 grade.In general pestele preparat prin afumare capata o culoare aurie,gust si miros placut,de produs afumat,fiind un aliment apreciat si care poate fi pastrat mai mult timp in locuri racoroase si bine aerisite.

Preparat in conserva

-Pentru a marii durata de conservare a pestelui se prepara numeroase feluri de marinate si conserve(vezi retete) care se bazeaza pe principiul ca microorganismele nu se pot dezvolta in otet. In general aceste preparate se pastreaza in borcane de sticla ermetic inchise (preferabil capace cu inel de cauciuc).Borcanele cu preparate din peste vor fi pastrate la o temperatura de max. +7 grade.

Curatarea pestelui

-Cand curatam peste avem nevoie de un cutit bine ascutit de o manusa de zale si de multa rabdare.

-Pestele se tine cu mana stanga de cap(se baga in causul palmei) iar cu mana dreapta tragem efectiv cutitul pe sub solzi de la coada la cap(lama cutitului are o inclinatie de 75-85 grade) .La pestii mari(peste2 kg) repetam operatia dupa fiecare rand de solzi desprinsi. Asa nu o sa inprastiem solzii prin toata casa.

-Se taie capul langa operculi (circular sa nu pierdem din carne) dupa care se taie pe burta pana la orificiul anal. Se eviscereaza dupa care se spala bine cu apa rece.Se poate lasa capul sa ararte mai bine in farfurie, dar atunci taiem capul in lungime (pe partea burtii) si scoatem bronhiile.

Sfaturi

-Pestii devin crocanti la prajit daca se cresteaza pilea din 3 in 3 mm si se presara pe ea un strat subtire de faina de grau.

-Pestele congelat se lasa la dezghetat in lapte.Gustul de frigider dispare si pestele capata o aroma placuta.

-Pestele se pune pe gratarul incins, dupa ce s-a trecut prin ulei cald.astfel nu se va mai lipi si se va rumeni frumos.

-Mirosul de balta pe care il are pestele dispare daca daca in vasul in care sta pestele se pune putina paine neagra sau cativa carbuni de lemn, inca incandescenti.

-Cand puneti la fript peste mare, crestati-l inainte, pentru a se patrunde. Inainte de prajire, pestele se sterge cu un prosop de hartie.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Hamsie marinată

Ingreduiente:
    2kg peste sarat (hamsie)
    otet,
    ulei,
    piper,
    foi de dafin,
    boabe mustar.
    preparare:
    Pestele curatat si fara cap se pune la desarat ptr 3 ore, apoi alte 3 ore la otet simplu. Se pune la borcan cu uleiul, piperul, foi de dafin si boabele de mustar. FOARTE SIMPLU!! si foarte bun.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Conserva de peste

Ingrediente:
    peste marunt guvide, babusca, oblete sau felii de peste mai mare caras, somn, salau.
    Pestele spalat si curatat se prajeste doar in ulei pana capata o culoare aurie si se aseaza in borcane. Se face o compozitie 1 parte de otet si 2 de apa se adauga sare dupa gust foi de dafin sau dupa gustul fiecaruia si se fierbe dupa care se adauga in borcane peste peste. Pentru a fi consumat iarna se vor steriliza borcanele.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Piftie de peşte

Mod de preparare I:
    Peştele curăţat şi tăiat în bucăţi (dacă e fără oase, ca morunul, nisetrul, cega) sau întreg (dacă are oase) se sărează şi se lasă să stea în sare 2-3 ore. între timp, se curăţă doi morcovi, 1 pătrunjel, 1 ceapă şi se taie în felii. Se pune zarzavatul să fiarbă cu apă rece; se mai adaugă 2-3 frunze de dafin, câteva boabe de piper şi se lasă să fiarbă. Când zarzavatul este fiert, se pun bucăţile de peşte; pentru a obţine o gelatină bună se adaugă capul de peşte, care trebuie să cântărească tot atât cât carnea de peşte. Când carnea este moale, înseamnă că este fiartă şi se scoate din cratiţă; zeama se lasă să fiarbă până când va scădea la cantitatea potrivită. Când este gata, se ia de pe foc, se strecoară şi se pune din nou la fiert. Când începe din nou să clocotească, se adaugă 3 albuşuri bătute spumă, amestecând mereu cu telul, până când albuşurile au luat toate impurităţile din zeamă, care trebuie să rămână clară. Se strecoară din nou printr-un şervet de pânză fină; se toarnă din această zeamă pe fundul unei forme (1 cm grosime) şi se lasă să se întărească. Când s-a întărit, se decorează după gust, se pun bucăţile de peşte curăţate de oase şi de piele. Peste ele, se toarnă restul de zeamă (rece) şi se dă din nou la rece, să se întărească gelatina. înainte de a o servi, se răstoarnă forma pe platoul respectiv; pentru a dezlipi uşor aspicul se înveleşte forma într-o cârpă muiată în apă foarte fierbinte şi stoarsă puţin. Se serveşte simplă sau cu un sos rece, maioneză, tartar, ravigot, remulad etc.
    Mod de preparare II:
    Peştele fiert rasol se aşază pe farfuria de servit; zeama în care a fiert se strecoară şi se pune din nou la fiert, adăugând sarea necesară. Se bat 1-2 albuşuri spumă, se adaugă la zeama care clocoteşte, se amestecă 2-3 minute cu telul, se ia de pe foc, se adaugă 2-3 foi de gelatină albă, dizolvată în apă. Se acoperă cu un capac şi se lasă 15-20 de minute (pe maşină, dar în afara focului); în timpul acesta, albuşurile au adunat impurităţile formate în timpul fierberii şi zeama s-a limpezit. Se strecoară printr-un tifon, se toarnă peste peşte şi se lasă să se închege bine.

Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112

Subiecte similare

1. Retete peste
    De sorin în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 19.09.2012, 02:41
  2. Friptura de porc la gratar
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 09.09.2009, 06:00
  3. Cunostinta domn peste 60 ani ...
    De LauLA în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.2008, 17:51
  4. job-uri in Montreal cu peste 8$ la ora
    De Daniel Cristian în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 26.08.2005, 10:00
  5. Bani pe net,peste 25$ pe luna
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •