Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 44

Subiect: Argumente mpotriva căsătoriilor de convenienţă

Data nscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat n original de elliane Vezi post
    Interesant caz de prostitutie.Se culca cu sotul ei...
    pai atunci cand te casatoresti doar pt acte nu presupune si cateva partide de sex...in cazul meu care locuiesc cu logodnica, cum ar fi sa-i zic: ''azi am tragere cu aia, nu vin acasa''
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data nscrierii
    24.10.2009
    Locație
    United States
    Posturi
    186
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat n original de manolica1 Vezi post
    pai atunci cand te casatoresti doar pt acte nu presupune si cateva partide de sex...in cazul meu care locuiesc cu logodnica, cum ar fi sa-i zic: ''azi am tragere cu aia, nu vin acasa''
    Am un prieten care a facut cel mai tare deal pe chestia asta! I-a fost scazut pretul cu 2000$ pentru ca tipa vruia si siecs! Asta da afacere!
    "Man becomes what he thinks about!"

"Folllow your bliss and the univers will open doors for you where there were only walls"-J.C.

"The life will pay whatever price you ask of it!"

Data nscrierii
    04.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    43
    Putere Rep
    0

Implicit

asta cu casatoria de convenienta este cea mai mare prostie,eu nu as putea face asa ceva indiferent de motivatie

Data nscrierii
    24.10.2009
    Locație
    United States
    Posturi
    186
    Putere Rep
    11

Implicit

Fifi, good job!
    Bine ca ai adus tema in discutie.E un lucru bun sa deschidem ochii. Am sa postez pe scurt un caz care se intampla adeseori si...e grav ca raneste.
    am o cunostiinta internericeasca pe continentul nord-american.
    N-am sa dau nume sau ceva de genul din dorinta de a proteja si a pastra cazul anonim ,insa perfect real si consumat de curand!
    Tipa ma "suna "pe net sa imi ceara parerea:Ma uite m-am indragostit nebuneste de unu mai mic ca mine.Intr-adevar diferenta de varsta era mai mult decat vizibila si mi-a mirosit putred din prima.Am vorbit despre situatie si i-am zis ca de ce ar renunta unul tanar la acea perioada a vietii pentru cineva cu mult mai in varsta.I-am dat argumentele mele:el necopt la 23 de ani,iar situatia ei era mai incurcata, mai ales si diferenta de varsta.Numai un "Machiavelli"ar fi putut face asa ceva dintr-un anume interes necuvincios!Personal ma simt capabil ca pot avea o relatie cu o femeie mai mare sau mai mica cu cativa ani decat mine, dar nu la o diferenta catastrofala de ani!Am incercat ca ratiunea mea sa nu ii raneasca sentimentele dar sa o puna oarecum in garda.

Timpul trece si peste o saptamana si ...discutia care eram sigur ca va veni.Ea mi-a urmat o parte din sfaturi ,si-a folosit cunostintele si si-a verificat baiatul.Si a aflat ceea ce El stia dar a"omis" sa ii spuna sa cum consider ca era normal: era casatorit in Romania, un copil, nu acte.....
    I-am spus ei apoi ca am intuit de prima data cum mi-a zis situatia in urma cu o saptamana, ca vrusesem sa ii spun dar nu am vrut pentru ca stiam ce e in sufletul ei.Mi-a intors-o scurt:"Bai Cobe, a dracu gura ai tu!"
    Alte amanunte nu isi are rostul sa le afisez,...pot spune ca am incheiat discutia razand.Stiu ca va trece peste asa ceva, o cunosc,e o fiinta foarte puternica si am invatat niste lucruri bune de la ea!
    Am stat pe ganduri cateva zile inainte de a posta intamplarea;stiu ca pare dupa ca o poveste, insa e despre insa din realitatea de curand! Constientizez inca o data ca orice om(frumos sau mai putin frumos, inteligent sau mai putin evoluat, mai bogat sau sarac, mai vesel sau mai trist, mai bun sau mai putin bun...)are sentimente, acele trairi in suflet iar tu indiferent cine ai fi nu ai dreptul de a "da cu piatra!"in acel ceva frumos!
    In cazul de fata ca in multe altele, inteleg ca nu putea din prima intalnire, el sa ii spuna trecutul lui, dar adevarul trebuia sa iasa la suprafata ulterior.
    "Interesul"exista oriunde,in orice; personal sunt impotriva celui neetic. O situatie in care o persoana care te doreste langa ea din dragoste-o consider ca un interes moral, bun, constructiv, frumos.
    Cand avem de a face cu chestii egoiste,atragerea de bunuri de orice natura in interes pur propiu, dezaprob total.
    Se pare ca iar m-am lungit..........o sa revin.
    Indiferent de oricare parte a baricadei ai fi,fac o strigare"open your eyes!" ....
    O zi minunata tuturor,
    Bubu'S
    "Man becomes what he thinks about!"

"Folllow your bliss and the univers will open doors for you where there were only walls"-J.C.

"The life will pay whatever price you ask of it!"

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat n original de ziia Vezi post
    Ca sa treci de interviu, trebuie ...
    Maaaamă, și aici trebuie sa treci de interviuri (mi-aduc aminte de un film cu Grard Depardieu și aia de-a jucat n "Sex, lies and videotapes" al lui Soderberg - Palme d'Or 1989, unul din filmele care nu-și merită deloc premiul la Cannes. Iar tipesa aia cu fălci mari - de-o creditează ăștia prin reclame și peste tot cum c-ar fi vreo mare frumusețe - nu mi-a plăcut niciodată. A mai jucat și n "Four weddings and a funeral" ... o aiureala...).

Păi după ce că nduri un calvar zilnic (mai ales dacă ești bărbat - trebe domne sa fii un bărbat ... ce nu se poate ! Un gigoloi !!! altminteri te dai de gol una-doua...) mai trebuie sa-i păcălești și pe-ăia ... wow ! Luptă, și dă-i și dă-i !

..................................
    (Iată că am publicat și pe la Matrimoniale. Chiar vreau să mai citesc pe aici, poate și să postez ...)
    Ultima modificare făcută de JulianM; 02.03.2010 la 17:42.
    Julian M.

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua tuturor , sunt nou membru in aest forum si am citit cateva post'uri
    ideea e ca majoritatea spun ca " nu este buna casatoria de convenienta" si tot odata este interzisa discutia despre casatorie de conveninta sa postezi anunturi asa cum am postat eu - si o sa respect de acum incolo aceasta regula .
    ceea ce nu se intelege este ca si acest lucru este un business , si ca nu lezeaza pe nimeni - nici pe administrator nici pe altcineva
    insa vad cu stupoare ca sectiunea in care me aflu se numeste " matrimoniale , prieteni , flirturi , intalniri si VRAJELI " ce sa inteleg ca sunt aceste "vrajeli "( cuvant de cartier si de clasa sociala sub mediu )?si de ce este acceptat ?
    noi romanii - inclusiv cei plecati de mult ( si nu vreau sa jignesc pe nimeni si nimeni sa nu se simta jignit - ma refer strict la o anumita categorie ) - nu am invatat sa ne cunoastem limitele si sa ne vedem de viata noastra a nu mai judeca pe nimeni pt ceea ce face caci nici noi la randul nostru nu suntem perfecti si fara defecte .
    apreciez cei care dau sfaturi pt casatoriile de convenienta insa mi se pare umilitor din partea persoane care judeca o alta pt ceea ce face cu viata ei ( se culca cu sotul fictiv pt acte!!!) - mai ales ca pe parcursul anilor noi romanii am demonstrat ca ne putem acomoda altei societati insa nu multi isi lasa naravul acasa si incep o viata noua.
    doamna administrator/ sau domn administrator caci nu am am apucat sa citesc prea multe daca tot imi trimiteti raspunsuri ca nu sunt acceptate discutiile de casatorie de convenineta de ce nu luati atitudine la anumite cuvinte a nu se mai folosi mai ales in descrierea unei sectiuni in care va este adresata si imaginea dv ? sau mie anumite mesaje - nu f multe - imi suna a unu site putin degradat cu anunturile "caut barbat scarbos" , etc sau faceti o sectiune de adult in care logarea sa se faca pe propria raspunde ca cel care il acceseaza are 18 ani si atunci puteti discuta fara limite
    va doresc o zi placuta si succes in tot ce veti realiza
    cu respect tuturor
    fabiola

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat n original de fabiola2121 Vezi post
    ... ca si acest lucru este un business
    ...o fi business pentru unii/unele dar e ILEGAL!

], si ca nu lezeaza pe nimeni - nici pe administrator nici pe altcineva
    ...tocmai aici e problema ...ca legal il poate leza pe administrator!
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.431
    Putere Rep
    10

Implicit

ideea e ca majoritatea spun ca " nu este buna casatoria de convenienta" si tot odata este interzisa discutia despre casatorie de conveninta sa postezi anunturi asa cum am postat eu - si o sa respect de acum incolo aceasta regula .
    ceea ce nu se intelege este ca si acest lucru este un business , si ca nu lezeaza pe nimeni - nici pe administrator nici pe altcineva
    insa vad cu stupoare ca sectiunea in care me aflu se numeste " matrimoniale , prieteni , flirturi , intalniri si VRAJELI " ce sa inteleg ca sunt aceste "vrajeli "( cuvant de cartier si de clasa sociala sub mediu )?si de ce este acceptat ?
    noi romanii - inclusiv cei plecati de mult ( si nu vreau sa jignesc pe nimeni si nimeni sa nu se simta jignit - ma refer strict la o anumita categorie ) - nu am invatat sa ne cunoastem limitele si sa ne vedem de viata noastra a nu mai judeca pe nimeni pt ceea ce face caci nici noi la randul nostru nu suntem perfecti si fara defecte .
    apreciez cei care dau sfaturi pt casatoriile de convenienta insa mi se pare umilitor din partea persoane care judeca o alta pt ceea ce face cu viata ei ( se culca cu sotul fictiv pt acte!!!) - mai ales ca pe parcursul anilor noi romanii am demonstrat ca ne putem acomoda altei societati insa nu multi isi lasa naravul acasa si incep o viata noua.
    doamna administrator/ sau domn administrator caci nu am am apucat sa citesc prea multe daca tot imi trimiteti raspunsuri ca nu sunt acceptate discutiile de casatorie de convenineta de ce nu luati atitudine la anumite cuvinte a nu se mai folosi mai ales in descrierea unei sectiuni in care va este adresata si imaginea dv ? sau mie anumite mesaje - nu f multe - imi suna a unu site putin degradat cu anunturile "caut barbat scarbos" , etc sau faceti o sectiune de adult in care logarea sa se faca pe propria raspunde ca cel care il acceseaza are 18 ani si atunci puteti discuta fara limite
    cu respect tuturor
    fabiola
    Inainte de a face astfel de presupuneri, intereseaza-te despre legile din SUA, legi care trebuie respectate pe acest forum pentru a nu avea probleme cu autoritatile si a risca inchiderea lui. Nu-mi pasa ce faci tu cu viata ta si poti obtine ce acte vrei, pe ce cai vrei, atata timp cat acest forum nu este afectat. Sunt multe alte forumuri unde poti scrie cam ce vrei, asa ca nu-mi fac griji ca nu ai unde sa postezi astfel de mesaje.

In legatura cu alte topice de care pomenesti, discutiile cu tenta haioasa nu sunt ilegale inca, pe cand cele cu (si aici te citez) “culcatul pentru acte” sunt ilegale. Activarea pe acest forum implica respectarea regulamentului de postare, iar atata timp cat accesul e gratuit, imi asum dreptul de a nu permite anumite genuri de postari.

Bafta in gasirea a ceea ce cauti!

Data nscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.326
    Putere Rep
    30

Implicit

cu respect tuturor
    fabiola
    Draga fabiola,

Ce am invatat aici in Canada, si sunt convins ca sunt de acord si colegii mei de forum din USA, este ca legea e lege si trebuie respectata. Cu legea nu te joci, chiar daca uneori ''dura lex, sed lex''. In Romania exista tendinta de a vedea mai relaxat respectarea legii. Eu iti doresc sa ajungi aici in USA, si apoi ai sa-mi dai dreptate.
    Nu te-ai gandit niciodata sa te casatoresti din dragoste in USA?? Sa nu vezi casatoria pentru obtinerea unui pasaport american ca o afacere??

De ce nu te gandesti serios sa emigrezi in Canada??? Nivelurile de viata din Canada si USA sunt foarte asemanatoare.
    Ultima modificare făcută de christianT; 03.08.2011 la 16:38.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data nscrierii
    03.08.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pt raspunsuri
    am inteles cum sta legea si stiu ca este ilegal , insa am mai vazut astfel de mesaje pe acest forum si de aeea mi am permis sa il adaug si pe al meu si mi se pare normal sa se respecte si aici legea daca se impune si nu numai , nici decum de a provoca neplaceri sau pb cuiva
    am calatorit in toata lumea - pot spune ca sunt o persoana destul de norocoasa , insa cel mai mult mi a placut in usa; viza de turist mi am obtinut o cu un noroc fantastic acum cativa ani cand nici prin gand nu imi trecea sa mi se intample mie asta ; tot in primul an de cand am obtinut aceasta viza am ajuns in usa si mi a placut foarte mult , m'am simtit fff bine si am apreciat faptul ca nu exista asa zisele " fitze" de la noi iar lumea este intr o oarecare egalitate (poate ca nu am avut ghinionul sa vad inca parti proaste din aceasta tara - dar peste tot in lume exista dezavantaje si avantaje) insa calatorind in ultimii 2 ani prea mult pe viza de turist( stateam 3 luni in usa 1 luna in ro ) mi s a pus interdictie 1 an de zile , asa ca singura mea sansa de a ma reintoarce este sa imi schimb tipul de viza ceea ce am 2 oportunitati : casatoria sau acte de munca - in curand o sa vad cum o sa rezolv
    christianT - in canada nu am fost niciodata si nu e timpul pierdut , doar ca pe mine din ce am vazut din usa ( din nord si toata coasta de est pana in tx ) cel mai mult mi a placut tampa bay , fl, si acolo imi doresc sa ma mut. Imi place clima imi plac oamenii ca sunt foarte nice si zambitori si imi place sa traiesc langa aceste locuri - daca pt unii nu conteaza pt mine conteaza daca am varianta de a'mi schimba statutul din ro in usa sa pot sa ma mut unde imi place - sa nu se inteleaga ca nu sunt alte locuri fff frumoase si in alte parti - plus ca in canada nu cunosc pe nimeni am inteles ca este fff frig iar eu sunt o bolnavicioasa cu abnament la antibiotice iar cat timp am stat acolo m am simtit ffff bine
    o casatorie din dragoste nu e un moment in viata mea asa ca o sa mai treaca ceva timp , in schimb ar tb sa ne gandim la cei care intradevar alearga dupa acte si se ascund dupa propria lor persoana cum ca iubesc si fac casatorii iar nici la o luna de la obtinerea actelor se discuta de divort si raman poate atatea persoane ranite care nu se asteptau. acolo este o pb majora nu la oamenii care isi spun dorintele sincere !!!!!
    inca o data vreau sa imi cer scuze daca am lezat sau deranjat pe cineva in special administratorului
    succes

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Sa luptam impreuna impotriva spam-ului
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.02.2009, 15:15
  2. Ce pot face impotriva angajatorului?
    De mariacipri n forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.09.2007, 12:59
  3. Leacuri impotriva singuratatii