Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 110

Subiect: Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)

Data înscrierii
    21.07.2009
    Posturi
    65
    Putere Rep
    11

Implicit

Cazierul meu trebuia tradus pentru ca scria in romaneste .Daca exista caziere care sunt deja traduse si in engleza nu le mai traduci...dar daca este in romaneste traduci orice.
    Eu l-am si legalizat ca sa fiu mai sigura caci e mai bine sa fii mai sigur pe ceva decat sa iti para rau dupa aceea ca cei de la NVC te-au intarziat si ti-au cerut alte informatii in plus care sa iti incetineasca cazul.
    Eu zic cum am facut eu cu DHL ,fiecare ia ce decizie i se potriveste cel mai bine.
    Daca ai incerdere mai mare in Posta romana atunci trimiti prin Posta Romana , daca ai incredere in DHL atunci trimiti prin DHL.

Data înscrierii
    11.03.2008
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Cazierul romanesc NU TREBUIE tradus chiar daca scrie in romaneste.

Data înscrierii
    04.02.2011
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Am o intrebare. Cand depunem dosarul cu formularul I-130, ca si dovezi of a bonifide marriage atasam si mesajele noatre vechi si poze? sau de ele este nevoie numai la interviu?

Data înscrierii
    18.04.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Am si eu o intrebare...cine stie cat timp dureaza de cand mi sa spus case complete pana la interviu?ca mie mi-a inchis dosarul pe 28 martie...si pana acum nimic....stie cineva?

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de uterciulia Vezi post
    Am si eu o intrebare...cine stie cat timp dureaza de cand mi sa spus case complete pana la interviu?ca mie mi-a inchis dosarul pe 28 martie...si pana acum nimic....stie cineva?

de regula 3-4 saptamani pana primesti notificare de la consulat. in rest, depinde de tine, cat de repede te misti sa le trimiti actele inapoi, sa completezi medicalul si ei sa primeasca actele si sa te sune ca sa te programeze. ai informatii complete aici pe ghiduri, verifica link-urile pentru info up-to-date.

multa bafta!

update: in alta ordine de idei, habar nu am la ce te referi prin case complete, case complete la USCIS sau la NVC?
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 20.04.2011 la 15:58.

Data înscrierii
    18.04.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Caz complete la nvc.eu am trimis deja toate documentele la nvc.pasul urmator ar fi sa astept data interviului care va avea loc la bucuresti.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de uterciulia Vezi post
    Caz complete la nvc.eu am trimis deja toate documentele la nvc.pasul urmator ar fi sa astept data interviului care va avea loc la bucuresti.
    deci vei primi notificare de la consulat in curand. daca vrei poti suna sa verifici daca au ajuns, poti merge sa ridici pachetul cu formularele ce trebuie completate in persoana, si sa lasi formularele ce trebuie completate initial(ca sa nu mai astepti dupa posta/curier). daca le-au primit, te poti si programa pentru medical. multa bafta!

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua am si eu o intrebare exista cumva vreo regula cand este interviul programat? cazul nostru va fi complet sapt asta si ni s-a spus ca vom fi programati la inceputul lui ianuarie ceea ce mi se pare aberant...adica de ce sa nu ne programeze in decembrie? la jumatatea lunii? inteleg ca vin sarbatorile dar totusi. Ideea este ca dupa atatea raspunsuri de genul dupa 20 de zile lucratoare deja nu mai credem nimic ... as vrea sa cred ca se intampla inainte de ianuarie totusi...
    va multumesc mult

Data înscrierii
    04.02.2011
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Noi am sunat si am cerut o programare la interviu pt o data aleasa de noi. Am sunat cu 10 zile înainte ca vrem o programare pt data de... Singura problema era ca trebuiau sa primească acordul din SUA si nu stiau dacă îl vor primi la timp. Dar cu 3 zile înainte de data solicitată ne-au sunat ca au primit acceptul si totul e ok. Singura chestie e ca noi cand am sunat am specificat ca vrem sa fim împreuna la interviu. Cand am ajuns la ambasada era si un cuplu care a venit împreuna dar nu au specificat cand s-au programat asa ca soțul(cetateanul american) a trebuit sa aștepta afara.

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

m-am lovit de o problema mi se cere DS 2019 (eu am fost in 2007 cu work and travel in state pe o viza J1) la NVC mi se cere DS 2019 in original (nu mai am nici macar o copie ) sau sa imi scrie firma cu care am fost datele cand am fost cand m-am intors etc. Problema este ca am sunat acolo si aia habar nu au pe ce lume traiesc.... si imi este tare frica ca o sa imi dea o hartie aiurea pe care o sa platresc o groaza sa o trimit si sa ma trezesc ca nu e buna..... plz help!!!!

Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ghid viza K1
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 107
    Ultimul post: 27.02.2012, 12:17
  2. Ghid de Emigrare
    De Aurelian în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2010, 08:42
  3. Ghid viza K3
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12.01.2010, 07:27
  4. Ghid de emigrare
    De Aurelian în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.01.2010, 08:25
  5. Ghid pentru emigrare in SUA
    De Vlad în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 07.08.2007, 08:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •