Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 41 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 404

Subiect: Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    23

Implicit Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie

Buna seara,

Am decis sa deschid acest topic pentru a debate mai in amanunt tot ce se poate despre religie si credinta in Dumnezeu. Am foarte multe intrebari care au ramas intotdeauna fara un raspuns, legate de spiritualitate, biblie, de ce lucrurile sunt asa cum sunt, de ce ne-a lasat Dumnezeu pe pamant, de ce este necesar sa credem in el si de ce sa il iubim mai mult decat ne iubim familia. Acest topic nu este deschis pentru a indoctrina pe nimeni, nu se doreste a fi impotriva niciunei religii sau credintei vre-unui forumist. Se doreste ca acest subiect sa fie discutat intr-un mod inteligent, educativ si civilizat. Trebuie sa fim constienti, inclusiv eu, de faptul ca religia careia ii apartine un/o coleg/a de pe forum nu se doreste a fi atacata.
    Pentru inceput, am sa postez cateva din intrebarile mele pe care le-am expus intr-un topic anterior, unde probabil cadeau sub off topic:

Iubirea lui Dumnezeu pentru noi sau intrarea in rai este conditionata de credinta pe care o avem sau ar trebui sa o avem. De ce am pune dragostea pentru Dumnezeu mai presus decat dragostea fata de familie? De ce ne incearca Dumnezeu credinta in el tot timpul? Sunt demoralizante toate cerintele pe care le impune prin biblie. Calculand rational, avem mai multe sanse sa fim loviti de fulger din 5 in 5 minute pe zi, toata viata decat sa intram in rai. Cat timp traim, pacatuim. De ce este necesar sa ne cerem iertare in fiecare duminica sau in fiecare zi cand gresealile pamanesti se repeta cu sau fara voia noastra. Nu putem astepta pana la sfarsitul vietii sa ne cerem iertare o data pentru tot? Avem totusi coduri etice, morale, justitie care sa ne ajute sa traim o viata civilizata si respectuasa. Daca ar fi doar religia si n-ar fi justitia si etica, cum ar fi lumea? Imi vin in gand acum extremistii de prin tarile indepartate....care fac fel de fel pentru ca pun dragostea fata de Dumnezeu mai presus decat familia lor, decat ei insusi, decat toti. Toti aceia au interpretori care le vorbesc si le explica zi de zi cuvantul Domnului, asa cum il inteleg ei....
    Ultima modificare făcută de ziia; 28.08.2009 la 03:26.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de ziia Vezi post
    As dori raspunsuri inteligente, nu ceea ce am primit pana acum cam de peste tot: Pentru ca asa e, nu mai intreba ca ajungi in iad.
    Si mai te intrebi de unde sare iepurele. Ca sa vezi patzanie, imi pare nespus de rau ca raspunsurile mele nu au fost pe masura inteligentei tale, la topicul celalalt.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Si mai te intrebi de unde sare iepurele. Ca sa vezi patzanie, imi pare nespus de rau ca raspunsurile mele nu au fost pe masura inteligentei tale, la topicul celalalt.
    Nici decum, claudiunj. Rapunsurile tuturor sunt bine-venite! Am decis ca nu vreau sa fiu off topic, asa ca am decis sa deschid un nou topic in care sa se discute numai despre religie si credinta.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

As dori raspunsuri inteligente, nu ceea ce am primit pana acum cam de peste tot
    Chiar te cred, sincer, te cred dar sa stii ca pari sa ai ceva probleme de exprimare si orientare in "spatiu" zic si eu.
    In fine, rog frumos pe Asiris sa mute mesajele mele de aici la off-topic.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 28.08.2009 la 01:03.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    23

Implicit

Chiar te cred, sincer, te cred dar sa stii ca pari sa ai ceva probleme de exprimare si orientare in "spatiu" zic si eu.
    In fine, rog frumos pe Asiris sa mute mesajele mele de aici la off-topic.
    Ceva on topic ai de zis?
    Am inteles ce-ai spus ca iubirea pentru Dumnezeu si credinta se afla in suflet. Dar nu mi-ai raspuns de ce il iubesti pe Dumnezeu mai mult decat pe mama si pe tatal tau sau pe-un copil. E fanatic ce spui! Crezi intr-un popa care-ti spune ca un duh care arata ca mine si ca tine dar e invizibil si care promite sa te tina linistit pe vecie daca il iubesti pe el mai mult decat pe oricine. Cerinta duhului se afla intr-o carte scrisa de oameni si interpretata zi de zi de preoti(numai tu si eu si altii n-avem voie s-o analizam, numai ei au ca stiu ce si cum) care la randul lor tot oameni sunt, sefi de insitutii si purtatori de cuvant al duhului invizibil de sus care promite multe dar nu se stie daca se tine de cuvant.
    Asa ca, nu sunt multumita de raspunsul tau pana acum. Daca ai ceva de adaugat si vrei sa raspunzi la intrebari, raspunde. Daca vrei altceva, scrie-mi pm si nu-i mai da de lucru lui Asiris si lui Sorin.
    Adu-ti aminte de mine cand pupi icoana la biserica duminica si zici ca incerci sa fii mai bun cu tine si cu altii.
    Ultima modificare făcută de ziia; 28.08.2009 la 02:01.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.450
    Putere Rep
    30

Implicit

Nu stiu daca as dobandi vreun argument suficient de solid intrebarilor tale, totusi incerc sa creionez eventuale raspunsuri la asemenea intrebari.

Uneori am fost coplesita de Dragoste.
    Daca ai simtit cel putin odata Dragostea, vei fi mereu flamand si dornic sa o simti mereu.
    Nici unul din aspectele enumerate de tine nu iti garanteaza Raiul.

Punctual in ordinea in care ai pus intrebarile am sa imi astern opiniile, nicidecum argumente.
    1 De ce am pune dragostea pentru Dumnezeu mai presus decat dragostea fata de familie?
    Se intampla uneori ca familia sa te abandoneze, sa te iubeasca condintionat, sa…, sa….

2 De ce ne incearca Dumnezeu credinta in el tot timpul?
    Nu cred ca ne-o incearca El mai mult decat oamenii.

3 Nu putem astepta pana la sfarsitul vietii sa ne cerem iertare o data pentru tot?
    Ar fi o varianta viabila in conditia care ar exista stiinta si certitudinea sfarsitului nostru. A fiecaruia in parte. Pe scurt: Unde, Cand, Cum.

4 Daca ar fi doar religia si n-ar fi justitia si etica, cum ar fi lumea?
    Haos.

Credinta nu presupune neaparat o minte stralucita iar o minte stralucita nu cauta neaparat credinta.
    Inteligenta se poate dobandi prin invatare, studiu, cercetare iar acestea nu le vei obtine pe un forum.
    Intelepciunea este mai de valoare.
    Ultima modificare făcută de angeline; 28.08.2009 la 09:21.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

Ceva on topic ai de zis?
    Nu, nu am, doar ca nu mi s-a parut prea inspirat din partea ta sa sari de la "un raspuns" la " sa mi se dea un raspuns mai inteligent". asta doar asa ca respect fatza de un orice om.

Adu-ti aminte de mine cand pupi icoana la biserica duminica si zici ca incerci sa fii mai bun cu tine si cu altii.
    Pardon? Hai ca-mi aduci deja aminte de un alt personaj, pastreaza-ti limitele si scuza-ma ca te-am deranjat, am cerut doar sa fiu mutat la off-topic si o cer inca o data (sper sa o faca Sorin cand are ocazia), chiar n-am vrut sa-ti deranjez topicul.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 28.08.2009 la 01:35.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    23

Implicit

Nu, nu am, doar ca nu mi s-a parut prea inspirat din partea ta sa sari de la "un raspuns" la " sa mi se dea un raspuns mai inteligent". asta doar asa ca respect fatza de un orice om.
    Te rog sa ma scuzi daca asa ai interpretat cuvintele mele de mai sus. Nici nu m-am gandit ca discutia noastra s-ar fi incheiat pe topicul celalalt. Nu am vorbit in deajuns incat sa trag o astfel de concluzie despre tine. Dana si cu mine am convenit sa discutam acest subiect pentru ca am 1001 intrebari, poate chiar mai multe. Am crezut ca ar fi interesant sa discutam intr-un topic separat si sa nu cadem off topic in cealalta parte. Am crezut ca discutia noastra va continuua. In nici un caz nu mi-am format o opinie despre tine si despre discutia anterioara. Cand am zis ca nimeni nu mi-a dat un raspuns clar pana acum, m-am referit la cei din trecut, la preoti, la profesorii de religie, in nici un caz la vre-un forumist. Astfel o puteam jigni si pe Dana, nu numai pe tine. Nu am astfel de intentii fata de nimeni de pe forum.

Pardon? Hai ca-mi aduci deja aminte de un alt personaj, pastreaza-ti limitele si scuza-ma ca te-am deranjat, am cerut doar sa fiu mutat la off-topic si o cer inca o data (sper sa o faca Sorin cand are ocazia), chiar n-am vrut sa-ti deranjez topicul.
    No biggie. Daca ai placerea, eu as vrea sa ramai aici si sa mai discutam. Ramane la alegrea ta.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    23

Implicit

In primul rand, multumesc pentru raspunsul clar si la obiect, Angeline.

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    1 De ce am pune dragostea pentru Dumnezeu mai presus decat dragostea fata de familie?
    Se intampla uneori ca familia sa te abandoneze, sa te iubeasaca condintionat, sa…, sa….
    Parerea mea e ca nici Dmnezeu nu ne iubeste neconditionat(conform bibliei), altfel nu ar mai exista iad. El spune ca ne iubeste si suntem copiii lui insa atunci cand vom ajunge in iad, tot iubire neconditionata se cheama?

2 De ce ne incearca Dumnezeu credinta in el tot timpul?
    Nu cred ca ne-o incearca El mai mult decat oamenii.
    Danafaina e tanara si totusi mama ei nu mai exista, lasand-o singura sa aiba grija de casa si sora ei de la o varsta frageda. Ca ea sunt si alti credinciosi. Conform spuselor anterioare ca ce-a facut-o sa treaca peste suferinta a fost gandul ca intr-o zi se vor intanli in viata eterna. E bine sa gandesti pozitiv ca sa treci peste probleme, insa intrebarea mea este simpla: de ce trebuie sa se intample astfel de lucruri unor persoane cu un suflet atat de bun, cu atata credinta si totusi atat de tinere....de ce nu intervine Dumnezeu s-o salveze pe mama ei sa mai stea cu ele pana cresc?

3 Nu putem astepta pana la sfarsitul vietii sa ne cerem iertare o data pentru tot?
    Ar fi o varianta viabila in conditia care ar exista stiinta si certitudinea sfarsitului nostru. A fiecaruia in parte. Pe scurt: Unde, Cand, Cum. [/QUOTE]

Sa ne cerem iertare cand om fi acolo, la el...De ce trebuie ceruta iertarea cand suntem pe pamant?

4 Daca ar fi doar religia si n-ar fi justitia si etica, cum ar fi lumea?
    Haos.
    Astfel gandesc si eu.

Angeline, tot ce am cercetat pana acum ma face sa cred ca exista ceva mai mare decat noi, o energie care ne inconjoara si din care toti suntem formati, insa tot ce am cautat despre religii ma face sa cred ca sunt niste institutii false, formate pentru a indoctrina omul, pentru a-i slabi capacitatea de a gandi singur si logic, pentru a stopa cercetarea si puterea de decizie si alegere libera a individului. Credinta nu o neg, exista si e bine ca exista. Insa institutia bisericeasca condusa de popi cu o carte in mana scrisa pana la urma de noi si prin care femeia nu este altceva decat o sursa de facut copii, ma infioara.
    Ultima modificare făcută de ziia; 28.08.2009 la 02:36.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.450
    Putere Rep
    30

Implicit

In primul rand, multumesc pentru raspunsul clar si la obiect, Angeline...Angeline, tot ce am cercetat pana acum ma face sa cred ca exista ceva mai mare decat noi, o energie care ne inconjoara si din care toti suntem formati, insa tot ce am cautat despre religii ma face sa cred ca sunt niste institutii false, formate pentru a indoctrina omul, pentru a-i slabi capacitatea de a gandi singur si logic, pentru a stopa cercetarea si puterea de decizie si alegere libera a individului. Credinta nu o neg, exista si e bine ca exista. Insa institutia bisericeasca condusa de popi cu o carte in mana scrisa pana la urma de noi si prin care femeia nu este altceva decat o sursa de facut copii, ma infioara.
    Am scris nu pentru a-mi multumi. Nu cred ca merit multumiri pentru ca scriu o parere, o glumitza pe-o gumitza sau orice altceva dar cum este topicul initiat de tine, multumesc ca accepti sa scriu.

Pe langa faptul ca avem ratiune suntem dotati cu sentimente. Daca era de-ajuns doar ratiunea cred ca Dumnezeu era suficient de inspirat sa ne lase doar inteligenta.
    La fel cred ca este si in ce priveste capacitatea sentimentala a trailor noastre, ca fiinte. Imi permit sa rescriu cele srise nu cu mult timp inainte:
    Uneori am fost coplesita de Dragoste.
    Daca ai simtit cel putin odata Dragostea, vei fi mereu flamand si dornic sa o simti mereu.

Nu stiu pe ce anume concret, si caror experiente traite se bazeaza credinta Danei. Din cele scrise de ea am inteles ca este credincioasa.

Eu nu pot sa sustin, accept credinta in Dumnezeu pentru ca:
    1.
    2.
    3.
    4.
    5.
    .....
    cum nici LHC nu a reusit sa gaseasca "particula lui Dumnezeu"

"Timpul este de o generozitate misterioasa".

Faptul ca iti pui intrebari si doresti raspunsuri inteligente sunt convinsa ca este un lucru pozitiv.
    Daca pui intrebarile si toata aceasta discutie doar sub semnul Religiei ca institutie sunt convinsa ca nu iti va garanta nici o institutie, Raiul.

Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Pagina 1 din 41 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Religia ca institutie si credinta ca spirit-discutie[2]
    De Ben în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 60
    Ultimul post: 06.02.2016, 13:27
  2. Pauza de o cafea: Discutie despre SOACRE
    De valentinna în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 58
    Ultimul post: 22.08.2009, 07:31
  3. De spirit
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse