Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Daca ati emigra pentru a doua oara, ce tara ati alege?

Votanți
48. Nu poți vota în acest sondaj
  • SUA

24 50,00%
  • Canada

3 6,25%
  • Australia

5 10,42%
  • Austria

2 4,17%
  • Germania

1 2,08%
  • Italia

2 4,17%
  • Spania

0 0%
  • Alta tara din Europa

4 8,33%
  • Aceiasi tara.

4 8,33%
  • Nu as mai pleca din Romania

3 6,25%
Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 109

Subiect: Daca ati emigra pentru 1,2,3...n oara, ce tara ati alege?

Data înscrierii
    26.05.2009
    Posturi
    252
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de dan Vezi post
    In primul rind banii sint materie moarta.Desi sint un pretendent la mina Americii va fi greu sa schimb macazul.Un coleg austriac care a lucrat in Madison USA 3 ani a spus ca cel mai greu a fost sa schimbe casa lui din caramida groasa primita de la bunicul, cu casa din cartoane presate.
    aiureli. Putea in florida sa mearga sa isi ia casa din cartoane presate cu 10 camera si piscina afara. Prostii astea cu cartoane presate. Ce conteaza din ce e casa cat timp ai caldura si frig atat cat iti doresti. Si umiditate reglabila.
    e vorba de un stil de viata diferit. Mie mi se pare pe dos cum stilul european.
    diferenta majora intre americani si europeni e ca primii sunt muuuult mai civilizati.
    am mers in italia si broscarii strigau in gura mare in restaurante parca erau numai ei acolo. Ca la crasma la dolhasca Nu ai sa vezi asta in USA. chestiune de civilizatie/educatie.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de dan Vezi post
    .Un coleg austriac care a lucrat in Madison USA 3 ani a spus ca cel mai greu a fost sa schimbe casa lui din caramida groasa primita de la bunicul, cu casa din cartoane presate.
    Colegul tau trebuia sa vina in Chicago, sa fi vazut ce case si cladiri din caramida sunt pe aici. In Florida la fel si-n multe alte state. Daca as fi in locul tau as veni aici in mai multe vizite prin diferite state. America e o tara care starneste pasiuni cuprinse intre doua extreme "you either love it or rate it". Imi place ca-n America oricine e bine-venit dar nu e constrans sa ramana. Cine vine aici cu idei deja formate din opiniile altora care au avut succes sau nu, n-are nici o sansa sa descopere si altceva. Cand auzi opinii de la altii, gandeste-te la faptul ca "One man's trash is another man's treasure".

Numai bine
    Ultima modificare făcută de ziia; 15.08.2009 la 17:50.

Data înscrierii
    05.08.2009
    Locație
    Austria
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit Oameni buni va scriu din Austria nu din rai

Eu nu am nimic cu casele din carton, am vazut in SUA si containere pe roti si tot nu m-am bulversat.Mai devreme sau mai tirziu toti ajungem in garsoniera cu usa glisanta in tavan. Cineva mai devreme spunea ca nu mai are cetatenia romana si ca nu ii pare rau, nici eu nu mai am cetatenie Ro. fiindca Austria nu accepta cetatenie dubla dar ramin roman pina la ultima bataie de inima.Si va asigur ca nu imi pun steagul austriac pe casa nici daca ma trazneste.
    Ultima modificare făcută de dan; 15.08.2009 la 19:59.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de ziia Vezi post
    Colegul tau trebuia sa vina in Chicago, sa fi vazut ce case si cladiri din caramida sunt pe aici. In Florida la fel si-n multe alte state. Daca as fi in locul tau as veni aici in mai multe vizite prin diferite state. America e o tara care starneste pasiuni cuprinse intre doua extreme "you either love it or rate it". Imi place ca-n America oricine e bine-venit dar nu e constrans sa ramana. Cine vine aici cu idei deja formate din opiniile altora care au avut succes sau nu, n-are nici o sansa sa descopere si altceva. Cand auzi opinii de la altii, gandeste-te la faptul ca "One man's trash is another man's treasure".

Numai bine
    ziia, unde ai vazut in Chicago case de caramida ? Poate te referi la casele imbracate la exterior cu caramida, dar casa si structura tot din lemn e. Noua in primele zile aici, cel mai greu ne-a fost sa ne acomodam cu scartaitul scarilor si al podelelor - tavanului provocat de vecinii de deasupra.

Unele case nici macar nu sunt imbracate in caramida, ci un fel de caramida ornamentala genul tapet. Stiu asta pt ca am auzit o poveste: ca cineva a cumparat o casa de caramida, pt ca mai tarziu sa constate ca era un fel de carton care imita caramida. Aviz amatorilor !
    Ultima modificare făcută de usdream; 15.08.2009 la 20:57.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    godri, lista ta de optiuni nu pare a fi completa. Daca eu as vrea sa emigrez in Pakistan, unde trebuie sa bifez?
    Nu as mai pleca din Romania.

Ce sa va zic, eu ma bucur foarte mult de alegerea facuta, imi place foarte mult aici! Daca ar trebui sa emigrez maine inca odata, as face aceiasi alegere.

Tarile din Europa de vest, incepand cu Austria, sunt foarte frumoase, cu bune si rele ca si fiecare tara dar pentru mine nu sunt optiuni din cauza barierei lingvistice. Aici am lucrat din prima zi in domeniul meu, daca alegeam o tara din Europa, trebuia sa studiez cativa anisori ca sa ajung sa lucrez ce imi doresc.

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Fructele si legumele zici ca sunt facute in laborator, nu culese din gradina
    Nu stiu de cati ani ai plecat din Ro, dar cel putini in ultimii ani trebuie sa vanezi taranul in piete. Daca te duci in supermarket in afara de produse din turcia nu gasesti nimic.
    In orice caz, aici in Virginia si ma gandesc ca si in alte state incepand cu mure, capsuni, ciresi, piersici, rosii, ardei etc, nu odata am fost sa ii culeg personal din fermele locale, acum ca ce ingrasaminte se folosesc aici nu stiu, dar mie mi-au placut toate.

Data înscrierii
    05.08.2009
    Locație
    Austria
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit Cred ca tara ideala pt mine ar fi Austroamerica

1.Adicatelea de primavara pina toamna aici si restul in sud la voi.Se poate?Sau mai bine fac schimb de casa 6 luni pe an cu posibilitati de a folosi cele mai bune pirtii de ski din lume pentru casa in sud US.Lasind gluma de o parte in Germania-Austria au o norma de izolatie fonica si termica avansata.Dupa ultima norma casele pasive energetic se izoleaza pe exterior cu 30cm de izolatie sa introdus de asemenea geamurile cu trei rinduri de sticla.Pasiv inseamna ca nu trebiuesc incalzte chiar la - 10 grade daca in casa se afla citeva persoane.(Fiecare dintre noi produce aproximativ 100 Wati caldura.) Fonic podelele sint izolate cu 5-8 cm.izolatie.Cu alte cuvinte daca vecina de sus merge la miezul nopti cu pantofi cu tocuri la etajul urmator nu se aude nimic.Cei din spatiul german stiu despre ce vorbesc.Desigur ca cladirile mai vechi de 25-30 de ani nu mai este asa.
    2.Nu este rau sa cumperi de la taran produse daca ai aceasta posibilitate. Am inteles ca sint si mai ieftine.Pesticidele sint doza zilnica de otrava pe care fara sa stim, sau care nu vrem sa stim o inghitim.Consecintele le gasiti in aproape orice publicatie medicala si nu numai.Oare de ce multe legume si fructe nu mai au gust?.Aceste culturi sint hidroculturi adica radacinile nu mai stau in pamint ci in canale prin care circula o supa din substante nutritive. In acest fel productia este marita.Si aici nu stii ca maninci mar sau para.Colac peste pupaza au descoperit mai nou o substanta din noua tehnologie nano care concentrareaza lumina la nivelul frunzelor.Asa trecem la urmatoarea treapta de manipulare aberanta a naturii de baieti destepti cu vile si palate.In Europa este mai bine fiindca produsele modificate genetic sint interzise. Pe curind
    Ultima modificare făcută de dan; 16.08.2009 la 08:34.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Am votat pt alta tara din europa si in gand am norvegia, m-a impresionat teribil ca tara.Oricare dintre tarile nordice ar fi o optiune pentru mine.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    05.08.2009
    Locație
    Austria
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit

Norvegia este cu adevarat o tara cu nivel de trai foarte ridicat.Petrolul si gazele din marea nordului aduc venituri nu gluma.Pentru asta nu au aderat la uniune fiindca ii curatau de bani. Mai greu este 2 luni pe an sa nu vezi soarele.Localnici sint obisnuiti dar noi...

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Am votat pt alta tara din europa si in gand am norvegia, m-a impresionat teribil ca tara.Oricare dintre tarile nordice ar fi o optiune pentru mine.
    Tarile scandinave te impresioneaza , odata prin stilul de viata al oamenilor nemaiintalnit altundeva, natura, etc.
    Despre salarii sunt mai multe povesti, ca sunt doua salarii, bune si foarte bune, ca salariu directorului nu este mai mult decat dublu al celui mai prost platit angajat, etc. Iar aceste povesti nu sunt departe de adevar.

"In timp ce in Romania rata de participare la educatie este de 50,5%, media europeana este de 59,2%, pe primele locuri clasandu-se Norvegia - cu 66,3%, Finlanda - 66,4%"

In plus tarile Nordice au investit enorm in invatamant, asta comparat cu tarile din Europa de vest, deoarece cu restul tarilor nu se poat face nici un fel de comparatie, iar asta zice mult.

"tarile nordice au exercitat austeritatea fiscala, ceea ce duce la surplusuri care pot fi investite in educatie si cercetare. Aceste tari demonstreaza ca institutiile transparente si managementul macroeconomic excelent, impreuna cu realizarile educationale de clasa mondiala si accentul pus pe tehnologie si inovatie reprezinta o strategie de succes pentru mentinerea competitivitatii in economii mici, bine dezvoltate,”

Pentru mine totusi tarile scandinave, raman un loc foarte frumos de mers in vizita, dar nu stiu daca m-as muta acolo.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de usdream Vezi post
    ziia, unde ai vazut in Chicago case de caramida ? Poate te referi la casele imbracate la exterior cu caramida, dar casa si structura tot din lemn e.
    Din descrierea lui Dan, am inteles ca toata casa e facuta din carton presat, inclusiv exteriorul, ceea ce nu e exclus in unele zone mai sarace din California. In Illinois, unele sunt din lemn, multe cu exterior din caramida sau piatra. Gasesti insa si case all brick/all stone.. Un exemplu ar fi cele din South Barrington.

Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce masina ati alege daca banii nu ar fi o problema
    De fl%rin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 245
    Ultimul post: 16.02.2010, 15:08
  2. daca locuiesc in alta tara pot participa la loteriavizelor.com?
    De Georgyana83 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.09.2009, 15:27
  3. Daca va e dor de tara...
    De infinity în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 124
    Ultimul post: 10.04.2009, 14:55
  4. pot emigra cu Loteria daca am stat ilegal
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20.10.2005, 04:45
  5. CUM AI EMIGRA DACA........?
    De valiy77 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.06.2005, 00:15

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •