Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 91011
Rezultate 101 la 108 din 108

Subiect: Ghid viza K1

Data înscrierii
    05.01.2012
    Posturi
    31
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Dia8 Vezi post
    Buna tuturor! si eu vreau sa imi exprim recunostinta pentru seriozitatea pe care o depuneti in raspunsuri.Am si eu o intrebare eu locuiesc in Germania si am vorbit cu persoanala la care stau despre cazierul judiciar,din cate am inteles ea nu prea isi da seama cum se proceadeaza si imi spunea la un moment dat ca eu nu am cazier la politie,dar nu cred deorece cand am ajuns aici ea ea depus un fel de cerere de sedere pt mine aici,asta inseamna ca sunt inregistrata aici si am cazier nu?Eu mai stau pana in Aprilie aici,asta insemnand ca in total am stat 1 an si 6 luni aici.
    Off topic-saptamana trecuta am trimis pachetul si acum asteptam NOA1
    Daca esti ''angemeldet''(inscrisa)la ''ausländeramt''(acolo unde iti pui cererea ptr sedere)deci daca stai legal in Germania,poti sa te duci la ''rathaus''(primarie)acolo unde stai tu si sa ceri cazierul.Costa in jur de 10 pana la 15 eur si dureaza pana in 2 saptamani pana vine prin posta.Ganz easy.Iti trebuie si cazierul din Romania,depinde unde iti faci interview-ul,daca il faci in Germania trebuie tradus.
    Jazz

Data înscrierii
    05.01.2012
    Posturi
    31
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de mariapirlea Vezi post
    buna ziua, va rog sa-mi spuneti cam cat dureaza obtinerea vizei K1. Multumesc!
    Poate sa dureze 3 luni dar poate sa dureze 6 luni,unele asteapta deja 7-8 luni.In cazul nostru a durat 4 luni,de la Noa1 pana la Noa2..cand primesti Noa2 totul merge repede,depinde cat de repede completezi actele,afidavit of support,medical si cand primesti interview-ul.Cel putin in Germania merge asa.

Pe timp de iarna USCIS,lucreaza mult mai incet ca pe timp de vara!
    Jazz

Data înscrierii
    12.01.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Ceau dragelor! am si eu o nelamirire. Iubitul meu american e inca student ...ceea ce nu ii confera cea mai buna situatie financiara. El primeste 1500$ in fiecare luna de la asociatia veteranilor ( a fost soldat) dar nu lucreaza. Exista o posibiltate ca sa ne casatorim cat inca e el in scoala. Deci care e faza cu sponsorul si cu limita de saracie?
    multumesc

Data înscrierii
    15.01.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

salve. daca vreau sa intru in U.S. pentru o saptamana (de ex. o conferinta), imi trebuie un anumit tip de viza? vad ca sunt o sumedenie de ma incurc in ele.
    Ultima modificare făcută de sorin; 15.01.2012 la 19:33. Motiv: cont suspendat permanent pentru incalcare regulament

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

da, îți trebuie un anumit tip de viză. B1/B2
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    19.01.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare fetelor !!!!! felicitari norocoaselor de pana acum si georgianei pentru toate info
    caut demult un forum care sa imi dea speranta si in sfarsit l-am gasit. Noi am depus actele pe 27 decembrie si pe 29 decembrie am primit NOA 1 . Emotii mari pentru Noa 2 . sa speram ca 2012 va fii mai norocos Multa BAFTA !!!!

Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    79
    Putere Rep
    8

Implicit

Buna,

Desi am urmarit acest forum de cativa ani, deabia acum m-am inregistrat, pentru ca ma voi alatura si eu in curand celor care au aplicat pentru viza K1. Tin sa le multumesc celor care au postat experientele si emotiile lor si bineinteles Giorgianei pentru toate sfaturile sale.
    Luna viitoare logodnicul meu urmeaza sa aplice pentru mine si as dori sa stiu pentru inceput mai clar, ce documente ii va trebui sa ii trimit (original, traducere legalizata, copie legalizata, copie traducere legalizata, apostilate, neapostilate..etc).

Multumesc.
    Ultima modificare făcută de Mari A; 27.02.2012 la 11:44.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Am incuiat acest topic pe care dorim sa-l mentinem ca ghid, nu ca loc de discutii. Pentru discutii legate de viza K1, mergeti pe topicele intitulate Viza K1, Viza K1 [2], etc., de pe aceasta sectiune a forumului.
    Daca Georgian@ sau oricine altcineva doreste sa editeze acest topic pentru informatii care poate un mai sunt de actualitate, sa-mi trimita un PM si-l voi descuia.

Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 91011

Subiecte similare

1. Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 109
    Ultimul post: 25.07.2014, 02:34
  2. Ghid de Emigrare
    De Aurelian în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2010, 08:42
  3. Ghid viza K3
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12.01.2010, 07:27
  4. Ghid de emigrare
    De Aurelian în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.01.2010, 08:25
  5. Ghid pentru emigrare in SUA
    De Vlad în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 07.08.2007, 08:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •