Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Fetiţa care a vrut să moară(original)

Data nscrierii
    07.08.2009
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit Fetiţa care a vrut să moară(original)

Scuzaţi că-mi am primul post aici. Am doar unsprezece ani, doisprezece nu sunt ncă mpliniţi pe deplin. Nu ştiu, aş vrea nişte critici, laude nu aş vrea, dar dacă puteţi să-mi daţi sfaturi, e foarte ok. Prologul acesta este postat şi pe alt site, de mine, sub numele de Aloha sau Mastercondu, un prieten de-al meu. Nu am plagiat, căci singurul forum n care am postat povestea este şi forumul creat de mine. Ştefan Ştefan e prietenul ei imaginar, un urs bătrn, ca un bunic.

Prolog

Amurgul se sparse cnd alarma stridentă se auzi, parcă mai nfricoșătoare, mai speriată de huruitul avioanelor ce bombardaseră, seri de-a rndul, cmpul și casele sătenilor. Bucăți uriașe din bila de argint viu și din purpuriul ce scălda cerul fură, parcă, aruncate și transformate n limbi de foc, ce atingeau cerul cu roșiatice sclipiri. Norii odată albi, portocalii, n timp ce treceau pe fundalul unui amurg ce incendia albastrul cerului, deveniseră negrii, adevărate porți din fier forjat, ce nu lăsau să răzbată lumina lunii și să acopere ntregul peisaj mortuar cu scntei ce acopereau focul cu măști de viață, aducnd napoi ce s-a pierdut printre scrum și praf, scntei roșii, plpiri slabe ale vieții. Dacă priveai orizontul, nu știai ce e mai negru : oare iarba crudă, umbrele dealurilor sau ntunecimea cerului? Se uneau, n timp ce fumul opac, nnecăcios, șerpuia pnă n vale, ca mai apoi să se dizolve, mpletindu-și rămășițele cu adierea rece a vntului. Acesta din urmă săruta cu buze cioplite din gheață fruntea , brațele, pleoapele străvezii și gtul lung, acoperite de un strat fin de sudoare rece. Ochii de un verde spălăcit stăteau acoperiți de o pereche de pleoape subțiri, sub care lumina ochilor le dădeau o sclipire verzuie. Stătea ghemuită, ținndu-și strns genunchii sub bărbie, n timp ce se legăna nainte și napoi, ngnnd ntrebările puse de nenumărate ori unui personaj fictiv, ce asculta cu același surs pe buze, fără să răspundă.

- Ştefan Ştefan, de ce taci? Unde ți-e vocea ironică, unde ți-s ochii, mărgele vii, de ce le-ai strns n pumnul tău și de ce pulberea lor acoperă cerul? De ce s-a spart amurgul, de ce mi-e frig...?

Ecoul ngna, șuierător, cuvintele din urmă ale fetiței cu rochie de bumbac, cu glas scăzut și gros : deee ceee mi-eee friig... dee cee? Vntul șoptea, cu o voce slabă, care era gtuită : Ştefan Ştefan, iar mai apoi se oprea, apoi o lua de la nceput, nvluind fetița cu un praf negru. Copacul ce-și ntindea ramurile deasupra fetei tremura, nvăluit de o aură obscură de nesiguranță - chiar și norii, scrțind, și-au lăsat conținutul, lacrimi stătute de mult timp, să curgă n jos, alunecnd mpreună cu vntul, valsnd cu el, etalndu-și sclipirile ca un diamant neprețuit. Oacheșa simțea cum aerul din jurul ei e mbcsit cu fum, iar picăturile ce cădeau din cer nu-l puteau curăța deloc, trecnd prin el, spărgndu-se la atingerea pămntului. Se ridică , și, sprijinindu-se parcă de aer, naintă drdind n ploaiea ce se ntețea. Alarma nu ncetase, iar avioanele aruncau fără milă bombele peste același loc, de cteva ori n șir - una, două, trei, patru, iar a cincea ateriză la cțiva kilometrii mai n jos, n valea largă. Impactul mplntă bomba sub pămnt, dar focul se vedea și iscodea cumva să scape de picăturile reci de ploaie. Fetița oftă ușurată, iar n spatele ei se auziră pași puternici apăsnd cu forță iarba, ndoind-o. Cineva o apucă de braț și o trase după el, iar ea spuse, cu lacrimi croindu-și drum peste pomeții ei și oprindu-se o clipă n scobitura obrazului, apoi continundu-și drumul udnd rochița :

- Ştefan Ştefan, de ce te-ascunzi, de ce taci? Unde-s mărgelele?

Iar Ştefan tăcea, iar tăcerea lui era de aur, grea, și se lăsa apăsătoare peste sufletul fetiței care a vrut să moară. Dar mărgelele, sunt pe cer?
    Ultima modificare făcută de LuisaChan; 08.08.2009 la 00:58.

Data nscrierii
    07.08.2009
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Bine, uite, ştiu că nu scriu strălucit, chiar deloc, dar nu poate nimeni să-mi comenteze povestea? Dacă vedeam o aşa poveste mă mncau degetele să critic ceva, să zic că nu-s bine majoritatea lucrurilor, cum chiar nu-s, dar măcar o părere, ceva?!

Data nscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat n original de LuisaChan Vezi post
    Scuzaţi că-mi am primul post aici. Am doar unsprezece ani, doisprezece nu sunt ncă mpliniţi pe deplin.
    Cred ca la virsta ta,ar trebui sa apelezi la parinti pentru critici si corecturi.
    Ce parere ai,n-ar fi mai corect fata de ei?
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de elliane Vezi post
    Cred ca la virsta ta,ar trebui sa apelezi la parinti pentru critici si corecturi.
    Ce parere ai,n-ar fi mai corect fata de ei?
    Ba eu aş zice că dacă vrea aprecieri sau critici literare să posteze aici: www.agonia.ro

Data nscrierii
    07.08.2009
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Ok, am cerut, dar am primit doar laude de la mama. (nu am parinţi. doar unul.)
    Atunci, vă rog frumos să nchideţi acest topic, să nu se mai lege cineva de mine şi să-mi răspundă cu sarcasm sau ironie, sau să-şi bată joc de mine, cum cred că vor mai fi următoarele postări. Mulţumesc pentru nchiderea topicului, dacă o veţi face.

Data nscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Thumbs up

LuisaChan, o prima observatie, incearca sa renunti la diacriticele ce se pare ca nu sunt compatibile cu platforma acestui forum, astfel ar fi mai putin obositor sa citesc patratelele.
    In al doilea rand, doresti critici ca de laude esti satula, spui tu. Ei bine, mi se pare cam mult, cam abundent in metafore (si tot tacamul) textul tau.
    A fost o vreme cand eram un mare consumator de literatura SF. Nu stiu de ce, stilul tau ma duce cu gandul la Philip K. Dick.
    Zici ca e vorba de un prolog, restul textului unde poate fi citit?

Fara sa-ti par si eu sarcastic sau ironic, totusi exista site-uri de specialitate, de ce nu pui acolo textul? Vei primi critici cat cuprinde, cele mai multe, cred eu, pozitive.
    Oricum, felicitari si tine-o tot asa. Pentru varsta ta, nu e rau.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.460
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat n original de kiddy Vezi post
    incearca sa renunti la diacriticele ce se pare ca nu sunt compatibile cu platforma acestui forum, astfel ar fi mai putin obositor sa citesc patratelele.
    kiddy, poate e ceva cu computerul tau, ca eu nu vad patratelele. mai vede cineva patratele?

Data nscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat n original de kiddy Vezi post
    LuisaChan, o prima observatie, incearca sa renunti la diacriticele ce se pare ca nu sunt compatibile cu platforma acestui forum, astfel ar fi mai putin obositor sa citesc patratelele.

Vezi asa din cauza unei setari al calculatorului tau. Din pacate nu pot sa iti zic cum poti schimba aceea setare, dar sunt sigur ca cei cu cunostinte din IT pot sa te ajute.

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

trebuie adăugată limba romnă la "language"

Data nscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Luisa,nu stiu daca mai functioneaza asa ceva in tara,dar ai incercat sa mergi (in cazul in care ai asa ceva in oras) la Palatul Copiilor?Pe vremea mea mergem la un curs de creeatii literare,eram supravegheati de catre un profesor,care ne indruma,lauda,critica,mi-aduc aminte ca eram in jur de 15 copii si ne simteam tare bine la aceste cursuri,fiecare citea ceea ce scrisese singur,o poezie,o povestioara,orice....
    Unde ai mai postat?Se poate citii undeva restul textului?Sunt curioasa.Pentru 12 ani daca intr adevar ne spui adevarul,eu cred ca ai talent....
    Kiddy,mie-mi place felul in care se exprima,are un vocablar bogat in metafore,si de alt fel cred cadoar asa se poate descrie atmosfera,locul actiunii.Singura mea observatie daca-mi este permis este ca te repeti oarecum cu descrierea.Mi-ar place sa citesc restul,se poate?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. DVD original muzica karaoke romaneasca
    De rokaraoke n forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.10.2010, 03:34
  2. original romanian poetry
    De n forumul Incercari Literare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 05.10.2006, 22:38
  3. ROscar Awards-Cel mai original forumist
    De sorin n forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.01.2006, 13:34
  4. original job description -de unde?
    De radu n forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni