Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 44

Subiect: Argumente mpotriva căsătoriilor de convenienţă

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.518
    Putere Rep
    10

Implicit

Excelenta analiza Pisoi!!! Felicitari!

Data nscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat n original de sorin Vezi post
    ''Aprob pozitiv.''

Bun, acuma sa las gluma la o parte, pisoi chiar a facut o analiza excelenta.

Sa ma explic.
    De mai multe ori pe an merg in USA, de obicei la Plattsbourgh, un orasel situat la numai 100 kilometri de unde locuiesc, dar mi s-a intamplat sa merg si mai departe.
    Sunt posesor al unui pasaport canadian, deci nu am nevoie de viza.
    Vreau sa va spun ca vamesii americani sunt cat se poate de profesionali in ceea ce fac ei acolo, aparand frontierele USA. Jos palaria! Adevarati profesionisti, nu cum sunt caricaturile alea de vamesi romani care iau spaga cu nerusinare. Pai daca-i impingi 100 $ unui vames american, cred ca in 3 secunde esti cu bratari la mana, nici o exagerare.
    De cate ori trec granita, sunt foarte suspiciosi, pentru ca asa e meseria lor.
    Le spun: Merg la Plattsburgh sa fac niste cumparaturi.
    Ma intreaba, ''Bine, dar de ce, la voi in Canada nu sunt aceleasi magazine?? Le raspund ca vreau sa profit de niste preturi in special la Walmart in USA, ceea ce este cu totul adevarat, n-am mintit niciodata cand am trecut frontiera in USA.
    Eu intotdeauna sunt curat la lacrima cand trec vama, n-am ce sa-mi reprosez, n-am nimic de ascuns, si cu toate astea ma simt intimidat de prezenta lor. Sunt foarte seriosi, suspiciosi chiar, iti pun o gramada de intrebari, ca unde lucrez, din ce tzara sunt de origine, de cat timp locuiesc in Canada, ce am visat noaptea trecuta, daca-mi place inghetata de ciocolata... chestii din astea.
    In general tot acest interviu tine 4,5 minute, dar in timpul asta raspunzi incontinuu la intrebari. Daca esti curat, n-ai nici o problema, treci in USA fara sa fii stat mai mult de 10 minute la vama, dar intimidat tot esti.
    Ultima modificare făcută de christianT; 04.08.2011 la 18:54.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat n original de sorin Vezi post
    ...multam sorin, ...nu am facut altceva decat "sa ma dau motan incaltat de CA, istet si siret..." ...asa cum ii place lui christiT sa ma catalogheze
    ...cine imi ia in serios comentariile "serioase" nu au decat de castigat in actiunile lor....

Citat Postat n original de christianT Vezi post
    .... Daca esti curat, n-ai nici o problema, treci in USA fara sa fii stat mai mult de 10 minute la vama, dar intimidat tot esti.
    ...tot fara gluma, chiar daca treci in 10 minute de vama US tot e posibil sa fi in "binoclul" NSA ...daca exista cat de mica suspiciune
    p.s. ...si pana la urma "renteaza sa iei riscul de a incalca legea US???" ....se pare ca pentru unii DA!
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

buna tuturor,
    explicatiile care le am aici au sens mare , si multumesc pt timpul acordat

4K declarati sau nedeclarati?
    aici deja suspiciunile s-au intarit si mai mult!
    intrat/a deja in colimator nu ramane decat sa te purifice si mai mult si sa-si justifice cazul

- m'a intrebat cati bani am la mine - i'am raspuns 4k ( 4000) pt cumparaturi, nu stiam ca tb sa declar undeva sume sub 10k , stiu ca ce depaseste sau este echivalentul a 10k tb declarati , plus ca nu stiam ca 4k ma pot introduce in colimator cand am mai venit in usa si cu 5k si cu 3k m'au intrebat cat am si ce fac cu ei si le'am spus

stiu ca sunt reguli scrise si nescrise in codul bunelor maniere , insa nu ma asteptam sa se reactioneze asa caci americanii sunt totusi recunoscuti pt a fi egali intr un sesns sau altul (tacit). iar noi stim inca purul adevar ca este totusi un razboi rasial cu diferenta ca nimeni nu reconoaste doar ca se simte - este in natura omului si nimeni nu poate schimba nici macar o lege

- avocati sunt americani , nu colaborez cu avocati romani caci nu cunosc - iar afirmatia legata de acest vames nu a fost jignitoare ci a catalogat putin etnia , cum de rusi se stie ca sunt consumatori peste limita normala a alcoolului asa se stie si de mexicani , iar de romanai "NEAMUL NOSTRU CEL FRUMOS , HOT , CURVAR SI PUTUROS" - a nu se supara nimeni pe expresie ,scuze cuvintele si nu e o regula generala in schimb cu totii stim ca romanul vrea sa se imbogateasca peste noapte
    intrebari... 1. ma mai ajuta viza h1b ? care imi ofera posibilitatea si de emigrare dupa ceva timp ?... sau nici macar aceea
    2. ce viza imi tb pt un business sa investesc in usa ? am citit ca poti sa iei viza de investitor legal doar ca am nevoie de minim 1,000,000 $ ( 1 milion de dolari) ceea ce nu am cum sa fac rost de acesti bani ,
    - presupunand ca am suma x $ as putea sa obtin o viza si anume care ? caci as avea posibilitatea sa deschid un business insa nu stiu daca exista varianta cu o suma asa mica fata de 1 mil $ sa fie acceptata
    - sa inteleg ca in leg cu o casatorie chiar daca e pe bune nu ma mai ajuta ?
    nu prea am inteles ce inseamna ca sunt intro baza de date ? ca ce?.. posibil tero rist sau posibil x, y , z.
    - cand mi s'a pus pe foaie aceea specificatie cum ca as lucra la acei prieteni de fam nu ma asteptam , iar ca sa incep sa neg poate era mai rau pt mine , asa ca am considerat de cuviinta sa spun adevarul : "daca ma hotarasc sa vin sa muncesc in usa legal exista un loc de munca pt mine " iar ca sa ma apuc sa mint deja avea clar niste info prea puse la punct
    oricum va multumesc inca o data si sper in cateva zile sa aflu exact cum vor decurge lucrurile , ideea e ca m'am acomodat foarte bine in usa fata de nici o alta tara din europa care am vazut o si nu am putut sa ma acomodez, imi place aproape tot in usa, si nu mi'as dori sa cunosc partea urata , ii multumesc lui D-zeu pt ca nu am venit ca altii in usa sa incep de la 0 si ca am avut calea vietii netezita si am sa recunosc toata viata . imi stiu limitele si maximele iar dorinta de a pleca din ro era de cativa ani buni si romania din pdv nu mai este o tara normala , se degradeaza pe zi ce trece si oricat de muti bani ai avea nu ai o satisfactie a unui om normal
    succes

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

o intrebare : cat ar costa un avocat sa imi proceseze actele de viza h1b ? vreau sa fac o dif cu avocatii cu care am vb deja
    multumesc mult

Data nscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat n original de fabiola2121 Vezi post
    2. ce viza imi tb pt un business sa investesc in usa ? am citit ca poti sa iei viza de investitor legal doar ca am nevoie de minim 1,000,000 $ ( 1 milion de dolari) ceea ce nu am cum sa fac rost de acesti bani ,
    - presupunand ca am suma x $ as putea sa obtin o viza si anume care ? caci as avea posibilitatea sa deschid un business insa nu stiu daca exista varianta cu o suma asa mica fata de 1 mil $ sa fie acceptata
    Poti aplica pentru viza E2 (care se poate reinoii dupa 2 ani , in functie de cum iti merge afacerea), cu suma X care este bine sa fie mai mare de 100K , “An investor must make a substantial investment to qualify for E-2 visa status. While there is no minimum amount, an investment of less than $100,000 to $150,000 will face close scrutiny.”

cu cit suma este maimarecu atat mai bine dar mai important este sa dovedesti ca creiezi locuri de munca sau sa deschizi o afacere care este necesara :
    Toate amanuntele le vei gasii aici :

http://www.investorvisausa.com/faq.html

Daca afacerea se dovedeste profitabila , ai peste 5 angajati sau daca vei optine o suma mai mare gen 500K poti aplica dupa si pentru green card prrin petitia I-140 care o poti aplica chiar tu .
    Amanunte si exemple aici :

http://www.imwong.com/success-storie...migrant-worker
    Ultima modificare făcută de Melina; 05.08.2011 la 08:35.
    free your mind before your mind will set you free

Data nscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

..... intre timp gasind miruri de la biserica. Cand a vazut asta a tipat si mai tare cum ca ma ocup cu droguri si ca voi fi arestata . Am zambit i'am explicat ca sunt niste lucruri de la biseruica pt a aduce noroc sanatate etc,
    Recunosc ca nu am avut rabdarea sa citesc toata istorisirea, dar pot trage numai o singura conluzie din cele citite: Mirurile de la biserica nu au nici o valoare. Desigur ca nu cunosc first hand situatia ta, dar eu am intrat in USA de nenumarate ori si nu am vazut pe nici un vames sa fie nervos, s-au sa tipe la cineva; toti au fost very professional. Ceva nu suna bine cu povestea asta; sunt inclinat sa cred ca ai omis cateva elemente importante din poveste. Good luck!

P.S. Referitor la anuntul tau intitulat "Urgent," nu uita ca you can't hurry love!
    Ultima modificare făcută de ModestMouse; 05.08.2011 la 11:45. Motiv: PS addition
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

hey again
    asa cum eu nu cunosc pe nimeni de aici nici " nimeni" nu ma cunoaste , aici am un nume fictiv si nu am de ce a nu spune adevarul , deci exact cum am povestit asta s'a intamplat , iar pt mine este fff important sa spun adevarul pt a alege o solutie sau a mi se deschide ochii putin mai mult sau mai putin cu situatia mea,deci am un interes de 100% sa stiu cat mai multe de aceasta situatie
    succes si multumesc pt sfaturi

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

intrebare... din anumite motive personale as dori sa imi sterg contul din acest forum... se poate sa imi explice cineva cum fac acest lucru?
    multumesc

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

intrebare... din anumite motive personale as dori sa imi sterg contul din acest forum... se poate sa imi explice cineva cum fac acest lucru?
    multumesc
    ...pai nu prea ai cum! ...ce poti sa faci e sa-ti ignori "contul" ...dar ne-ar pare rau sa ne parasesti!
    ...da' de ce atata graba? ...ai si gasit asa repede ceva care sa te "coafeze" si ne parasesti?
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Sa luptam impreuna impotriva spam-ului
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.02.2009, 15:15
  2. Ce pot face impotriva angajatorului?
    De mariacipri n forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.09.2007, 12:59
  3. Leacuri impotriva singuratatii
    De opium-female n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse