Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 23 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 223

Subiect: Arta in imagini

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Florin, daca nu ai inteles semnificatia picturii postate de mine Caprioara de Kahlo, sa imi zici, imi face placere sa vorbesc despre ea.
    E vreo legatura intre sageti si coarne? Sunt 9 sageti si 9 coarne & ramificatii (2 coarne cu 3 si respectiv 4 ramificatii: 2 + 3 + 4 = 9).
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Rembrant- rondul de noapte

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    E vreo legatura intre sageti si coarne? Sunt 9 sageti si 9 coarne & ramificatii (2 coarne cu 3 si respectiv 4 ramificatii: 2 + 3 + 4 = 9).

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Trebuie sa recunosc ca imi plac cele postate de Raven aici, mai putin Mona Lisa, care pe mine nu ma atinge deloc. N-as baga mana in foc ca am inteles intrutotul semnificatiile tuturor picturilor, dar pana la urma arta este subiectiva. Si daca mi-ar placea doar felul in care ar fi redat un copac intr-o pictura, tot s-ar chema ca pot consuma arta.
    Multumesc pt. apreciere.

Daca nu te "atinge" o anume lucrare de arta considerata (generic vorbind) de varf asta nu inseamna ca nu apreciezi arta. Arta e pt. toata lumea, fiecare apreciaza in felul lui si mai conteaza si starea in care se afla spectatorul la momentul respectiv.
    Pe mine de ex. ce ma atrage la Mona Lisa este privirea. Nu privirea ei de-acum 500 de ani, ci cum a redat da Vinci expresia Giocondei.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Chiar te rog draga Hazel. Si chiar, ar fi o idee buna ca cine stie ce a vrut autorul sa redea intr-o lucrare sa explice aici. Asa ne-ar mai deschide si noua mintea, celor mai profani.
    Citat Postat în original de Raven Vezi post

Florin, Raven, caprioara sagetatata din toate partie din imagine este chiar Frida, existenta ei. Frrida este o artista mexicana extraordinar de patrioata. Mexicul, cel putinunde am vizitat eu, este plin de simboluri legate de Frida, sunt mandri de ea. Artista a avut o viata extraordinar de chinuita. Atat de mult a suferit si fizic si psihic incat a ajuns sa isi urasca de moarte propriul corp. Bolnava pe patul de moarte a cerut sotului ei sa o arda: i hate this body so much. please burn it after i die.

Ca si adolescenta Frida a avut un accident de autobuz de unde a ramas aproape paralizata. A stat in corset de ghips foarte multa vreme si a suferit zeci de operatii. Accidentul a facut ca bara de sustinere pt pasageri din autobuz sa ii intre cumva in coapsa si sa ii afecteze aparatul reproductiv. Maritata fiind cu Diego Rivera, iubirea vietii sale, ramane gravida si avorteaza spontan copilul in bucati. Pierderea este imensa pentru ea, fiindca isi dorea nespus sa aiba copii.

Si in dragoste Frida a suferit foarte mult. Diego e sincer cu ea inainte sa se casatoreasca si ii spune ca nu ii poate fi fidel. Ea ii spune: nu vreau sa imi fii fidel, vreau sa imi fii loial. Si il accepta si iubeste asa cum e el, cu infidelitatile lui. Pana il prinde intr-o noapte facand sex cu propria ei sora. Asta o distruge si pune capat mariajului si relatiei cu sora.

Frida spune: "I suffered two grave accidents in my life. One in which a streetcar knocked me down…the other accident is Diego."

La final dragostea lor prevaleaza si ea moare ingrijita de Diego.

O alta pictura care ilustreaza suferintele ei.

Recomand cu caldura filmul Frida. Este plin de caldura, culoare si muzica. Un film extraordinar, rolul ei este jucat extraordinar de Salma Hayek.

Filmul dezvaluie, pe langa biografia ei, viata din Mexic si culoarea locala si o bucatica de istorie. Trotsy e asasinat in Mexic de catre oamenii lui Stalin. Ca multi artisti, Frida a fost pasionata decomunism si chiar a avut o relatie intima cu Trotsky.

Ca si curent de care apartine, Frida apartine de curentul suprarealist.

Loniia, asa e, a fost o femeie strasnica Frida asta.

Una din melodiile din film, cea care mi-a placut de fapt celmai mult din tot soundtrack-ul

Sunt foarte pasionata de subiect, ma scuzati daca v-am batut la cap, ma apuca plansul cand ascult, la atata vreme dupa ce am vazut prima oara filmul.

Ultima modificare făcută de hazel; 16.09.2009 la 15:42.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit tot din suprarealism

inca o lucrare a lui Salvador Dali
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

The Birth of Venus for the Medici by Botticelli.

Venus & Adonis by Titian - tablou pe care-l puteti admira la Getty Center Los Angeles!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Draga Keyframe si mie imi place Dali, m-ai nimerit. De fapt apartine aceluiasi curent ca si iubita mea Frida

Acasa avem pe perete o reproducere pe hartie dupa Dali - nu gasesc pictura sa ti-o arat acum dar o voi gasi( ce sa fac nu mi-am permis la vremea respectiva tablou nici macar o reproducere)

De asemenea ador Kandinsky.

Am acasa o reproducere in ulei pe panza a acestei picturi

si una pe hartie a acesteia:

Recunosc ca nu stiu sa le explic.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

(Iman Maleki - Dizziness)

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Ultima modificare făcută de Raven; 17.09.2009 la 07:28.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Pagina 4 din 23 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Arta in MA (concerte, spectacole, filme de arta, cenacluri literare)
    De Rebela în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 01.07.2010, 00:44
  2. arta
    De stardust în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.06.2009, 10:08
  3. imagini de vacanta
    De Loniia în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 21.07.2007, 23:29
  4. Arta de a
    De lara_iulia în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 111
    Ultimul post: 15.06.2007, 20:16
  5. Valcea in imagini
    De adsvalcea în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.11.2006, 06:53

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •