Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 44

Subiect: Argumente mpotriva căsătoriilor de convenienţă

Data nscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat n original de fabiola2121 Vezi post
    multumesc pt raspunsuri
    am inteles cum sta legea si stiu ca este ilegal , insa am mai vazut astfel de mesaje pe acest forum si de aeea mi am permis sa il adaug si pe al meu si mi se pare normal sa se respecte si aici legea daca se impune si nu numai , nici decum de a provoca neplaceri sau pb cuiva
    am calatorit in toata lumea - pot spune ca sunt o persoana destul de norocoasa , insa cel mai mult mi a placut in usa; viza de turist mi am obtinut o cu un noroc fantastic acum cativa ani cand nici prin gand nu imi trecea sa mi se intample mie asta ; tot in primul an de cand am obtinut aceasta viza am ajuns in usa si mi a placut foarte mult , m'am simtit fff bine si am apreciat faptul ca nu exista asa zisele " fitze" de la noi iar lumea este intr o oarecare egalitate (poate ca nu am avut ghinionul sa vad inca parti proaste din aceasta tara - dar peste tot in lume exista dezavantaje si avantaje) insa calatorind in ultimii 2 ani prea mult pe viza de turist( stateam 3 luni in usa 1 luna in ro ) mi s a pus interdictie 1 an de zile , asa ca singura mea sansa de a ma reintoarce este sa imi schimb tipul de viza ceea ce am 2 oportunitati : casatoria sau acte de munca - in curand o sa vad cum o sa rezolv
    christianT - in canada nu am fost niciodata si nu e timpul pierdut , doar ca pe mine din ce am vazut din usa ( din nord si toata coasta de est pana in tx ) cel mai mult mi a placut tampa bay , fl, si acolo imi doresc sa ma mut. Imi place clima imi plac oamenii ca sunt foarte nice si zambitori si imi place sa traiesc langa aceste locuri - daca pt unii nu conteaza pt mine conteaza daca am varianta de a'mi schimba statutul din ro in usa sa pot sa ma mut unde imi place - sa nu se inteleaga ca nu sunt alte locuri fff frumoase si in alte parti - plus ca in canada nu cunosc pe nimeni am inteles ca este fff frig iar eu sunt o bolnavicioasa cu abnament la antibiotice iar cat timp am stat acolo m am simtit ffff bine
    o casatorie din dragoste nu e un moment in viata mea asa ca o sa mai treaca ceva timp , in schimb ar tb sa ne gandim la cei care intradevar alearga dupa acte si se ascund dupa propria lor persoana cum ca iubesc si fac casatorii iar nici la o luna de la obtinerea actelor se discuta de divort si raman poate atatea persoane ranite care nu se asteptau. acolo este o pb majora nu la oamenii care isi spun dorintele sincere !!!!!
    inca o data vreau sa imi cer scuze daca am lezat sau deranjat pe cineva in special administratorului
    succes
    acum nu stiu nici de varsta ai, dar daca stii sa faci braga, era unu' romi de prin florida care se uita de vreo cativa ani dupa ceva femeie de casa...nu se stie niciodata
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat n original de manolica1 Vezi post
    acum nu stiu nici de varsta ai, dar daca stii sa faci braga, era unu' romi de prin florida care se uita de vreo cativa ani dupa ceva femeie de casa...nu se stie niciodata
    ....iete!
    Citat Postat n original de fabiola2121
    in varsta de 30 ani din bucuresti caut un domn serios pt casatorie ......- viza statele unite
    plata consistenta, rog seriozitate , plus un bonus de a calatorii in ro pt a oficia casatoria aici
    pt mai multe info ...
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Data nscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

multumesc pt raspunsuri
    am inteles cum sta legea si stiu ca este ilegal , insa am mai vazut astfel de mesaje pe acest forum si de aeea mi am permis sa il adaug si pe al meu si mi se pare normal sa se respecte si aici legea daca se impune si nu numai , nici decum de a provoca neplaceri sau pb cuiva
    am calatorit in toata lumea - pot spune ca sunt o persoana destul de norocoasa , insa cel mai mult mi a placut in usa; viza de turist mi am obtinut o cu un noroc fantastic acum cativa ani cand nici prin gand nu imi trecea sa mi se intample mie asta ; tot in primul an de cand am obtinut aceasta viza am ajuns in usa si mi a placut foarte mult , m'am simtit fff bine si am apreciat faptul ca nu exista asa zisele " fitze" de la noi iar lumea este intr o oarecare egalitate (poate ca nu am avut ghinionul sa vad inca parti proaste din aceasta tara - dar peste tot in lume exista dezavantaje si avantaje) insa calatorind in ultimii 2 ani prea mult pe viza de turist( stateam 3 luni in usa 1 luna in ro ) mi s a pus interdictie 1 an de zile , asa ca singura mea sansa de a ma reintoarce este sa imi schimb tipul de viza ceea ce am 2 oportunitati : casatoria sau acte de munca - in curand o sa vad cum o sa rezolv
    christianT - in canada nu am fost niciodata si nu e timpul pierdut , doar ca pe mine din ce am vazut din usa ( din nord si toata coasta de est pana in tx ) cel mai mult mi a placut tampa bay , fl, si acolo imi doresc sa ma mut. Imi place clima imi plac oamenii ca sunt foarte nice si zambitori si imi place sa traiesc langa aceste locuri - daca pt unii nu conteaza pt mine conteaza daca am varianta de a'mi schimba statutul din ro in usa sa pot sa ma mut unde imi place - sa nu se inteleaga ca nu sunt alte locuri fff frumoase si in alte parti - plus ca in canada nu cunosc pe nimeni am inteles ca este fff frig iar eu sunt o bolnavicioasa cu abnament la antibiotice iar cat timp am stat acolo m am simtit ffff bine
    ..
    Salut fabiola.

Ai dreptate cu frigul in Canada, nu-mi spune mie care sunt un friguros innascut. Insa merita, parerea mea, cu tot frigul de aici sa te gandesti la Canada ca o posibila destinatie pentru emigratie. E frig, dar cu tot frigul si zapada de aici, se circula excelent pe timpul iernii, zapada se curata imediat iar in case nu faci frigul. Daca eu, care am o idiosincrasie cumplita fatza de frig si zapada, m-am adaptat de minune, de ce nu si tu???

Uite pana te mai gandesti tu si pana gasesti pe cineva pentru o casatorie in USA, un clip cu cel mai frumos oras canadian, parerea mea. O adevarata splendoare orasul asta! A se remarca atmosfera pe timp de iarna.

http://www.youtube.com/watch?v=qSNLydguFl8&feature=fvst
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

multumesc pt raspunsuri
    am inteles cum sta legea si stiu ca este ilegal , ......
    ...poate vrei sa sti si care sunt consecintele
    ...arunca-ti un ochi pe link-urile astea gasite la repezeala si poate ne spui si tu daca merita riscul!

http://www.criminaldefenselawyer.com...itizenship.htm

http://www.massachusettsimmigrationl...n-mista-1.html

p.s. btw casatoriile astea sunt cunoscute/denumite p-aici Sham or Fake marriage ...da o cautare si ai sa gasesti o multime de sites in tema.

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc mult , christiant si pisoi,
    videoclipul despre canada este superb si sper sa merg acolo intr o zi de un craciun sau un revelion , sau cu multe alte ocazii de ce nu?!
    inca sunt intr o perioada de bulversare totala caci experienta care am patit o in iunie in vama usa inca nu imi vine sa cred si faptul ca mi au pus interdictie de 1 an ( si ca mi a vb foarte urat - nu stiu daca are relevanta faptul ca era mexican vamesul care m a tinut 3 ore in audieri mai rau ca un om de maxim pericol ), teoretic cat si practic nu avea de ce dar daca este sa calculez lunile : am stat destul de mult in usa se poate lua in calcul si asta plus ca legal stiu ca tb sa stai 6 luni in usa pe viza b1/b2 cumulat , dar cum calculeaza ei cele 6 luni de la inceputul anului calendaristic sau de la ultimile intrari ?
    oricum o sa mai intru pe forum sa mai discutam impresii si chiar o sa va anunt cum s'au finalizat lucrurile caci si eu sunt curioasa heheh
    pisoi o sa intru chiar acum sa citesc si sa ma informez despre link urile care mi le ai trimis , apreciez mult si chiar analizez fiecare gest pe care oamenii il fac in fata mea
    este extraordinar sa intalnesti oameni care sa se implice in pb tale si multumesc
    eu de aici din ro mare lucru nu pot sa va spun dar va felicit ca ati facut o alegere buna de a schimba locul de viata dar nu si sufletul
    pisoi - daca este pisica ta din poze sa iti traiasca si daca nu ma insel este birmaneza - eu am avut o birmaneza si mi a trait 18 ani , doar ca anul trecut a venit inevitabilul )
    succes

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

multumesc mult , christiant si pisoi, .....

Fabiola2121,
    ...si noi iti multumim pentru aprecieri, esti printe putinii noi membrii care nu se "aprinde" cand primeste opinii critice si nefavorabile cazului respectiv.

Personal ma bucur ca esti receptiva si poate, cine stie, vei gasi p-aici o solutie mai "ortodoxa" in telul pe care ti l-ai propus ...bafta!!
    multumesc pt raspunsuri
    .......insa calatorind in ultimii 2 ani prea mult pe viza de turist( stateam 3 luni in usa 1 luna in ro ) mi s a pus interdictie 1 an de zile ,.....
    ...in ceea ce priveste interdictia pe care ai incasat-o ...tot vina ta este pentru ca nu te-ai informat deajuns de privilegiile care le ofera o viza B1/B2
    ...faptul ca ai intrat atat de frecvent in US in ultimii 2 ani a tras un semnal de alarma la autoritati, cum ca ai fi pasibila sa vizezi o posibila "portita" de emigrare ilegala ori o posibila persoana care face parte dintr-o organizatie terorista ...si aici nu glumesc, astfel de intrari frecvente sunt cele mai vizate nu numai de INS dar si de NSA
    ...faptul ca tie ti s-a "parut" ca acel ofiter a "sarit calul" e doar o impresie personala eronata a ta, TU fiind sub influenta vadita de stress datorita circumstantelor neasteptate ...in functie de cum ai reactionat atunci ofiterul respectiv nu a facut altceva decat sa-si faca meseria si sa aplice legea.

p.s. chiar daca autoritatile guvernamentale au nume de "mexican" asta nu inseamna ca sunt din tara de la sud, toti sunt para-verificati si pusi in post dupa o minutioasa analiza personala. ...pot fi si Romani printre ei ...eu chiar cunosc pe unul si am numai cuvinte de lauda! ...asta nu inseamna ca acel roman va favoriza/defavoriza alt roman ...el aplica legea asa cum a fost instruit.

pisoi - daca este pisica ta .....
    ...NU ...sunt EU in persoana!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 04.08.2011 la 13:35. Motiv: font

Data nscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat n original de Pisoi Vezi post

..
    Bingo! Raspuns exact! Este pisoiul smecher de California, o noua specie de pisica (Felis catus californiensis), ce se caracterizeaza printr-o coada peste masura de mare, blana groasa, si care merge incaltat in cizme rosii intocmai ca motanul din poveste. Ceea ce trebuie insa retinut: Este extrem de inteligent si siret.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat n original de Pisoi Vezi post

Fabiola2121,
    ...si noi iti multumim pentru aprecieri, esti printe putinii noi membrii care nu se "aprinde" cand primeste opinii critice si nefavorabile cazului respectiv.

......
    Am observat şi eu asta ... Aşa că i-am făcut cadou o bulină verde - o găseşte la Forum Actions / General Settings / Settings
    (n caz că nu e obișnuită cu noul vBulletin ...)

Citat Postat n original de christianT Vezi post
    Bingo! Raspuns exact! Este pisoiul smecher de California, o noua specie de pisica (Felis catus californiensis), ce se caracterizeaza printr-o coada peste masura de mare, blana groasa, si care merge incaltat in cizme rosii intocmai ca motanul din poveste. Ceea ce trebuie insa retinut: Este extrem de inteligent si siret.
    Fabiola2121, poate că te-ar interesa mai mult "zona" Pisoiului nostru: California ... Si acolo e cald, dar nu e atta umiditate ca n Florida ...
    Sau poate te-ai obișnuit deja cu Florida ("zona" lui romi_in_florida) ...
    Eu care sunt foarte friguros te nțeleg foarte bine, și ți urez mult succes !!!

Julian M.

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

hey tuturor ,
    sunt placut surprinsa pt ce se scrie aici
    am sa va povestesc cat mai scurt cum au decurs lucrurile in vama cand mi s'a pus interdictia
    la prima vedere poate par infumurata sau "pitipoanca" daca lumea ma priveste din prisma a ceea ce port , dar realitatea este mult diferita si sunt destul de volubila , comunicativa cu oamenii si nu fac dif de clase sociale
    Sunt o persoana carismatica si prezentabila , miniona ( un dezavantaj in anumite situatii) , ca atare pt a nu avea pb i vama tot timpul ma imbrac putin office si pe tocuri - chiar daca este destul de greu atatea ore sa stai imbracat si incaltat la maniera asta plus ca in general port haine de lux caci asa a fost viata ( si pt ca mi'am si dorit - nu voi da nume de firme ca nu'si au rostul)
    Am ajuns pe aeroport in usa , la vama mi s'a spus ca tb sa vb cu un superior , am fost condusa in sala de interogari unde sunt cateva scaune de asteptare si pe un podium cateva computere cu vamesi ; la 20 de min am fost chemata intr'un birou , m'am asezat pe scaun iar vamesul a intrat foarte nervos si tipand mi'a spus : " YOU KNOW THAT YOU HAVE BIGGGG PB" , m'a si speriat tipatul lui ,l'am rugat sa nu mai tipe ca nu mi se pare normal- am zambit si stiind ca sunt o persoana " curata " nu aveam de ce sa imi fac pb; el m'a pus sa ii explic ce caut aici ( poate am omis sa spun dar in usa am o relatie cu cineva - roman, iar inainte de a incepe aceste calatorii aveam o agentie de organizat nunti, botezuri , evenimente , doar ca am inchis'o caci nu avea cine sa se ocupe de ea ) , asa ca prevalandu ma de aceasta agentie i'am spus ca sunt aici sa cumpar diverse pt evenimente colaborand cu anumit site'uri , chiar daca nu era adevarat , exista un sambure de adevar deci tot timpul m'am prevalat de aceasta agentie si asa nu am avut pb , dupa ce am explicat m'a pus sa mai spun o data pov si in discutie l'am introdus si pe acest tip cum ca am o relatie cu el si numai bine ca nu sunt chiar de una singura a nimanui prin usa; dupa ce am explicat again el tipand si plin de nervi mi'a spus ca sunt deportata, again am zambit si calm i'am sus : ok poti sa imi dai tel sa imi anunt familia ca sunt deportata ?, el raspunzandu'mi rastit : nu mai am voie sa imi ataing lucrurile din acest moment , nu am dreptul la nimic tb sa astept sa mi se dea actele de deportare; am spus un simplu OK, iar el a inceput sa imi umble in poseta , a scos din portofel banii si mi a dat ( vreo 4k care ii aveam la mine) si a inceput sa imi scoata tot din portofel si poseta, intre timp gasind miruri de la biserica. Cand a vazut asta a tipat si mai tare cum ca ma ocup cu droguri si ca voi fi arestata . Am zambit i'am explicat ca sunt niste lucruri de la biseruica pt a aduce noroc sanatate etc, el tipand in continuare si necrezandu ma , i'am spus sa se calmeze si sa cheme un supeior sa dea drumul la ancheta ca nu am nici o pb , eu nu stiu sa explic in engleza ce sunt. A continuat sa caute a gasit si o carte de vizita de la agentia care o aveam in trecut(site'ul inca mai exista online) dupa care mi'a desfacut geamantanul carry on ( care si acela e din aceea firma de lux) iar in geamantan se gaseau alte 4 genti din aceeasi firmasi 2 perechi de pantofi la fel de scumpi, tot nervos a inceput sa scoata din geamantan sa tranteasca parca ostentativ pe birou gentile asteptand sa reactionez , eu nu am spus nimik iar dintr o data m'am trezit cu o intrebare " MAI AI MULTE GENTI X(BRANDUL RESPECTIV) ? " , in acel moment, stiind ca nu e frumos sa raspund la o intrebare cu o alta intrebare dar deja nu mai suportam si nu i se parea normal intrebarea , l'am intrebat si eu : WHERE ? HERE IN USA WITH ME OR IN ROMANIA? , el enervandu se foarte mult am adaugat - conteaza cate genti am sau ce brand sunt ?, el nu mi'a raspuns si m'a poftit afara sa astpt actele de deportare , am asteptat in jur de o ora in care sunt iar chemata si ma intreaba daca il cunosc pe cutarica (un prieten de familie care locuieste in fl si sunt prietena foarte buna cu sotia lui de vreo 15 ani) , am explicat cine este iar el mi'a spus ca stie ca lucrez pt acest tip, ca mi'a verificat cardul si ca eu am tranzactii foarte multe , cash depus de el in cardul meu de debit facut in usa . Am ripostat stiind ca nu este adevarat si i'am explicat de ce am acest card de usa, cardul de ro nu poate fi folosit la shoppinguri online caci tara noastra nu apare in lista , el m'a contrazis si mi'a spus ca atata timp cat cardul este visa sau master eu pot face cumparaturi online, si l'am rugat sa verifice site urile iar daca este adevarat eu singura imi cumpar bilet de romania si imi rup singura viza de usa . tot in aceasta discutie insista sa ii spun de cand lucrez la el ca el stie ca lucrez si ca am vb cu avocata sa imi faca acte. i'am spus ca intr'adevar am vb cu el si cu avocata pt o posibila angajare insa numai daca eu ma hotarasc sa vin in usa sa lucrez ei au un loc disponibil in compania lor (care este destul de mare si renumita atat in usa cat si in ro) doar ca momentan nu am de ce sa lucrez. Apoi mi'a spus ca a vb cu un translator atentie RUS si ca e pe drum sa vina sa traduca el ce vb eu , ceea ce nu mi'a venit sa cred si l'am intrebat : DE CE RUS?CACI EU SUNT ROMANCA. mi'a raspuns ca : RUSA SE ASEAMANA F MULT CU ROMANA SI CA O SA NE INTELEGEM MAI BINE CACI EL NU ESTE LAMURIT CU VENIREA MEA AICI. in secunda urmatoare am inceput sa rad si sa spun : WHAT? adevarat ca avem fff putine cuvinte care aduc cu rusa insa originea limbii romane este latina si ca nu are nici 5 % asemanarea cu rusa. el a spus ca nu e adevarat si ca il asteptam sa vina . OK asteptam daca vrei. atunci a pus mana pe tel si l'a sunat pe tipul cu care am aceasta relatie , au vb cam 20 de min incercand si el sa explice ca am aceasta agentie si ca el nu ma lasa sa lucrez aici caci nu am de ce si ca el nu este de acord ca eu sa muncesc , vrea timpul care il stau aici sa petrec cat mai mult timp si ca el sustine toate cheltuielile mele cu sederea mea aici , vamesul a inceput sa il intrebe ca de unde are el atatia bani si ca ce lucreaza , ia tipul i'a explicat business;ul care il are si compania destul de mare care o are el si banii care ii castiga plus rulajul firmei anual si ca poate verifica acum firma lui ( ramanand putin blocat la tel vamesul auzind sume de cateoria asta) ,tot vamesul in final i'a spus :" NU;MI PLACE DE EA CA ATARE NU VREAU SA O MAI VAD IN TARA MEA PT UN AN , SI II DAU INTRARE 1 LUNA DOAR CA AM INCREDERE IN TINE PT CA IN EA NU AM INCREDERE." . a inchis tel si mi'a spus again " I DON;T LIKE YOU AND I DON'T WANA SEE YOU ANYMORE IN MY COUNTRY FOR ONE YEAR!!!" pe aceelasi ton rastit si irascibil ceea ce mi se pare de prost gust si necizelat caci nu'l rugase nimeni sa ma placa sau nu mai stiu cea mai adaugat ca mai am norocul ca el se grabeste sa ajunga acasa si ca nu mai asteapta nici un translator si ma lasa sa plec
    am uitat sa adaug ca in timp ce asteptam pe hol sa mi se faca actele de deportare era un albanez ilegal venit si retinut, a venit un vames la el si i'a vb foarte frumos si calm , explicandu'i ca intrarea lui a fost ilegala ca nu are cum sa treaca vama, daca are bani de intoarce sau daca poate lua legatura cu familia lui sa explice care este situatia, daca are vreo boala care sa necesite medicamente de luat (tipul fiind in jur de 45 -50 ani) , si ca sa nu isi faca griji sa se intoarca in albania sa isi faca actele ca atunci nu o sa mai fie nici o pb pt el reintoarcerea in usa daca el are toate actele ok , si ca va fi bine primit. WOW,. deci se poate vb frumos. tot acel vames a venit la mine si mi'a spus sa stau linistita ca va fi totul ok.deci lasa putin de dorit atitudinea acestui vames care m'a interogat.
    am plecat si am verificat tel iar in tel meu exista optiune prin care arata ultimile poze care s'au vizionat in tel meu, ceea ce iar mi s'a parut aiurea si deplasat ceea ce a facut el dar poate asa este legea
    la cateva zile am vb cu 2 avocati care nu se cunosc unul cu celalalt si mi'au spus urmatoarele : am avut noroc ca m'a lasat sa intru , avea dreptl sa ma deporteze si ca multi fac abuz in serviciu cum ca nu au voie sa vb asa doar ca stiu ca noi ca si turisti suntem la mana lor , ca au salariu de max 40k/an si ca pt ei este o frustrare mai ales ca mexican(care sunt mai invidiosi si mai barfitori ca si romanii) sa stie ca eu vin dintr o tara slab economic dezv si totusi sa imi permit mai multe calatori si sa fac ce vreau fata de ei , insa teoretic legea a aplicat'o ok sa ma deporteze doar ca eu daca aveam acte doveditoare ca am aceasta agentie si ca agentia mea se aprovizioneaza din usa aveam sanse sa ajung la proces si sa imi ridic interdictia pt ca viza mea este business and pleasure ceea ce nu imi interzice de a colabora cu usa .cam asa au stat lucrurile am incercat sa pov cat mai pe scur ca pe vitor poate au si altii nevoie de informatii de genul acesta.
    succes

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

....si in discutie l'am introdus si pe acest tip cum ca am o relatie cu el si numai bine ca nu sunt chiar de una singura a nimanui prin usa
    aici a fost greseala preliminara si ti-ai semnat interdictia

....nu mai am voie sa imi ataing lucrurile din acest moment , nu am dreptul la nimic tb sa astept sa mi se dea actele de deportare; am spus un simplu OK, iar el a inceput sa imi umble in poseta , a scos din portofel banii si mi a dat ( vreo 4k care ii aveam la mine) si a inceput sa imi scoata tot din portofel si poseta, intre timp gasind miruri de la biserica. Cand a vazut asta a tipat si mai tare cum ca ma ocup cu droguri si ca voi fi arestata
    4K declarati sau nedeclarati?
    aici deja suspiciunile s-au intarit si mai mult!
    intrat/a deja in colimator nu ramane decat sa te purifice si mai mult si sa-si justifice cazul

....l'am intrebat si eu : WHERE ? HERE IN USA WITH ME OR IN ROMANIA? , el enervandu se foarte mult am adaugat - conteaza cate genti am sau ce brand sunt ?, el nu mi'a raspuns si m'a poftit afara sa astpt actele de deportare
    ...niciodata nu se fac remarci (posibile) ironice cu autoritatile americane!
    ...aici ti-ai uitat regula, nu raspunzi la o intrebare cu alta
    ...la orice de interviu de orice fel cand ai ceva de intrebat ceri permisiunea! ...e o formula de politete nescrisa!

...i'am spus ca intr'adevar am vb cu el si cu avocata pt o posibila angajare insa numai daca eu ma hotarasc sa vin in usa sa lucrez ei au un loc disponibil in compania lor (care este destul de mare si renumita atat in usa cat si in ro) doar ca momentan nu am de ce sa lucrez.

greseala fatala! majoritatea romanilor (mai ales din RO) cand sunt pusi in fata cu autoritatile americane vorbesc mult si fara rost in sens de justificare inutila (a nu se confunda sau asemana autoritatile din US cu cele din RO)

in secunda urmatoare am inceput sa rad si sa spun : WHAT?.

alta greseala fatala rasul la un interviu oficial e considerat de cele mai multe ori ironic cu alte cuvinte ignori integritatea oficialilor

si ca el nu ma lasa sa lucrez aici caci nu am de ce si ca el nu este de acord ca eu sa muncesc...

nu el nu te lasa ci legea bazata pe viza respectiva pe care e obligat sa o aplice

...la cateva zile am vb cu 2 avocati care nu se cunosc unul cu celalalt ..si ca pt ei este o frustrare mai ales ca mexican(care sunt mai invidiosi si mai barfitori ca si romanii)

avocati romani sau americani? nu cred ca un avocat american ar face astfel de afirmatii tendentioase referitor la etnie

...sa ajung la proces si sa imi ridic interdictia pt ca viza mea este business and pleasure ceea ce nu imi interzice de a colabora cu usa ....

parerea mea e ca e pierdere de timp si bani bani aruncati inutil pe avocati ei nu au nimic de pierdut, in schimb banii ti-i papa rapid chiar daca, cazul nu e solutionat.

Concluzia mea: ciripesti prea mult cand nu trebuie ca sa-ti susti/justifici o cauza pierduta ...este vina TA de felul cum ai abordat acel interviul!
    Nici macar casatoria de sham nu te mai ajuta pentru ca esti deja intr-o baza de date, iar cazul tau va fi suscceptibil de la bun inceput.
    Sugestii?: daca te tine punga asa cum spui inearca sa faci business legal in US sau sa incerci sa obti o viza legala de munca sau .bazata pe religie

p.s ...engleza sau "tonul" din UE sau mai ales aia "perceputa" in RO sau alte tari nu se aseamana cu cea de p-aici... ci trebuie "rumegata" si "gandita" in sensul care se vorbeste
    NU vorbiti mai mult decat trebuie ...raspunsurile trebuiesc sa fie sumare si fara lux de amanunte, ...amanunte care fara voia voastra va "incrimineaza" in cazuri nesperate si implicit nedorite
    Bafta la toti

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Sa luptam impreuna impotriva spam-ului
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.02.2009, 14:15
  2. Ce pot face impotriva angajatorului?
    De mariacipri n forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.09.2007, 11:59
  3. Leacuri impotriva singuratatii
    De opium-female n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse