Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 108

Subiect: Ghid viza K1

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de SummerLove Vezi post
    Buna Georgiana...
    Am urmat informatiile care le-ai postat pe forum si vreau sa iti spun ca apreciez efortul pe care il depui,,dar totusi sunt cateva greseli MAJORE pe care le-ai postat pe site...si anume suma de $455 nu este corecta si adresa la care trebuie trimis pachetul nu este Vermont(logodnicul fiind din PA) ci undeva in Dallas.
    Dosarul a fost retrimis de cei de la Vormont la cei din Dallas care totusi ni l-au trimis inapoi cu un NOTICE OF REJECTION ca suma cecului era incorecta...

Nu inteleg totusi cum celelalte fete de pe forum nu au avut probleme urmand aceiasi pasi,,,poate totusi ele s-au documentat mai mult inainte sa trimita...

In sfarsit asta este...mai avem de asteptat...
    Sper sa nu te deranjeze thread-ul meu,nu vreau decat sa ajut .
    1. postarea lui Georgiana e veche de aproape 2 ani. între timp taxele s-au modificat (cred că de 2 ori)
    2. adresa e corectă. dacă e vreo greşeală nu e a Georgianei, ci fie a USCIS (centrul de procesare indicat pe site-ul USCIS pentru K1 e Vermont pentru Pennsylvania) fie voi.

dar ţi-ai răspuns singură la neclarităţi.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 10.03.2011 la 13:56.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Daca adresa era gresita va trimiteau voua plicul inapoi. Faptul ca l-au trimis ei la un alt centru nu e nimic neobisnuit. Inapoi a fost trimis doar pentru ca taxa a fost gresita.

Modificari apar tot timpul, cum scrie si la inceputul topicului, cel mai bine e sa intrati pe link-urile catre site-urile oficiale.

Data înscrierii
    04.08.2010
    Locație
    Grandview,MO, USA
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0

Implicit

Am luat viza !!!!
    Multumesc Georgiana pentru tot

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de ginal Vezi post
    Am luat viza !!!!
    Multumesc Georgiana pentru tot
    woohoo, felicitari...ne vedem la o bere pe meleagurile de aici....si eu iti multumesc pentru informatiile la zi, poate ne scrii si o postare despre cum a fost, impresii, timeline-uri etc

Data înscrierii
    01.04.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

hello everyone ...

am citit ce ati scris mai sus legat de viza de logodna si am vazut ca sunt unele informatii noi spre deosebire de unele vechi ... asa ca apelez la voi in speranta ca ma veti elucida in legatura cu toata procedura care este putin haotica ... am vrea sa facem toti pasii corespunzator pentru a nu risca nimic.

in primul rand as vrea sa stiu daca eu si persoana cu care intentionez sa ma casatoresc odata ce ajungem in state trebuie sa facem actele in romania ? numele meu trebuie schimbat ca eu sa ajung sa port numele logodnicului meu inainte de a aplica pentru viza ?

in legatura cu aplicatia pentru viza de logodna ... trebuie sa aplicam numai la ambasada din romania sau aplicatia trebuie trimisa totodata si in statele unite la oficiul competent pentru acest caz ? cetateanul american ( in acest caz - eu ) trebuie sa fie in state ? sau se poate trimite din romania ? care este mai exact procedura ?

as vrea sa primesc o lista clara cu toate actele care trebuiesc prezentate de catre cetateanul american si cetateanul de nationalitate romana in dosarul final

multumesc anticipat

Data înscrierii
    04.08.2010
    Locație
    Grandview,MO, USA
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0

Implicit

Sigur ;) ...o sa scriu in acest weekend ca au fost unele chestii diferite .

Data înscrierii
    04.08.2010
    Locație
    Grandview,MO, USA
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0

Implicit

Si acuma sa va povestesc cum a fost in cazul meu . Noi am primit aprobarea dupa 4 luni si jumatate , a mai durat 3 saptamani pana am primit pachetul de la ambasada , am trimis prima data DS-156 duplicat nesemnate , DS-156K nesemnat , DS-230 semnat , 2 poze pasaport si copie pasaport iar o saptamana mai tarziu am trimis si foaia de instructiuni ( am asteptat acte de la logodnicul meu pentru luna februarie) . Dupa 4 zile am primit scrisoare de la ambasada ca m-au programat pe data de 29 martie la ora 1 la interviu si ca trebuie sa platesc 350 $ taxa de interviu.
    M-am programat la vizita medicala pe 28 unde a fost usor am terminat cam in 20 de minute , cand am ajuns mi-au cerut pasaportul , pe urma m-au trimis sa-mi sange, am facut radiografia la plamani , oe urma am mers la d-na Toma ( foarte de treaba mi-a placut de ea ) care mi-a cerut foaia cu vacciurile si adeverinta ca de la medicul de familie ca nu sufar de boli psihice si psihologice , mi-a facut testul de sarcina, m-a cantarit masurat , controlat la plamani si mi-a pus mai multe intrebari daca am alergii, sufer de depresii, operatii ... m-a pus sa semnez ca totul ce am declarat este adevarat , mi-a zis sa merg sa platesc 340 lei si sa revin la 3:30 dupa rezultate . Copie dupa foaia cu vaccinuri iti dau ei nu mai trebuie sa ceri , scrie pe foaie jos ca e obligatoriu sa dea o copie solicitant-ului pentru viza ( si la ambasada m-a intrebat daca am primit) Am revenit si le-am primit de la receptie, un plic mare aproape jumatate din mine .
    La interviu am intrat la ora 1 fix ( era frig si ploua in Bucuresti , urata vreme :( ) , eram doar eu cu k1 si o fata care ii expirase pasaportul in state si a trebuit sa vina in Romania sa si-il reinoiasca . Dupa vreo 2 minute m-a chemat la ghiseul 5 sa predau documentele , mi-a cerut certificatul de nastere, cazierul, formularul I-134, Affidavit of Support cu restul documentelor ( scrisoare de la banca cu data cand s-a deschis contul si balanta la zi plus balanta pe ultimele 2 luni , scrisori de la ambele locuri de munca ale lui Mitch si salariile pe ultimele 2 luni) tax return Forms pe 2010 , dovezii ale relatiei , cele 2 poze care le-au cerut pentru interviu mi-au zis ca nu mai au nevoie ca le au pe cele 2 care le-am trimis cu documentele. M-a pus sa semnez unul din formularele DS-156 ( la punctul 37 trebuie bifat toate casutele cu yes sau no , nu este o problema daca nu o faceti inainte nici eu nu am facut-o pana cand nu mi-a aratat tipa de la ambasada) , si pe formularul DS- 156 K am scris numele lui Mitch .
    Pe urma m-a trimis sa platesc taxa , pe urma la amprente ( am vut probleme cu mana stanga nu imi vedea tipa amprentele a durat vreo 2-3 minute ) si pe urma am asteptat vreo 5 minute si m-a chemat la interviu . Am nimerit la un tip simpatic , care zambea tot timpul , m-a felicitat pentru logodna ,m-a intrebat cum ne-am cunoscut , cand ne-am logodit, daca ii cunosc parintii , Mitch pe ai mei , mi-a zis ca mi-a fost aprobata viza si sa revin la 4 dupa pasaport . Interviul a fost foarte scurt nici 5 minute.
    Am revenit la 4 dar nu am primit pasaportul si actele pana la 4:40 pentru ca li s-a defectat aparatul de printat vize. Mi-a urat succes si mi-a zis ca trebuie sa predau pachetul la prima oprire in state , la mine in chicago si ca am 3 luni sa ma casatoresc si sa aplic pentru green card.

Cam asta a fost tot pentru mine , pe 18 Aprilie am bilet deabia astept sa merg dupa atatea luni de asteptare !!!

Multa bafta la restul solicitantilor de vize si nu aveti emotii este foarte usor.

Data înscrierii
    01.04.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pentru info ...

totusi mai am o nelamurire: DS-156 duplicat nesemnate , DS-156K nesemnat , DS-230 semnat

pentru K-1 visa nu am gasit nicaieri asemenea formulare ... deci ????

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de vintaj Vezi post
    multumesc pentru info ...

totusi mai am o nelamurire: DS-156 duplicat nesemnate , DS-156K nesemnat , DS-230 semnat

pentru K-1 visa nu am gasit nicaieri asemenea formulare ... deci ????
    scrie pe acest topic, ai tot ce-ti trebuie ... de aceea cred ca nu ti-a raspuns nimeni ... trebuie sa te apuci de citit, sa-ti faci temele ca toti ceilalti ... multa bafta!

Data înscrierii
    11.07.2011
    Locație
    San Diego, California
    Posturi
    48
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut! In primul rand vreau sa multumesc celor care au impartasit din experienta proprie cu privire la viza de logodna cat si informatiile utile pe care le-ati dat Felicitari celor care au obtinut viza!
    Eu si iubitul meu am aplicat ptr. viza K1...acum asteptam NO2(28 iulie avem 3 luni). Mai este cineva in aceasta situatie?
    Ultima modificare făcută de Mihaela.D; 11.07.2011 la 04:30.

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 109
    Ultimul post: 25.07.2014, 02:34
  2. Ghid de Emigrare
    De Aurelian în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2010, 08:42
  3. Ghid viza K3
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12.01.2010, 07:27
  4. Ghid de emigrare
    De Aurelian în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.01.2010, 08:25
  5. Ghid pentru emigrare in SUA
    De Vlad în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 07.08.2007, 08:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •