Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 61

Subiect: Viza K3 versus viza de emigrare (CR1/IR1)

Data înscrierii
    12.02.2011
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Hello si multumesc again de raspunsuri.
    Totuti, in formular arata ca trebuie sa completeze venitul si platirea taxelor pe 3 ani, sa inteleg ca e de ajuns 1 an si restul ramanea la latitudinea celor care proceseaza dosarul?

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Aud din ce in ce mai des cum ca viza k3 nu mai exista (unii zic ca din Martie 2010). Interesant e ca pe site la USCIS nu zice nimic de asa ceva. nu mai inteleg nimic.

voi ce stiti?

va tin la curent cu ce mai gasesc.

update:

nici pe site la NVC nu am gasit ceva care sa confirme aceste zvonuri. ba chiar mai mult, ei inca ofera instructiuni pentru k3, vezi aici:

http://travel.state.gov/visa/immigra...ypes_1315.html

http://travel.state.gov/visa/immigra...ypes_2993.html

ca sa fiu sigura le-am trimis un email. va anunt ce mi-au spus.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 19.02.2011 la 14:39.

Data înscrierii
    04.08.2010
    Locație
    Grandview,MO, USA
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0

Implicit

Cel putin anul trecut mai era cand am vorbit noi cu avocata in septembrie ne-a zis de K1 si K3 doar ca K3 s-a modificat adica nu mai mergi in state intr-o 1 luna ( dau un exemplu) ca inainte ,avocata zicea ca trebuie sa astepti intre 8 luni-1 an si jumatate si mergi direct cu green card . Acest lucru nu era specificat pe site la USCIS anul trecut cand m-am uitat in septembrie.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nici înainte nu "mergeai" în State într-o lună...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    04.08.2010
    Locație
    Grandview,MO, USA
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0

Implicit

Am dat un exemplu sincer nu stiu cum este cu K3 noi am preferat K1 .

Data înscrierii
    26.03.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit informatii CR1 recent casatorit in Franta

Salut tuturor, m-am casatorit recent in Franta dupa ce am locuit impreuna 2luni si de la ambasada din paris ne-a raspuns ca trebuie sa astept in Ro totul ,dupa ce sotia face demersurile in US , deoarece eu nu sunt rezident si nici ea, as opta pt CR1 chiar daca astept mai mult , ea ar vrea sa-si puna numele meu , cu ce influienteaza procedura ? nu stiu cum sta cu taxele , nu a facut declaratie si ultima vreme nu a lucrat dupa ce s-a despartit de prietenul ei , in schimb a lucrat inainte ca truck driverita si a castigat foarte bine si se intoarce acum sa lucreze , am si un frate USC care poate sa imi fie co-sponsor,, nu stiu care este diferenta intre CR1 si K3 ma puteti ajuta in acest sens ? Va multumesc
    Ultima modificare făcută de lyon123; 26.03.2011 la 04:24.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de lyon123 Vezi post
    Salut tuturor, m-am casatorit recent in Franta dupa ce am locuit impreuna 2luni si de la ambasada din paris ne-a raspuns ca trebuie sa astept in Ro totul ,dupa ce sotia face demersurile in US , deoarece eu nu sunt rezident si nici ea, as opta pt CR1 chiar daca astept mai mult , ea ar vrea sa-si puna numele meu , cu ce influienteaza procedura ? nu stiu cum sta cu taxele , nu a facut declaratie si ultima vreme nu a lucrat dupa ce s-a despartit de prietenul ei , in schimb a lucrat inainte ca truck driverita si a castigat foarte bine si se intoarce acum sa lucreze , am si un frate USC care poate sa imi fie co-sponsor,, nu stiu care este diferenta intre CR1 si K3 ma puteti ajuta in acest sens ? Va multumesc
    primul post vorbeste de diferente.

nu influenteaza cu nimic daca isi schimba numele, si fratele va poate fi sponsor sau co-sponsor. pe scurt cu CR1 trebuie sa aduceti dovada ca ati locuit impreuna 6 luni inainte de aplicarea pentru viza, si poti aplica si la consulat in Bucuresti, ceea ce se numeste procesare consulara (dureaza undeva intre 1-3 luni, dupa cele 6 luni de locuit impreuna) sau la USCIS, procesare standard care dureaza mai mult. aveti mult de citit, incearca si celalalt ghid, ai ceva link-uri acolo. multa bafta!

Data înscrierii
    26.03.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc Georgian@ pentru rapiditatea cu care mi-ai raspuns si am vazut ca ai publicat informatii foarte utile in privinta persoanelor care au o situatie similara cu a mea , daca e asa cu cele 6 luni va fi imposibil de aplicat deoarece ea trebuie sa revina in US si nu am cum sa dovedesc decat aproape 2 1/2 LUNI DE CONVIETUIRE COMUNA , si cam aici se opreste ,chiar daca avem planul sa vina in RO la vara dar nu mai mult de o luna sau se considera de atunci cand ne-am casatorit , acele 6 luni pt CR1??????
    Ultima modificare făcută de lyon123; 27.03.2011 la 16:48.

Data înscrierii
    26.03.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

De cand se considera cele 6 luni , de la inceputul relatie sau de la casatorie ???? si daca putem aplica I-130 inainte de 6 luni , sa zicem sa fie 6 luni implinite cu el aprobat si pot depune pt CR1? Merci
    Ultima modificare făcută de lyon123; 27.03.2011 la 16:47.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de lyon123 Vezi post
    De cand se considera cele 6 luni , de la inceputul relatie sau de la casatorie ???? si daca putem aplica I-130 inainte de 6 luni , sa zicem sa fie 6 luni implinite cu el aprobat si pot depune pt CR1? Merci
    CR1 sunt amandoua, cu procesare standard sau consulara. Daca aplici pentru I-130 inainte de 6 luni (de la data casatoriei din moment ce CR1 se aproba in baza casatoriei), atunci o veti face la USCIS, la consulat nu se poate, ceea ce inseamna ca veti merge pe procesare standard, dureaza 6-12 luni.

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 109
    Ultimul post: 25.07.2014, 02:34
  2. viza emigrare
    De dorik în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 01.12.2010, 11:53
  3. viza emigrare
    De laura_valentina în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 18.12.2007, 23:29
  4. viza pt emigrare florida
    De lucia_idle în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 15.09.2007, 08:55
  5. POTI SA IEI VIZA EMIGRARE K3 USA,DIN ROMA
    De hasdeu în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 08.12.2005, 03:08

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •