Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 110

Subiect: Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

S-a rezolvat....un sfat fetele...cand sunati la NVC si vi se da un raspuns evaziv....cereti sa vb cu supervizorul sau manager ceva pentru ca unii habar nu au ce vorbesc....
    Multa bafta tuturor!

Data înscrierii
    17.12.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,

Am si eu o intrebare:

In cazul in care ai stat o perioada in strainatate, cum faci pentru obtine cazierul din respectiva tara?

Multumesc

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

depinde de țară. fiecare cu regulile ei. în general te adresezi Ambasadei (sau Consulatului) acelei țări în România.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    17.12.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Raspunsul ca in general te adresezi consulatului este foarte corect.

Dar raspunsul corect si complet e ca te adresezi consulatului acelei, iar consulatul iti spune ca nu poate face nimic pt. tine. Ca sa obtii un cazier dintr-o tara europeana sau america de nord, trebuie sa dai amprentele. Amprentele astea trebuie sa-ti fie luate de catre o institutie autorizata sa preleveze amprente. in momentul asta ai 2 posibilitati:

1. Te duci inapoi in tara din care ti se cere cazierul, dai amprentele acolo la fata locului (la politie, sau alta institutie autorizata) si "politia" tarii respective (adica unul din departamentele afiliate MI-ului acelei tari) face verificarile si iti trimite un raport - adica "cazierul" - la o adresa pe care o specifici, sau mergi tu si il ridici in persoana la data si locul la care spun ei. Asta-i varianta cea mai simpla.

2. varianta a doua e sa gasesti in tara de rezidenta actuala (sa zicem Romania) o institutie autorizata (recunoscuta de tara din care iti trebuie cazierul) sa preleveze amprente. Prelevatul amprentelor se face dupa anumite norme,de obicei sint "flat" fingerprints si "rolled" fingerprints, etc .... Dupa ce au prelevat amprentele, forma de transmitere e de 2 feluri:
    - pe "hirtie" - adica modul clasic
    - format electronic, adica un fisier
    Chestia e ca formatul electronic de obicei nu se accepta pt. amprente din strainatate, deci cel mai probabil ca iti vor da amprentele pe hirtie. "hirtia" cu amprente trebuie sa fie insotita de un raport al institutiei care ti le-a prelevat (de ex. Politia din Romania) specificind numele ofiterului, si datelele tale personale si biometrice, ca sa poate confirma identitatea ta, si eventual alte date cerute de tara de unde vrei amprentele (ca sa se convinga ei ca toata chestia e pe bune).
    Raportul asta si cu hirtia cu amprente propriu zisa le trimiti apoi prin posta la "politia" din tara respectiva, si specifici o adresa la care ei sa-ti returneze "cazierul".
    Varianta a 2a e foarte complicata, incerta si dureaza mult.

In orice caz, din cite stiu eu consulatele tarilor nu ofera nici-o asistenta in procesul asta.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    09.01.2011
    Posturi
    109
    Putere Rep
    9

Implicit

Corect, depinde de regulile tarii care trebuie sa iti elibereze cazierul, insa, cei care iti pot da o informatie precisa sunt tot cei de la Consulatul tarii respective din Romania. Eu am avut nevoie de cazierul meu din Israel. Am sunat la Consulatul Israelului din Bucuresti, m-am programat pt o zi in care sa fiu la ei, am completat acolo o cerere, am avut nevoie de 2 foto tip pasaport, am achitat o taxa si atat. Mi-au spus ca dureaza aprox o luna pana va sosi cazierul la ei, nu-l voi primi in mana ci va fi trimis acolo unde imi trebuie ( in cazul meu la Ambasada SUA din Bucuresti ). M-au anuntat cand a ajuns cazierul la ei, le-am dat prin fax adresa ambasadei , nr de dosar si cazierul a ajuns acolo unde trebuia. Asta a fost in cazul meu, deci, sfatul meu este sa suni la Consulatul tarii respective din Bucuresti.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Asta nu stiam cu Israelul. (dar de fapt Israel e off limits pt. mine anyway). Asa e, pe vremuri cazierul se elibera "pe baza de buletin" doar; dar in tarile vestice mai nou cazierele nu se mai elibereza/recunosc decit pe baza de amprente. Probabil ca in alte tari mai tine metoda veche.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    07.05.2010
    Posturi
    57
    Putere Rep
    10

Implicit

Melody, uita-te pe pagina asta: http://travel.state.gov/visa/immigra...95.html#police
    Ai nevoie de cazier numai daca ai locuit in tara respectiva cel putin 12 luni.

Pe urma, link-ul asta: http://travel.state.gov/visa/fees/fees_3272.html are reciprocity by country. Alegi din meniu tara ta si gasesti informatii despre pasii pentru obtinerea cazierului in alte tari.

Acolo scrie exact cum poti obtine cazierul. Pagina e upgradata frecvent.

Nu e nevoie de amprente in fiecare tara. In Italia, anul trecut, nu erau nevoie de amprente. Acolo exista si firme intermediare care solicita cazierul pentru tine. Firmele le gasesti pe internet.
    Ultima modificare făcută de Dorinna; 21.12.2011 la 15:44. Motiv: sters informatie gresita

Data înscrierii
    17.12.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult de raspunsuri. Acum sper sa se rezolve cat mai repede!

Data înscrierii
    13.03.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Am si eu o intrebare. Care este calea mai rapida? Viza de imigrant direct sau K3? stiu ca K3 costa mai mult si nu-mi da dreptul de lucru acolo, tot ce ma intereseaza e durata sa fie cat mai scurta. aveti idee? procesarea careia dureaza mai putin?

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ghid viza K1
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 107
    Ultimul post: 27.02.2012, 12:17
  2. Ghid de Emigrare
    De Aurelian în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2010, 08:42
  3. Ghid viza K3
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12.01.2010, 07:27
  4. Ghid de emigrare
    De Aurelian în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.01.2010, 08:25
  5. Ghid pentru emigrare in SUA
    De Vlad în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 07.08.2007, 08:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •